Yüksek Performanslı Rulmanlara Geçiş

Yaklaşık 140.000€ tasarruf

  • Yüksek Performanslı Rulmanlara Geçiş
    Yüksek Performanslı Rulmanlara Geçiş
  • Yüksek Performanslı Rulmanlara Geçiş
    Yüksek Performanslı Rulmanlara Geçiş

İngiltere merkezli bir şirket, otoklav boji tekerlek aksamında sürekli rulman arızaları yaşadığında, sorunu çözmek için NSK'ya uzman rehberliği için başvurdu.-Image1.jpeg - Otoklav boji tekerlek aksamı için rulmanların yüksek yüklere dayanması gerekir 

Ortalama olarak, müşteri her 2-3 haftada bir, otoklav boji tekerlek aksamının 10 aksında rulman arızaları yaşıyordu. Daha da kötüsü, sabit bilyalı rulmanların arızaları, çevreleyen donanıma (gövde ve akslar) zarar vermekteydi. Bileşenlerin bu nedenle düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğinden yüksek işçilik ve parça maliyetlerine yol açmaktaydı.

NSK´nın uzman mühendislerden oluşan bir ekip, hatalı rulman analizini gerçekleştirmiş ve bu süreçte, aşırı yük ile birlikte sert parçacıkların ve nem girişinin, erken rulman arızalarının temel sebebi olduğu belirlenebilmiştir.

NSK, başvuru incelemesini sonuçlandırdığında, orijinal sabit bilyalı rulmanların yetersiz olduğunu açıkça gösterebilmiştir. Bu bağlamda mühendislik ekibi, zorlu işletim ortamına çok daha uygun bir özellik sunan NSKHPS yüksek performanslı oynak makaralı rulmanlara geçmeyi önermiştir.

NSKHPS rulmanlar, daha büyük yükler taşımak ve daha yüksek sıcaklıklarda çalışmak üzere, özel olarak tasarlanmıştır. Bu nitelikler sayesinde kullanıcılar, söz konusu İngiliz şirketin hızla keşfettiği gibi, daha iyi hizmet ömrü ve gelişmiş güvenilirlik elde edebilirler. Otoklav boji tekerlek aksamında NSKHPS oynak makaralı rulmanlara geçmenin bir sonucu olarak, devam eden bakım ihtiyacı tamamen ortadan kaldırılmış ve bu da çevreleyen bileşenlere olan hasarın azaltılmasına neden olmuştur. Azaltılmış rulman, bakım ve donanım maliyetlerinde müşteri, toplam 138.382 € tasarruf etmiştir.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim