Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) Kablolar

  Sor / bana ulaş

Can SAĞKOL, Prysmian Kablo tarafından yazılan uygulama yazısı

Elektronik & Elektrik

Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) Kablolar
Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) Kablolar
Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) Kablolar
Bakır Kaplı Alüminyum (CCA) Kablolar

Bakır kaplı alüminyum (CCA-Copper Clad Aluminum) kablolar, ilk olarak II. Dünya Savaşı zamanında, Almanlar tarafından bakır ihtiyacını karşılanması amacıyla tasarlanmıştır. Daha sonrasında 1960-70 yıllarında Amerika’da yaşanan ekonomik kriz ile beraber, bakır ve türevlerinin kullanıldığı tüm sektörlerde hem maliyetleri düşürmek hem de yaşanan tedarik sorunlarını çözmek için tekrar kullanılmıştır. Her ne kadar CCA iletkenler bugün hala kulaklık, hoparlör vb. gibi alanlarda kullanılıyor olsa da, son zamanlarda, piyasada TTR olarak bilinen H05VV-F tipi standart enerji kablolarının yerine, standart dışı CCA iletkenli kabloların piyasaya sürülmesi ciddi bir tehlike arz etmektedir. 

Bakır iletkenli kablodan daha ucuz bir kablo elde etmek için kullanılan bakır kaplı alüminyum iletkenler, bugün halen hoparlör, kulaklık, radyofrekans kabloları gibi uygulamalarda kullanılmaktadır.  Ancak, IEC, EN gibi uluslararası standartlarda ve ülkemiz standartlarında (TSE), enerji ve haberleşme kablolarında kullanılması gereken iletkenlerin yapıları ve üretim yöntemleri açıkça belirtilmiştir. Örneğin TS EN 60228 standardında kablo iletkenleri, sadece bakır, alüminyum veya alüminyum alaşım olarak tanımlanmaktadır.

Bakır kaplı alüminyum iletken (CCA) iki ayrı metalin fiziksel bağından oluşan bir “bimetal” türüdür. Kesinlikle alaşım olarak nitelendirilemez. Alüminyum iletken üzerine bakır kaplama yapılarak üretilen CCA kablolar, standart bakır kablolara göre daha hafiftir ve daha az bakır kullanıldığı için standart bakır kablolara göre çok daha ucuza üretilebilir. Aşağıdaki kıyaslama tablosundaki teknik değerlerini incelediğimizde;

CCA iletkenin alüminyum iletken ile yakın elektriksel değerlerde olduğu, fiziksel olarak incelendiğinde ise ağırlık olarak alüminyum ile benzer, çekme gerilim direnci olarak ise bakır ile yakın davranışta olduğu görülmektedir.

Temelde ağırlık ve maliyetten tasarruf etmek amacıyla kullanılan CCA iletkenin, teoride yüzey etkisi (skin effect) sebebi ile verimli olacağı düşünülmektedir. Ancak CCA iletkenin yapısında bulunan alüminyumun mekanik direnci bakıra göre daha düşüktür, dolayısıyla daha kırılgan bir yapısı vardır; elektriksel direnci ise daha yüksektir, dolayısıyla daha çabuk ısınır ve bu da daha fazla arıza/yangın riski taşıdığı anlamına gelmektedir. Bunlarla birlikte, CCA iletkenin hem enerji hem de haberleşme kablolarında standartlara uygun olmaması; veri kaybı, performans kaybı, aşırı ısınma ve hatta yangın gibi bazı istenmeyen durumların yaşanmasına neden olacaktır. Son zamanlarda, özellikle piyasada CAT5, CAT6 tipi bakır data kabloları ve TTR kablo olarak ta bilinen H05VV-F enerji kabloları, ilgili üretim standartlarında belirtilmiş olmasına rağmen, ne yazık ki bazı üreticiler tarafından bakır kaplı alüminyum iletkenli (CCA) olarak üretilip piyasaya arz edilmekte ve bu durum elektrik tesisatları için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Ulusal standardımız olan TS EN 50525 standardına göre üretilmesi gereken H05VV-F tipi kablolarda kullanılan iletkenin sağlaması gereken özelliklerle ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir:

• TS EN 50525-2-11 standardında H05VV-F tipi kablonun yapısı, boyutsal değerleri ve uygulanacak testler tanımlanmaktadır. 
•TS EN 50525-1 standardında harmonize kabloların üretiminde uyulması gereken genel kurallar tanımlanmaktadır. Madde 5.2.1 iletken malzemesini net bir şekilde bakır olarak belirlemiştir. 
• TS EN 60228 standardı madde 6.1 a) fıkrasında, bükülgen iletkenlerin çıplak veya metal kaplı tavlanmış bakır olması gerektiğini net olarak belirtilmiştir. 

Standartlarda mutlaka saf bakır olması gereken, ancak bakır kaplı alüminyum (CCA) iletken ile üretilen kablolara uygulanan testlerde, kablonun sağlaması gereken iletken direnci uluslararası standartların çok üzerinde çıkmaktadır. Örneğin; 2,5 mm2’lik bakır kaplı alüminyum iletkenin akım taşıma kapasitesi, yaklaşık 1 mm2’lik bakır iletkenin akım taşıma kapasitesi kadardır. Diğer taraftan, alüminyum bakır kadar dayanıklı bir metal olmadığı için, bu tip esnek kablolarda kullanılan CCA iletkenler esneme sırasında çok daha kolay kırılacak, arızalanmaya sebep olabilecek, yüksek direnç sebebi ile daha çabuk ısınacak ve hatta yangın riskini artıracaktır.

Bir kabloda CCA iletken kullanılıp kullanılmadığını tespit etmenin çeşitli yöntemleri vardır. Her ne kadar etiketinde sadece H05VV-F yazarak piyasaya sürülen, ancak CCA iletken kullanılan kablolar mevcut olsa da; bir kabloda CCA iletken olduğunu anlamanın ilk yolu etiketine, dış kılıf baskısına ve fatura bilgilerine bakmaktır. Binalarda kullanılacak kablolar için özellikle Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) kapsamında hazırlanan CE etiketi ve ilgili 

performans beyanı (DoP) incelenmelidir. En etkili yöntem ise laboratuvarda yapılacak olan elektriksel testler veya sahada yapılabilecek olan iletken direnci testidir. 

Her ne kadar alüminyum bakırdan hafif olsa da, kabloları tartarak karşılaştırmak kesin bir sonuç vermeyecektir. Herhangi bir etiketleme ve laboratuvar ortamında test yapma olanağı bulunmayan durumlarda, uygulanabilecek en basit yöntem iletkeni açığa çıkartarak üstteki bakır katmanın kazınmasıdır. Bakırın altından gümüş rengi bir iletken gözükmesi kablonun saf bakır olmadığı ve bakır kaplı alüminyum (CCA) iletken olduğu anlamına gelecektir.

Binalarda meydana gelebilecek yangınlarda can ve mal güvenliği, kullanılan malzemelerin yangın esnasında gösterecekleri performans ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Günümüzde inşa edilen yapılarda, yüksek miktarda kullanılan malzemelerden biri olan kabloların seçimi “güvenli” yaşam alanlarının inşa edilmesinde çok önemli bir rol oynamakta ve bu binalarda kullanılan kabloların, uluslararası standartlara ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne (CPR) uygun olarak üretilmesi, test edilmesi ve etiketlenmesi kritik önem taşımaktadır.
 

Tarihinde yayınlanan Mart 25, 2019 - (41 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Prysmian Group
Ömerbey Mah. Bursa Asfaltý Cad. No:51 Mudanya
16941 - Turkey
+90-224 270 30 00
+90-224 270 30 24
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Schneider Electric ve AVEVA sürdürülebilirlik odaklı şirketleri destekliyor
ATtiny1627 Mikrodenetleyici Ailesi ile Gürültüyü Kes
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem fiziki hem online ayağı büyük ilgi gördü
Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
Tam Entegre DC / DC dönüştürücüler
TEL 12 (WI) Serisi Ultra Kompakt 12 Watt DC / DC Dönüştürücüler (DIP-16)
TSR 1.5E Serisi - 1.5 Amp POL Anahtarlama Regülatörleri
TMR 4 (WI) SERİSİ
TPI Serisi - Kompakt 30, 65 ve 125 Watt Açık Çerçeve AC / DC güç kaynakları
TMPW Serisi - Kompakt 5-50 Watt AC / DC Modülleri
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
empa sTORE; STMicroelectronics,Espressif, Sensirion, Eaglerise
Euchner; İnsan ve Makine için Emniyet
Phoenix Contact; Sisteminizin nabzını tutun
IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Şirket, kurulduğu günden bu yana yüksek performanslı metal oksit varistörünün Ar-Ge ve üretimine kendini adamıştır
Microchip; Kablolu ve Kablosuz Dünyaya Bağlanma
Microchip: IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
İnsan ve Makine için Emniyet
Veri Merkezi İzleme ve Yönetim Sistemi
Weidmüller; SIL3 Güvenlik Röleleri
Zettlex; Precision in the Extreme
Staubli Konektör; Tam Güvenlik, Tam Koruma
Mükemmel Tasarım: SILAS
KG Serisi Kırmızı Emniyet ve Ana Kumanda Şalterleri
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
Silas Yatay Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları
Geleceğin E3 Hali
Sınıfının En İyisi Çok İnce Tasarıma Sahip Pro-M Serisi Güç Kaynakları
2,4” IPS TFT Ekran
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Dahili Alıcı-Verici İçeren Mikrodenetleyici
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
Her Ayrıntısı Mükemmel; Weidmüller Term Serisi
Phoenix Contact; Push-In Bağlantı Kolaylığı
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri