NSK Yağlama Üniteleri

Kiremit üretim tesislerinde tasarruf sağlıyor

  • NSK Yağlama Üniteleri
    NSK Yağlama Üniteleri
  • NSK Yağlama Üniteleri
    NSK Yağlama Üniteleri

Seramik kiremit üreticisi, taşıma makinelerinde NSK K1 yağlama ünitelerine geçerek bir yılda 4.950 Euro tasarruf ediyor. NSK K1 yağlama ünitelerine yapılan bu geçiş, lineer kılavuzların yeniden yağlanması işleminde işçilik ve duruş sürelerini önemli ölçüde azaltmıştır. Kiremit üretim tesislerinde seramik tozu ve diğer kirleticilerin taşıma ekipmanları gibi makinelere zarar verdiği zorlu çalışma ortamları vardır. Bu çalışma ortamlarında bulunan lineer kılavuzların çelik bilyalarının yetersiz yağlanması, başarılı operasyonlar için gereken yumuşak lineer hareketleri ve sabit önyükü sağlamak adına yeniden yağlama ihtiyacı oluşur.

Altı taşıma makinesinde ortaya çıkan arıza süreleri ve maliyetlerden dolayı kiremit üreticisi, NSK'nın uzmanlığına ve AIP Katma Değer Programı'na dönmüştür. Uzman NSK mühendisleri, gerçekleştirdikleri tam uygulama değerlendirmesiyle sistemin hem yağlama hem de sızdırmazlık performansını iyileştirme ihtiyacını vurgulamıştır.

NSK, sonrasında pek çok fayda sağladığı ortaya çıkan, K1 yağlama ünitelerinin kullanımını tavsiye etmiştir. Böylece yalnızca sızdırmazlık ve koruma seviyeleri iyileşmekle kalmayıp, aynı zamanda önyükleme de, aşınmanın azalması sayesinde, daha uzun bir süre korunabilmektedir. Ayrıca, azalan sürtünme sayesinde aynı operasyon için gereken aktüatör basıncı da düşmüş (6 bardan 4 bara) ve böylece enerji maliyetlerinden de tasarruf edilmiştir.

Altı makinede NSK´nın yağlama ünitelerine geçiş, 1 senede 52 yeniden yağlama rutini ihtiyacının (her biri 30 dakikadan) yılda sadece 2´ye düşmesi anlamına gelmektedir. Bakım ve işçilik sürelerindeki azalma sebebiyle yıllık tasarruf 4.950 Euro olarak hesaplanmıştır.

İlk kez 1996 yılında piyasaya çıkan K1'in başarısını temel alan NSK, şimdi, çok daha uzun süre bakım gerektirmeden operasyonlarını yürütmek isteyen lineer kılavuz kullanıcıları için K1-L yağlama ünitesini geliştirmiştir.

Aralık 2019'da sunulan K1-L, yağlama kapasitelerinde büyük gelişim sunmaktadır. Hatta yeni geliştirilen bir reçine sayesinde son model ünite yağı neredeyse iki kat uzun süre operasyon süresi sağlamaktadır. K1-L´nin diğer önemli faydaları arasında kendine has tasarımı da bulunmaktadır. Tasarımı sayesinde, araba, doğrusal kılavuzun rayı boyunca hareket ederken dinamik sürtünme kuvveti yaklaşık %20 azalır. Ek olarak, yeni geliştirilen koruyucu kılıf yapısal bütünlüğün korunmasına yardımcı olurken toz ve diğer partikül kirleticilerin içeri giriş ve çıkışını da engeller.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim