Multi-Touch Panel PC’ler

HMI/Scada uygulamaları için çözümler

  • Multi-Touch Panel PC’ler
    Multi-Touch Panel PC’ler
  • Multi-Touch Panel PC’ler
    Multi-Touch Panel PC’ler

Günümüzde sistemlerin kontrolü ve yönetimi için Scada ve HMI çözümler sunulmaktadır. Her şeyde olduğu gibi bu alanda da sistemlerde ciddi anlamda gelişmeler olmuştur. HMI sistemler de Otes Elektronik'in temsilciliğini yaptığı Vipa ürünlerine baktığımızda temel seviye HMI sistemlerde orta ölçekli bir Scada düzeyinde ürünlerle müşterilerin talepleri doğrultusunda endüstriyel alanda müşterilerine çözümler üretmekte ve müşteri talepleri doğrultusunda ürünlerini geliştirmektedir.

Bu ürünlerden en temel seviyede olan karakter ekranlar sektörde uzun yıllar yerine korumuş ve hala müşterilerin talep etmiş olduğu bir üründür. IP65 dayanıklılığı ile zor koşullara meydan okumaktadır. Sağlam yapısı ve uygun fiyatları ile temel seviyedeki müşteri taleplerini karşılar. Bu sekmende TD03, OP03 ve CC03 üç adet model ve bunların açılımları ile karşımıza çıkmakta, bu sınıfın en gelişmiş ürünü Kompakt bir ürün olan CC03 üzerinde bulunan bütünleşmiş PLC ve buna ilave 16 giriş ve 16 çıkış ile ufak makine kontrollerinde makine üreticilerine kompakt bir çözüm sunar.

HMI sistemlerin orta ölçekli bir Scada sistemi ile yarış duruma geldiğini yazının başında belirtmiştik. Bu sekmekte Vipa talepleri karşılamak için üç ana ürün grubu ile müşterilerinin karşısına çıkmakta bunlar eco Panel, Professional Panel ve bu sene satışa sunulmuş olan Panel PC'ler. Birçok alan için farklı yeteneklerle donatılmış ürünler; 5,7" ile 21,5" arasında ekran ebatları ile 480x272 çözünürlükten FullHD 1920x1080 çözünürlüğe kadar geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. İşletim sistemi tarafında Windows Embedded CE 6 Pro. ve ya 7 ile çalışan ürünler yazılım tarafında ise Movicon 11 CE yazılımını ile birlikte gelir.

Panel özelliklerine baktığımızda; Artık yeni paneller ile karşımıza çıkan Multi-Touch özelliği yeni çıkan Panel-PC ile müşterilerin beğenisine sunulmuştur. Eski yapılarda vazgeçilmez olan seri haberleşme RS232 ve RS422/485 yapıları ile müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bunlara ek olarak panellerde artık olmazsa olmaz diyebileceğimiz Ethernet ara yüzleri, USB portlar, MMC/SD gibi seçenekler tüm ürünlerde standart olarak gelmektedir bunlara ek olarak MPI/Profibus-DP ile özel ihtiyaçlara da ürün cevap verir. Patentli bağlantı vida yapısı Alüminyum, metal ve plastik gövde seçenekleri ile Enerji santralleri, gıda sektörü, arıtma tesisleri, ulaşım sektörü gibi birçok alanda müşterilerin ihtiyacına cevap verir. Donanımlar özellerini dışında ürünle bütünleşmiş gelen VNC özelliği ile uzaktan bağlantı ile panelin yanında olmadan kullanıcılara uzaktan erişim konusunda büyük kolaylık sağlar. Ayrıca Movicon* 11 CE yazılımı da özellikleri ile dikkat çekmektedir. FTP ve ya TCP üzerinden panele uzaktan erişim için alternatif bir çözüm sunan yazılım, güçlü bir görsel kütüphanesi ile gelmektedir. Sahada aynı anda iki sürücü üzerinden onlarca cihazla haberleşme imkânı sağlar.

Üzerinde 100'e yakın sürücü barındıran yazılım farklı alanlardaki kullanıcılara OPC ihtiyacı duymadan farklı yapılarla haberleşme konusunda kolay bir çözüm sunar. Raporlama tarafında da TXT&XML yapıları standart olarak sunan ürün ayrıca kendi raporlama editörü ile raporlama konusunda da müşteri taleplerini karşılar. Kullanılan Tag sayısında byte olarak 4096 I/O gibi yüksek bir değerde sahadaki cihazlarla haberleşme imkânı sunar. SQL üzerine veri kaydı, web üzerinden erişim SMS/E-mail gibi özellikleri panel üzerinden kullanılabilmektedir. HMI'dan fazlasını bekleyen kullanıcılar için Scada yazılımlar ile yarışan ürün sektörde uygun fiyat/performans oranı ile müşterilerin farklı ihtiyaçlarına çözüm için tasarlanmıştır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim