Tesis Bakım ve Yönetiminin Optimizasyonu

Bulut Tabanlı ve Ağ Bağlantılı Bir Çözüm

  • Tesis Bakım ve Yönetiminin Optimizasyonu
    Tesis Bakım ve Yönetiminin Optimizasyonu

Honeywell (NYSE: HON) bugün genel bina performansına en fazla etkisi olan bina bakım faaliyetleri arasında öncelik belirlenmesine yardımcı olan yeni bir bulut destekli bina yönetim çözümünü tanıttı. İleri otomasyon ve veri analitiğini birleştiren Performans Odaklı Servis Hizmetleri (OBS-Outcome Based Service), Honeywell mühendislerinin bina varlıklarını aralıksız olarak değerlendirmelerini ve detaylı şekilde incelemelerini sağlayarak anormallik ve yanlış yapılandırmaların geleneksel bakıma kıyasla daha erken tanımlanmasına katkıda bulunurken zaman ve para tasarrufu sağlıyor.

Yakından izleme olmaksızın, enerji tüketimi yıllık olarak yüzde 7'ye kadar sapma gösterebilir. Söz konusu servis, bina ekipmanlarının mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ağ bağlantılı bina otomasyonu ve sensörlerden faydalanıyor. Önceki pilot uygulamaların sonuçları, söz konusu çözümün, acil çağrıları azaltırken kuruluşların enerji harcamasının düşürülmesine de yardım edebildiğini göstermiştir. Honeywell Bina Çözümleri başkanı John Rajchert "Verileri etkin şekilde bir araya getirmek ve analiz etmek için doğru teknoloji ve uzmanlık bileşimine sahip olduğunuz takdirde, bu veriler bina performansı hakkında değerli öngörüler sunabilir" yorumunu yaparak, sözlerine şöyle devam etti: "Performans Odaklı Servis Hizmetleri ile Honeywell ağa bağlı bir binanın ne söyleyeceğini esasen "dinlemek" için internet bağlantısını sonuna kadar kullanarak, bina performansını iyileştirmek için uygulanabilir öngörüler sunmaktadır. Düzenli aralıklarla incelenen, vakit alan bir yapılacaklar listesinin üzerinden geçmek yerine Honeywell, etkinliği optimize etmek ve performansı gerçek zamanlı olarak izlemek için doğru şekilde odaklanıyor."

Performans Odaklı Servis Hizmetleri; Honeywell'in Bina Çözümlerindeki uzmanlık bilgisi ve tecrübesinden istifade eden ve genel konfor ve enerji kullanımı dahil olmak üzere, tesis performansını iyileştirmek için bağlantılı bina kapasitesini etkin şekilde kullanan Honeywell'in Bağlantılı Servisler teknoloji portföyünde yer alan yeni bir çözümdür. Bu yeni hizmetin kalbinde, Honeywell'in Sentience™ isimli Nesnelerin İnterneti (IoT) Platformu yatmaktadır. Honeywell'in tüm ağ bağlantılı çözümlerine kesintisiz ve güvenli IoT ve büyük veri özellikleri kazandıran Sentience™ platformu, aynı zamanda Honeywell'in kapsayıcı bir yazılım eko-sistemi konusundaki vizyonunu da göstermektedir.

Söz konusu çözüm; teşhis araçları ve Honeywell'in yerel teknisyen ağını kullanarak, bina problemlerini, operasyon ve konfor iyileştirmeleri ile birlikte enerji tasarrufunu yöneten iyileştirme fırsatlarını daha kolay tanımlamaları için tesislere yardımcı olan hedefe yönelik müdahalelere odaklanıyor.

Performans Odaklı Servis Hizmetleri beş temel alanda uygulanabilir öngörüler sunuyor:

· Gerçek Zamanlı Analitik - Honeywell'in analitik platformu sorunları daha hızlı bulmak için tesis verilerini gerçek zamanlı şekilde analiz ederek performans ve etkinliği iyileştirmekte ve çoğu durumda bakım süresini azaltmaktadır.

· Dinamik Görevlendirme - Planlanmış rutin denetimler yapmak yerine, analitik veriler; arıza risklerini azaltan ve operasyonel etkinliği iyileştiren daha yüksek etkili çalışmalara odaklanmakta ve bakım işlemleri arasında öncelik belirlemeye yardımcı olmaktadır.

· Performans Değerlendirme Hedefleri ve Raporlar - Bina performansı ile bir kuruluşun Kilit Performans Hedeflerini karşılaştırmalı olarak izlemek için kullanımı kolay, bulut tabanlı bir arayüz sunar. Bulut verilerine, tanımlanabilir erişim ayrıcalıkları ile birlikte kuruluş içerisinde her seviyeden kolaylıkla erişilebilmektedir.

· Yaşam Döngüsü Yönetimi - Uygulanabilir sistemlerin güncel ve BT uyumlu olmasını sağlamak için daha tahmin edilebilir maliyetlerle uygulanabilir bir yol haritası sunmakta ve daha etkin virüs koruması ve yama güncellemesi sağlamaktadır.

· Sürekli Hizmet İyileştirmesi - Problemlerin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasını desteklemek için sistematik incelemeler yaparak tepkisel hataların kök-neden analizi yoluyla kritik olay ve arıza süresi riskini azaltmakta ve gelecekteki problemleri daha kolay bulmak için yeni analiz kuralları saptanmaktadır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim