Koaksiyel Tasarıma sahip Vanalar

Ağır kontamine ortamlarla kullanıldığında bile valf yatağındaki aşınmayı en aza indirir

  • Koaksiyel Tasarıma sahip Vanalar
    Koaksiyel Tasarıma sahip Vanalar
  • Koaksiyel Tasarıma sahip Vanalar
    Koaksiyel Tasarıma sahip Vanalar

Devre Makina’dan Sayın Hagop Külegeç’in belirttiği gibi koaksiyel tasarıma sahip vanalar tamamen basınç dengelemeli olarak tasarlanmıştır. Bekleyen ortam basıncının anahtarlama davranışı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Anahtarlama kapasitesi sabit kalır ve valfler vakum altında, düşük veya yüksek basınçtan bağımsız olarak güvenli bir şekilde değişir. Sadece en yüksek basınçlardaki conta sürtünmesi basınç seviyelerini sınırlar.

Kapatıldığında (Normalde Kapalı tasarım), çıkış basıncı giriş basıncından 16 bar daha yüksek olabilir. Valf yatağındaki conta sızdırmazlığı bu değere kadar sağlanır. Buna "Valf yatağındaki 16 bar geri basınç sızdırmazlığı" denir. Tahrikli pnömatik veya hidrolik vanalar için, conta sızıntısı meydana gelmeden tam basınç derecesine kadar geri basınçlar bile mümkündür.

Koaksiyel valfin benzersiz valf tasarımı, ağır kontamine ortamlarla kullanıldığında bile valf yatağındaki aşınmayı en aza indirir. Özel tasarımı sayesinde koaksiyel vanalar bakım gerektirmez.

Koaksiyel valfin yapısı her iki yönde de orta akışa izin verir. Böylece, valfler her iki yönden de akabilir.

Basınç tahliye edilmiş ve son derece kompakt tasarım, en hızlı konum değişimlerine olanak tanır. Karşılık gelen koaksiyel valfler 25 ms'lik tekrarlanabilir anahtarlama hızlarına ulaşır.

Valf yatağı, kontrol tüpü ve valf tahriki ortak bir referans ekseninde bulunur (koaksiyel tasarım). Dairesel valf tahriki, kontrol tüpü ve valf yuvası etrafında düzenlenmiştir. Bu son derece kompakt tasarım, vanaların çok sıkı montaj koşullarında tekli, modüler veya manifoldlu düzeneğe monte edilmesi gerektiğinde bir tasarım çözümü sunar.
 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim