SCADAfence Platformu

Rüzgar Enerjisi Sektöründe Büyüyen OT(Operasyonel Teknoloji) Tehditleri için

  • SCADAfence Platformu
    SCADAfence Platformu
  • SCADAfence Platformu
    SCADAfence Platformu
  • SCADAfence Platformu
    SCADAfence Platformu


Rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji sistemlerinin yüzdesi, enerji üreticileri arasında arttıkça entegre kontrol sistemleri açısından siber güvenlik çok daha önemli ve acil bir konu haline geldi. Rüzgar enerjisi sektörünün sahip olduğu bilgi teknolojisi (BT) ve operasyonel teknoloji (OT) sistemleri her geçen gün daha fazla saldırıya maruz kalmakta olup sektörün siber suç saldırılarına karşı sistemlerini güvenceye alma zamanı çoktan geldi.
Altyapıların dijitalleştirilmesi ve sıcaklık, tork, titreşim, kablolama ve muhafaza bütünlüğü gibi IIoT sensörlerin her geçen gün daha fazla benimsenmesi ile geleneksel BT/OT operasyonel hiyerarşisi birbirine yaklaşıyor. Geleneksel siber güvenlik yöntemleri ve ana akım BT ürünleri ICS ortamlarına dönüşmediği için Rüzgar enerjisi sektörü açısından bu yaklaşım daha fazla güvenlik riski doğurmaktadır.
Ayrıca rüzgar enerjisi endüstrisinin tehdit ortamı genişleme göstermiş olup kritik altyapıları fidye yazılımlarına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer siber saldırılara karşı son derece savunmasız durumdadır.   Kritik altyapı ve OT ortamları için uygulanan farklı saldırılar, rüzgar santrali sistem kararlılığı, enerji piyasası operasyonları ve şebeke güvenilirliği gibi çeşitli açılardan güç sistemlerinde bozulmalar meydana gelmesine sebep olabilir.
Rüzgar enerjisi kuruluşları, elektrik şebekesi altyapılarına yatırım yaparken ve iyileştirirken, rüzgar tesislerinin güvenli, tutarlı ve kesintisiz çalışmasını sağlamak için güvenliği artırmalıdır.    Siber tehditlere ve güvenlik açıklarına ilişkin öngörülerde bulunarak kuruluşlar, BT ve OT varlıklarını hem iç hem de dış tehditlere karşı savunabilir ve koruyabilir.
Kritik iş süreçlerinde herhangi bir kesinti meydana gelmeden söz konusu cihazları tehditlere karşı sürekli ve pasif olarak izlemek amacıyla rüzgar ve enerji sektörünün OT/ICS ağlarında görünürlüklerini artırması son derece önemlidir.

Kapsamlı OT ve IoT Ağ Güvenliği Çözümü İhtiyacı
Rüzgar enerjisi sistemlerinin sahip olduğu tam kapsam, endüstriyel ağın sürekli izlenmesini, yönetişim ve uyumluluğun sürekli ölçülmesini ve IoT cihazları ile makinelere kadar uzanan kapsamı da içermelidir.

SCADAfence Platformu
Rüzgar Enerjisi Endüstrisi için Güçlü OT Güvenliği

SCADAfence Platformu, rüzgar enerjisi sistemlerinin SCADA, OT & IoT ağları için görünürlük ve izleme sağlayan endüstriyel bir siber güvenlik çözümüdür.  Platform, varlık keşfi ve envanter yönetimine ek olarak tehdit algılama ve risk yönetimini otomatik hale getirir.   Platform, birbirinden farklı algoritmalar, makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak kullanılabilirliği tehlikeye atabilecek ve rüzgar enerjisi SCADA ağlarının ve rüzgar santrallerinin SCADA sistemleri gibi kritik varlıklarının güvenliğini ve güvenilirliğini etkileyebilecek anormallikleri ve güvenlik olaylarını pasif bir şekilde tespit eder.   SCADAfence Platformu, sektördeki kaydedilen en yüksek algılama ve en düşük hatalı pozitif oranlarıyla beraber tüm kullanıcılar için uygun bir toplam sahip olma maliyetini (TCO) koruyan ödüllü bir çözümdür.

SCADAfence Platformunun Diğer Faydaları:

Tam Görünürlük - Tıpkı karanlık bir odada ışığı açmak gibi OT ve IoT ağlarınız için görünürlük elde edin. Platform, ağ güvenliği hijyeninizi geliştirip potansiyel saldırı vektörlerini açığa çıkarırken kuruluşunuzun tüm cihazlarınızı ve bunlarla iletişim kurma yöntemlerini görmesine yardımcı olur.
Otomatik Varlık Yönetimi - Kuruluşunuzun günlük süreçlerine ve operasyonlarına müdahale etmeyen, gerçek zamanlı, otomatikleştirilmiş, doğru, varlık yönetimi hizmeti alın.
Gerçek Zamanlı Tehdit Tespiti - Tehlike göstergelerini gerçek zamanlı olarak ancak pasif bir şekilde tespit edin ve siber ölüm zinciri üzerindeki bu saldırının belirtilerini çok daha erkenden elde edin.
Anında Yanıt - Mevcut güvenlik kontrolleri ve SecOps prosedürleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşerek tehditlere anında yanıt verin.
Risk Azaltma - Mevcut ağınızı veya altyapınızı değiştirmeden riskinizi anında azaltın.
Uzaktan Erişim Güvenliği - Uzaktan erişim bağlantılarında tam görünürlük elde edin. Kullanıcının profilinin dışında kalan veya doğası gereği kötü amaçlı olan kullanıcı etkinliklerini izleyin ve tespit edin.

SCADAfence Yönetişim Portalı
Rüzgar Enerjisi Endüstrisi için Doğru Yapılan IT / OT Yönetişimi

SCADAfence Yönetişim Portalı, uyumluluğu ölçer ve tüm sitelerde zaman içinde kaydedilen ilerlemeyi izler. Tüm boşlukları ve tıkanıklıkları tanımlar ve kullanıcıların kurumsal güvenliklerini geniş ölçekte geliştirmek için sistematik stratejiler oluşturmasına yardımcı olur.  Portal sayesinde  BT ve OT departmanları kurumsal politikalara ve OT ile ilgili düzenlemelere kurumsal uyumu merkezi olarak tanımlayabilir ve izleyebilir.  Çözüm kolayca dağıtılır, müdahaleci bir nitelik taşımaz ve herhangi bir rüzgar enerjisi sahasında sürecin kullanılabilirliğini tehlikeye atmaz.

SCADAfence IoT Güvenliği
Kapsamlı Rüzgar Enerjisi Endüstrisinin IoT Cihazları ve Makinelerine Genişletme

SCADAfence, rüzgar enerjisi sektöründe karşılaşılan IoT güvenlik zorluklarını IoT uç nokta orkestrasyonu ve yönetimi açısından yenilikçi, merkezi bir platform ile ele almak üzere benzersiz bir çözüm sunar. Bu noktada arızalı veya karantinaya alınmış yüzlerce IoT cihazı ile uğraşmanıza gerek kalmaz ve IoT cihazlarınızdaki tüm güvenlik sorunlarını tek tıkla yönetebilir ve giderebilirsiniz. Ek olarak IoT cihazlarınız tehlikeye atılmadan önce dahi IoT cihazlarınıza maruz kalma durumlarını proaktif olarak tespit edebilirsiniz. Çözüm, merkezi düzenleme gerçekleştirir ve aracı gerektirmez.   Çözüm, çalışanlarınızı güvende ve üretken tutarken size zaman kazandırır.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim