Motor Tahrik Analiz Cihazları

Dahili rapor yazma özelliği, profesyonel raporları bulunduğu ve bırakıldığı haliyle oluşturmayı kolaylaştırır

  • Motor Tahrik Analiz Cihazları
    Motor Tahrik Analiz Cihazları
  • Motor Tahrik Analiz Cihazları
    Motor Tahrik Analiz Cihazları
  • Motor Tahrik Analiz Cihazları
    Motor Tahrik Analiz Cihazları

Netes Mühendisliğin temsilciliğini yaptığı Yeni Fluke MDA 510 ve MDA 550 Motor Drive Analyzer (Motor Tahrik Analiz Cihazı), değişken frekanslı tahrikler için sorun giderme işlemlerini kolaylaştırırken zaman tasarrufu sağlar ve karmaşık ölçümler ayarlama zorluklarını ortadan kaldırır. Bir test seçmeniz yeterlidir; adım adım rehberli ölçümler, gerilim ve akım bağlantılarını nerede yapmanız gerektiğini gösterirken önceden ayarlanmış ölçüm profilleri, DC bara ve motorun kendisi de dahil olmak üzere girişten çıkışa her bir kritik motor tahriki bölümü için ihtiyacınız olan tüm verileri yakalamanızı sağlar. MDA-500 Series, hem temel hem de gelişmiş ölçümlerde size destek sağlar. Yerleşik rapor oluşturma aracı ile raporları hızlı ve kolay bir şekilde bulunduğu ve bırakıldığı haliyle güvenle oluşturabilirsiniz.
MDA-510 ve MDA-550, ideal taşınabilir motor tahriki analiz test araçlarıdır ve inverter tipi motor tahriki sistemlerinde görülen tipik sorunları güvenli şekilde belirlemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.
•    Gerilim, akım, DC bara gerilimi seviyesi ile AC dalgalanması, gerilim ile akım dengesizliği ve harmonikler (MDA-550), gerilim modülasyonu ve motor şaftı gerilim deşarjı (MDA-550) gibi temel motor tahriki parametrelerini ölçün.
•    Düşük ve yüksek düzey harmoniklerin elektrikli güç sisteminizin üzerindeki etkilerini belirlemek için genişletilmiş harmonik ölçümleri gerçekleştirin.
•    Motor tahriki girişi, DC bara, tahrik çıkışı, motor girişi ve şaft ölçümleri (MDA-550) için grafikli, adım adım gerilim ve akım bağlantı şemalarıyla rehberli ölçümler gerçekleştirin.
•    Seçilen test prosedürüne bağlı olarak veri toplama işlemini otomatik olarak başlatmak için önceden ayarlanmış ölçüm profilleri olan kolaylaştırılmış ölçüm adımları kullanın.
•    Sorun giderme işlemlerini ve başkalarıyla ortak çalışmaları belgelemek için mükemmel olan raporları, hızlı ve kolay bir şekilde oluşturun.
•    Endüstriyel sistemlerde tüm elektriksel ve elektronik ölçümler için tam 500 MHz osiloskop, ölçüm cihazı ve kayıt imkanından faydalanarak ek elektriksel parametreleri ölçün.
Rehberli test ölçümleri kullanan Fluke MDA-510 ve MDA-550 Motor Drive Analyzer (Motor Tahriki Analiz Cihazları), analiz işlemlerini her zamankinden daha kolay hale getirir.

Tahrik girişi
Giriş gerilimini ve akımı hızlı bir şekilde ölçüp değişken frekanslı tahrikin (VFD) [değişken hızlı tahrik (VSD) veya ayarlanabilir hızlı tahrik (ASD) olarak da bilinir] nominal gerilim değeri ile sağlanan gerçek gerilimi karşılaştırarak değerlerin kabul edilebilir sınırlarda olup olmadığını hızlıca kontrol edin. Ardından akımın, maksimum değere uygun olup olmadığını ve iletkenlerin uygun boyutta olup olmadığını belirlemek için giriş akımını kontrol edin. Ayrıca dalga biçimini görsel olarak kontrol ederek veya toplam harmonik bozulmayı ve tek başına harmonikleri gösteren harmonik spektrum ekranını (MDA-550) inceleyerek harmonik bozulmanın kabul edilebilir bir düzeyde olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Gerilim ve akım dengesizliği
Faz dengesizliğinin çok yüksek olmadığından (> %6-8) ve faz rotasyonunun doğru olduğundan emin olmak için frekanslı hız tahrikinin giriş terminallerindeki gerilim dengesizliğini kontrol edin. Ayrıca aşırı dengesizlik, tahrik redresörü sorununa işaret edebileceğinden akım dengesizliğini de kontrol edebilirsiniz.

Genişletilmiş harmonik ölçümleri
Aşırı harmonikler yalnızca döner makineleriniz için değil elektrikli güç sisteminize bağlı diğer ekipmanlar için de tehdit oluşturur. MDA-550, motor tahrikinin harmoniklerini keşfetme imkanı sunmasının yanı sıra inverter anahtarlama elektroniklerinin olası etkilerini de ortaya çıkarabilir. MDA-550; 1. ila 51. Harmonikler, 1 ila 9 kHz ve 9 kHz ila 150 kHz olmak üzere tüm harmonik kirlilik sorunlarını tespit etme imkanı sağlayan üç harmonik aralığına sahiptir.

DC bara
Motor tahrikinde, tahrikte AC'nin DC'ye dönüşümü kritik önem taşır. En iyi tahrik performansını elde etmek için gerilimin doğru olması ve düşük dalgalanma ile yeterli yumuşatma olması gerekir. Yüksek dalgalanma gerilimi, kapasitörlerin arızalı olduğunun veya bağlı motor boyutunun hatalı olduğunun göstergesi olabilir. MDA-500 Series'deki kaydetme işlevi, yük uygulanırken çalıştırma modunda DC bara performansını dinamik olarak kontrol etmek için kullanılabilir.

Tahrik çıkışı
Hem gerilim/frekans oranına (V/F) hem de gerilim modülasyonuna odaklanarak inverter tahrikin çıkışını kontrol edin. Yüksek V/F oranında ölçümler gözlemlendiğinde motor aşırı ısınabilir. Düşük V/F oranlarında ise bağlı motor, amaçlanan prosesi gerçekleştirmek için verilen yükte gerekli torku sağlayamayabilir.

Gerilim modülasyonu
Darbe Genişliği Modüle Edilmiş sinyal ölçümleri, motor bobini yalıtımına zarar verebilecek yüksek gerilim tepe değerlerinin varlığını kontrol etmek için kullanılır. Atımların yükselme süresi veya diklik oranı, dV/dt değeri (zaman içindeki gerilim değişim oranı) ile gösterilir ve motorun belirtilen yalıtımıyla karşılaştırılmalıdır. Ölçümler, sinyal yukarı ve aşağı dalgalandığında elektronik anahtarlama veya topraklama ile ilgili olası bir sorun olup olmadığını belirlemek amacıyla anahtarlama frekansını ölçmek için de kullanılabilir.

Motor girişi
Motor girişi terminallerinde gerilim sağlandığından emin olmak kritik önem taşır. Ayrıca tahrikten motora giden kablo bağlantısının seçimi de çok önemlidir. Hatalı kablo seçimi, yansıyan aşırı gerilim tepe değeri nedeniyle hem tahrikte hem de motorda hasara yol açabilir. Sınırı aşan akım koşullarında motor ısınabileceğinden ve bunun sonucunda da statör yalıtımının kullanım ömrü azalıp motorun erken arızalanmasına yol açabileceğinden; terminallerdeki akımın, motorun sınıf değerine uygun olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Motor şaft gerilimi
Değişken hızlı tahrikten kaynaklanan gerilim darbeleri motorun statöründen ve rotorundan kaynaklanabilir ve rotor şaftında gerilim görülmesine yol açabilir. Bu rotor şaftı gerilimi yatak gresinin yalıtım kapasitesini aştığında, parlama akımları (kıvılcım) oluşabilir ve bu da, motor yatak yuvasının oyulmasına ve oluk oluşmasına neden olur. Bu, motorun beklenenden daha erken arızalanmasına yol açan bir sorundur. MDA-550 Series analiz cihazlarıyla birlikte, tahrip edici parlama akımlarının varlığını kolayca tespit edebilecek karbon fiber fırça prob uçları verilir. Ayrıca atım genliği ve olay sayımı sayesinde arıza meydana gelmeden gerekli adımları atmanız mümkündür. Bu aksesuarın eklenmesiyle ve MDA-550'nin sunduğu imkanlar sayesinde pahalı ve kalıcı yerleşik çözümlere yatırım yapmadan olası hasarları tespit edebilirsiniz.

Adım adım rehberli ölçümler, gerektiğinde ihtiyaç duyduğunuz verilere sahip olmanızı sağlar
MDA-500 Series, üç fazlı ve tek fazlı inverter tipi motor tahriki sistemlerinde görülen tipik sorunları hızlı ve kolay bir şekilde test edip gidermeniz için tasarlanmıştır. Ekrandaki bilgiler ve adım adım rehberlik, analiz cihazını yapılandırmayı ve hızlı şekilde daha iyi bakım kararları vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz tahrik ölçümlerini almayı kolaylaştırır. MDA-500, güç girişinden takılı motora kadar en hızlı motor tahriki sorun giderme işlemleri için gerekli ölçüm kapasitesini sunmaktadır.

     

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim