Sızdırmazlık Testi

Özellikle İlaç ve Otomotiv Endüstrisi için

  • Sızdırmazlık Testi
    Sızdırmazlık Testi

Sızıntı testi, geniş bir uygulama yelpazesinde kalite kontrolünde hayati bir rol oynamaktadır. Birincil paketlemenin güvenilir bütünlüğü, sterilliği garanti altına almak ve ilaçları içeri giren herhangi bir mikrobiyolojik madde, oksijen veya nemden korumak için ilaç endüstrisinde hayati öneme sahiptir. Otomotiv endüstrisinde kaçak testi, benzinin tedarikini garanti eden parçalar da dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerin mükemmel bir şekilde çalışmasını sağlar. Pfeiffer Vacuum, vakum teknolojisi ve kaçak testi çözümleri alanında faaliyet göstermektedir. Interpack and Control fuarlarında, Pfeiffer Vacuum, havayı kullanarak sızıntı tespiti, bir izleyici gazı ile kaçak tespiti ve optik emisyon spektroskopisi gibi sayısız sızıntı tespiti ve ölçüm metodu gereksinimlerini karşılayan test teknolojileri sundu.

Hava ile sızdırmazlık testi

Ticaret fuarlarında, Pfeiffer Vacuum, şu yeni bağlı kuruluşu tarafından yapılan ürünleri sundu: Advanced Test Concepts, Inc. (ATC), Indianapolis, ABD. Kaçak dedektörleri hava kullanarak önde gelen sızdırmazlık testi teknolojisi temelinde çalışma sergilemiş ve böylece özel izleyici gazlarına ihtiyaç duymamıştır. Cihazlar, patentli Micro-Flow teknolojisine göre çalışır. Bu teknoloji hızlandırılmış akış üzerinde çalışan entegre bir mikro sensörden oluşur. Duyarlılığı 5 • 10-4 mbar l / s'e kadar, bu yöntem ile elde edilir. Bu teknoloji, Otomotiv endüstrisinde, örneğin güç aktarma organları ve vites kutusunun testleri sırasında kullanılmaktadır. Mikro Akış sensörünün özel bir kullanımı, Kitle Ekstraksiyon tekniğidir; Bu teknik nadir gaz akışı prensibi üzerinde çalışır. Test vakum koşullarında daha yüksek hassasiyete ulaşmak için gerçekleşir. Bu tür testler özellikle ambalajlama için veya Eczacılık ambalajı ve elektronik bileşenler gibi su sızdırmazlığı için test edilmek zorunda olan kapalı nesneler için uygundur. 5 • 10-6 mbar l/s 'e kadar hassasiyet bu yöntemle elde edilir. Mikro Akış ve Kitle Ekstraksiyonu teknolojisi hava ile çalışan diğer kaçak test yöntemlerine kıyasla bir takım avantajlar sunar. Test hızı ve ortam değişikliklerine olan düşük duyarlılığı bu durumun dikkat çekici örnekleridir. Dikkat çekmelerinin bir diğer nedeni ise daha yüksek hassasiyet ve doğrulukları ve gün bazında ayarlamaya ihtiyaç duymamalarıdır.

İzleyici gazı ile sızıntı tespiti

ASI 35 kaçak dedektörü, bütünüyle ve test yöntemlerini lokalize etmesi, yanı sıra ikisinin kombinasyonları olarak helyum veya hidrojeni izleyici gazı şeklinde kullanarak mükemmel performans sunar. Cihaz, yüksek performans, güvenilirlik ve tekrarlanabilirliği çok kısa çevrim süreleri ile birleştirir. Bu sızıntı detektörü zorlu, minimum arka plan sinyalli durumları test etmek için tasarlanmış olup, genel döngü sürelerinin kısalmasını sağlar. Sağlam iridyum filamentleri aynı zamanda uzun süre dayanıklılık sağlar. Bu cihaz için özel uygulamalar yalnızca otomotiv endüstrisi değil aynı zamanda elektronik ve mekanik bileşenleri ve soğutma alanları ve havalandırmadır.

Optik emisyon spektroskopisi

Paketlemenin, solunum için kuru tozlar gibi özellikle neme duyarlı ilaçların kararlı durumunu muhafaza etmesi önemlidir; aynı zamanda, ambalajdaki biyolojik maddelerin bağırsak dışı ilaçlara girmesini de önler. Bu, yüksek duyarlılık bütünlüğü testinin yapılmasını gerektirir. AMI'nin kullandığı yöntem, bir izleyici gazı gerektirmeyen, patentli bir işlemle sızdırmazlığı ölçmektedir. Bunun yerine, bu yöntem ambalajın içindeki boşluklardan oluşan mevcut gaz karışımını genişletilmiş bir ölçüm aralığında yüksek hassasiyetli testler gerçekleştirmek için kullanmaktadır. Prosedür büyük bir esneklik sunar: blister ambalajlar, torbalar, tüpler, plastik şişeler ile pil kasaları gibi kapalı parçalar gibi farklı ambalaj türleri bu şekilde test edilebilir. AMI sahip olduğu büyük bir avantajı da, geleneksel testlerden daha yüksek hassasiyet sunan geniş ölçüm aralığı olmasıdır. Sonuç olarak, AMI cihazı helyum sızdırmazlık testi ve kaba sızıntı testini tek bir cihazla gerçekleştirebilir. Prosedür, kullanıcıdan bağımsız olarak ve yüksek tekrarlanabilirlik ve USP 1207.1'e uyumlu güvenilirlik ve doğruluk ile deterministik test sonuçları sağla

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim