Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri

  Sor / bana ulaş

İtici Basınçlı Mekanik Kondens Pompası İle Kondensin Kaldırılarak Tahliye Edilmesi

Hidrolik & Pnömatik

Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri
Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri
Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri
Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri
Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri
Buhar Tüketen Cihazlarda Kondens Tahliyesi Sorunları (Stall) ve Çözüm Yöntemleri

Normal şartlarda kondens tahliyesi, geleneksel buhar kapanları ile P₁ > P₂ olduğu sürece yapılabilir ve şunlarla garanti altına alınır; yüksek fark basıncı, dolum ağzı yüksekliği ile atmosfere tahliye, sürekli çalışmada yüksek karşı basınca sahip olmayan tesisat, daha yüksek bir noktaya kaldırılmayan kondens, kondens tarafında kontrollü ısı değiştirici kullanımı.

Buhar tarafında bir kontrole sahip proseslerde kondens boşaltma problemleri nedenleri şunlardır; kapanan kontrol vanası nedeniyle basınç düşümü, sıra dışı bir durumda ısı değiştirici içinde vakum oluşması, kesikli çalışma, değişken kondens yükü, P₁'in P₂'nin altında düşmesiyle sistemde 'stall' durumu oluşması, kondensin boşaltılamaması ve ısı değiştirici içine dolması. Not: Stall kelimesi; hız kaybedip düşme, durağan hale gelme, durma anlamına gelmektedir.

Buhar tarafında kontrollü proseste kondensin geri gelmesi durumunda, kondens boşaltılamaz veya kaldırılamaz; statik yükseklik nedeniyle buhar kapanı önünde yetersiz basınç ve yüksek karşı basınç ile P₁ ≤ P₂ olduğunda 'stall' durumu oluşabilir. Kondens boşaltılamaz ve ısı değiştirici içine dolar (su bloğu), sistem kontrol dışına çıkar. Koç darbesi riski nedeniyle ısı değiştirici zarar görebilir.

Isı değiştirici sisteminde ikincil devredeki akışkanın istenen sıcaklığa çıkarılabilmesi için buharın gereken seviyede geçmesi kontrol vanasının tam açılması ile sağlanmaktadır. Bunun sonucu olarak buhar kapanının kondensi tahliye edebilmesi için gereken fark basıncı oluşturulabilmektedir. Şekil-IV: Bir kontrole sahip proseste normal kondens tahliyesi durumu (kontrol vanası açık durumda)

Isı değiştirici sistemi, ikincil devredeki akışkanı istenen sıcaklığa çıkarmıştır. Sistem, çok fazla buhar girişine ihtiyaç duymamakta ve kontrol vanasını neredeyse tamamen kapalı konuma getirmektedir. Bunun sonucu olarak buhar kapanı, kondensi tahliye etmeye yetecek fark basıncına sahip olmadığı için kondens geri gelmekte ve kondens uzaklaştırılamamaktadır. Bu da ısıl verimsizliğe ve koç darbesi sonucu ısı değiştiricinin zarar görmesine yol açabilmektedir.

'Stall' problemi çözümü; Ayvaz kalitesiyle sunulan itici basınçlı CONLIFT mekanik kondens pompası ile kondensin kaldırılarak tahliye edilmesi sonucu gerçekleştirilir. Karşı basınç ile itici basınç arasındaki fark maksimum 2 bar, dolum ağzı yüksekliği ise minimum 600 mm olması önerilir.

CONLIFT şamandıra kontrollü kondens pompası (elektriksiz), akışkanları düşük seviyeli bir noktadan düşük basınçla daha yüksek bir noktadaki daha yüksek basınca sahip alanlara ve tesisatlara kaldırmak için kullanılır. Gaz fazındaki akışkanların itici basıncı kullanılarak (taşıma ilkesi) gerçekleştirilir. İtici basınç için akışkanlar: buhar, sıkıştırılmış hava ve inert gaz'dır. (örn. azot)

Atmosfere açık sistemler; pompa havayı atmosfere gönderir, kondens basınçsızdır ve havalığa sahip bir toplayıcıya toplanır. Pompa önündeki kondens basıncı, pompa çıkışındaki karşı-basıncı aştığında uygulanmamalıdır.

Atmosfere kapalı sistemler; egsoz hattı tesisat içine döndürülerek dengelenmiştir (toplayıcı veya ısı değiştirici çıkışı). Manometre basıncından vakuma ve tam tersi değişken basınç koşulları oluştuğunda, buhar alanı (ısı değiştirici) tahliye edilir. Pompa önündeki kondens basıncı, pompa çıkışındaki karşı-basıncı aşabilir. Vakum durumunda buhar ve diğer akışkanların buharlarından kondensin uzaklaştırılabilir.

Atmosfere açık pompa sistemleri - toplayıcı Tahliye döngüsü esnasında, kondens pompa içine akmayabilir. Tahliye döngüsü esnasında, kondens yükü için tampon olarak toplayıcı gerekli olabilir. Değişik tahliye noktalarından kondens ve flaş buhar toplanabilir. Çok sayıda kullanıcıdan gelenler tahliye edilebilir. Flaş buhar ve gazlar havalık ile tahliye edilir. Kondens yer çekimi etkisi ile pompaya akar. Minimum doldurma ağzı yüksekliği göz önünde bulundurulmalıdır ve pompa performansı için bu durum önemlidir.

Pratik öneriler

Pompaya gelen kondens hattı, kısa ve anma çapı pompa giriş çapından ufak olmamalıdır. Dolum kafası yüksekliği: CONLIFT'in taban seviyesinden toplayıcının çıkışına ve ısı değiştiriciye tanımlanmış bir yüksekliktir. Yer çekimi ile hidrostatik basınç, pompa içine kondens akışına izin verilmesi ve giriş çek vanasının açılması için gereklidir. Daha büyük dolum ağzı mesafesi pompa debisini arttırır. Pompadan sonra kaldırma hattı, kısa ve anma çapı pompa çıkış çapından ufak olmamalıdır. Aksi halde uzun dönüş hatlarında sürtünme kayıpları göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğru kondens pompasının seçimi

Doğru pompa çapı seçimi için gereken veri; toplam karşı basınç (kondens basıncı + kaldırma yüksekliği + boru hattı sürtünme kaybı), itici basınç, akışkan, gereken akış miktarı (kondens yükü), dolum ağzı yüksekliği. Çapın belirlenebilmesi için 4'te 3'ünün bilinmesi gerekir. İtici basınç toplam karşı basınçtan maks. 2 bar büyük olmalıdır.

Örnek seçim, açık sistem - kısa kondens hattı

Kaldırma yüksekliği (H2): 10 m Kondens dönüş hattı içindeki basınç (4): 0,5 bar(g) Boru hattı sürtünme kaybı: ihmal edilebilir (kısa kondens hattı) İtici basınç (pT): 6,0 bar(g) İtici akışkan: doymuş buhar Kondens yükü: 1.800 kg/saat Dolum ağzı yüksekliği (H1): 1.000 mm Toplam karşı basınç: pG = 10 m x 0,0981 bar/m + 0,5 bar(g) = 1,48 bar(g)

Sonuç: DN40/40 Alternatif: DN 50/50 İtici basıncın 2,5 bar'a düşümü ile talep edilen kondens tahliyesi gerçekleştirilmektedir. Tablo-II'den tahliye kapasiteleri kontrol edilebilir. 

Tarihinde yayınlanan Mayıs 31, 2017 - (397 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
HACI AYVAZ Endüstriyel Mamüller A.S.
Atatürk Sanayi Bölgesi, Hadimköy Mah. Mustafa Inan Cad. No: 44
334860 Arnavutköy - Turkey
+90-212-7710145
+90-212-7714727
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
İlgili Makaleler
Toz Toplama Sistemleri için Optimim Performans
EX600-SCF1-X60 Serisi Entegre Giriş/Çıkış Ünitesi
Kauçuk Kaplı Çelik Boru ve Bağlantı Ekipmanları
Atlas Copco’dan sanayiye enerji tasarruf sağlayacak 
10 öneri
Basınçlı Hava Kullanımında Enerji Verimliliği
Akıllı Su Pompası
Tüm Dünyadan Önce İlk Kez Türkiye’de Gerçekleşti!
WIN EURASIA 2020 Fuarı Erteleme Duyurusu
PlastPak İzmir Fuarı Tarih Duyurusu
Ayvaz, Koronavirüs Salgınına Karşı Önlemlerini Artırıyor
Leon Teknik; Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız
Leon Teknik Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız
SMC'nin Enerji Tasarrufu Çözümleri ile Verimliliğinizi Harekete Geçirin!
LEONTEKNİK; Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız
Leon Teknik Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız
Hayatın Akışına Yön Veren Güç. Tam 25 Yıldır.
Leonteknik; Akış Ekipmanlarında Çözüm Ortağınız
FBR Vana Akış Kontrol Sistemleri; Akış kontrol altında
Akışkan Kontrol Altında; TORK Valf & Otomasyon
FBR Vana Akış Kontrol Sistemleri; Akış kontrol altında
Alfa Pnömatik Katalog
S500ES VE S220ES
Staubli; Hidrolik hatlarınıza yüksek performanslı hızlı bağlantı elemenları
Leon Teknik; Akışkan Ekipmanlarından Çözüm Ortağınız
Paslanmaz Çelik Aktüatör
Vana ve Pompa Ekipmanlarında Her Türlü Akışkana uygun Geniş Ürün Yelpazesi
Güvenliğiniz için Ebro Kontrol Vanaları
Güvenliğiniz İçin
Endüstriyel Otomasyon ve Eğitimde Lider
Güvenlik Diski
S500ES VE S220ES
TORK; Akışkan Kontrol Altında
Durko Çevre; Hepimiz için Temiz Su!
Tork Valve &Automation; Akışkan Kontrol Altında
Bağlantı Sistemlerinizi İyileştirin
Akışkan Kontrol Altında
%15 DAHA HIZLI!
Vana ve Pompa Ekipmanlarında Her Türlü Akışkana uygun Geniş Ürün Yelpazesi
Hijyenik Vanalar
%15 daha hızlı!