Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak

Ülke ihracatına 1.6 milyar dolar katkı sağlıyor!

 • Mayıs 6, 2024
 • 559 Görüntüleme
 • Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak
  Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak
 • Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak
  Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak
 • Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak
  Kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü KOMSAD çatısı altında WIN EURASIA’da yerini alacak

Ülke ihracatına 1.6 milyar dolar ile katkıda bulunan kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü, haziran ayında düzenlenecek olan WIN EURASIA Fuarı ile bu rakamlarını daha da ileriye taşımaya hazırlanıyor. 30 üyesi ile birlikte fuarda 2.000 metrekarelik alanda yerini alacak olan Kompresör, Vakum ve Basınçlı Gaz Ekipmanları Derneği (KOMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yakub Tüfekçi, “Fuarda en büyük katılımı yapan paydaş olacağız. Bu fuar, derneğimizin ve üyelerinin ilk kez ortak katılım sağlayacağı, adeta vitrine çıkacağı ilk organizasyon olacaktır ” dedi.
 
Türkiye, ihracatta yakaladığı başarıyı her geçen yıl artırarak sürdürürken, ülke ihracatına 1.6 milyar dolar ile katkıda bulunan kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörü,  5-8 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek WIN EURASIA Fuarı ile bu rakamlarını daha da ileriye taşımaya hazırlanıyor.  Madencilik ve tekstil başta olmak üzere gıdadan ilaç sektörüne, hızlı üretim ve montaj hatlarına kadar sanayinin birçok alanında kullanılan basınçlı gaz ekipmanları üreticileri WIN EURASIA’ya geçen yıl kurulan Kompresör, Vakum ve Basınçlı Gaz Ekipmanları Derneği (KOMSAD) çatısı altında ilk kez ortak katılım sağlayacak. 
 
WIN Fuarı sektörün gelişimine katkı sağlayacak
KOMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Yakub Tüfekçi, “30 üyemiz ve 2000 metrekarelik fuar alanımız ile WIN EURASIA’ ya en büyük katılımı yapan paydaş olacağız.  Fuar, derneğimizin ilk kez ortak katılım sağlayacağı, vitrine çıkacağı ilk büyük organizasyon.  Bu fuar aynı zamanda 2026 yılında, çok daha geniş katılım sağlayacağımız fuarın da provası niteliğinde olacak. Üyelerimiz hem mevcut hem de yeni ürünlerini fuarda beğeniye sunacaklar. Birçok yeni lansman ve iş birliği duyurusunu da üyelerimiz bu fuarda yapacak. Hedefimiz, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık ile iş birliği yaparak, WIN EURASIA’nın COMVAC alanında Türkiye’nin marka bir fuar olmasını sağlamak. Fuarın önemli özelliklerinden biri de geniş network alanı ile derneğimizin ve sektörümüzün gelişmesine katkı sağlamasıdır” dedi. 
 
Tüfekçi: Sektöre nitelikli eleman yetiştirme önceliklerimizden biri 
Sektörün yenilikçi ürünlerini tanıtması ve dünyadaki trendleri takip etmesi için WIN EURASIA fuarının önemli bir platform olduğunun altını çizen Tüfekçi, sektörün geleceği ile ilgili planları hakkında şunları söyledi: “Türkiye kompresör, kurutucu, filtre, vakum, blower, basınçlı tanklar, azot ve oksijen jeneratörü imalatında üreticisi, distribütörü, yan sanayisi ve servis sağlayıcısı firmaları ile dünyanın sayılı ülkelerinden. Tüm ürün gruplarında uluslararası anlamda oldukça başarılı olmuş üye firmalarımız mevcut. Sektör ihracatımız, ülkemizin makine ihracatına paralel olarak, her geçen yıl artıyor. 2022 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 12,16 artışla 1.64 milyar dolar seviyesinde. Hedefimiz dernek olarak yapacağımız çalışmalar ile sektörümüzün sorunlarının belirlenmesi ve çözümüne katkı sağlamak. Önceliğimiz eğitim faaliyetlerimizle, paydaşlarımızın eğitim seviyelerini yükseltmek ve insan kaynağını geliştirmek. Başta Türkiye, Avrupa ve ABD olmak üzere, derneğimizin faaliyet alanlarındaki uluslararası dernek ve enstitülere tam üyelik süreçlerinin tamamlanması da önem arz ediyor. Ayrıca önemli hedeflerimizin biri de sektörümüzün en temel eksiklerinden biri olan, uluslararası akredite bir Test Merkezimizin derneğimiz öncülüğünde kurulmasıdır.” 
 
Fuarda yeni ürünler vitrine çıkacak
KOMSAD üyesi firmaların fuarda vidalı kompresör, turbo kompresör, kurutucu, filtre, blower, vakum, hava tankı, azot ve oksijen jeneratörleri gruplarında yeni ürünlerini ön plana çıkartacaklarını belirten Tüfekçi, “WIN EURASIA hem iç hem de dış piyasalarda bize yeni iş fırsatları sunarken, hâlihazırdaki müşterilerimiz ile ilişkilerimizi pekiştiriyor. Dernek üyesi firmalarımızın içinde dünyanın dört bir yanına ihracat yapan global markalarımız mevcut. Dernek olarak 2024 yılında da ihracat payımızı artırmak olacaktır. Hedeflerimiz arasında önceliğimiz yakın coğrafyamız olan AB, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlerdir. Yine bazı üye firmalarımız ABD pazarında ciddi atılımlar yapmaktadır. Bu nedenle WIN EURASIA fuarını firmalarımızın rekabet gücünü ve ihracatını artırmasına katkı sağlayacak sektör için önemli bir etkinlik olarak değerlendiriyoruz.  Bu çerçevede destek verdiğimiz ve iş birliği ortağı olarak yer aldığımız WIN EURASIA fuarı bize bu açılımı yapmak için önemli fırsatlar sunuyor” dedi. 
 
30 yıldır yeniliklerin sergilendiği buluşma noktası: WIN EURASIA
Gerçekleştiği her yıl 360 derece imalat sanayiini tecrübe etmek için benzersiz fırsatlar sunan WIN EURASIA, 30 yıldır yeniliklerin bir arada sergilendiği bir buluşma noktası konumunda bulunuyor. Uluslararası ziyaretçileri sayesinde önemli iş birliklerinin gerçekleşmesine zemin hazırlayan fuar, katılımcı firmalara geniş pazar olanakları ve rekabet güçlerini artırma imkânı sunuyor. Fuarın 30 yıldır yüksek verimle gerçekleştiğine değinen Hannover Fairs Turkey WIN EURASIA Proje Yöneticisi Sena Mengül, “WIN EURASIA’da imalat sanayisine olduğu gibi kompresör, vakum ve basınçlı gaz ekipmanları sektörüne de bugünün ve geleceğin çığır açan trendleri ile yeni nesil teknolojiler ve çözümleri tanıtma fırsatı sunuyoruz. Farklı sektörleri bir araya getirecek olan fuarımızın 2024 organizasyonunda; enerji verimliliği odaklı kompresörler, yeni nesil hava kurutucuları ve filtreleri, hava tankları, oksijen, azot ve hidrojen jeneratörleri, üfleyiciler, endüstriyel vakum ve pompa üreticilerinin  ziyaretçiler ile buluşacağı ComVac Basınçlı Hava ve Kompresör özel alanı olacak. Fuarımızda ayrıca Dijital Fabrikalar ve bu yıl ilk defa yer alacak Hidrojen Özel alanı gibi özel tema alanları da olacak.  'Endüstri 5.0: Gelecegin Fabrikası' ilk defa 5G Arena'da sahne alacak. Tüm bu yeniliklerin yanı sıra dünyanın farklı farklı ülkelerinden gelen satın alma profesyonelleri aracılığıyla gerçekleştirilen iş anlaşmaları sayesinde de sektörün ihracatına da anlamlı bir katkı sunuyoruz. Bu noktada ortaya koyduğumuz iş hacmi sayesinde birçok katılımcı firma fuar sonrası hedef pazarlarına girebiliyor ve verimli sonuçlar alıyor. WIN EURASIA olarak sadece ürünleri sunma noktasında değil, fuar içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler, konferanslar ve öncülük ettiğimiz birçok yenilikle sektörün büyümesinde önemli bir rol alıyoruz ” dedi.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim