Tekstil Sektörü için 1Ci ERP Çözümü Uygulaması

  Sor / bana ulaş

Drive E-ticaret sitesi entegrasyonlarıyla tekstil firmaları üçüncü parti platformlar ile anlık stok ve satış yönetimi

Endüstri 4.0, Otomasyon & Robotik

Tekstil Sektörü için 1Ci ERP Çözümü Uygulaması
Tekstil Sektörü için 1Ci ERP Çözümü Uygulaması

Pazara giriş engellerinin düşük olması, tekstil ve hazır giyim endüstrisinde şiddetli bir rekabet ortamı yarattı. Yalnızca şık ve kaliteli giysiler tasarlamak zaten hiçbir zaman yeterli değildi. Her yeri kasıp kavuran dijitalleşme, tüm iş süreçlerini hızlandırdığı için tüketicilerin hızla ve sürekli değişen taleplerini karşılamak daha da zor bir hale geldi. Ayrıca çok kanallı ticaretin ortaya çıkmasıyla birlikte tekstil şirketlerinin birçoğu rakiplerinin hızına yetişmekte zorlanırken bir kısmı da pozisyonlarını kaybetmeye başladı. 

Tekstil üretim şirketleri açısından en yaygın karşılaşılan zorlukları ele alıp ve iş dünyasındaki hızlı değişikliklere uyum sağlamak için olası çözümleri belirleyen 1C firması.

Verimsiz üretim planlama ve depo yönetimi

Çoğu zaman, üretim şirketleri otomasyon eksikliğinden dolayı etkin bir planlama yapamazlar. Excel'de manuel planlama zordur ve yüksek iş yükü nedeniyle hatalara neden olur. Ayrıca bu geleneksel yaklaşım, şirketlerin stoklarını verimli bir şekilde yönetmelerine engel olmaktadır.

1C:Drive, tekstil üretim şirketlerinin iş yüklerini analiz etmelerini ve  fason üretim süreçlerini etkin bir şekilde planlamalarını sağlar. Ayrıca depo yönetimi çözümü, işletmelerin farklı lokasyonlardaki depoları da dahil olmak üzere depolarını barkodlu olarak kontrol etmelerine ve ürünlerin raflardaki anlık stok durumunu görmelerine olanak tanır.

Üretim atölyelerinin düzenli takip ve kontrol edilmemesi

Yöneticiler genellikle geçmiş deneyim ve performans verilerine dayanarak üretim çıktısını tahmin etmeye çalışırlar. Üretim verilerinin takibi ve analizinin yapılmaması, tekstil üretim çıktısı hakkında yanlış varsayımlara yol açabilir. Sonuç olarak ya stok fazlası ya da yetersiz üretim ile karşılaşılır. Her ikisi de belirli bir miktar zarara neden olur ve yönetim ekibini aceleye gelen kararlar almaya zorlar.

Bu nedenle tekstil fabrikalarında, çalışan performansının kontrolü ve analizi çok önemlidir. Uygun yazılım çözümü, çalışan iş yükü denetimi ve gereken hammaddenin zamanında sağlanması için iş performansının izlenmesine olanak tanır.

Ayrıca firmalar, ürünlerinin farklı lokasyonlarda kontrol edilebilmesi için, personelinin RDP programları ile firma sunucularına uzaktan bağlanmasını ve böylece programlarına veri girişi yapmalarını isterler. 1C:Mobil uygulaması sayesinde, çalışanlar ister telefon ister tablet üzerinden tek dokunuşla çok hızlı bir şekilde kendi programlarına veri girebilmektedir.

Zaman israfına yol açan, elle hazırlanan raporlar

Takip ve kontrol eksikliğinin yanı sıra manuel raporları hazırlamak da oldukça zahmetlidir. Binlerce e-postada veya basılı kopya olarak teslim edilen ve daha sonra A4 öbekleri arasında kaybolan raporlar kaos yaratır ve genel süreci karmaşıklaştırır. Tedarik zincirindeki taraflar, sözde "kamçı etkisi" ile karşı karşıya kalabilirler. Arz ve talep hakkında genellikle zayıf iletişimden kaynaklanan çarpık bilgi yine zarara neden olur. Aşırı envanter yatırımından, etkisiz nakliyeden zayıf müşteri hizmetlerine kadar çok büyük kayıplara yol açabilir.


Tekstil sektörü için özel işlevler sunan 1Ci ERP çözümü, bahsedilen tüm sorunları giderir ve ortadan kaldırır. Yazılım sayesinde sadece ana fabrikadan değil, üretimle ilgili tüm lokasyonlardan ve taşeronlardan (dağıtılmış fabrikalar, departmanlar, depolar ve mağazalar dahil) performansı izleyebilir ve raporlar alabilirsiniz.

Ayrıca tekstil firmaları ürünlerini sıklıkla e-ticaret siteleri üzerinden satmaktadır. Farklı birçok pazar yerinden gelen raporları analiz etmek genellikle çok zor ve zaman alıcı bir iştir. Manuel olarak yapıldığında birçok hata ortaya çıkar, satış performansının takibi ve yatırım getirisinin kontrolü zorlaşır. 1C:Drive E-ticaret sitesi entegrasyonları sayesinde, tekstil firmaları üçüncü parti platformlar ile anlık stok ve satış yönetimi gerçekleştirebilmektedir.

Çalışanların sorumlu ve yetkin hissetmemesi

Fabrikadaki çalışan sayısı birkaç yüz kişiye ulaşabilir. Çoğu genellikle çok çalışır ve belirli bir göreve odaklanır. Dikimde veya kalite kontrolde olsun, genellikle minimum etkileşimde bulunurlar ve geri bildirim vermezler. Bu durum çalışanların motivasyonunu ve verimliliği düşürebilir.

Verimsizliği önlemek için dikiş, yıkama, ütüleme, kalite kontrol vb. tüm üretim aşamalarını tek bir bilgi sisteminde birleştirebilirsiniz. Rakamlarla performansı denetlemek, rapor ve geri bildirim almak, çalışanlar arasındaki sorumluluk düzeyini yükseltecektir. Her bölüm için ayrı KPI'lar ayarlamak aynı etkiye sahip olacaktır. Ayrıca, bir ödül sistemi oluşturarak “Ayın en iyi çalışanı” unvanıyla beraber adil bir prim uygulamasıyla çalışanlarınızı teşvik edebilirsiniz. 

Üretim kusurları

Elbette ki düşük çalışan memnuniyeti, demode raporlama yöntemleri ve tutarsız veriler kusurlu üretim oranını artırır. Örneğin, talep artışını karşılamak çalışan bazında önemli bir performans artışı gerektirecek ve bu da büyük ihtimalle daha fazla sayıda kusurlu parça üretilmesiyle sonuçlanacaktır.

Sonuç bir hayli sarsıcı olabilir: sadece karı değil aynı zamanda markanın itibarını da olumsuz etkiler.

Sonuç olarak;
Bazen tedarik zinciri döngüsü aşamalarını kusursuz bir şekilde yürütmek, aynı zamanda müşterileri elde tutmak ve rekabette bir adım önde olmak zordur. Başarmak için tekstil sektörüne özel tasarlanmış entegre bir yaklaşımla firmanızda güncel çözümler uygulayabilirsiniz.
 

Tarihinde yayınlanan Eylül 13, 2021 - (3985 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
1C International LLC Türkiye İrtibat Bürosu
Esentepe Mah. Kasap Sok. Altınay İş Merkezi No:10 Kat:3 Şişli/İstanbul
34394 - Turkey
+90 212 945 10 44
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
İş dünyası, pandemi sonrası dijital serüveni konuştu
Edge AI'daki Trendler
Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj
Endüstriyel Ağlara Fidye Yazılımı Saldırılarının Önlenmesi
Ixxat Energy- Enerji Sistemleri için Haberleşme Çözümleri
MOXA MXview Wireless ile Görünmezi Gösterin
Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
Schneider Electric ve AVEVA sürdürülebilirlik odaklı şirketleri destekliyor
Serdar Plastik Canias 4.0 Teknolojilerini Tercih Etti
IoT akıllı eldiven: IWO
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
EMPA COMMUNİTY: HER SEVİYEDEN ELEKTRONİK MERAKLISI İÇİN AÇIK BİR TOPLULUK
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Anybus fieldbus ve Endüstriyel çözümleriyle tüm endüstriyel ağlara kolay bağlantı
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
EMPA; Nesnelerin Interneti için Gereken Her Şey
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
empa; Nesnelerin interneti için gereken her şey!
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Kompakttan karmaşığa; Ölçeklendirilebilir  Beckhoff CNC.
Emikon; Anybus ile Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Yeni Sektörler İçin Çözümlerinizi Denetim Panellereiyle Bütünleştirin
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Endüstriyel HMI Yüzü Değişiyor
Günmak Kawasaki Robotlar; Üretimin İşbilen Teknik Elemanları
Çoklu HDMI Dijital Tabela Çözümü
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
OPTIME. Tak. Çalıştır. Öngör
Emikon; Anybus, Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Robutel; Entegre AGV Çözümleri
Bosch Rexroth'tan Geleceğin Fabrikaları ve Yeni ctrlX AUTOMATION Çözümleri
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
emikon;Bağlan. Yapılandır.Tamam!
ROBUTEL; Entegre AGV Çözümleri