Planet Dişli

Tork, dinamik ve hız, arayüzlerin yanı sıra hassasiyete uyum

  • Planet Dişli
    Planet Dişli
  • Planet Dişli
    Planet Dişli

Ekonomideki otomasyon derecesi sürekli artmaktadır. Yüksek konumlandırma hassasiyeti, kısa çevrim süreleri, hassas hızlar ve yüksek dinamizm gerektiren uygulamalar genellikle bir servo dişli kutusu gerektirir. Bu bağlamda planet dişli kutularının önemi sürekli artmaktadır. Olası düşük geri tepme, düşük atalet momenti ve yüksek ivmelenme torku nedeniyle, planet dişli de dinamik uygulamalar için uygundur. Piyasada teslimat süreleri çok arttı.
Planet dişli kutularında, düşük, orta ve yüksek burulma rijitliği arasında bir ayrım yapılır. Orta ve yüksek burulma rijitliği ya da orta burulma boşluğu ve düşük burulma boşluğu aralığında, planet dişli kutuları RPS, RPL ve G Ruhrgetriebe serisi de bulunabilir. 

Ruhrgetriebe tarafından önceden yapılandırılmış planet dişli kutuları için temel modüler bileşenlerle, müşterilerin gereksinimleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Modüller, tahrik teknolojisindeki uzun yıllara dayanan deneyime dayanarak tasarlanmıştır. Bu şekilde, çoğu uygulama için müşteriler hem ekonomik hem de teknik olarak iyi düşünülmüş bir çözüm elde edeceklerdir. Diğer bir avantaj, kısa teslimat sürelerinin temel elemanlar için garanti edilebilir olmasıdır. 

Aşağıdaki faktörler, düşük boşluklu planet dişli kutularının tasarımında belirleyici bir rol oynamaktadır: tork, dinamik ve hız, arayüzlerin yanı sıra hassasiyete uyum.
RPS, RPL ve G serisi planet dişliler alanında bulunur. RPS serisi (RPS040, RPS060, RPS080), i = 3 ila i = 512, yüksek güç yoğunluğu, pürüzsüzlük, aşırı yük kapasitesi ve düşük ağırlık gibi geniş bir oran yelpazesine sahiptir. Buna karşılık, RPL serisi (RPL050, RPL070, RPL090, RPL120, RPL155) daha yüksek burulma rijitliği, daha sağlam bir yatak ve daha yüksek radyal ve eksenel yük kapasitesi, uzun ömür ve kısa tasarım ile karakterizedir. G serisi düşük çalışma gürültüsü, yüksek tork emilimi ile etkileyicidir ve en yüksek hassasiyet için tasarlanmıştır. G serisinin tüm tipleri, tam iğneli tekerlek yatağına, tek parçalı planet taşıyıcısına ve tek parçalı yuvaya sahiptir, böylece yüksek burulma rijitliği ve yüksek yük kapasitesi elde edilir. Ek salmastralı conta, toza ve püskürtme suyuna karşı maksimum koruma sağlar.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim