Presleme Makinelerinde Servo Motor

Salınım Hızını kolayca En Üst Seviyeye çıkarabilme

  • Presleme Makinelerinde Servo Motor
    Presleme Makinelerinde Servo Motor
  • Presleme Makinelerinde Servo Motor
    Presleme Makinelerinde Servo Motor

Bir zamanlar mekanik presleme makinelerinde yüksek hızlı spor araba için metal parçalar üreten bir fabrika sahibi vardı. Bu fabrika sahibi yaptığı zanaatı iyi bildiği için sürekli daha fazla ışıltılı spor araba üreticisi kendisinden kaporta parçaları almak istiyordu. Bir anda bu çalışkan adam bir sorunla karşılaştı. Zor bir karar vermesi gerekiyordu. 
Presleme makinelerinin hızını artırdığında daha fazla parça imal edebilirdi. Böylece tüm müşterilerini memnun ederek çok para kazanabilirdi. Ancak ne yazık ki yüksek hızda ürettiği ürünler artık alışıldığı kadar güzel olmuyordu. İşçiliğin temiz olmaması müşterileri kızdırıyordu ve en sonunda fabrika sahibi daha önce olduğundan daha az sipariş alır oldu. Servo presleme makineleri kullanmış olsaydı bunların hiçbiri olmayacaktı.

Servo tahriklerle başarı
Servo tahriklere sahip presleme makinelerinin diğer presleme makinelerine göre bazı önemli avantajları vardır. Bu makineler yüksek kaliteyi korurken yüksek verim sağlar ve çok esnek bir işleme profiline sahiptir. Bu da operatörün presleme makinesinin itici çubuğunun hızını, pozisyonunu ve yönünü her zaman kesin olarak ayarlayabildiği anlamına gelir. Bunun sağladığı avantaj presleme işlemi sırasında salınım hızını kolayca en üst seviyeye çıkarabilmesidir. İş parçasına varmadan hemen önce frenlenerek dalış sırasında ilgili malzeme için mükemmel hızla hareket edilir. Presleme makinesinin hızını ayarlamak için ayrıca başka bir imkâna daha sahiptir: strok yüksekliği de ayarlanabilmektedir. Bunun için tahrik tam turlar ile değil, aksine sürekli dönme yönü değiştirilerek çalıştırılır. Böylece tüm strok mesafeleri olabildiğince kısa olacak şekilde ayarlanır ve bu sayede dakika başına düşen strok sayısı otomatik olarak artar. Bu imkânlar döngü sürelerinin kısalmasına ve böylece %100’e varan bir verim artışı ve çok daha geniş bir ürün çeşitliliği sağlar.
Servo presleme teknolojisi ayrıca yepyeni üretim süreçlerini mümkün kılar. Hareket profilinin istenildiği gibi programlanabilmesi sayesinde servo presleme makinelerinde örneğin malzemenin ısıtılması için alt pres noktasında bekletilmesi gereken malzemeler de işlenebilmektedir. 
Baumüller’in yaptığı presleme makineleri 3.000 tona varan presleme kuvvetine sahiptir. Servo presleme makineleri için tam kapsamlı sistemleri şunları içerir:

Yüksek torklu DST2 motorlar:
-    sağlam
-    dinamik
-    farklı mil seçenekleri
-    farklı flanş seçenekleri
-    çift bobin imkânı
-    uygun soğutma seçenekleri
b maXX 4000 ve b maXX 5000 invertör:
-    pik yük cihazları
-    yük dağıtımına uygun
-    enerji geri kazanımına uygun
Kontrol ve görselleştirme:
-    kullanıcı dostu
-    kolay anlaşılır
-    internet erişimli
Yazılım:
-    Enerji bakımından verimli presleme profillerinin hesaplanması için teknoloji kütüphanesi
-    Önceden tanımlanmış eğriler bulunan kütüphane
-    Tahrikin en iyi şekilde tasarlanmasına yarayan simülasyon araçları

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim