Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir

  Sor / bana ulaş

Endüstriyel olmayan robotik gibi küçük, dayanıklı uygulamalar için ideal

Elektronik & Elektrik

Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir
Nano-D Konektörleri Nasıl Belirlenir

Omnetics Connector Corporation firmasının Teknoloji Direktörü Bob Stanton sunumu bu konuya ışık tutuyor. Üretim, dağıtım, güvenlik, sağlık ve ev gibi sektörlerde küçük, uygun fiyatlı robotlar için fırsatlar oluşmaktadır. Uygun maliyetli, eğitilebilir, işbirlikçi robotlar artık fabrikalardaki veya ambalaj alanlarındaki insanlarla birlikte güvenli bir şekilde çalışabilir, mobil robotlar dağıtım merkezlerinde zorlu getirme ve taşıma görevlerini üstlenir ve seyyar veya havadaki robotlar yakında teslimatları bağımsız bir şekilde ele alabilirler. Sağlık hizmetlerinde robotik teknolojiler uzaktan ameliyat için ve protez uzuvları kontrol etmekle ilişkilendirilmişlerdir. Ev sahipleri, vakumlama ve çim biçme işlemlerini gerçekleştiren küçük robotlarla zaten varlığını sürdürürken, ev işlerinde çalışan asistanların gelişi, gelecekte daha da sofistike bir robotik ev-yardımına yol açabilir.

Moore yasaları sayesinde her yeni nesilde daha düşük fiyatla, giderek daha güçlü işlemci IC'lerinin kullanılabilirliğinin, uygun maliyetli, esnek robotların ortaya çıkmasına yardımcı olan önemli bir faktör olduğunu biliyoruz. Ancak, bu kazanımlar makinelerin daha küçük olmasına, daha yüksek performansa, daha alçak ve mobil hale gelmesine izin verdiği için, kablolama ve konektörler gibi donanımların daha ayrıntılı özellikleri karşılaması gerekir.

Boyut, Ağırlık ve Daha Fazlası

Nano-D konektörleri günümüzün atik robotları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Üreticiler küçük, hafif ve iyi güvenlik ve sağlamlık sunan çok yönlü ürünler sunabilir. 0,64 mm'lik pin aralığı ve çeşitli konfigürasyonlar, mühendislerin çok-yollu konektörleri sadece birkaç iğneden 60'tan fazla, düşük-yükseklikte tek sıralı veya dar genişlikte çift sıralı form faktörleri arasından seçmelerine izin verir. Tipik olarak çok yönlü bir pano montajı veya esnek devre montajı konnektörleri, panel montajı, kablodan panoya, kabloda kabloya ve dikey ya da düz kuyruklar gibi çeşitli diğer montaj seçenekleri ve yüzeye montaj ya da açık delik lehimleme.

Konfigürasyonlar açısından çok fazla seçenek olmasına rağmen, ekipman tasarımcıları, robotun normal çalışmasının ve çevrenin konektörlere nasıl daha fazla talepte bulunabileceğini düşünmelidir. Aşırı sıcaklık veya hızlı sıcak/soğuk döngüsü olabilir. Mobil robotlar, sert mekanik darbelere ve titreşime, korozyona karşı yüksek dirence veya hafif oksidasyona maruz kalabilir ve eğer robot sert kimyasallara maruz kalabilirse veya çok yüksek bir güvenilirliğe ihtiyaç duyuyorsa önemli olabilir, tıbbi cihazlarda olduğu gibi.

Bu etkilerden herhangi birinin etkilerini göz önünde bulundurarak mühendisler, standart hazır raflı bileşenlerin sipariş edilmesinin genellikle daha ekonomik olduğunu ve özel veya isteğe uyarlanmış bir bağlantı belirtimi geliştirmekten daha hızlı bir geri dönüş sağladığını akılda tutmalıdır. Konektörün pin-ve-soket sistemi tasarımı ve kontaklar üzerindeki nikel veya altın kaplama kalitesi gibi tüm yönleriyle dikkatlice bakılması önemlidir, bu yüzden seçilen standart bileşenlerin uzun süreli performans ve güvenilirlik göstermesini sağlar.

Standart, Yüksek Performanslı Tasarım

Örnek olarak, Omnetics Nano-D / Bi-Lobe® konektörlerinin pimleri, 17200 ksi'de berilyum bakırdan üretilir ve sürekli yay kuvveti için sertleştirilir. Ek olarak, yay pimi, dört sürekli temas noktasını muhafaza edecek şekilde konikleştirilir ve şekillendirilir. Açık bir ucu olan bu tasarım, son derece güçlü ve uzun ömürlüdür ve sıkıştırma ve genişlemede daha fazla seyahat imkanı sunar. Bu, diğer tasarımların aralıklı süreksizliklerden acı çekmesine neden olabilecek çalışma koşulları altında sürekli elektrik teması sağlar. Yüksek titreşimli ortamlarda, bazı konektörler 10ns açık devre zamanına izin verirken, Nano-D / Bi-Lob konektörlerinin yaylı pimi tasarımı, titreşim testi altında sıfır açılma göstermiştir.

Soketler, konektör sıcakken ve temas basıncını arttıracak şekilde tasarlanan bakır alaşımıdır; Konektör soğuk olduğunda, soket büzülür ve yay kapanır ancak yayda fazla gerilmenin önüne geçerek konektörün ömrünü uzatır. Açık uçlu yaylı pim, sağlam testlerde 2000 birleşme/tam birleşme eşiğini aşıyor.

Uzun ömrü sağlamak için, temaslar, elektrolitik birikimli kaplama için ASTM  B488 Tip II’ye göre şekil verildikten sonra altın kaplamalıdır. Her bir yüzey, X-Işını Floresans (XRF) ölçümü kullanılarak kontrol edilen ve gözeneksiz yüzeyler için kontrol edilen 50 mikron nikel ve 50 mikron altın içerir.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli faktörler, konektör kabuğunun sağlamlığıdır. Plastik kabuklu düşük maliyetli konektörler, yeni ekipmanın piyasaya daha rekabetçi bir fiyatla ulaştırılmasını sağlayabilir ki bu, robotik alanının giderek ticarileşmesiyle önem kazanır. Öte yandan, bazı ortamlarda, plastik kabuklu konektörler yeniden birleştikten sonra kırılganlaşabilir ve kilitlenebilir. Omnetics, hafif alüminyum kaplama veya anotlanmış kabuklar, paslanmaz çelik veya titanyum dahil olmak üzere çeşitli metal kabuklar sunar. Bunlar, havadaki robotlar veya cerrahi ekipman dahil olmak üzere zorlu ortamlar için uygundur ve daha ağır ve daha büyük konektör tasarımlarının çoğunun ötesindeki şok ve titreşim seviyelerine dayanabilir.

Birleştirildiğinde yüksek tutma kuvveti, standart Nano-D konektörlerinin bir başka önemli dayanımıdır. Elbette, bunların çoğu entegre jak vidalarından geliyor. Son zamanlarda Omnetics, Nano-D / Bi-Lobe konektörlerinin aletsiz hızlı bağlanmasını sağlayan yeni bir mandallama versiyonunu duyurdu. Konnektörler, UAV'ler veya onların fitil karşılıkları olan UGV'ler (İnsansız Kara Araçları) dahil olmak üzere her türlü robotik ekipmanın en sağlam servisini sağlayan MIL-DTL32139'un sıkı şok ve titreşim gereksinimlerini karşılar.

Yeni ortamlara ilerlemek

Bununla birlikte, geniş yelpazede sağlam, standart konektörler mevcut olmasına rağmen, robot endüstrisi hızla gelişiyor ve yeni alanlara hızla ilerliyor, bazı uygulamalar özel konektörler gerektirebilir. Bir örnek, kasıtlı bozulmayı veya bağlantıların kopmasını önlemek için gözetim dereceli paketleme ve kablolamaya ihtiyaç duyabilecek güvenlik odaklı robotlardır. Bu durumlarda Omnetics, konnektör gereksinimlerini tanımlamak ve uygun bir çözümü hızlı bir şekilde sunmak için müşterilerin mühendislik ekipleriyle birlikte çalışabilir.

Tarihinde yayınlanan Aralık 5, 2018 - (678 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
Omnetics Connector Corporation
7260 Commerce Circle East
55432 Minneapolis - USA
+1-763-5720656
+1-763-5723925
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
TEKSAN’dan Topraksız Sera Sistemine Yenilenebilir Enerji Teknolojisi
THR Serisi - Güçlendirilmiş İzole DC/DC Dönüştürücüler 3000 VAC izolasyon gerilimine sahip
Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj
TMW Serisi AC/DC Güç Kaynağı
Schneider Electric ve AVEVA sürdürülebilirlik odaklı şirketleri destekliyor
ATtiny1627 Mikrodenetleyici Ailesi ile Gürültüyü Kes
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem fiziki hem online ayağı büyük ilgi gördü
Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
Tam Entegre DC / DC dönüştürücüler
TEL 12 (WI) Serisi Ultra Kompakt 12 Watt DC / DC Dönüştürücüler (DIP-16)
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
EMPA COMMUNİTY: HER SEVİYEDEN ELEKTRONİK MERAKLISI İÇİN AÇIK BİR TOPLULUK
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
TUNA Tartı ve Elektronik Sistemler: Türkiye'nin LOADCELL Markası
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
empa sTORE; STMicroelectronics,Espressif, Sensirion, Eaglerise
Euchner; İnsan ve Makine için Emniyet
Phoenix Contact; Sisteminizin nabzını tutun
IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Veri Merkezi İzleme ve Yönetim Sistemi
Weidmüller; SIL3 Güvenlik Röleleri
Zettlex; Precision in the Extreme
Staubli Konektör; Tam Güvenlik, Tam Koruma
Mükemmel Tasarım: SILAS
KG Serisi Kırmızı Emniyet ve Ana Kumanda Şalterleri
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
Silas Yatay Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları
Geleceğin E3 Hali
Sınıfının En İyisi Çok İnce Tasarıma Sahip Pro-M Serisi Güç Kaynakları
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
TUNA Tartı ve Elektronik Sistemler: Türkiye'nin LOADCELL Markası
2,4” IPS TFT Ekran
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Dahili Alıcı-Verici İçeren Mikrodenetleyici
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
Her Ayrıntısı Mükemmel; Weidmüller Term Serisi
Phoenix Contact; Push-In Bağlantı Kolaylığı