Soğuk Zincir İzleme Çözümleri

IoT Yazılım Platformu ile üretimden satış noktasına kadar olan süreçlerin takibi

  • Soğuk Zincir İzleme Çözümleri
    Soğuk Zincir İzleme Çözümleri
  • Soğuk Zincir İzleme Çözümleri
    Soğuk Zincir İzleme Çözümleri
  • Soğuk Zincir İzleme Çözümleri
    Soğuk Zincir İzleme Çözümleri

Günümüzde soğuk zincir izleme sürecinin insan sağlığı ile olan ilişkisinin, sorunsuz ve güvenilir bir zemin üzerinde yapılanması oldukça önem taşımaktadır. Bu güveni sağlamak adına soğutulmuş, dondurulmuş ve hijyenik ortamda saklanan gıda, aşı, ilaç vb. ürünleri korumak için üst düzey teknoloji çözümleri kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Ürünlerin (gıda, aşı, ilaç vb.) optimum koşullarda depolanması ve sevk edilmesinde sıcaklıkların takibi hayati önem taşıdığı için teknolojik gelişmelerin son basamağı olan nesnelerin interneti teknolojisinin (IoT) kullanımı ön plana çıkmaktadır. 

Bugün nesnelerin interneti teknolojisi (IoT), soğuk zincir endüstrisinde gerçek zamanlı ortam görüntüleme, interaktif yönetim ve bağlantılı karar alma süreçleri açısından zengin olanaklar sunmaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış bir IoT şirketi olan SADELABS’ın uzun yıllardır başarıyla kullanılan soğuk zincir izleme çözümlerine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. SADELABS soğuk zincir izleme çözümleri ile ürünlerin saklandığı soğuk hava depolarında veya dağıtım sırasında sıcaklıkların takibi için gerçek zamanlı ortam görüntüleme yapılırken aynı zamanda anlık bağlantılı kararlarda alınmaktadır. SADELABS, ürünleri korumak adına yerli olarak tasarladığı ve ürettiği Kablosuz Akıllı Sensörler, GSM veya Wi-Fi bağlantılı Ağ Geçidi (Gateway) donanımları aracılığıyla sıcaklık, nem gibi ortam verilerini gelişmiş IoT Yazılım Platformuna aktararak üretimden satış noktasına kadar olan süreçlerin anlık olarak izlenebilmesini sağlamaktadır. SADELABS kablosuz sensörler ile gerçek zamanlı, bağlantılı, zaman ve mekândan bağımsız olan interaktif bir altyapı sunulmaktadır. 

Sistem, ürünlerin anlık verilerini almak için “BLE-Bluetooth Low Energy” teknolojisini barındıran sensörler kullanmaktadır. Bu sensörler, ortamlarda sonradan da takılabildiği gibi ayrıca soğutucu ve dondurucuların üretimi sırasında da monte edilebilmektedir. Ayrıca donanım, gömülü SIM kart ile GSM / GPRS bağlantısını desteklemektedir. Akıllı sensörlerden alınan anlık veriler, isteğe bağlı olarak grafik ve tablo raporlar şeklinde özelleştirilerek alınabilmektedir. Sıcaklık değerlerinin izin verilen aralığın dışına çıktığındaki alarm durumlarında ise bildirimler kullanıcılara akıllı telefon mobil uygulama bildirimi olarak aktarılabilir, SMS metni olarak ya da telefon araması olarak gönderilebilir veya bir e-posta adresine de anlık ya da özet olarak iletilebilir. 

Belirli bir sıcaklık aralığında tutulması gereken ürünlerin korunması dâhil olmak üzere tüm ürünlerin güvenli bir şekilde kişilere ulaştırılması için izlenebilirliğin önemi kritiktir. SADELABS soğuk zincir izleme çözümleri ile ortamlardan alınan verilerle üretilen anlık bildirimler ve ayrıntılı raporlarla kalite standardı artırılmaktadır. Dağıtım ve depolama süreçlerindeki manuel işlemlerden kaynaklanan zorluklar aşılarak, riskler minimize edilmektedir. Böylece, zaman tasarrufu ve güvenilir ürün tedarikine katkı sağlanarak, sıcaklığa bağlı ürün kayıpları en az seviyeye indirilecektir. 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim