Pozitif Kenetlenmeli ve Sürtünme Etkili Sıkma Sistemi

  Sor / bana ulaş

Safe-Lock Sistemi Arttırılmış Verimlilik Ve İşlem Güvenilirliği

Endüstriyel Malzemeler & Ekipmanlar

Pozitif Kenetlenmeli ve Sürtünme Etkili Sıkma Sistemi
Pozitif Kenetlenmeli ve Sürtünme Etkili Sıkma Sistemi
Pozitif Kenetlenmeli ve Sürtünme Etkili Sıkma Sistemi
Pozitif Kenetlenmeli ve Sürtünme Etkili Sıkma Sistemi

Münih'de yer alan MTU Aero Engines, HAIMER tarafından geliştirilmiş pozitif kenetlenmeli ve sürtünme etkili sıkma sistemi sayesinde, zorlu materyallerin frezelenmesindeki işleme süresini kısaltabilmiş ve aynı zamanda işlem güvenilirliğini arttırabilmiştir.

HAIMER Safe-Lock™ sistemi, shrink fit takım tutucuları ve Power Clamp Premium NG shrink fit cihazı sayesinde, Stator Parçaları NC-Programlama Bölümü Üst Düzey Yöneticisi Alexander Steurer, yüksek sıcaklık materyallerin zorlu işlemesini mükemmel salgı değeri ve maksimum geri çıkma koruması ile başarmaktadır.  

MTU Aero Engines, Almanya'nın önde gelen motor üreticisidir ve bu endüstri içerisinde tanınmış küresel bir oyuncudur. Firma, tüm itme kuvveti ve güç değerlerindeki ticari ve askeri uçakların motorlarının ve stastoner gaz türbinlerinin dizaynı, geliştirilmesi, üretimi ve servisi konularında çalışmaktadır. HAIMER'in takımların geri çıkmasını önleyen patentli Safe-Lock™ sistemi sayesinde MTU, motor ana gövde parçaları üretimi ile ilgili işleme sürecini optimize edebilmeyi başarmıştır.

Jet motorları yüksek teknolojili ürünlerdir. Üretimleri esnasında, yenilikçi teknolojiler ve prosesler kullanılmaktadır. Gelişen ileri teknolojiyi takip etmek için, MTU yenilikçi üretim stratejileri geliştirmekte ve gerekirse bu konuda ek uzmanlık temin etmektedir. Bundan dolayı Almanya Igenhausen'de bulunan takım tutucular konusunda uzman olan HAIMER ile temasa geçmişler ve söz konusu motor ana gövde parçaları üretiminin optimizasyonu için yardım istemişlerdir. MTU'da yer alan işlenmesi zor materyaller, yüksek kaliteli komponentler ve üst seviyedeki otomasyon düzeyi, üretimde en iyi kaliteyi devam ettirebilmek için kesinlikle akıcı ve güvenilir bir işleme süreci gerektirmektedir. Makine ile işleme boyunca bu sürekliliğin devamını sağlamak ve yüksek eksenel kesme kuvvetini kontrol edebilmek için MTU, HAIMER tarafından geliştirilmiş olan ve takımların geri çıkmasını önleyen Safe-Lock™ sistemini uygulamaya karar vermiştir.

HAIMER Safe-Lock™ sistemi, takım tutucu içerisindeki, set oluşturan elemanları ve kesici takım şaftı üzerindeki yivler sayesinde kesici takımın tutucu içerisinde hareket ederek dönmesini engeller ve böylece kesici takımın tutucunun içerisinden çıkma riski ortadan kalkmış olur. Kullanılan takım tutucunun friksiyonel kuvvetine ek olarak, Safe-Lock™ sisteminin yapısal dizaynı sayesinde kesici takımın, takım tutucunun içerisine kilitlenerek sabit kalması sağlanır.

MTU Aero Engines AG'de Stator Parçaları NC-Programlama Bölümü Üst Düzey Yöneticisi olarak çalışan Alexander Steurer, HAIMER sistemini kullanma sebeplerini şu şekilde açıklamıştır: "HAIMER shrinkleme teknolojisi ve Safe-Lock™ sistemi ile tanışarak, yüksek sıcaklık malzemelerinin zorlu frezeleme işlemlerinde bile işlem güvenilirliğimizi garanti altına alabiliyoruz. Bu, motor gövde parçaları üretimi yapan ve üst seviyede otomasyon düzeyine sahip prosesimiz için ön koşuldur." Safe-Lock™ sisteminin sahip olduğu takımların geri çıkmasını engelleme ve yüksek eşmerkezlilik özelliklerinin birleşimi düşük titreşim sağlar ve bunun sonucunda dengeli ve sabit bir işleme süreci ortaya çıkar. Kesme derinliğinin arttırılması ile talaş kaldırma debisi de ciddi miktarda arttırılabilir. HAIMER shrink fit takım tutucularının geliştirilmiş salgı değeri sayesinde de takım ömrü %50 ye kadar uzatılmaktadır.

Optimum balanslama ve boy ayarlama kolaylığı ile birleşen simetrik Safe-Lock™ dizaynının sağladığı 3 µm değerinden daha az olan salgı değerinin faydaları, Whistle Notch veya Weldon takım tutucu sistemlerini kullanmaya devam etmek yerine MTU'nun HAIMER sistemine geçmesinin önemli sebeplerindendir. Diğer takım tutucu sistemleri takımın geri çıkmasını önlemesine rağmen, simetrik olmayan tasarımlarından dolayı yetersiz salgı ve balans değeri ortaya çıkarmaktadır. Ayar vidası yardımı ile kesici takım, sıkma yuvasının karşı duvarına doğru sıkıştırılır. Tutucu, kesici takımı merkez dışına iter ve bu durum da aşırı salgı değerine yol açar. Buna ek olarak bu tarzdaki herhangi bir form, takım şaftı ve deliğin arasında gözle görünür radyal bir oynamaya sebep verir. Bu formdaki bir takım tutucu, ifade edildiği gibi kesici takımı merkez dışına iterek daha fazla salgı değeri ortaya çıkarır. MTU Stator Parça İşleme Bölümü Hat Müdürü Hans Drahtmüller, sonuç olarak elde edilen problemleri şu şekilde açıklamıştır: "Aşırı salgı değerinden dolayı takım ömrü tam olarak kullanılamaz. Sonuç olarak; Weldon tabanına sahip takımlar erkenden değiştirilmek zorunda kalmaktadır. Weldon tutucularla karşılaştırıldığında, kesici takımın taşlama tezgahına manuel olarak yerleştirilmesine gerek kalmaksızın Safe-Lock™ sisteminin sağladığı silindirik form ile, taşlama işlemi otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Böylece takım maliyeti en aza indirgenmiş olur".

Kolay ve hızlı takım değişimi

İşleme sürecinde üretkenlik arttırma çalışmalarına ek olarak, oldukça hızlı ve kolay takım değişimi yoluyla da tezgah dışında zaman tasarrufu yapılabilir. MTU'nun şu anda kullandığı yüksek teknolojili shrink fit cihazı HAIMER Power Clamp Premium NG, ergonomik çalışma alanı, kolay kullanım ve maksimum güvenlik için doğrusal düşey hareketli, led ısı göstergeli soğutma kovanları sunar. Opsiyonel olarak cihaza eklenebilen ayarlama ünitesi ile tam olarak 0.02mm ölçüsünde (kardeş takımlar için gerekli) takım uzunluk ayarı yapmak mümkündür. Yeni jenerasyon NG bobini ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Tek bir döndürme hareketi ile takım tutucunun uzunluğu ve çapı yönünde ayarlanabilmektedir. Bu yeni sistem, değişim sırasında kırılma riski taşıyan değiştirilebilir eski tip ferrit durdurma disklerinin kullanımını gereksiz kılmaktadır. Birçok patente sahip HAIMER teknolojisi sayesinde, shrinkleme işlemi süresince tutucunun sadece shrinklenecek alanı ısıtılmaktadır. Böylece ısıtma ve soğutma işlemi oldukça hızlı olmaktadır. Soğutma işlemi sırasında, her biri farklı çaplar için tasarlanmış olan soğutma gövdeleri, soğutma süresini azaltır; hassas dengeli ve temiz bir soğutma etkisi yaratır. Doğrusal düşey hareketli olarak hareket ettirilebilen soğutma gövdeleri sayesinde kesici takımın kenarlarının soğutucu gövde ile istenmeyen temaslarından kaçınılır.

MTU Aero Engines

MTU Aero Engines AG, Almanya'nın önde gelen uçak motoru üreticisidir. Şirket düşük basınçlı türbinler, yüksek basınçlı kompresörler, türbin merkez elemanları tasarımında ve üretiminde lider konumdadır. OEM iş dünyası içerisinde firma, uluslararası partnerleri ile birlikte yüksek teknoloji malzemelerin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanmasında önemli kilit rol oynamaktadır. Ticari uçakların ve endüstriyel gaz türbinlerinin bakım hizmetleri konusunda sektörde ilk 5 servis sağlayıcısı arasında yer almaktadır. Bu faaliyetler MTU Maintenance çatısı altında bir araya getirilmiştir. Askeri alanda MTU Aero Engines, Federal Almanya Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan tüm uçaklar için Almanya'nın önde gelen endüstriyel şirketidir. MTU dünya çapında yer alan bir işletme ağına sahiptir; şirket merkezi Münih'te bulunmaktadır. 2014 mali yılı içerisinde, şirket 9,000 kişi için işgücü oluşturmuş ve yaklaşık 3.9 milyar Euro'luk konsolide satışa ulaşmıştır.

HAIMER shrinkleme teknolojisi

Weldon şaftına sahip sistemler, yüksek teknolojili frezeleme işlemleri sırasında, yetersiz salgı değerinden dolayı düşük işleme kapasitelerinde kalırlar. Yüksek devirle çalışılan işlemlerde, en küçük farklılıklar bile kötü sonuçlara sebep olur, takımın ve işmilinin aşınmasına yol açar ve parça yüzey kalitesini düşürür. Tam da bu aşamada, çevresel simetrik sıkma gövdesi sayesinde yüksek salgı değeri sağlayan HAIMER shrink fit takım tutucularının gücü ortaya çıkmaktadır. HAIMER ürünleri, takım çapının 3 katına eşit olan boy uzunluğunda 3 µm'den daha az salgı değeri sunmaktadır.

Tarihinde yayınlanan Mayıs 4, 2016 - (446 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Haimer GmbH
Weiherstrasse 21
86568 Igenhausen - Germany
+49-82 57 99 88 0
+49-82 57 18 50
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Ayvaz, Yangın Grubundaki Atılımlarına Devam Ediyor
Hedef Tüm Makinalarda Standart Fan Sistemi Olmak
Türkiye’nin Demiryolu Atılımı 9’uncu Eurasia Rail ile Tüm Dünyaya Tanıtılacak
En yüksek yeterlilik düzeyi: CECE – CE İşareti Sertifikalı Uzmanı
Tüm Dünyadan Önce İlk Kez Türkiye’de Gerçekleşti!
Tezmaksan ve Akım Metal güçlerini birleştirdi
MAKTEK Avrasya Fuarı tarihi değişti
Otomatik etiketleme ile verimi artırın
Lazer Kesim
LaserHybrid Kaynağı Uygulaması
Sabit Tork ve Güç Yayı
TSM Teknoloji lider bir profesyonel ihracatçı olarak, hedefimiz yüksek performanslı ürünler, büyük güvenilirlik, profesyonel hizmetler
2007 yılında kurulan Shaanxi Getwick refrakter metal ürünleri,
özellikle tungsten ve molibden metal malzeme ürünlerinin üretimi
Baoji Hong Ya Da Demirdışı metal malzemeler Co, Ltd 2014 yılında kurulmuş
Çeşitli endüstriler için döküm parçaları, dövme parçalar, işlenmiş parçalar ve metal fabrikasyon parçalar için akıllı, modern çözümler
Shaanxi Guanjie Technology Co, Ltd yatırım ve 2004
yılında kurulan Xi’an Guanyu Bio-teknoloji Co, Ltd
tarafından 2009 yılında kuruldu.
Shaanxi Tonghui Steel Co, Ltd, imalat, dağıtım, işleme ve paslanmaz çelik borular / levhalar / rulo / bar / profil / montaj / tel üretimi
Nanovak; vakum ve ince film konularında ülkemizde güvenebileceğiniz tek çözüm ortağınız
Standart / Özel Pres-Sac & Enjeksiyon Kalıp Sistemleri
Brother; İşletmenize güç katan yazıcı çözümleri
Italyan Patlama Diskleri Üreticisi Donadon SDD
Güvenliği seçin, şansa bırakmayın: Endress+Hauser’den  Proses Güvenliği
Endress Hauser Katalog; Gıda Endüstrisinde Çözüm ortağınız
SECO; Dökme Demirlerde Kanal Açma ve Profil İşleme
FESTO; Farklı Sektörler için Basınçlı Hava Hazırlama
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
6-petals rupture disc,Direct + Reverse Scored
Kalite Avucunuzun İçinde!
Paslanmaz Çelik kutular
İstediğiniz yerde istediğiniz tesiste boruları tanımlayın
Draeger Katalog
NORD DRIVESYSTEMS Katalog
ifm Electronic Katalog
Seco Tools; Verimlilik Yeniden Tasarlandı: TURBO 10
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Goodway HVAC Bakım Sistemleri Türkiye Distribütörü
SKF Turk; Özel Ölçülerde,Özel Malzemelerden Üretilmiş Keçeler