OK ARİSTOROD® 38 ZN MASİF TEL

Galvanizli çelikler üzerindeki kaynak işlemlerinde daha fazla verimlilik sağlamak için

  • OK ARİSTOROD® 38 ZN MASİF TEL
    OK ARİSTOROD® 38 ZN MASİF TEL

ESAB Welding & Cutting Products, galvanizli çeliklerde gözenekliliği ve sıçramaları en aza indiren özel alaşımlı formüllü bir masif tel olan OK AristoRod® 38 Zn'yi piyasaya sürdü. Sonuç olarak, bu ürün reddedilme ve yeniden işleme oranlarını önemli ölçüde azaltmakta veya ortadan kaldırmakta ve taşıt üretimi, beyaz eşya, tarımsal depolar ve oluklar, HVAC sistemleri ve inşaat (çatı, ön cephe, kapı, çit, merdiven, platform) için kullanılan galvanizli çelik bileşenlerde kaynak işlemi uygularken optimize edilmiş sonuçlar sunmaktadır. 

Üreticiler daha uzun ömürlü bileşenler üretebilmek ve daha uzun korozyon önleyici ürün garantisi sunabilmek için daha kalın Zn kaplamalar kullanmaktadır. Bununla birlikte, daha kalın bir kaplama galvanizli çelik kaynağı ile ilgili zorlukları artırmaktadır. Çinko, çelikten daha düşük sıcaklıklarda erir (419 °C ve 1.370 °C). Sonuç olarak, kaynak arkının sıcaklığıyla kaynak havuzunun etrafına çinko buharı salınır ve bu da ark stabilitesini etkileyerek aşırı sıçramaya neden olur. Buhar, kaynak havuzunda kalırsa kaynak katılaştıkça gözenekliliğe neden olur. 

"OK AristoRod 38 Zn, formülasyonundaki sıkı kontrol edilen mikro alaşım elementleri sayesinde çinko buharının kaçmasına izin verir. Çözüm, ER70S-6 tellerin kullanımında karşılaşılan gözenek ve sıçrantının ve Metal özlü tellerin kullanımında yaşanan aşırı yığma ve yanma oluğu problemlerinin kök nedenlerinin ortadan kaldırılması ile sağlanmaktadır" diyen Global Product Manager Non and Low Alloyed Solid Wires, Jose Abal-Lopez sözlerine şu şekilde devam etti. "ESAB, galvanizli çelik kaynağı için diğer yaygın seçeneklerle karşılaştırmalı testler gerçekleştirdi. Sonuçlar kesindi: OK AristoRod 38 Zn, en düşük toplam üretim maliyetiyle en iyi performansı sunuyor."

OK AristoRod 38 Zn, 18 kg makaralarda ve 250 kg Marathon Pac'lerde 0,8, 1,0 ve 1,2 mm çaplarda sunulmaktadır. AWS A5.18 ER70S-G olarak sınıflandırılır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim