Fren İzleme Modülü

Sensörsüz voltaj ve akımı analiz ederek kontrol

  • Fren İzleme Modülü
    Fren İzleme Modülü

mayr® power transmission gözlerini otomasyona olan sürdürülebilir trende ve robotik çözümlerindeki yüksek talebe dikti. Bu nedenle, şirket kavrama, kaplin ve fren performans yelpazesini büyük ölçüde genişletti.Dahası mayr® power transmission sensör kullanmadan emniyet frenlerini izleyip besleyebilen yeni akıllı ROBA®-brake-checker modül tasarımlarını 2019 Hanover Ticaret Fuarında sergileyecek. Bu yeni tasarımlarla birlikte özellikle robotik ve otomasyon alanındaki uygulamalar başta olmak üzere fren izleme alanında yeni olanaklar ortaya çıkıyor.

Otomasyonun kullanım oranı giderek artıyor. İnsanlar ve robotlar artık daha yakın bir işbirlği içerisinde çalışıyor. Tüm önemli endüstriyel alanlarda robotlar gelişim gösteriyorlar. Makineler ve sistemler performans yoğunluğuve de operasyon hızı konusunda artış içerisindeler. Bu da münferit bileşenlere daha çok talep anlamına geliyor. Bu nedenle, Almanya'nın Allgäu bölgesindeki Mauerstetten şehrinde konuşlanmış olan emniyet freni, tork sınırlayıcı ve şaft kaplini uzmanı mayr® power transmission, ROBA®-servostop® serisi gibi küçük ve yüksek performanslı emniyet frenleri sunuyor. Bu frenler robotik ihtiyaçlara göre ince yapı ve düşük ağırlıklarla tasarlanıyor. İlaveten şirket, yerçekimi yüklü dikey eksenleri sabitlemek için tasarlanmış elektromanyetik tasarımlı ROBA®-linearstop ile akışkan gücüne ihtiyaç duymadan sürülebilen bir fren dizaynına sahiptir. Bu frenler, basınçlı hava veya yağ hidroliği için kompresör ve benzeri ünitelerin bulunmadığı veya istenmediği tıbbi teknolojiler gibi yüksek hijyen standartlarının gerekli olduğu gıda veya ilaç endüstrisindeki uygulamalarda kullanılır. ROBA®-brake-checker modülü şimdi bu uygulama alanlarında da fren izlemesi için yeni olanaklar sunuyor. Yeni modül tasarımı ve daha hassas izleme sayesinde, 0.7 Nm torkulu küçük fren ebatlarını bile beslemek ve izlemek artık mümkün. Bu, ROBA®-linearstop'u sadece piyasadaki tek elektromanyetik kremayer ve dişli pinyon freni yapmakla kalmıyor, aynı zamanda modül yardımıyla küçük yapı boyutlarında bile izlenebileceği anlamına geliyor.
 
Sensörsüz fren izleme - zorlu ortam koşullarında bile güvenilir
Akıllı ROBA®-brake-checker modülü sensör kullanmadan çalışır. Bunun yerine, voltaj ve akımı analiz ederek armatür diskinin hareketlerini algılar ve frenin her zaman hangi durumda olduğunu bilir. Anahtarlama koşuluna, sıcaklığa ve aşınmaya ek olarak, gerilme yolunu veya çekme kuvveti rezervini, yani mıknatısın hala armatür diskini çekip çekemediğini izler. Bu modül ile mayr® power transmission, standart portföyünde elektromanyetik frenlerin sensörsüz izlenmesi için akıllı bir çözüme sahip tek şirkettir. ROBA®-brake-checker ünitesi, makinelere ve sistemlere kolay ve hızlı bir şekilde entegre edilebilir ve hatta mevcut kurulumlar bile herhangi bir zorluk yaşamadan iyileştirilebilir. Modül, özellikle küçük miktarlar için uygun maliyetli bir çözümü anlamına gelmektedir. Standart tasarımdaki frenlerin ROBA®-brake-checker izlenmesi için kullanılması, yalnızca  maliyetler ve teslim süresi açısından avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda frenler kolaylıkla, hızlıca ve güvenli bir şekilde boyanabildiğinden korozyondan koruma açısından da fayda sunar. Örneğin rüzgar enerjisi santralleri veya denizcilik sektöründeki uygulamalarda, korozyon riski yüksekse ve DIN EN ISO 12944 standart Koruyu Önlemler(C5) ile uygunluk gerektiren koruyucu önlemlerin alınması gerekiyorsa bu durum önemlidir.

 Tek bir kaynaktan komple çözümler
Güvenlik frenlerine ve ilgili kontrol ve izleme modüllerine ek olarak, mayr® power transmission yıllarca denenmiş ve test edilmiş tork sınırlayıcılarını ve şaft kaplinlerini geliştirmiş ve üretmiştir. Bu sayede tek bir kaynaktan güvenilir komple çözümler sunar. Bu iddiayı sürdürmek için, şirket ayrıca tork sınırlayıcılarının performans yelpazesini büyük ölçüde genişletti. Örneğin yeni EAS®-HT serisi yüksek torklu tork modüllü kavramaları, yalnızca gelişmiş performans yoğunluğuyla kalmıyor, aynı zamanda daha geniş mil çapı seçimi anlamına geliyor. Bununla birlikte şirket yıllar boyu pek çok test serisinden elde ettiği deneyimi ve bilgi birikimini aktardığı yeni EAS®-Compact® aşırı yük kavrama serisini de piyasaya sürdü. Bu sayede hız ve dinamikler anlamında da artan talepler de karşılanabiliyor. Ayrıca, EAS®-HSE Yüksek Hızlı tork modüllü kavramaları, yüksek hızlı uygulamalar için iki küçük yapı boyutu ile genişletildi. Şaft kaplinleri alanında mayr® power transmission, diğerlerinin yanı sıra, büyük ROBA®-DS disk paketi kaplinlerinin hız aralığını genişletti ve bu sayede 100,000 Nm'den daha büyük aralıkları için ölçmek adına güvenilir bağlantılar sunabiliyor. İlaveten boşluksuz,  yüksek performanslı servo kaplinler alanında, şirket standart modüler tasarımlarını kalıcı olarak genişletiyor. Yeni, modern üretim prosedürleri de uygun fiyatlar ve kısa teslim süreleri sağlıyor.
 
 
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim