Endüstri 4.0 için Sanal Gerçeklik (VR) Çözümleri

Endüstriyel öğrenme ve bakim için 3d animasyonlar ve videolar, 3d sunumlar, 3d yazilim ve uygulamalar 3d etkileşim-sanayi

  • Endüstri 4.0 için Sanal Gerçeklik (VR) Çözümleri
    Endüstri 4.0 için Sanal Gerçeklik (VR) Çözümleri

Sanal gerçeklik ( VR ) , öğrenme de dahil olmak üzere yaşamımızın tüm yönlerini radikal bir şekilde iyileştirecek bir teknolojidir.

Öğrenilecek bilgilerle kapsayıcı bir şekilde etkileşime girme yeteneği, eğitim sürecine doğrudan bir katılım yaratır. Tetiklenen dinamikler, interaktif yönergeler ile yanı zamanda gerçekleştirilen eğlenceli öğrenme VR Eğitim deneyimlerinin temelini oluşturmaktadır.

Endüstriyel tesisler ve sistemler söz konusu olduğunda, genellikle bakım süreleri en yoğun süreçlerden biridir. Dış etkenler nedeni ile bu süreler genellikle kısıtlanır. Bu süreçler deneyimsiz operatörlerle gerçekleştirildiğinde ise ek belirsizlikler ortaya çıkabilir ve gecikme veya sorun durumunda yüksek maliyetleri ortaya çıkar. Sanal Gerçeklik (VR) kullanarak, operatörlerin bilgi ve becerileri önceden geliştirerek, gerçeğe yakın bir düzeyde deneyimlemeleri sağlanır. 

Aynı zamanda simülasyonlar, geleneksel eğitim süreçlerini ortadan kaldırırlar. Makine veya ekipmanın operasyon talimatlarını, bakım prosedürlerinin eğitimini ve aktarımını tüm iş ve işçi güvenliğini kapsayacak şekilde ve geleneksel yöntemlere göre çok daha az maliyetli olarak gerçekleştirirler.

Arimars Teknoloji, endüstriyel prosesler ile entegre edilmiş, bir dizi avantaj sağlayan VR Eğitim çözümleri önermektedir

1 - KOLAY VE SEZGİSEL OLARAK ÖĞRENME

VR Eğitimi, görevlerin yerine getirilmesi gereken tam noktaya yerleştirilmiş ekran talimatları desteğiyle bilgileri öğrenmek için adımları takip etmenizi sağlar. Kullanıcı, talimatları farkında olmadan gerçekleştirene kadar ölçeklenebilir bir yardım sistemiyle uygulayabilir.

VR Eğitim uygulamasında uygulanabilecek dinamikler, hem devreye alma hem de sistem ve ekipmanların bakımı için etkili bir şekilde uygulanabilir.

2 - ETKİLEŞİM VE DİNAMİZM

VR kontrolcülerinin kullanımı, gerçek zamanlı olarak yapılan seçimlerden kaynaklanan olası etkileri simüle eden sanal koşullarda "iş başında" yaklaşımıyla talimatları izlemenize ve uygulamanıza olanak tanır. Geleneksel teknik el kitaplarını okumaktan çok daha verimli bir deneyim yaşamanızı sağlar

Talimatları uygulamak için tesiste fiziksel olarak bulunmanıza gerek yoktur. Deneyim tamamen sanaldır ve dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda, üretimi durdurmak zorunda kalmadan çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu, özellikle eğitim küresel ölçekte çok sayıda çalışanı içerdiğinde, maliyet ve lojistikte gerçek tasarruflara dönüşür.

3 - EN GERÇEKÇİ DENEYİM İÇİN 3D

En gelişmiş 3D teknolojileri, herhangi bir sistemi ve mevcut ekipmanı dijital olarak yeniden yapılandırmamıza veya tamamen yeni olanları simüle etmemize olanak tanır. Boyut ve karmaşıklık açısından sınırsızdır. Örneğin bir üretim tesisi işletmeye alınmadan önce herhangi bir senaryoda eğitim almayı mümkün kılar.

4 - RİSK VE ACİL DURUM SENARYOLARI

Sanal gerçeklik, yüksek riskli durumları, kazaları ve yangını simüle etmemize ve doğru acil durum prosedürlerini ve tahliye planlarını uygulamamıza izin verir. Ortaya çıkan faydalar kolayca görülebilir.

•    Personelin tam güvenlikle eğitim alabilmesini sağlar;
•    Arıza veya kaza durumunda tesis güvenliği prosedürlerini değerlendirmek ve iyileştirir;
•    Üretim durması ve özel ekipman olmadan acil durumların yeniden oluşturulması, eğitim ve bakım masrafları üzerinde önemli tasarruflar sağlar.
•    Gerektiğinde eğitimin tekrarlanmasını ve ölçümlenmesini sağlar.

Arimars Teknoloji kullandığı dijital teknolojiler ile  tüm kurumsal süreçleri daha verimli hale getirebilecek birçok çözüm tek bir platforma entegre olmasını sağlamaktadır. 
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim