Nanovak Katalog

Kombine ince film kaplama sistemi

  • Nanovak Katalog
    Nanovak Katalog

NANOVAK Ar-Ge A.Ş. 2006 yılında Prof.Dr. H.Zafer Durusoy ve Dr. Recep Görür tarafından vakum ve ince film kaplama sistemleri konusunda öncelikli olarak Türkiye’nin, uzun vadede uluslararası kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kurulmuştur.

NANOVAK Ar-Ge Haziran 2019 itibarı ile 3’ü doktora’lı, 9 mühendis, 1 idari personel ve 2 teknik personel çalıştırmaktadır.

NANOVAK Ar-Ge, Yüksek teknoloji ve nanoteknoloji alanında faaliyet gösterir. Uzay simulatörü, ince film kaplama cihazları, vakumlu “brazing” cihazları, optik kaplama sistemleri tasarlar ve imal eder. “Know-how” kullanmaz, “al-sat” yapmaz. Kendi Ar-Ge sini ve tasarımını yapar. Bağımsız olarak ve sürekli yenilik ve iyileştirme yaparak ürün geliştirir. Bu nedenlerle yurt dışı rakiplerine göre 2-3 kat (%200-300) daha ucuz ürünleri kullanıcılara sunmaktadır. Ürünlerin katma değeri 200-300 Euro/kg olarak, birçok sektörle kıyaslanamayacak kadar yüksektir.

NANOVAK Ar-Ge vakum sistemleri ve vakumda kaplama sistemleri ile bunların parçalarını tasarlar ve üretir.  Bu ürünler arasında ısıl buharlaştırma, vakumda plazma ile kaplama, vakumda lehimleme ve uzay simulatörü gibi sistemleri sayabiliriz. Ürünler özel imalat olarak nitelendirilebilir. Seri üretim yapılmamaktadır. Daha çok savunma sanayiine ve nanoteknoloji araştırma sektörlerine yönelik ürünler sunulmaktadır. Nanovak esnek (Fabless) bir üretim şirketidir, fabrikası yoktur. Mekanik tasarımlarını sanayii  bölgesinde yer alan alt-yüklenicilere imal ettirir. Elektronik tasarımlarını ve yazılımlarını  kendi bünyesinde geliştiri ve üretir. 

Firmamız, 2008 yılında ilk kez yurt dışına VAKUM ekipmanı satan firma olarak kayda geçmiştir. Avrupa’da iki firmaya düzenli olarak vakum ekipmanı satışı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca 2013 yılında MISIR milli araştırma merkezine iki adet cihaz kurulmuştur. 2014-16 yıllarında İngiltere’ye 8 adet sistem satışı yapılmıştır.  2016 yılında 3 adet yeni sistem siparişi alınmıştır. 2017 yılında Pakistan’a iki adet 2018 yılında Mısır’a ve Pakistan’a 1’er adet sistem teslimatı gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı içinMısır ve UAE’ye iki adet sistem kurulum aşamasındadır.

Ürünlerimiz; ODTÜ, Boğaziçi , Bilkent ve KOÇ gibi üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında, ROKETSAN, ASELSAN, ARÇELİK, BOSCH gibi endüstri firmalarında kullanılmaktadır. Savunma sanayii firmalarında 14 adet farklı sistemimiz 8 yıldır çalısmaktadır. Tasarladığımız vakumda kaplama sistemleri kullanılarak 0.1 nanometre hassasiyetle ince filmler kaplanabilir. Bu tür kaplamalar “silicon technology” ya da “micro-electronic industry” olarak adlandırılan yüksek teknoloji alanında ve savunma sanayiinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Şirketimizin stratejisi vakum sistemleri alanında özelleşmek ve derinlik kazanmaktır. Nanovak, sadece vakum sistemleri, ince film kaplama sistemleri ve nanoteknoloji uygulamaları alanında uzmanlaşarak katma değeri çok daha yüksek, küresel ürünler sunmayı vizyonuna almıştır. Bu alanda çabalarımızı yoğunlaştırarak, küresel pazarda daha güçlü rekabet etme gücü kazanmak amaçlanmaktadır. 
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim