Yüksek Hızlı Tren

25 kV Tekli Sistem Aracı

  • Yüksek Hızlı Tren
    Yüksek Hızlı Tren

 Siemens Mobility Ulaşım Sistemleri’nin ürettiği Velaro® ailesinin yeni üyesi, benzersiz bir başarı hikayesine daha imza attı: İlk Velaro’ların İspanya, Çin ve Rusya’da kullanılmasından sonra, bu yüksek hızlı tren Velaro D adıyla Deutsche Bahn’da (Alman Demiryolları) seferlere başlamıştı. Ve şimdi Türkiye de Velaro’yu seçti. 
TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları), Mayıs 2013’te imzalanan sözleşmeyle Siemens’e bir adet Velaro D ve en az 6 adet 8-üniteli yüksek hızlı tren sipariş etti. Sözleşme, yedek parça ve sürüş simülatörü temini dahil ol¬mak üzere yedi yıllık bakım anlaşmasını da içeriyor. 
Projenin ilk kısmında, üretim aşamasındaki bir Velaro tren 180 gün içinde Türkiye koşullarına uyarlanıp teslim edildi. Trene yeni bir Siemens sinyal sistemi (ETCS) entegre edil¬irken, pantograflar ve harici gerilim gibi noktalarda bazı değişiklikler yapıldı. İkinci aşama olan 6HST Türkiye Velaro projesi için de trenlerin içi yeniden yapılandırıldı ve restoran bölümü, TCDD’nin talep ettiği ikram kriterlerine uygun şekilde dizayn edildi. Ayrıca 6HST tam anlamıyla bir 25 kV tekli sistem aracı olarak tasarlandı.

 Teknik Veriler 
Maksimum hız     300 km/h 
Tren uzunluğu     200 m 
Gerilim     AC 25 kV / 50 Hz 
Cer (Çekme) gücü     8,000 kW 
Frenleme sistemi     Jeneratör, pnömatik 
Ray genişliği     1,435 mm 
Aks adedi     32 (16’sı çalışır halde) 
Tekerlek düzeni     Bo’Bo’+2’2’+Bo’Bo’+2’2’+2’2’+ Bo’Bo’+2’2’+Bo’Bo’ 
Boji sayısı     16 
Maksimum aks yükü     17 t 
Tren başına düşen vagon adedi     8 
Koltuk adedi     500’den fazla 
Çalışma sıcaklığı aralığı     –25 °C ilâ +40 °C 
Sinyal sistemleri     ETCS

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim