Akıllı Kontrol Kabini

3D görselleştirme sayesinde bileşenlerin tam olarak nereye yerleştirilmesi kolaylıkla biliniyor

  • Akıllı Kontrol Kabini
    Akıllı Kontrol Kabini
  • Akıllı Kontrol Kabini
    Akıllı Kontrol Kabini

Zaman baskısı, kalifiye işçi sıkıntısı ve iletişim problemleri, kontrol panosu imalatında günlük işlerin artık bir parçası haline geldi. Çözüm sağlayıcı Eplan ise bu faktörlerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Yeni Eplan Smart Mounting yazılımı, manuel kontrol panosu kurulumuna bir hayli efektif olarak destek çıkıyor. Yazılım, teknisyenleri DIN raylarının, kablo kanallarının ve elektroteknik bileşenlerin kurulumunda adım adım yönlendiriyor ve hangi bileşenin nereye takılması gerektiğini gösteriyor. 3D görselleştirme sayesinde, az deneyimli teknisyenler bile bileşenlerin tam olarak nereye yerleştirilmesi gerektiğini kolayca anlayabiliyor. Eplan Smart Wiring ile birlikte de kablolama eksiksiz bir şekilde görüntülenebiliyor.
 
Eplan Smart Mounting: İlk tanıtım SPS'de gerçekleşti:

Kontrol panosu ve şalt üretimi artan zaman baskısı altında olup çoğu zaman kalifiye çalışan eksikliği ile birlikte darboğazlara neden olabiliyor. Eplan Smart Mounting işte tam burada devreye giriyor: ilk kez 2022 SPS'de tanıtılan yeni yazılım, tüm kontrol panosu montaj sürecine rehberlik ediyor. Böylelikle tüm bileşenlerin kontrol panosuna ve montaj panellerine yerleştirilmesi noktasında teknisyenlere destek sunuyor. Yazılımın kullanıcı dostu bir ara yüzle sunulması ve 3D görselleştirme ile desteklenmesi sayesinde teknisyenler bileşenlerin nereye yerleştirilmesi gerektiğini hemen anlayabiliyor. Eplan Smart Mounting, üretim çalışanlarına gerçekleştirilecek tüm iş adımlarının eksiksiz bir listesini sunuyor. Süreç DIN raylarının ve kablo kanallarının montajı ile başlayıp yardımcı anahtarlar ve zamanlama röleleri dahil elektroteknik bileşenlerin tamamlanmasıyla bitiyor. Merkezi bir web sunucusuna sahip tarayıcı tabanlı uygulama herhangi bir kurulum gerektirmiyor ve doğrudan atölyede, tablet veya bilgisayarda kullanılabiliyor. Böylelikle doğru sonuçlar ile kolay bir montaj işlemi sağlanıyor.

Eplan Pro Panel'deki dijital ikiz, boyut, konumlandırma, delikler ve her bir bileşen için gereken sabitleme türü dahil olmak üzere ilgili tüm mühendislik bilgisini sunuyor. Teknisyenler, bileşenlerle ilgili yorumları doğrudan Eplan Smart Mounting'e girip bunları mühendislik departmanına geri gönderebiliyor. Böylelikle, elektroteknik belgelerin her zaman güncel olması ve departmanlar arasındaki iletişimin iyileştirilmesi sağlanmış oluyor.

Bir başka pratik avantajı da projedeki değişikliklerin hızlı bir şekilde uygulanabilmesi. Örneğin, ek bir motor devre kesici veya kontaktör eklemek için müşteri spesifikasyonlarında değişiklik yapılmışsa, üretim siparişi yeni projeye senkronize edilebiliyor – yani güncellenebiliyor. Yazılım, bileşenlerin tam olarak nerede kaldırılması gerektiğini veya hangilerinin eklenmesi gerektiğini göstermekte. Bu da sıkıcı manuel belge karşılaştırmalarının artık yapılmasına gerek olmadığı, zamandan tasarruf sağlandığı ve doğru sonuçların alındığı anlamına geliyor. Ve yine de ortada soru işaretleri kalmışsa, Eplan Smart Mounting, etkileşimli şemalara doğrudan erişim sağlıyor.

Üretim müdürleri için daha iyi bir bakış ve esneklik
Tam destek alan yalnızca atölyedeki işçiler değildir. Üretim yöneticileri de daha iyi bir genel bakışa ve esnekliğe sahip olurlar. Yöneticiler açık üretim siparişlerinin durumunu bir bakışta görebilirler. Kontrol sistemi, her bileşen için montajın ilerleme durumunu göstermektedir: yeşil, tamamlandı, kırmızı ise henüz işlenmedi anlamına gelir. Kaynak darboğazları veya aksama süreleri varsa, halihazırda başlatılmış bir sipariş kolayca başka bir çalışana devredilebilir. Ayrıca, farklı üretim adımları için personel kaynakları daha esnek bir şekilde kullanılabilir.

Montaj ve kablolama arasında mükemmel etkileşim
Üstelik hepsi bu da değil. Eplan Prop Panel'in veri temeli aynı zamanda kablolama için de kullanılabiliyor. Eplan Smart Wiring kullanımı, kontrol panosu için komple aşağı akış kablolama sürecinin de sistem tabanlı olabileceği anlamına geliyor. Eplan Smart Mounting ve Eplan Smart Wiring için sunulan tek tip bir arayüzün yanında tek veri kaynağı olarak olarak Eplan Pro Panel'deki dijital ikizinin kullanımı sayesinde maksimum uçtan uca veri tutarlılığı sağlanıyor. Yazılım doğal olarak Rittal Wire Terminal WT gibi tam otomatik tel montaj makineleriyle de uyumludur. Prefabrik teller de kullanılabillmektedir. Amaç, ilk mühendislik aşamasından üretime kadar mümkün olan en yüksek otomasyon derecesini elde ederken aynı zamanda maksimum kaliteyi sağlamaktır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim