Hidrolik Yük Algılama Cihazı

Hidrolik Yük Algılama Cihazı

  • Hidrolik Yük Algılama Cihazı
    Hidrolik Yük Algılama Cihazı
  • Hidrolik Yük Algılama Cihazı
    Hidrolik Yük Algılama Cihazı
  • Hidrolik Yük Algılama Cihazı
    Hidrolik Yük Algılama Cihazı

Dünyada bir ilk olarak NSK, ticari araçların aşırı yüklenmesini önleyen ve güvenliği artıran bir yük tespit cihaz geliştirdi. Yük araçlarının, hafif kamyonların ve diğer ticari araçların süspansiyonuna kolayca takılabilen cihaz, hareket halindeyken hassas ağırlık ölçümü sağlar.-Image1.jpeg - NSK yük algılama cihazı, kargo ağırlığını kablosuz olarak bir yerleşik sisteme veya cep telefonuna iletebilmektedir.

Aşırı yüklü araçlar, birçok ülkede dikkatleri üzerine çeken ve uzun süredir devam eden masraflı bir sosyal problemdir.
Bu sorun, ciddi kazalara ciddi bir katkı olarak görülmektedir - aşırı yüklü bir araç daha uzun fren mesafesi gerektirmektedir ve yönlendirilmesi daha zordur. Dahası, sorun karayolu altyapısı hasarına (dalgalanma, çatlama, batma) yol açarak karayolu güvenliği ve konforunda önemli bir bozulmaya yol açabilir. Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki hükümetler düzenlemeleri güçlendirmeyi istemekte ve bu sayede aşırı yüklemeyi önlemeyi amaçlamaktadır.

Sorunu çözmeye yardımcı olmak için NSK, kompakt, yerleşik bir yük tespit cihazı yaratmaya karar verdi. Bunun sonucunda yük altında deforme olan ve böylece sıvı haznesindeki basıncı arttıran esnek diyaframlı bir ürün ortaya çıktı. Yük, basınçtaki artışa bağlı olarak hesaplanmaktadır. Hidrolik sıvı, asgari diyafram esnekliği ile çalışmayı kolaylaştırmaya yarayan sıkıştırılamazdır (yüksek hacimli modül).

Sıvı sızıntısını önlemek için çift katmanlı conta, tasarımın ayrılmaz bir parçasıdır. Çok düşük de olsa, bir hidrolik sıvı sızıntısı ihtimalinde süspansiyon yayı, pistonun üzerindeki bir boşluğu kapatmak için sadece küçük bir miktar uzayacaktır ve bu da süspansiyon sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacaktır. Yük tespit cihazı ayrıca süspansiyon strokunu önemli ölçüde kısaltmaktan kaçınmak için ultra ince (25 mm) kompakt bir tasarıma sahiptir.

NSK, yük ağırlığını ±% 5 hassasiyetle ölçmek için ön ve arka tekerleklerin süspansiyonuna takılan yeni yük tespit cihazı ile donatılmış bir demo aracı geliştirmiştir. Cihazın, kargo ağırlığını bir cep telefonuna veya araç üstü sisteme kablosuz olarak iletebilmesi ve böylece aracın ağırlık merkezinin hesaplanması ve buna göre sağlanmasıayarlama yapılması açısından önemlidir. 

NSK, şimdi çevre dostu araç kontrol sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için kullanılan yük tespit cihazından gelen verileri görerek, daha güvenli ve daha konforlu sürüş deneyimleri sağlayan daha fazla çalışma yürütmektedir.

Bu çalışmalar, yük koşullarının hesaba katılarak ön ve arka frenlerin bağımsız olarak kontrol edilmesi yoluyla daha güvenli frenleme içerecektir. Buna ek olarak, yük koşullarını hesaba katıp iletimi kontrol ederek araçların yakıt ekonomisini iyileştirmeye odaklanılacaktır. NSK, teknolojiyi direksiyon tutarlılığı ve rahatlığını geliştirmek için de kullanmanın çeşitli yollarını planlamaktadır.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim