Takip Ve Telekontrol Sistemi

800 Ağ Düğümü Ve 500’den Fazla Grafiksel Sayı Yönetimi

  • Takip Ve Telekontrol Sistemi
    Takip Ve Telekontrol Sistemi

Takip ve uzaktan kontrol sistemi, ARC Informatique'in onaylı OEM ortağı Gemmo S.p.A tarafından yapılandırılmıştır ve PcVue SCADA'nın özelleştirilmiş bir uygulaması üzerine kurulmuştur. Yaklaşık 50000 veri noktası, 800 ağ düğümü ve 500'ün üzerinde grafiksel sayfa yönetilmektedir. Sistemin gözden geçirilmesini sağlayan ana sayfa ile ekranda listelenen çeşitli tünel alt sayfalarına ulaşmak mümkündür. Bir alt sayfaya erişildiği zaman alt sayfa içerisinde dolaşmayı destekleyen bir bilgi penceresi açılmaktadır. Aynı zamanda, belirli bir sistem seçildiği zaman (mesela ışıklandırma sistemi), onun durumunu herhangi bir tünelde veya bütün tünellerde görselleştirmek mümkündür. Son olarak, belirli bir donanım parçasının bilgi penceresini açarak operasyonel durumu, alarm limitleri kurulumu, alarm uyarıları görselleştirmesi ve yerel kontrol mantığını atlayarak donanımı uzaktan kontrol etmek mümkündür. Aslına bakılacak olursa, gösterilen bütün nesneler otomatik veya uzaktan manuel modda çalıştırılabilmektedir. Bir problem oluşması durumunda (mesela yangın tehlikesi veya yüksek kirlilik), gerekli otomatik prosedürler devreye girer, fakat operatör durumu daya iyi yönetmek amacıyla manuel olarak müdahalede bulunabilir. Mesela, tünelde aşırı kirlilikten dolayı bir alarm durumu otomatik olarak başlatıldığı zaman, operatör durumu bir video sistemi aracılığıyla (yaklaşık 1500 kameradan oluşmuş bir sistem) izleyebilmektedir ve tünele ulaşım tamamen engellenmeden önce araçların dışarıya çıkışını sağlamak için değişken mesajlı görüntü panellerinin ve fan ayarlarının üzerine yazabilir.

Donanım yedekleme biçimleniminde iki tane sunucuya sahiptir ve ilave bir sunucu da veri yönetimine adanmıştır. ANAS için iki istemci, Tunnel Gest için iki istemci ve Trafik polisi için bir istemci. İki bakım istemcisi de Gemmo takımı tarafından kullanılmaktadır. Kontrol merkezindeki her iş istasyonu yan yana bulunan ve bağımsız olarak kullanılabilen iki tane 42" ekrana sahiptir. Bu şekilde, örneğin tünelde SOS sisteminin yönetimini ve tüm sistemin eşzamanlı görüntülenmesini mümkün kılmaktadır. Ağ bağlantısı sayesinde bireysel kontrolcülere web aracılığıyla bağlanması mümkündür. Yerel olarak, taşınabilir bir bilgisayar kullanarak, PcVue istemcisine bağlanmak ve bir kontrolcüyü sorgulamak veyahut bir tarayıcı ile ağ sunucusunda dolaşmak mümkün olmaktadır. Operatör, takip sistemi tarafından gösterilen grafiksel sayfalardan başlayarak, bir alarmın harekete geçirildiğini veya bir kullanıcının tünel içinden arama yapıp yapmadığını anında tespit edebilir.

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

More articles İletişim