Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü

  Sor / bana ulaş

Üretim şirketlerinin sipariş yönetimini kolaylaştırır, siparişleri gerçek zamanlı olarak izler, öncelikleri yönetip teslimat tarihlerini takip etmede yardımcı olur

Endüstri 4.0, Otomasyon & Robotik

Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü
Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü
Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü
Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü

Üreticilerin, sektöre ve şirket büyüklüğüne bağlı olarak tercih ettiği çeşitli üretim modelleri vardır. En yaygın bilinen üretim modelleri, sipariş üzerine üretim ve stoka üretim yaklaşımlarıdır. İlk bakışta pek çok ortak noktaya sahip gibi görünürler; ancak, üretim planlaması ve yönetimi söz konusu olduğunda aralarında çok önemli bir fark ortaya çıkar.

Sipariş üzerine üretim iş akışında, mallar bireysel siparişlerde üretilip yüksek oranda özelleştirilebilirken, stoka üretim yaklaşımında üretilen malların sayısı talep tahminleri baz alınarak belirlenir. Bu iki iş akışı, tedarik zincirleri, üretim planlaması, teknolojik süreçler vb. dahil olmak üzere üretim sürecindeki birçok alanı etkiler.

Üretim farklı yönlerden sınıflandırılabilir. Örneğin, kullanılan teknolojilere veya üretim zaman döngülerine bağlı olarak sınıflandırma yapılabilir. Sipariş üzerine üretim ve stoka üretim ayrımı, üretim şirketleri için iş modeli açısından bir sınıflandırma sunar çünkü bazı işletmeler her iki yaklaşımı da kullanır. Ancak yine de sipariş üzerine üretim modelini kullanan şirketler farklı uluslararası pazarlarda daha başarılı finansal sonuçlar elde edebilmektedir.

Bu makalede, sipariş üzerine üretim ve stoka üretim modellerini karşılaştırdıktan sonra, otomasyon çözümlerinin üretim şirketlerinin genel verimliliği iyileştirmesine nasıl yardımcı olabileceğine değinilecektir.
 
Sipariş İşleme ve Yönetimi

Sipariş üzerine üretim ve stoka üretim modellerinin sipariş işleme ve yönetiminde ayrıştıkları bazı özellikleri vardır. Stoka üretim için şirketler, ürün parametrelerini ve özelliklerini önceden tanımlayabilir: üretilecek ögenin, mesela mobilya rengi önceden tanımlanabilir. 1C:Drive, bu tür üreticilerin önceden tanımlanmış özelliklere ve türlere göre ürün özellikleri oluşturucusunu kullanarak bu süreci optimize etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, sipariş üzerine üretim firmaları, malzeme tedarikini, kullanımını ve tamamlanma süresini planlamak için yerleşik sipariş ilerleme raporları ve talep planlama aracını kullanır.

Üretim Planlama

Stoka üretim üreticileri, siparişler alınmadan önce üretime odaklanır. Bu durumda, çıktı seviyesi planlaması esas olarak talebi mümkün olduğunca doğru tahmin etmeye dayanır. Geçmiş kayıtlar ve gerçek zamanlı veriler, üretilmesi gereken optimum ürün sayısının/miktarının belirlenmesine ve aşırı üretimden kaynaklanabilecek israfın azaltılmasına yardımcı olabilir.  
Sipariş üzerine üretim yapan işletmeler, sadece müşteriden sipariş alındıktan sonra üretime başlar. Üretim planlaması seri üretimden daha karmaşık olabilir, çünkü sipariş özel ekipman, malzeme ve çalışan kaynakları gerektiren benzersiz standartlarda olabilir. Ayrıca, ilk fiyat teklifine göre sapmaların minimum düzeyde olması için, imalatçıların üretime geçmeden önce her bir ürünün maliyetini doğru bir şekilde değerlendirmeleri çok önemlidir. Çoğu zaman planlama, müşterilerle yapılan görüşmeler sırasında başlar.

Bu süreçlerin otomatikleştirilmesi birçok farklı yönden gerçekten yardımcı olabilir. Örneğin, 1C:Drive ERP çözümü ile sipariş üzerine üretim yapan üreticiler, üretim planlaması üzerinde tam kontrole sahip olur. Üretim kaynaklarını takip ederek, önceliklendirme ve çizelgeleme işlevleri sayesinde üretim siparişlerinin durumunu izleyerek aynı anda daha fazla siparişi yerine getirebilirler.

Depo Stokları

Yukarıda belirtildiği gibi, stoka üretim stratejisi, depo stoklarını beklenen tüketici talebiyle eşleştirmeye odaklanır. Önemli olan gelecekteki talebi doğru tahmin etmek ve stoktaki envanterin yeterli olmasını sağlamaktır. Talebin beklenenden düşük olması aşırı stoklanmaya ve para israfına yol açarken, tahmin edilenden yüksek gerçekleşen talebin karşılanamaması da kardan zarar edilmesine neden olabilir.

Siparişe göre üretim iş akışında, tamamlanan ürünler depoda saklanmaz, özellikle belirli bir satış siparişi için üretilir ve müşteriye hemen teslim edilir. Ancak, talep analizi yapılmasını gerektiren ve çözüm isteyen iki temel sorun vardır: malzeme stokunun yeterli olması ve üretimi gerçekleştirecek insan kaynağı. Üretim süreci, teslimat şartlarında yapılan değişikliklerden de etkilenebilir.

1C:Drive çözümü, üretim kaynaklarının kullanılabilirliğini izleyerek ve kontrol ederek ambar kullanımını optimize etmenize olanak tanır. Malzeme tedarikini deponuzun yalın kalmasına yardımcı olacak şekilde müşteri talep analizine göre yapabilirsiniz.

Operasyonel Analiz

Stoka üretim işletmeleri, talep, stok ve üretim kapasitesi hesaplamalarında birçok hataya açıktır. Stoka üretim, sorunsuz ürün akışı için optimize edilmesi gereken birçok alt süreci ifade eder. Bu nedenle, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için operasyonel analiz çok önemlidir.

Sipariş üzerine üretim yapan üretim şirketleri, üretim büyüme noktalarını bulmak, maliyetleri düşürmek ve kaynakları optimize etmek gibi farklı sorunlarla sık sık karşılaşmaktadırlar. Bu durumda, operasyonel veri analizi ve kapsamlı raporlar, bu sorunlarla nasıl başa çıkılacağına ve büyüme potansiyelinin açığa çıkarılmasına ilişkin içgörüler elde edilmesine yardımcı olabilir.

İşte tam da bu noktada ERP vazgeçilmez işlevsel özellikler sunabilir. 1C:Drive ile sipariş üzerine üretim yapan işletmeler kaynakları optimize edebilir, malzeme stoklarını izleyebilir ve darboğazları belirleyebilir. Örneğin, eldeki verilerle yöneticiler ve işletme sahipleri, yeni ekipman eklemenin gerekli olup olmadığı veya mevcut olanın nasıl daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayabileceği konusunda fikir edinebilir.

1C:Drive kullanan şirketler, birden çok parametre kullanarak maliyetlerini hesaplayabilirler:

 

  • Üretim maliyeti. Birim bazında fiili maliyetler.
  • Bordro: Genellikle satılan malın maliyetine dahil edilmez. Ancak, bordro diğer dolaylı maliyetler arasında sayılabilir.
  • Dolaylı maliyetler: Normatif değerlere göre hesaplanır.

Sevkiyat

Stoka üretim modelinde, müşteri siparişini verir vermez ürün sevk edilebiliyor, bu da müşterilerin bekleme süresini azalttığı için oldukça uygun. Sipariş yönetimi, esas olarak çok sayıda siparişin aynı anda doğru oluşturulması ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi içindir.

Sipariş üzerine üretim iş akışı, etkin sipariş takibi ve gerçek zamanlı kontrol gerektirir. Üreticiler, üretim kapasiteleri sınırlı olduğu için genellikle müşterilerin siparişlerine öncelik vermek zorundadır. Teslimat tarihlerini yönetmek ve ani değişikliklere tepki vermek de önemlidir.

Sonuç

1C:Drive, üretim şirketlerinin sipariş yönetimini kolaylaştırmasına, siparişleri gerçek zamanlı olarak izlemesine, öncelikleri yönetmesine ve teslimat tarihlerini takip etmesine yardımcı olur. Sistem, küçük ve orta ölçekli işletmelerin siparişleri hızlı bir şekilde tamamlamasını ve sonraki siparişler için üretim hattını boşaltmasını sağlar.

Tarihinde yayınlanan Temmuz 6, 2021 - (23640 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
1C International LLC Türkiye İrtibat Bürosu
Esentepe Mah. Kasap Sok. Altınay İş Merkezi No:10 Kat:3 Şişli/İstanbul
34394 - Turkey
+90 212 945 10 44
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Cobot pazarı 2030 yılında 24 milyar doları aşacak
Microsoft Security Çözümleri ile kurumunuzu tehditlere karşı koruma
SCADAfence Platformu
IAS’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Hakan Karabiber BT yatırımları üzerine söyleşi
Yerli E-Life EPC Serisi Panel PC
EPC- Empa Elektronik GaN Webinar Serisi Başlıyor
Endüstride asıl devrim 5G ile yaşanacak
Dijital dönüşümdeki yanlışlar veri sızıntılarını artırıyor
Mitsubishi Electric’ten Dijital Dönüşüme Rehberlik edecek Webinar Serisi
Talaşlı İmalat Sektöründe Fark Yaratan Yenilikçi Robot Uygulamaları
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
EMPA COMMUNİTY: HER SEVİYEDEN ELEKTRONİK MERAKLISI İÇİN AÇIK BİR TOPLULUK
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Anybus fieldbus ve Endüstriyel çözümleriyle tüm endüstriyel ağlara kolay bağlantı
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
EMPA; Nesnelerin Interneti için Gereken Her Şey
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empa; Nesnelerin interneti için gereken her şey!
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Kompakttan karmaşığa; Ölçeklendirilebilir  Beckhoff CNC.
Emikon; Anybus ile Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Yeni Sektörler İçin Çözümlerinizi Denetim Panellereiyle Bütünleştirin
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Endüstriyel HMI Yüzü Değişiyor
Günmak Kawasaki Robotlar; Üretimin İşbilen Teknik Elemanları
Çoklu HDMI Dijital Tabela Çözümü
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
OPTIME. Tak. Çalıştır. Öngör
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
Bosch Rexroth'tan Geleceğin Fabrikaları ve Yeni ctrlX AUTOMATION Çözümleri
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
emikon;Bağlan. Yapılandır.Tamam!
ROBUTEL; Entegre AGV Çözümleri