Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan

KoalaAR AR Tabanlı Uzaktan Destek Yazılımı ile Esnek ve Güvenli çalışma

  • Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan
    Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan
  • Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan
    Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan
  • Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan
    Geleceğin Çalışma Yöntemi : Uzaktan

Ekonomik, politik ve sosyal alanlardaki değişen çalışma koşulları firmaların gelişmesi ve dönüşmesi için baskı oluşturmaktadır. Bu da geleceğin inkâr edilemez derecede “dijital” olmasını zorunlu kılmaktadır.
Sıkı rekabet ortamı ve artan maliyetler gibi zorluklar ve sorunlu noktalar, günümüzde şirketlerin teknolojik kararlarını yönlendiren en önemli unsurlardır. Bu faktörler, her işletmenin önümüzdeki on yılda büyümesi ve farklılaşması için dijital dönüşümü gerekli kılmaktadır. Firmaların karşılaştıkları bu zorlukları kısaca özetlemek gerekirse ;

Artan Karmaşıklık ve Küreselleşme
Küreselleşme ve artan ekipman çeşitliliği gibi faktörler sektörü daha da karmaşık hale getirmektedir. Sıradan bir elektrik santralinin birden fazla nesil teknoloji içerdiğini veya modern bir arabanın her zamankinden daha fazla elektronik parçaya sahip olduğunu biliyoruz. Bu durum eğitimi karmaşıklaştırmakta ve bilgi beceri seviyesi yüksek teknisyenlere daha çok ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır. Ayrıca şirket yapılarının büyümesi ve küreselleşerek coğrafi olarak dağılmış işgücüne sahip olmaları  bilgi aktarımını daha önemli hale getirmektedir.

Artan Maliyetler
İşletmeler, pazar şartlarının getirdiği ticari rekabet veya pandemi gibi beklenmedik sorunlar nedeniyle, yakıttan nakliyeye kadar her şey için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bunlara ilave olarak seyahat maliyetlerinin artış göstermesinin yanı sıra seyahat edememe gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalınıyor. Tüm bunların maliyeti, firmaları küresel rekabette yeni yollar aramaya itmektedir.

Deneyim Eksikliği
Üretim sektörünün önümüzdeki 10 yılda karşılaşacağı en önemli sorunlardan bir de tercrübeli iş gücünün azalması olacak. Bu da pek çok pozisyonun doldurulamayacağı dolayısı ile üretim sektöründe çok yüksek maliyetlerde bir açığa sebep olabileceği anlamına geliyor. Bu sorunun kaynağı sadece emeklilik yaşı gelmiş olanlar değil, aynı zamanda teknoloji ilerledikçe yeni beceriler gerektiren pozisyonların doğması ve çalışanların sürekli yeni bilgi ve beceri kazanması gerekliliğidir. 

Hız Talebi
Nesnelerin interneti ve e-ticaretin yükselişi ise tüketicilerin her zaman her yerde hız ve güvenilirlik beklemesine sebep oldu. Sorunsuz müşteri deneyimi, işletmeler için ana konulardan biri haline geldi. Sürekli daralan zaman dilimlerinde daha hızlı çalışma gerekliliği, eğitim ve  onarım için harcanan zamanın kısaltılması veya seyahat sürelerinin azaltılması için sektörlerin doğru teknolojilere yatırım yapması gerekmektedir.

Covid Sonrası Gerçekler
Korona virüs salgını iş dünyasının dayanıklılığını seyahat kısıtlaması ve karantinalar ile test eden son salgın olmayacak gibi görülüyor. Evden çalışan veya minimum sayıda işçiyle çalışan diğer şirketler benzeri görülmemiş güvenlik ve verimlilik kısıtlamalarına uyum sağlamalıdırlar. 

Dijital Dönüşüm Kaçınılmaz
Yukarıdaki zorluklar karşısında şirketlerin teknoloji olmadan ayakta kalması veya büyük zorlukları aşması beklenemez.

Düşük Teknolojili Araçların Yaygınlığının Devam Etmesi
Bugünkü fabrikalara gittiğinizde çalışanların fiziksel kılavuzlar, sabit bilgisayarlar, kağıt formlar kullandığını göreceksiniz. Bu durum elbette şirketlerin dijitalleşmeye gitmedikleri anlamına gelmez. Şirketlerin çoğunun sahip oldukları veya üzerinde çalıştıkları dijitalleşme stratejileri bulunuyor ancak eski teknolojileri veya çalışanlarının neye ihtiyacı olduğunu bilmediklerinden bu dönüşümü tam olarak gerçekleştiremiyorlar. Örneğin; servis çalışanlarının yarıya yakını kullandıkları araçların yeterince hızlı olmadığını bildiriyorlar. 
Çalışanları en yeni cihazlarla donatmak ise onlara her yerde çalışma esnekliği verir. Bu da bilgiye ulaşmayı ve birbirlerinden uzakta bulunan müşterilere, uzmanlara ve ekipman üreticilerine sorunsuz iletişim sağlayan dijital bir yönteme kolay ulaşmayı gerektirir.

Geleneksel Çözümler Esnek Değil
Farklı araştırmalara göre küresel CEO’ların yarısından fazlası, KOBİ’lerin ve diğer çalışanların müşteri, tedarikçi ve şehirler arası ofis ziyaretlerinin seyahatlerini azaltmaya yönelik yatırımlar yapmayı planlamaktadır. Mevcut video konferans çözümleri bu ihtiyaca yardımcı olur, ancak her zaman verimliliği arttırmaz, iletişimi iyileştirmez. 
Geleneksel video konferans çözümleri, uzak alanları birbirine bağlayarak farklı alanlardaki insanların birbirine bakabilmesi ve birbirlerini görebilmesini sağlar.  Görüntüyü iletmede iyidirler, ancak her zaman elimizdeki sorunu çözmezler. Göstermek ve anlatmak arasında fark vardır. Artırılmış gerçeklik (AR) gibi yeni teknolojilerin sağladığı uzaktan destek hem standart video konferans görüşmelerinden daha iyi performans gösterir hem de sahada sorun yaşayan teknisyen ile uzmanın hem birbirlerini görmesinden çok ayni görüşü paylaşmasını sağlar. 

Neden Uzaktan Destek?
Uzaktan desteğin sağladığı en büyük avantaj seyahat ihtiyacını azaltmaktır. Yalnızca bir iş gezisini ortadan kaldırmak bile bir şirkete uçak bileti, transferler ve konaklama giderlerinde çok önemli miktarda tasarruf sağlar. AR ile uzaktan destek, şirketlerin daha hızlı yanıt vermesini ve vasıflı işçilerle, zamandan ve paradan tasarruf sağlarken, aynı zamanda istikrarlı bir vasıflı işgücü akışı yaratmasını sağlar. 

Uzaktan Destek Nedir?
Uzaktan destek, esasen, bir kişinin bir durumda diğer bir kişiyle yaptığı canlı görüşmedeki video görüntüsü üzerinde, AR özellikli akıllı telefon, tablet veya akıllı gözlükler ile aktardığı gelişmiş bir telepresence yöntemidir. Çözüm beklemeye, bir KOBİ’nin seyahat etmesi için ödeme yapmaya, sözlü olarak açıklamaya veya geleneksel video konferans çözümleriyle uğraşmaya gerek yok. Buradaki kilit özellik, kullanıcının bakış açısını gerçek zamanlı olarak paylaşmasıdır; gördüğümü gör iletişimi sağlar ve tipik olarak uzakta bulunan deneyimli personelin, kullanıcının ekranına veya görüş alanına (AR) açıklama ekleme yeteneğidir. 

Uzaktan destek ile şirketler: 
-    Deneyim eksikliğine rağmen işgücünden en iyi şekilde yaralanabilir.
-    Duruş süresini azaltır (yüksek verimlilik).
-    Seyahat masraflarından tasarruf eder (anında bağlantı).
-    Dijital dönüşümü hızlandırmanın yanı sıra karbon ayak izini azaltır ve eğitim süresi kısalır
-    Müşterileri için yenilikçi bir servis hizmeti sunar.

Uzaktan Destek Çözümleri Neden Kritik?
İyi bir uzaktan destek çözümü işletme genelinde ölçeklendirerek, deneyimli çalışanların “daha fazla alana yetişmesine” ve yerine gelecek kişilerin iş başında eğitilmesine olanak tanır. 

Herhangi bir deneyim seviyesindeki çalışan, görevin doğru şekilde yapılmasını sağlayan isteğe bağlı yardım ile herhangi bir işi yapabilir hale gelir. 

Farklı ana dile sahip kullanıcılar ile yapılan görüşmelerde dil bariyerinin aşılmasına yardımcı olur.

Arimars Teknoloji – KoalaAR Uzaktan Destek Yazılımı
Arimars Teknoloji’nin KoalaAR paketi işlevsellikten, kullanıcı deneyiminden veya güvenlikten ödün vermeden çalışan çok yönlü bir üründür. 

Temel Özellikler
-    Canlı HD video kaydı/yayın (1:1 ve Çoklu uzman bağlantısı ile konferans modu)
-    Çoklu cihaz desteği ( Ios , Android destekli mobil cihazlar veya akıllı gözlükler)
-    Kolay kullanıcı deneyimi
-    Canlı video akışında işaretleme ve gerçek zamanlı açıklama ekleme (Artırılmış Gerçeklik Tabanlı ) 
-    Uzaktan kamera kontrolü (ışık açma vb.)
-    Uzman veya Saha teknisyeni için bağımsız “Durdurma - Pause” Seçeneği
-    Güvenli davet linki (Sms, e-mail, whatsapp gibi)
-    3G, 4G, 5G, WiFi, ethernet uyumlu
-    SaaS ile esnek ödeme yöntemleri
-    Çok dilli destek

KoalaAR Uygulamasını Nasıl Elde Edersiniz ?
KoalaAR , Ios ve Android marketlerde bulunan yüklemeye hazır bir uygulamadır.
Uygulamayı cep telefonunuza indirip , ücretsiz demo kodunuz ile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanım Alanları 

Uzaktan Yardım
Herhangi bir cihazda her an canlı uzman rehberliği ve talimatları: Her işe en kalifiye kişiyi göndermekten sonraki en iyi şey, herhangi bir iş sürecinde kalifiye bir kişiye yıldırım hızında erişim sağlamaktır. Rehberli ekipman kurulumundan, acil desteğe kadar, KoalaAR, bağlı herhangi bir cihaz aracılığıyla uzaktaki bir uzmandan anında canlı sesli ve görsel yardım sağlar. Bu şekilde, son derece deneyimli, o alanda uzun süreli bir çalışmış veya çalışmakta olan, sahada bulunan genç deneyimsiz işçilerden oluşan bir ekibe akıl hocalığı yapabilir, bu da karmaşık prosedürlerin hatasız olmasını sağlar.

Faydaları: 
-    Sorunları hızla belirler ve onarıma yardımcı olur
-    Kesintileri ve maliyetli arıza süreleri en aza iner
-    Seyahatlerve karbon ayak izi azalır.

Eğitim
Benim Yaptığımı Yap: Canlı, uygulamalı, tam zamanında eğitim
Hazır, hands-free akıllı çalışma talimatları ve canlı uzaktan destek ile deneyimli çalışanlar ve yeni çalışanlar arasındaki boşluğu kapanır. Geleneksel eğitim, üretimi kesintiye uğratır, ancak KoalaAR ile uzaktan bağlanan deneyimli çalışan, genç bir çalışana tam olarak ne yapması gerektiğini gösterebilir ve her eylemi gerçek zamanlı olarak doğrulayabilir.  Bu iş başında eğitimdir: Akıllı gözlüklerle veya başka herhangi bir bağlı cihazla donatılmış yeni çalışanlar, müşteri memnuniyetini tehlikeye atmadan hemen yeni işlerine adapte olup öğrenebilirler. 

Faydaları: 
-    Anında beceri gelişimi 
-    Yüksek memnuniyet
-    Sürdürülebilir deneyim aktarımı
-    İleri teknoloji ile genç çalışanların ilgisini çekme

Denetim ( Audit )
Uzaktan uzman desteği ile kağıt tüketimi olmadan denetim
Herhangi bir cihazdan dijital denetlemeler, fabrika kabul testleri (FAT'ler) ve uzaktan denetimlerle süreç sapmalarını ve kalite hataları denetlenebilir. Geleneksel olarak, denetim çalışanları kontrol listelerini ezberler ve bir açılır menü veya yazılı belgeler aracılığıyla bulguları manuel olarak günlüğe kaydeder, böylece gözetim ve yanlış iletişim gibi sorunları ortaya çıkarabilirler. KoalaAR ile denetimleri gerçekleştiren kullanıcılar, uzaktan kontrol listesi öğelerini kolayca doğrulayabilir, hands-free çalışabilir ve gerektiğinde bir uzmanı dahil edebilirler.

Faydaları: 
-    Kalite, uyumluluk ve izlenebilirlik artar
-    Denetim süresi azalır
-    İnsan hata faktörü en aza iner
-    Objektif belgelendirme sağlanır

Daha Fazlası
Pek çok sektör önce mobilleşmeyi vizyon edinse de mobilitenin kendisi de değişiyor. Bugünün çalışanlarının istediği ve ihtiyaç duyduğu şey, ellerinden gelenin en iyisini yapma esnekliğidir. Arimars Teknoloji’nin çeşitli cihazlarda destekli gerçeklik ve uzaktan yardım, şirketlerin hızla değişen dünyaya ayak uydurması gereken atikliği sağlarken iş gücünü arttırır.

Anında bilgi aktarımı, uzaktan sorun giderme ve daha hızlı karar verme - arimars.com’a tıklayın ve ne kadar basit olduğunu keşfedin.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim