Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması

  Sor / bana ulaş

Akıllı modülarizasyon ile modellerde gidilen standartlaştırma, ayrıca piyasaya sürme sürelerinin kısaltılması

Hareket ve Güç Aktarımı

Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması
Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması
Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması
Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması
Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması
Naylon Film Makinası için Otomasyon Uygulaması

Saplı poşetler, sapı zımbalı olan poşetler, atlet poşetler, ekmek ya da çöp torbaları. Bunlar, naylon film makinesi ile üretilebilecek olan torbalardan yalnızca birkaçı. Baumüller mühendislik uzmanları, Niederkassel’de bulunan makine üreticisi Lemo firmasından uygun fiyatlı, verimli ve uzun vadeli performans garantisi sunan yeni bir naylon film makinesi tasarlama görevi üstlendi. Ayrıca bu makine, modüler yapısı sayesinde üreticiye üretim sürecinde azami esneklik ve hızlı işletime alma olanağı sunuyor. Böylece makine işletmecisinin üretilen nihai ürüne bağlı olarak gerekli makine modülünden daha fazlasını satın almasına gerek kalmayacak. Aynı zamanda yeni makinenin gelecek siparişler için de yeterli sayıda model işleme imkanı sunması ve yüksek bir verimliliğe ulaşması bekleniyor. 

Hangi alan olursa olsun günümüzde plastik poşet ve torbaların kullanımından vazgeçilemez. Gıda ya da gönderi, hijyen ürünleri ya da imha olsun, taşıma ambalajı ya da yeniden ambalajlama söz konusu olduğu sürece, tek seçenek bu seri üretim mallarına başvurmaktır. Niederkassel’deki LEMO Maschinenbau GmbH firması, esnek naylon ambalajların üretilmesine ilişkin ekonomik ve yenilikçi sistemleri ile bu sektörde dünya pazarının önde gelen üreticileri arasındadır. Nürnbergli tahrik ve otomasyon sistemleri uzmanı Baumüller, LEMO firması için yıllardır bileşen ve yapı grupları tedariki sağlamaktadır. Yeni naylon film makinesinin hem Baumüller mühendislik uzmanları tarafından tasarlanması hem de tamamen Baumüller sistemleri ile otomatikleştirilmesi kararının birden fazla sebebi vardır. Baumüller, yıllardır LEMO için güvenilir bir iş ortağıdır ve uzun yıllara dayanan, disiplinler arası mühendislik yetkinliğinin yanı sıra duruma özel ve uygulamaya geçirilmiş olan komple çözümler ile dikkat çekmektedir.

Akıllı komple çözüm sayesinde artan verimlilik 

Baumüller uzmanları, LEMO’nun modülerlik ve döngü sayısını artırma isteğini yeni otomasyon konsepti yardımıyla yerine getirebilmiştir. Bu başarı, diğer etmenlerin yanında modern ve geniş tahrik mimarisi ile kumanda mimarisine dayanmaktadır. Burada kesintisiz bir endüstriyel haberleşme sistemi, minimum cihaz sayısı ve yalın kumanda yapısı söz konusudur. Kumanda panoları iyileştirilmiş ve yazılımlar için geleceğe yönelik bir iletişim yapısı seçilmiştir. 

Yeni naylon film makinesi; kumanda teknolojisi, makine görselleştirmesi, kumanda panosu, b maXX inverterler ve farklı motorlar bulunan Baumüller komple tahrik ve otomasyon paketinden oluşmaktadır. Uyarlanmış makine konsepti ve kesintisiz bir endüstriyel haberleşme sistemi olarak EtherCAT kullanımı sayesinde, devir sayısının artırılmasında başarı sağlanabilmiştir. Dahası, bunların tamamı ürün kalitesinde herhangi bir değişme olmaksızın gerçekleşmiştir.

Bunun sonucunda yüksek bir maliyet verimliliği elde edilmiştir. Bu konsept ve akıllı modülarizasyon ile modellerin standartlaştırılması sayesinde, benzer makinelerle kıyaslandığında ayrıca %10’un üzerinde ekstra verimlilik elde edilebilir.

 LEMO şirket yöneticisi ve şirket sahibi Willi Fenninger, düşüncelerini “Baumüller uzmanlarının sisteme ilişkin kapsamlı uzmanlıkları sayesinde yeni naylon film makinesi, makine mühendisine ve işletmecisine mutlak esneklik sunuyor ve ideal bir fiyat-performans oranına sahip” diyerek vurguluyor. LEMO ortağı ve şirket yöneticisi Bernd Schlarp ise şu sözlerle devam ediyor: “Bu sayede müşterilerimiz en yüksek kalite, en yeni teknoloji, enerji verimliliği ve en yüksek üretim hızı ile ön plana çıkan, geleceğe yönelik ve uygun fiyatlı bir üretim sistemi elde ediyor.”

Endüstri 4.0: Standartlaştırılmış modülerlik ve internet bağlantılı makine görselleştirmesi

Yeni naylon film makinesinin “Endüstri 4.0”a hazır olduğu ortadadır. Yeni makinenin modüler yapısı sayesinde ör. saplı poşet, atlet poşet, ekmek ya da çöp torbası gibi farklı formatlar arasında sorunsuz geçiş yapmak mümkündür. Minimum tasarımda ana makinenin altı tahriki bulunur ve makine, örneğin makine işletmecisi tarafından kalıp kaynağına ve yığın zincirine ihtiyaç duyulmasının ardından ekleme yapılarak müşteriye özel bir makineye dönüştürülür. Mevcut üretim süreci için ihtiyaç duyulandan daha fazla modül entegre edilmişse, kumandadaki opsiyonel yedekler modülü geçici olarak devre dışı bırakmaya yardımcı olur. Böylece, naylon film makinesi standartlaştırmaya rağmen makine işletmecisi için farklı modellerde sipariş edilebilir.

Yeni makinenin kullanımı ve denetimi uzun vadeli performans garantilidir ve Endüstri 4.0 ile donatılmıştır. Böylelikle, internet bağlantılı makine görselleştirmesinde mobil son cihaz üzerinden erişim mümkündür.

Makine mühendisinin hızlı ve hatasız şekilde seri üretime geçebilmesi ve sonrasında servis durumunda dahi hiçbir zaman kaybının yaşanmaması için Baumüller otomatikleştirilmiş bir yazılım parametresi belirlemiştir. Böylece üretim ve servis konsepti, Endüstri 4.0 göz önünde bulundurulduğunda verim artışı bakımından bir diğer yapı taşıdır.

Komple otomasyon: Baumüller imzalı donanım ve yazılım 

Naylon film makinesi birçok farklı istasyondan oluşur. Filmin sargıdan çözülüp katlanması ile başlayarak burada film rulosunun başlangıçtaki tek katlı hattı çift katlı olacak şekilde gerilir. Ardından örneğin taşıma saplarının kaynaklandığı kalıp kaynağı ile devam eder. Kaynak çubuğunda çift katlı film ayırma kaynağı ile torba olarak kullanılacağı esas şekli kazanmış olur. Ayrılan poşetler, daha sonra çark üzerinden sonraki aşamaya taşınır ve paketler halinde istif zincirine yerleştirilir. 

Baumüller tarafından planlanan ve üretilen kumanda panosunda, sıralanabilir servo inverter serisi b maXX 5000, bir adet b maXX PCC-04 endüstri bilgisayarı ve bir adet b maXX-safePLC’ye sahip kumanda tekniği bulunur. b maXX-safePLC’de güvenlik kumandası ve standart kumanda işlevsellikleri aynı cihazda bir arada bulunur. 

Makine, hareketli bir taşıma kolunda bulunan 17" dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilir. İnternet bağlantılı makine görselleştirmesi için standart bir tarayıcı yeterlidir, böylece ilave lisans masraflarından tasarruf edilmiş olur ve ayrıca bir Baumüller uygulaması üzerinden tablet ya da akıllı telefonlar gibi internet bağlantılı son cihazların uzaktan erişimi mümkün olabilir. 

Makinenin diğer bir özelliği ise görselleştirmede de seçilecek olan farklı işletim türleridir. Örneğin servis faaliyetlerini mümkün kılmak için, aktarıcı cihazlar aracılığıyla makine görselleştirmesi üzerinden dörde kadar bağımsız işletim türü arasında farklı kullanıcı hakları ile geçiş yapılabilir. 

Naylon film makinesinin tamamı Baumüller motorlar ile donatılmıştır. İstif zinciri ve çark olmak üzere her iki kaynak istasyonunda da DSC1 motorlar kullanılmaktadır. Kompakt ve tork bakımından güçlü DSC1 servo motorlar, yapı hacmi etkili bir biçimde düşerken daha yüksek bir tork yoğunluğu ile ön plana çıkmaktadır. Kayıt ayarlı her iki ön çekme istasyonu, bu konumda söz konusu motorda son derece dinamik bir frenleme ve ivmelenme olacağı için DSD2 servo motorlar ile tahrik edilmektedir. DSD2 serisi motorlar, yüksek dinamikleri ve üst düzey başlat-dur kaliteleri ile ön plana çıkmaktadır. Üçüncü motor tipi olarak entegre elektronikli alternatif akımlı bir senkron motor monte edilmiştir. Akıllı DSDI tahrikinin oldukça kısa bir yapı şekli vardır ve ayrı bir inverter ile bağlanması gerekmediğinden modüler makine tasarımını destekler. 

Başta kayıt ve rakkas ayarı olmak üzere uygulamaya özel teknoloji modülleri ile Baumüller, naylon film makinesinde eksiksiz temel fonksiyonlar sunmakta olup bu fonksiyonlar ile makine mühendislerinin programlama üzerine harcayacakları efor minimuma indirilir. Kumandalara yönelik teknoloji modülleri, uygun çalışma zamanı lisansı ile edinilecektir. Bu modüller hem basit hareketleri hem de karmaşık prosesleri görüntüleyebilir. 

Üretim ve servis konsepti yazılım parametrelendirmesini otomatikleştiriyor

Baumüller, üretim ve servis konsepti ile cihaz, modül ve komple makinelerde hızlı ve programlama üzerine efor harcamadan otomatik parametrelendirme imkanı sunmaktadır. Bir makinenin seri üretime geçmesi ile birlikte, makine mühendisi yazılım parametrelendirmesinin tamamını otomatikleştirme imkanına kavuşur. Tıpkı bir cihaz değişiminin yapıldığı, otomatikleştirildiği ve makine taleplerine uygun olarak parametrelendirildiği servis durumunda olduğu gibi. Bu konsept ile, bir makine türündeki örneğin beş kıtanın tamamında dünya çapında kullanımda olan tüm makinelerin yazılımının hızlı ve hatasız güncellenmesi de mümkün olmaktadır.

Üst kumanda, endüstriyel haberleşme iletişimi üzerinden tüm sistem katılımcılarını algılar ve bunları otomatik olarak kumanda projesinin konfigürasyonuna alır. Görselleştirmede seçilen makine modülü üzerinden de doğrulanarak sistemin başlatılmasının ardından, tahrik ve kumanda sistemi işletime hazır hale gelir. 

Ayrıca çeşitli makine modellerinde bile otomatik programlama kullanma imkanı olması, Baumüller konseptindeki büyük bir artı nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Sistemde ayrıca makine serilerinin maksimum oranda genişletilmesi söz konusudur. Makine mühendisleri ve makine işletmecileri, hem çalışan sistemlerde yaşanan servis durumlarında hem de yeni makinelerin işletime alınmasında bu çözümden yararlanmaktadır.

Özet

Mühendislik uzmanlarının donanım ve yazılımdan oluşan ve tümü Baumüller tarafından tek elden sağlanan komple otomasyon ile birlikte uzun yıllara dayanan uzmanlığı, LEMO makine mühendislerinin yeni naylon film makinelerinde sadeleştirilmiş tahrik ve kumanda mimarisi ile sorunsuz bir makine konsepti elde etmelerine yardımcı olmuştur. Akıllı modülarizasyon ile modellerde gidilen standartlaştırma, ayrıca piyasaya sürme sürelerinin kısa olmasını sağlamıştır. 

LEMO makine mühendisleri, servo tahrik tekniğinin motorları ve elektroniği ile birlikte tek bir üreticinin elinden çıkacağı ve ekonomik açıdan verimli bir naylon film makinesi tasarlamak yönünde bir taleple gelmişti. Fenninger, “Bu durum hem işletime almada hem de servis durumlarında avantaj sağlıyor” şeklinde açıklıyor. Böylece Baumüller, yeni naylon film makinesi için otomasyon uzmanlığı, yazılım, donanım ve de üretim ve servis konsepti tedarik etti. Makine konsepti ve prototip yapımı için yalnızca tek bir muhatap ve iyi bir proje yönetimi ile makine, kısa bir geliştirme süresinin hemen ardından geleceğe hazır ve Endüstri 4.0 açısından iyileştirilmiş olarak müşterinin beğenisine sunulabilmiştir.
 

Tarihinde yayınlanan Mart 25, 2019 - (111 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
BAUMÜLLER Motor Kontrol Sistem San. Ltd.Sti
Girne Mahallesi Küçükyali Is Merkezi B Blok No:12
34740 Maltepe - Turkey
+90-216 519 90 71
+90-216 519 90 72
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Baumüller Katalog
Servo Pompa Çözümü
Servo Tahrikleri ile Hızlı ve Güvenli Poşetleme Uygulaması
Yeni Kaynak Robotu için Komple Otomasyon
Baumüller Katalog
Presleme Makinelerinde Servo Motor
Baumüller Katalog
DSH Servo Motorlar
Ağ Bağlantılı Otomasyon Çözümleri
Baumüller Katalog; Akıllı Desantralize Tahrik Çözümü
İlgili Makaleler
Webinar | HARTING Demiryolu Çözümleri
Oynak Makaralı Rulman Çözümleri
EPC- Empa Elektronik GaN Webinar Serisi Başlıyor
Türkiye’den Bir Dünya Yıldızı Doğuyor!
SANLAB ve ASELSAN 6 Eksenli Hareket Platformu’nu millileştirdi
Neugart, "Schneider Electric Supplier Award"a layık görüldü
Murata Güney Avrupa Bölge Endüstriyel İş Birimi Satış Genel Müdürü Roberto Ambrosi ile Röportaj
Dunkermotoren, Online Shop 2.0'ı başlattı
Toyota'dan NSK'ye iki tedarikçi ödülü
Hassas Konik Dişli Kutusu
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
Neugart; Kremayer ve Pinyon Tahrikler için Güçlü Çözümler.
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Neugart; Redüktör Çözümümüz: AGV'niz Gibi Kişiye Özel
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
Maxon Motor; Size özel motor, redüktör ve enkoder çözümleri.
Everything FPGA.
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
Neugart; Redüktör çözümümüz: AGV'niz gibi Kişiye Özel.
Size özel motor, redüktör ve enkoder çözümleri.
Neugart; Kremayer ve Pinyon Tahrikler için Güçlü Çözümler.
Enclustra; FPGA İLGİLİ HERŞEY.
Nord Drivesystems; Çimento Sektörünü Kim Tahrik Ediyor?
Sınırsız Çözümler; Neugart
Uygulamanız için en iyi çözüm
Otomasyon ve Kontrol Mühendisliği
Hız Kontrol Üniteleri,Soft Starter,
Asco Numatics oransal kontrol valfleriyle, tüm değişkenleri kontrol altında tutun.
Sağlam ve kompakt:PC tabanlı kontrol Intel Atom işlemcili gömülü PC
Ağır Hizmet Tipi Kodlayıcılar
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empastore;STMicroelectronics, Espressif, Sensirion, Eaglerise
Enerji Maliyetlerinizi %80'e varan oranlarda düşürün; Rexroth
Kompakt ölçülü yüksek hassasiyet Festo Elektriksel kızak serisi EGSL
5 servo eksen için 60mm'de Hareket Kontrolü
Dal Elektrik; CFW-11 Motor Hız Kontrol Sürücüleri
ACS355, ACS850 makine sürücüleri; Zorlu uygulamalarda sorunsuz çalışma
Orta ve Yüksek Gerilim Üç Fazlı İndüksiyon Motorları
ACS355, ACS850 makine sürücüleri; Zorlu uygulamalarda sorunsuz çalışma
Artan verim, Artan enerji tasarrufu; Değişken Hızlı Pompa Kontrol Sistemleri