iJaw Bağlama Çenesi

İşleme sırasında bağlama kuvvetinin gerçek zamanlı ölçümünde Kablosuz IoT Çözümü

  • Tedarikçi Röhm
  • Kasım 26, 2021
  • 580 Görüntüleme
  • iJaw Bağlama Çenesi
    iJaw Bağlama Çenesi
  • iJaw Bağlama Çenesi
    iJaw Bağlama Çenesi

30 Eylül 2021'de Milano'da, bağlama teknolojisi uzmanı Röhm, iJaw bağlama çenesini ilk kez Milano'daki EMO 2021'de sunuyor. İşleme sırasında bağlama kuvvetinin gerçek zamanlı olarak ölçülmesini sağlar. Röhm böylece şimdiye kadar kabul edilmiş bir endüstriyel çözümü olmayan bir sorunu çözüyor: sıkma kuvveti genellikle takım tezgahının operatörü tarafından belirlenir ve bir deneyim meselesidir. Yanlış bağlama kuvveti veya iş parçası kaybı nedeniyle işleme sırasındaki hatalar bu nedenle önceden programlanmıştır. Röhm tarafından sunulan iJaw, tam teşekküllü bir sıkıştırma çenesinde kablosuz veri iletiminin yanı sıra sıkıştırma kuvveti ölçümü için sensör teknolojisini entegre eder. Ölçüm, doğrudan iş parçasına kenetleme noktasında gerçekleşir; bir ağ geçidine veri aktarımı, yaklaşan endüstri standardı IO-Link Wireless'ı kullanır. Ağ geçidi, entegre Profinet arabirimi aracılığıyla makine kontrol sistemine bağlanabilir ve/veya verileri entegre LAN arabirimi aracılığıyla bir buluta gönderir.

En modern takım tezgahlarında bile, iş parçaları yüz yıl önce olduğu gibi bugün de kenetleniyor: operatör "hissederek" kenetliyor. Sensörlerin olmaması nedeniyle, takım tezgahı operatörü yalnızca sınırlı ölçüde destekleyebilir. Ve iş parçalarının gerçekten "güvenli" bir şekilde kenetlendiğinden emin olmak için - kimse fırlama riskini almak istemez - kenetleme kuvveti genellikle çok yüksek ayarlanır. Özellikle ince duvarlı bileşenlerde veya hassas yüzeylerde bu, hızla deformasyona ve ezilmelere yol açar.

Sıkıştırma uzmanı Röhm, iJaw ile sıkıştırma kuvvetini doğrudan sıkıştırma noktasında ölçmek için entegre sensör teknolojisine sahip bir sıkıştırma çenesi sunar. Sensör ve iş parçası arasında sadece birkaç milimetre kalınlığında bir sıkıştırma parçası vardır. Böylece Röhm, neredeyse tüm tahrif edici faktörleri ortadan kaldırır ve iJaw, iş parçasına uygulanan gerçek sıkıştırma kuvveti hakkında bilgi sağlayabilir. iJaw, ölçülen verileri 100 Hz'lik yüksek bir örnekleme hızına sahip sağlam IO-Link Kablosuz protokolü aracılığıyla kablosuz olarak bir ağ geçidine iletir. Bu, iJaw'ın işleme sırasında gerçek zamanlı ölçümler yaptığı anlamına gelir. Bu amaçla, uygun şekilde sağlam, sertleştirilmiş çelik ve su geçirmez (IP 68) tasarıma sahiptir. Verici anten, parlayan çiplere karşı koruma sağlamak için yüksek sıcaklıklı plastikten yapılmış bir kapağa sahiptir. iJaw, diğer herhangi bir sıkıştırma çenesi gibi uygun (standart) bir çene arayüzü ile tüm torna aynalarına monte edilebilir ve kullanılabilir. Piyasaya sürülmesi için iJaw, 215, 260 ve 315 boyutlarında düz veya helisel dişli torna aynaları için kademeli çene olarak mevcuttur. Röhm'den uygun torna aynaları Duro-A RC, Duro-NCSE ve Duro-NC'dir. çeneleri hızlı değiştirme sistemine sahip elektrikli aynaların yanı sıra geleneksel serinin karşılığı olan Duro-T. Çeneleri farklı iş parçası geometrilerine uyarlamak için, çeneye vidalarla kilitlenen çeşitli değiştirilebilir sert ve yumuşak sıkıştırma parçaları vardır.

Veri merkezi olarak ağ geçidi
IO-Link Kablosuz alıcılı ağ geçidi, verileri almak ve iletmek için kullanılır. Ağ geçidi, makineye bağlantı için bir Profinet arabirimi sunar. Bu arayüz aracılığıyla, veriler makine kontrol sisteminde mevcuttur ve takım tezgahının HMI'sında görüntülenebilir ve/veya makine kontrol sistemi tarafından daha fazla işlenebilir. iJaw, ağ geçidindeki bir LAN arabirimi aracılığıyla İnternet'e bağlanabilir ve bu da onu gerçek bir IoT çözümü haline getirir. Veriler, bunun aracılığıyla arşivlenebileceği ve daha fazla işlenebileceği bir buluta gönderilebilir.

Yedi uygulama senaryosu belirlendi
Röhm Ürün Yönetimi ve Pazarlama Müdürü Claus Faber, “iJaw'ın önemli katma değer sunduğu çok farklı yedi senaryo belirledik” diyor. İlk üç senaryo, işleme öncesi ve sırasındaki "his" ile ilgilidir. İşlemeden önce iJaw, iş parçalarının beslenmesine ve bağlama sisteminin kurulmasına yardımcı olur. Hatalar meydana gelirse, ölçülen sıkıştırma kuvvetleri hedef değerlerden sapar ve manuel veya otomatik bir reaksiyon başlatılabilir. İşleme sırasında çok yüksek bağlama kuvvetleri (iş parçasına zarar verme riski) ve çok düşük bağlama kuvvetleri (iş parçasının fırlamasına kadar yetersiz tutma kuvvetleri) algılanabilir. Üç ilave senaryo, seri ve seri ölçümlerin değerlendirilmesi için çözümler sunar. Burada, eğilimleri erken bir aşamada tespit etmek için değişen bağlama kuvvetleri kullanılabilir. Buna, sıkma kuvvetini veya aletlerin aşınmasını korumak için yapılacak bakımın erken tespiti dahildir. Reddetmeler, işleme sürecinde, yani üretimleri sırasında zaten tespit edilebilir.
Claus Faber, “Son senaryoda, esas olarak dokümantasyon görüyoruz” diye açıklıyor: “Bir yandan, bu, havacılık teknolojisinde olduğu gibi dokümantasyon gerektiren bileşenler için olduğu kadar ürün ve süreç optimizasyon görevleri için de oldukça ilginç. Daha uzun bir süre sonra tekrar bilmek istersem, nasıl bir bileşen üretildi, buluttaki verilerde üretim durumunu araştırabilirim. iJaw, tabiri caizse işlemenin parmak izini arşivliyor.”

Claus Faber şunları ekliyor: “Ancak, müşterilerimiz tarafından çok sayıda başka uygulama olacağından eminiz. En keskin beyin fırtınası oturumlarında bile bunların çoğunu düşünmeyeceğiz.”

Geliştirme ortakları takım tezgahı üreticileri DMG Mori, WFL Millturn ve EMCO
2020'nin sonundan bu yana Röhm, takım tezgahı üreticileri DMG Mori, WFL ve EMCO ile özel bir geliştirme ortaklığına sahiptir. Geliştirmenin son aşamasında iJaw'ı makinelerinde test ettiler ve Röhm'e seri üretim aşamasına kadar eşlik ettiler. DMG Mori, 20-25 Eylül 2021 tarihleri arasında Pfronten'deki Pre-EMO'da davetli konuklara bir CTX beta 1250 TC 4A üzerinde iJaw'ı sundu. WFL, Salon 4'te Milano'daki EMO 2021 fuarında bir M50-G'de iJaw'ı sunacak /Stand D09.

Yaklaşan bir endüstri standardı olarak IO-Link Wireless
Röhm, IO-Link Kablosuz protokolünü endüstriyel ortamda kablosuz iletişimde gelecek standart olarak görmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Bluetooth ile karşılaştırıldığında, IO-Link Wireless önemli ölçüde daha sağlam ve kararlıdır. Röhm, IO-Link Wireless'ın yaklaşan IoT ürünlerinde giderek daha yaygın hale geleceğine inanıyor. Bu nedenle Röhm, iJaw teknolojisinin geliştirme dönemi için IO-Link Wireless uzmanı CoreTigo'dan kenetleme teknolojisindeki uygulamalar için özel kullanım sağladı. CoreTigo, kablosuz iletim için donanım bileşenleri için bir geliştirme ortağıdır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim