Termoplastik Kompozit Bant

İç ve dış otomotiv uygulamaları için

  • Tedarikçi SABIC Europe
  • Mayıs 24, 2019
  • 292 Görüntüleme
  • Termoplastik Kompozit Bant
    Termoplastik Kompozit Bant

SABIC, JEC World 2019'da, UDMAX™'ini kullanarak hafif, uygun maliyetli ve geri dönüştürülebilir araç panelleri üretmek için yeni ve en son teknolojiyi duyurdu, tek yönlü, elyaf takviyeli bir termoplastik kompozit bantı. İç ve dış otomotiv uygulamaları için metal ve termoset malzemelerden yapılmış geleneksel panellerin yerini almak üzere tasarlanan bu yenilikçi teknoloji yakında global otomotiv pazarı için büyük ölçekte üretilen hafif ticari bir aracın (LCV) bölmesinde satılacak. 

Bölme SABIC; İngiltere merkezli bir mühendislik hizmetleri sağlayıcısı olan RLE International; İtalyan takım yapımcısı AMA Composites; ve Setex Textil GmbH, Almanya merkezli bir dokumacı arasında uluslararası bir işbirliği ile geliştirilmiştir. SABIC, salon 6, Stand P12'deki JEC World 2019 fuarında kompozit perdenin örnek bir modelini sergiliyor.

UDMAX™ ile yapılan araç panelleri bantı, mukavemet ve darbe direncini hafif ağırlıkla birleştirir ve bu da metal panellere kıyasla iç panellerin yüzde 35'e kadar kütle azalmasına neden olabilir. Dış panellerde, kompozit malzeme kütlenin %50'ye kadar azaltılmasına yardımcı olabilir. Yüksek verimli, bir kerelik bir laminasyon ve düşük basınçlı kalıplama işlemi kullanılarak üretilirler. 

“UDMAX™'ımız bantlar, otomotiv endüstrisine ağırlık azaltma, maliyetleri düşürme ve sürdürülebilirliği artırma konusundaki süregelen zorluklara güçlü bir çözüm sunuyor.” Hans Warmerdam, CEO ve Satış ve Pazarlama Sorumlusu, SABIC FRT - bir SABIC üyesi dedi. “Hafif ticari aracın bölmesinin, bu yeni işleme yaklaşımıyla birlikte yenilikçi malzemelerimizin, güvenlik, dayanıklılık ve yakıt ya da enerji kullanımından ödün vermeden daha hafif ağırlık elde etme konusundaki zorluklarını çözmelerine yardımcı olabileceği birçok yapısal uygulamadan ilki olduğundan eminiz. Malzemelerdeki ve dönüşüm süreçlerindeki bu eşsiz mühendis, tasarımcı ve teknik uzman ekibi arasındaki işbirliğimiz sayesinde, termoplastik kompozit teknolojimizin benimsenmesini genişletmenin daha fazla yolunu keşfetmeyi amaçlıyoruz.”

Kütlenin Azaltılması, Üretimin Kolaylaştırılması

Termoplastik kompozitlerin kullanılması, uygulamalarda kütlenin önemli ölçüde azalmasına neden olabilir. Bölme durumunda, geleneksel bir metal bileşenin UDMAX™ parça içindeki şerit laminasyon ile değiştirilmesi, uygulamada kütleyi yüzde 35 azaltmıştır. Düşük ağırlık aynı zamanda büyük bölmenin taşınmasını kolaylaştırabilir ve bu da araç montajını hızlandırmaya yardımcı olabilir. 

Bu toplu tasarruf, yolcuları kargoların kaymasından kaynaklanan yaralanmalara karşı korumak için gerekli olan parçanın darbe performansından ödün vermeden elde edilebilir. RLE International'a göre, bölme, teslimat LCV'lerinde kargo güvenliğinin standardı olan ISO 27956'ya uygundur. Sürecin birikmesi ve UDMAX™'ın gerilme dayanımı bölmenin darbe direncini optimize etmedeki ana faktörlerdir. 

Geleneksel, çok parçalı bir bölmenin metal veya enjeksiyonla kalıplanmış kısmına kıyasla, RLE International tarafından tasarlanan, geliştirilen ve tasarlanan yeni yöntem, takım maliyetlerini enjeksiyon kalıplama aletlerine kıyasla yüzde 80'e kadar azaltabilir. Bu tasarruf, pahalı, yüksek basınçlı bir aletin daha düşük maliyetli, düşük basınçlı bir aletin yerine geçebilmesi nedeniyle ortaya çıkar. Genel olarak, LCV'nin bölmesinin arz edilen maliyeti, değiştirdiği geleneksel metal bölmesinden% 10 daha düşük olabilir. 

Bu teknoloji aynı zamanda, verimliliği artırarak ve karmaşıklığı azaltarak araç paneli üretiminde devrim niteliğinde bir değişikliği temsil ediyor. İki dakikanın altındaki kalıplama döngüsü süreleriyle, bu düzenli süreç, geleneksel olarak farklı tedarikçi konumlarında ve ayrıca ikincil boyama ve döşeme işlemlerinde çoklu bileşenlerin kaynaklanmasından ve birleştirilmesinden kaçınır. 

Ekstra geniş UDMAX™ çekirdeğine sahip tescilli bir laminasyon Setex tarafından dokunmuş olan bant, estetik bir son kat tek atış sıkıştırma basamağı içerir. İşlem ayrıca, gürültü, titreşim ve sertlik (NHV) seviyelerini iyileştirmek ve böylece araçtaki gürültüyü azaltmak için panelin kalınlığının değiştirilmesine izin verir. AMA Kompozitleri aleti yarattı ve konsept parçaları kalıpladı. 

“UDMAX™ kullanarak panel üretmek için yeni teknolojimiz Termoplastik kompozit bant, otomotiv endüstrisi için muazzam fırsatlar sunuyor,” Mark Grix, RLE International'da İç ve Dış Mühendislik başkanı dedi. “Bir örnek, daha düşük panel ağırlığının sürüş alanını genişletebileceği ve düşük maliyetli araç gereçlerin yeni başlayan şirketler için sermaye yatırımlarını azaltabileceği elektrikli araç sektörüdür. RLE International, otomotiv kademelerinin bu yeni süreçte ustalaşmasına yardımcı olmaya hazırdır, böylece OEM müşterileri adına avantajlarından yararlanabilirler.”

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim