Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri

Süper Sert Kesici Uç Kaliteleri Üstün Alüminyum Delik Delme Performansı Sunar

  • Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri
    Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri
  • Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri
    Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri

Demir dışı metaller delinirken talaş oluşumu ve tahliye zorluklarının üstesinden gelebilmek için kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, CoroDrill® 880 CVD elmas kaplamalı kesici uç kaliteleri GCN124 ve GCN134'ü piyasaya sürdü. Elmas kaplamanın süper sert özellikleri, takım ömrünü uzatır ve alüminyum gibi malzemeleri delerken yenilikçi talaş kırıcı ve geometri tasarımlarıyla birleşerek üstün performans sağlar.

 
Sandvik Coromant Değiştirilebilir Delik Delme Takımları Global Ürün Müdürü Patrik Pichler “Alüminyum üzerine delik açmak zorlayıcı bir görev olabilir” diye açıklıyor. “Kolay bükülebilen yapısı ve yumuşaklığı malzemenin, kesici uçların kesici kenarlarına uzun süre temas etmesine neden olur. Sonuç olarak alüminyum, kesici kenara yapışır ve talaş yığılmasına (BUE) yol açar, bu da talaş oluşumunu ve tahliyesini zorlaştırır.”
 

GCN124 ve GCN134 elmas kaplamalı kesici uç kaliteleri, uzun ömürlü kesici uç takım ömrü ve/veya daha fazla verimlilik sayesinde ISO-N malzemelerinin çoğunda delik başına en düşük maliyeti sunmak üzere tasarlanmıştır. Verimlilik artışı, daha az kesici uç değişimi sayesinde azalan tezgah duruş süresinin bir sonucu olmanın yanı sıra yükseltilmiş kesme değerlerinden de elde edilebilir. Müşterilere sağlanan diğer avantajlar arasında kesici uçların güvenilirliği ile uzun ömrü sayesinde üretimde kullanım kolaylığı ve BUE ile sıvama etkilerine direnme yeteneğinden kaynaklanan delik için geliştirilmiş yüzey kalitesi yer almaktadır. Azalan kesici uç tüketimi, stok seviyelerinin ve çevresel etkilerin azalmasına da yardımcı olacaktır.


Yararlanacaklar arasında silindir blokları, silindir kafaları, mafsallar, muhafazalar, fren kaliperleri, kontrol kolları, şanzıman gövdeleri, direksiyon mili kapakları ve bağlantı parçaları gibi alüminyum parçalarda delik delme ve işleme yapan otomotiv üreticileri bulunmaktadır. Bununla birlikte elmas kaplamalı kesici uçlar, ISO-N parçalarını üreten herhangi bir şirketin yanı sıra rüzgar türbini endüstrisi için GFRP rotorları/bıçakları üzerine delik delme gibi niş kompozit uygulamaları gerçekleştiren firmalara da rekabet kazancı sağlayacaktır.

 
6061-T6 alüminyumdan (90-100 HB) yapılmış bir silindir kafasında 84,1 mm derinliğinde 22 mm çapında kör bir delik delerken yeni kalitelerin potansiyelini vurgulamak için CoroDrill 880, etkileyici %332'lik bir artışla 700'den 3024 parçaya uzatılmış takım ömrüne sahip yeni N124 (çevresel) ve N134 (merkezi) kesici uçlar ile monte edildi. İzin verilen yeni kesici uç, kesme hızını artırdı bu da verimliliğin %33 artmasını sağladı. Toplamda, üretim süresinde yaklaşık 300 saatlik tasarruf sağlanırken delik başına genel maliyet %23 oranında azaldı.

 
AISi1Mg-T6 alüminyumdan (150 HB) yapılmış 20 mm kalınlığındaki otomotiv ön kontrol kollarında boydan boya delik delme (22,5 mm çap) işlemi gerçekleştirilirken de aynı başarı elde edildi. Burada yeni CoroDrill 880 elmas kaplamalı kesici uçlar takım ömrünün 3.000'den 30.000 parçaya yükseltilmesine yardımcı oldu. Delik başına maliyet %17 azalırken kesici uç indeksleme için daha az tezgah duruş süresinin sonucu olarak verimlilik %10 arttı.

 GCN124 ve GCN134 artık ISO-N malzemeleri için ilk tercih kesici uç kaliteleridir. Bunlar, daha kısa üretim partileri ve/veya zor darbeli kesimler gibi uygulamalarda önerilmeye devam eden Sandvik Coromant'ın mevcut kaplamasız H13A kesici ucunu tamamlar.

Standart CoroDrill 880 serisi 12 ile 84 mm (0,472–3,307 inç) aralığındaki çaplarda ve 2, 3, 4 ve 5xD delik uzunluklarında sunulan değiştirilebilir kesici uçlu matkaplar içerir. Sandvik Coromant'ın Sipariş Üzerine İmalat teklifi sayesinde hem ara değerlerdeki çap ve uzunluk kombinasyonlarını hem de HSK, Coromant Capto® ve silindirik sap gibi farklı bağlantı tip ve boyutlarını sipariş etmeniz mümkündür. Sipariş Üzerine İmalat seçeneklerinden biri de spesifik parçalar için kişiselleştirilmiş kademeli ve pahlı matkaplar tasarlama yeteneğidir.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim