Raylı Araç ve Sinyalizasyon Uygulamaları

  Sor / bana ulaş

Çekiş(cer) ve Güç Dağıtımı, Tren Kontrol ve Yönetim, Ana Hat ve Kent içi Sinyalizasyon

Makineler & Aletler

Raylı Araç ve Sinyalizasyon Uygulamaları
Raylı Araç ve Sinyalizasyon Uygulamaları
Raylı Araç ve Sinyalizasyon Uygulamaları
Raylı Araç ve Sinyalizasyon Uygulamaları

Savunma sanayinde dünyadaki en ileri teknolojiyi üretebilen, kurulduğu 1975 yılından bu yana, yurtiçi ve yurtdışında büyük başarılara imza atan ASELSAN, 2014 yılında kurulan Ulaştırma, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) Sektör Başkanlığı’yla sivil alandaki çalışmalarını başlatmıştır. UGES Sektör Başkanlığının başlangıçta 150 kişilik çekirdek bir ekiple başlattığı çalışmalar, mevcut durumda 700 kişilik yetkin bir kadro ile büyütülerek yürütülmektedir. UGES bünyesinde raylı ve elektrikli araç çekiş ve kontrol teknolojileri, güvenlik sistemleri, algılayıcı sistemleri (sensors systems), enerji, sağlık ve otomasyon sistemleri ile ilgili birçok proje yürütülmektedir.

ASELSAN raylı araç ve sinyalizasyon alanlarında geliştirmekte olduğu özgün ürün ve sistemler ile;
•    Çekiş (cer) ve Güç Dağıtımı,
•    Tren Kontrol ve Yönetim,
•    Ana hat ve Kent İçi Sinyalizasyonu
alanlarında akıllı, verimli, emniyetli ve güvenilir çözümler sunmaktadır.

Türkiye’de yürütülen öne çıkan projelerde ASELSAN Cer Motoru Kontrol/Sürücü Birimleri, Yardımcı Güç Birimleri, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ve Ana hat/Kent içi Sinyalizasyon Sistemleri alanlarında sistem geliştirme, tasarım, üretim, entegrasyon, test ve devreye alma faaliyetleri yürütülmektedir.

CESUR (Cer Motoru Kontrol/Sürücü Birimi)
Hafif raylı araçlar, metrolar, lokomotifler ve bölgesel trenler için geliştirilen, modüler mimariye sahip, yeni nesil IGBT teknolojisi ve DSP tabanlı kontrol elektroniği içeren cer motor sürücüleri tasarlanıp üretilmektedir. İleri ve esnek kontrol algoritmaları sayesinde, farklı AC tipteki motorları yüksek verimlilikte ve hassasiyette kontrol edilebilmektedir. Rejeneratif frenleme, kayma/kızaklama giderme, paralel AC motor kontrolü,  yedekli çalışma, yüksek akım ve gerilim koruması ve yüksek verimli anahtarlama teknikleri özgün olarak geliştirilen algoritmalardan başlıcalarıdır. Yüksek verimlilik oranına sahip CESUR; EN50155, EN50125, EN50163, EN50121, EN61287, EN61377 gibi raylı araç standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

Yardımcı Güç Birimleri
Hafif raylı araçlar, metrolar, lokomotifler ve bölgesel trenler için geliştirilen yardımcı güç birimleri giriş geriliminden beslenerek araç üzerindeki çeşitli AC ve DC yüklerin beslenmesini sağlamaktadır. ASELSAN tarafından geliştirilen SiC ve IGBT teknolojisi içeren birimler düşük/yüksek frekans, düşük/yüksek gerilim, gerilim frekans oran sapması, devamlı tekrarlanan yük kalkışları, hat voltajındaki ve yüklerdeki ani değişiklikler, besleme geriliminin kesilmesi aşırı harmonik ve faz kayıplarına karşı korumalı olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS)
Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi kapsamında raylı ulaşım araçlarının en önemli bileşenlerinden, yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyesine sahip bilgisayar donanım, yazılım ve kontrol algoritmaları geliştirilmektedir. Modüler yapıda tasarlanan Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi bilgisayarı raylı ulaşım araçları için kabul görmüş standartlarca (IEC61508, EN50155 gibi) tariflenen yüksek emniyet ve güvenilirlik seviyelerine sahip olup; mimarisi, kontrol, emniyet ve güvenilirlik algoritmaları, donanımı ve gömülü yazılımı ile tümüyle özgün olarak geliştirilmektedir.
Sistem, özgün donanım, algoritma ve yazılımlardan oluşan TKYS Bilgisayarı ile trenlerin fren, çekiş (cer), kapı, iklimlendirme (HVAC), yolcu bilgilendirme ve diğer alt sistemlerinin kontrol ve yönetimi gerçekleştirmektedir.

Kent İçi Sinyalizasyon Sistemleri
Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol (CBTC-Communication Based Train Control) tekniği temel alınarak geliştirilen Kentsel Raylı Ulaşım Sinyalizasyon Sistemleri ile günümüzün modern ve yoğun şehir içi raylı ulaşım sistemlerine yönelik maliyet etkinlik, emniyet, güvenlik, verimlilik, dakiklik ve yüksek taşıma kapasitesi sağlanmaktadır.

Ana Hat Sinyalizasyon Sistemleri
Ana hat raylı araçları için geliştirilen araç üstü ERTMS/ETCS (European Railway Traffic Management System/ European Train Control System) seviye 1 ve 2 sistemleri ile emniyetli, verimli ve maliyet etkin çözümler sunulmaktadır.
 

Tarihinde yayınlanan Mayıs 9, 2019 - (1487 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
ASELSAN A.S.
P.K. 1, 06172, Yenimahalle
06172 - Turkey
+90-312 592 10 00
+90-312 354 13 02
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Toyota’nın Seçimi ZF ve Mobileye Güvenlik Teknolojisi
Tezmaksan 40’ıncı yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor
Havacılık ve İmalat Sanayinin Lider Firmaları Arasında Siz de Yerinizi Alın!
Coşkunöz Holding’de Üst Düzey Atama
BİMED Teknik Aletler Genel Müdür Yardımcısı Tolga YAROĞLU ile yapılan Röportaj
OTOMAT TEZGÂHLARININ MASTER ŞEFİ: LICO
Makinecilerin 2021 ihracat hedefi 20 milyar dolar
CIIE, Çin Pazarına Girmenin En İdeal Yolu
Fronius, tedarik işletmeleri için prototip kaynağı yapıyor
Türkiye’nin Demiryolu Atılımı 9’uncu Eurasia Rail ile Tüm Dünyaya Tanıtılacak
Demiryolu Taşıtları, ESİT Test Cihazları ile Daha Güvenli, Daha Hızlı
ZF; Geleceğe Hazır.
Schaeffler; Çığır açan Teknoloji: MPAX kafesli rulmanlar
petes; Kuruluşu 1963 'dan bu yana Otomotiv Servis Ekipmanları sektöründe öncü firmalardandır.
EREN Balata; Güvenlik Öncelik.
Kardeş Elektrik; Raylı Sistemlere Profesyonel Çözümler
Selectron; Trenler için Otomasyon Çözümleri
Harting Han Endüstriyel Konnektörler
FMC Hidrolik, Raylı Sistemlerde Yerli ve Milli üretim çalışmalarına odaklandı
PANEL; Ray Bağlantı Sistemleri