Free Cooling Sistemleri

İstasyon İçerisindeki Yoğuşma Bilgisi Alarm Olarak İletilebilmektedir

  • Free Cooling Sistemleri
    Free Cooling Sistemleri

Öncelikli olarak telekomünikasyon sektöründe enerji verimliliği ve yönetimi alanlarında faaliyet gösteren ve bu alanlarda çok sayıda ürün geliştiren Baran Technology kendine özgün tasarımıyla, Free Cooling Sistemleri de(FCS) geliştirmektedir.

Free Cooling, kapalı alanlarda sıcak hava transferinin gerçekleştirilebilmesi için sıvı soğutma, hava soğutma gibi farklı doğal soğutma teknikleri kullanarak klima veya elektrik kaynaklı diğer soğutma sistemlerine nazaran daha az enerji harcayan ve ortam iklimlendirmesi yapan sistemlerdir.

Baran Technology Free Cooling Sistemi; klima ile soğutulan kapalı alanlarda fan kullanılarak dış ortamdaki soğuk havanın içeri transferine alternatif olarak sistem içerisinde kontrol ettiği diğer çevre birimleri sayesinde ortam ısısının istenilen referans seviyelerinde kalmasını sağlar.

Baran Technology Free Cooling Sistemi uzaktan izleme ve kontrol sayesinde iç-dış sıcaklık bilgileri, şebeke gerilimi, akü gerilimi, klima ve fan tüketim bilgilerine ek olarak RS485 haberleşme portu kullanan elektrik sayaçlarından aldığı tüketim değerleri gibi istasyon ile ilgili birçok verileri toplayıp raporlayabilmektedir. Ayrıca istasyon içerisindeki ısıtıcı, fan, klima, jeneratör gibi çevre birimlerini manuel ve otomatik olarak anahtarlayabilmektedir. Bu sistem içerdiği kullanıcı dostu web arayüzü (PC, tablet, akıllı telefon) ve PC uygulaması (GUI) ile kolayca izlenip yönetilebilmektedir.

Poor Cooling analizi sayesinde klima arızası ve soğutma kapasite yetersizliği bilgisi alınabildiği gibi, Poor Heating sayesinde klima veya klima ile birlikte ısıtıcı arıza bilgisi de alınabilmektedir. Tüm arıza bilgileri ve alarmlar kullanıcı tarafından opsiyonel olarak SNMP trap olarak merkez yönetim sistemlerine iletilmektedir. Sistem yöneticilerine bildirilen bu alarmlar dahilinde önleyici bakım faaliyetleri sayesinde operasyonel giderler minimum seviyelere çekilebilmektedir.

Çiğ noktası ölçümü sayesinde istasyon içerisindeki yoğuşma bilgisi alarm olarak iletilebilmektedir. Ayrıca nem algoritması ile istasyon içerisindeki nem ve sıcaklık değerlendirilmesi neticesinde fan oransal olarak kontrol edilerek sıcaklık ve nem dengelenmektedir.

Baran Technology Free Cooling Sistemlerinin kurulumu için mevcut altyapıda herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek kalmamaktadır. Hırsızlığa karşı koruma amaçlı olarak dış ortamda montaj elemanları görüntülenmez ve sadece içeriden erişim imkanı bulunmaktadır.

Harici opsiyonel giriş ve çıkış kartları sayesinde internet ağı üzerinden birbirlerinden bağımsız farklı cihazların anahtarlanmaları ve kuru kontak toplama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Uygulama Alanları

Telekomünikasyon, IT sistemleri ve bankacılık gibi geniş bir alanda serbest soğutma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanım alanları genel olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir.

 

  • GSM baz istasyonu konteynırları,
  • Telekom sinyal odaları,
  • Radyo-link istasyonları,
  • Banka ATM kabinleri,
  • Data center odaları,
  • Güç iletim (trafo odaları)
  • Diğer endüstriyel alanlar

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim