Termal Test ile Digilent MCC DAQ ve Analog Discovery 2 Hepsi Bir Arada Cihaz

Devre bileşenlerinin ve dolayısıyla cihazın kendisinin beklenen kullanım ömrünü sağlamak için

  • Termal Test ile Digilent MCC DAQ ve Analog Discovery 2 Hepsi Bir Arada Cihaz
    Termal Test ile Digilent MCC DAQ ve Analog Discovery 2 Hepsi Bir Arada Cihaz

Digilent, elektronik cihazlarda termal testi göstermek için bir proje oluşturdu. Bu konu, devre bileşenlerinin ve dolayısıyla cihazın kendisinin beklenen kullanım ömrünü sağlamak için önemlidir. Çoğu zaman, bileşen üreticileri bileşenlerin maksimum çalışma sıcaklığını sunar ve pasif mi yoksa aktif bir soğutma çözümüne mi ihtiyaç duyulduğunu belirtir. Termal test sonuçları tasarım sürecine dahil edilebilinir.

Bu projede, hepsi bir arada test ve ölçüm cihazı Analog Discovery 2'nin (AD2) birkaç bileşeninin sıcaklığını tipik iş yükü koşulları altında izliyor. Bu projede donanım ve yazılım kurulumu burada adım adım anlatılmaktadır.

 Analog Discovery 2 için termal stres testi ortamı oluşturmak amacıyla, iş yükünü oluşturmak için çeşitli WaveForms araçları kullanılır. Digilent'in ücretsiz WaveForms yazılımı, analog ve dijital sinyalleri almak, görselleştirmek, depolamak, analiz etmek, üretmek ve yeniden kullanmak için 13 araçtan oluşan bir settir. Bu araçların her biri, Analog Discovery 2 içindeki bileşenleri oldukça zorlayabilir.
 
AD2'nin tüm bileşenlerinin üretici spesifikasyonları dahilinde çalıştığından emin olmak için sıcaklık verileri kaydı için ayrı bir cihaz kullanılır. MCC USB-TC, Digilent'in son derece hassas bir sıcaklık verisi toplama cihazıdır. Doğrudan bağlanmak ve termokupl sıcaklık sensörlerinden veri almak için 8 kanala sahiptir. USB ile çalışan cihazı kontrol etmek, sıcaklık verilerini almak, görselleştirmek ve depolamak için ücretsiz bir veri kaydedici uygulaması olan DAQami ile veri toplama yalnızca birkaç dakika içinde kurulur.
 
AD2, Xilinx® Spartan®-6 FPGA, Sinyal İşlemci Sürücüsü AD9848, USB Denetleyici FT232H ve kapsam kanallarından biri AD8065 üzerindeki bazı temel bileşenlere termokupl sensörleri monte edilmiştir.
 
Sonuçlar, test döngülerine ve oluşturulan iş yüküne bağlı olarak bu bileşenlerde değişen sıcaklıkları gösterir.
     
Digilent Analog Discovery 2 ve MCC USB-TC artık Digilent'in Türkiye yetkili distribütörü Elektrovadi'de