ABB Ar-Ge mühendislik şirketlerini satın alıyor

Yapay zeka ve yazılım tabanlı otomasyonu daha da geliştirmek için

  • ABB Ar-Ge mühendislik şirketlerini satın alıyor
    ABB Ar-Ge mühendislik şirketlerini satın alıyor

ABB bugün yapay zeka, endüstriyel IoT ve makine görüşü alanındaki araştırma ve geliştirme yeteneklerini genişletmek için yazılım hizmetleri sağlayıcısı Meshmind'in çoğunluk hissesini satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Bu satın almayla ABB, Makine Otomasyon bölümü (B&R) bünyesinde yenilikçi otomasyon çözümlerinin geliştirilmesini daha da hızlandırmak amacıyla yeni bir küresel Ar-Ge merkezi oluşturmak için mühendislik yeteneğini, yapay zekayı ve yazılım bilgisini entegre edecek.

ABB'nin robotik ve fabrika otomasyonu iş birimi başkanı Sami Atiya, "Yapay zeka tabanlı robot teknolojisi ve otomasyon, önemli küresel trendler ve yetenek zorlukları ışığında şirketlere daha fazla esneklik ve zeka sağlayarak sektörü dönüştürme potansiyeline sahip" dedi. "Bu satın almayla, otomasyonu daha uyarlanabilir ve erişilebilir hale getirmek için yazılımlarımızın ve yapay zeka destekli çözümlerimizin geliştirilmesini daha da hızlandıracağız ve her büyüklükteki şirketin dayanıklılığını artırmasına olanak sağlayacağız.”
Meshmind'ın yaklaşık 50 çalışanının entegrasyonu, B&R ekipleriyle derin öğrenme görüntüleme sistemleri, yapay zeka destekli mühendislik araçları ve IoT uygulama geliştirme dahil olmak üzere bir dizi araştırma ve geliştirme projesinde işbirliğini güçlendirecek. Meshmind'ın Bosna Saraybosna'daki şubesi, B&R’ın yapay zeka ve yazılım geliştirme alanındaki yeni küresel merkezi olarak hizmet verecek. 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen işlemin mali detayları henüz açıklanmadı.

ABB'nin Makine Otomasyonu bölümü başkanı Jörg Theis, "Bu satın alma, B&R için yeni bir küresel Ar-Ge mükemmeliyet merkezi kurmak amacıyla Meshmind ile yaptığımız başarılı işbirliğine dayanıyor" dedi. "Üniversiteler, partnerler ve start-up'lardan oluşan geniş ağımızın bir parçası olarak bu son yatırım, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran çözümler geliştirme konusundaki uzmanlığımızı ve kapasitemizi güçlendirecek ve onların sektörlerinin geleceğini şekillendirmelerine yardımcı olacak.”

Daha detaylı bilgi için lütfen burayı tıklayınız

 

ABB, geçtiğimiz günlerde otonom mobil robotlara (AMR) yönelik yapay zeka tabanlı 3D görsel navigasyon teknolojisinin lider sağlayıcısı Sevensense'i satın aldığını da açıklamıştı. Her iki satın alma, ABB ve B&R'ın müşterilerine en üretken ve verimli teknolojiyle değer sunmak için yenilikçi yapay zeka ve yazılım çözümlerine yönelik stratejik yatırım odağının altını çiziyor.