Fluke ii910 Hassas Akustik & Fluke ii900 Endüstriyel Akustik Görüntüleme Cihazları

Netes Mühendisliğin temsilciliğini yaptığı Fluke ii910 Hassas Akustik Görüntüleyici; Elektriksel korona & kısmi deşarjı ve basınçlı hava, gaz & vakum kaçaklarını algılamak için daha yüksek hassasiyete sahip en yeni akustik görüntüleyici.

Basınçlı hava, gaz, buhar ve vakum sistemlerindeki sızıntılar hem üretim süresini hem de çalışma verimini etkiler

Çoğu üretici bu tür sızıntıların farkında olsa da şu ana kadar bu sızıntıları gidermek oldukça zaman alıcı ve yorucu bir işlemdi. Fluke ii900 veya ii910 ve kısa bir eğitimle, bakım teknisyenleriniz en yoğun çalışma saatlerinde bile tipik bir bakım rutini sırasında sızıntıları kontrol etmeye başlayabilir. ii900 serisi akustik görüntüleme cihazları, teknisyenlerin hortumları, tesisatları ve sızıntı bağlantılarını tararken sesi de görebilmelerini sağlar. Çok küçük ve hassas mikrofonların yerleşik akustik dizisi, frekans başına desibel seviyesi spektrumu oluşturur. Bu çıkarıma dayanarak görsel materyal ile birleştirilmiş SoundMap™ olarak bilinen bir algoritma ses görüntüsü hesaplar. SoundMap, arka plandaki gürültünün filtrelenmesi için seçilen frekans seviyesine göre otomatik olarak adapte olur ve böylece basınçlı gaz sızıntılarını tespit etmek inanılmaz derecede kolaylaşır. Basınçlı hava, gaz, buhar ve vakum sızıntılarını tespit etmek için sonunda daha iyi bir yol sunuldu. Ayrıca ii910, daha küçük veya daha uzakta olan sızıntıları algılamak için artırılmış hassasiyet sağlar.

Görünmez tehdit artık gözlerinizin önünde
Kısmi Deşarj, hızlıca ve kolayca takip etmek isteyeceğiniz oldukça ciddi bir sorundur. Yalıtkanları, transformatörleri, ana şalterleri veya yüksek gerilimli enerji hatlarını denetlerken sorunları hızlı ve erken tespit ettiğinizden emin olmanız gerekir. Kontrol edilmeyen kısmi deşarj kesintilere, yangınlara, patlamalara veya ark parlamalarından kaynaklanan ölümlere neden olabilir. Kısmi deşarj, insan hayatına ve çevreye karşı oluşturduğu tehlikeye ek olarak, önemli maddi götürülere sebep olacak durma süresi riskine de sahiptir. Ekipmanın arızalanması, çalışmadığı her saat başına milyonlarca dolara mal olabilir.

Temel Özellikler
•    Elinizdeki hava kompresörleriyle daha fazla verim alın ve ekstra bir kompresör satın alma masrafını erteleyin.
•    Pnömatik ekipmanınıza uygun hava basıncı uygulandığından emin olun.
•    Çalışma maliyetini azaltın.
•    Sızıntı tespit süresini kısaltın.
•    Üretim hattınızda güvenilirliği artırın.

Frekans Aralığı
ii910: 2 kHz ile 100 kHz
ii900: 2 kHz ile 52 kHz

Algılama aralığı
ii910: 120 metreye kadar (393 fit)*
ii900: 70 metreye kadar (230 fit)*

Hedef Sektörler
•    İmalat
•    Uzay
•    Otomotiv
•    Cam
•    Makine, enstrümantasyon ve ev aletleri
•    Plastik ve kauçuk
•    Madencilik ve mineral işleme
•    Proses Üretimi
•    Çimento
•    Kimyasal işlem
•    Yiyecek ve içecek
•    Kağıt hamuru, kağıt ve odun

Ixxat Energy- Enerji Sistemleri için Haberleşme Çözümleri

Emikon Otomasyon'un temsilciliğini yaptığı HMS Network’ün sunduğu Ixxat enerjinin ana konusu Enerji sistemleri, kontrol odaları ve endüstriyel otomasyon sistemleri arasında güvenilir haberleşmeyi sağlayan SG-Gateway seçenekleridir.

Dijital Enerji
Cihazlardaki tüm sistem seviyelerinde sorunsuz veri iletişimi, akıllı şebekenin bel kemiğidir. Bu sebeple, mevcut elektrik santrallerinde ve trafolarda hızlı dijitalleşme, akıllı şebeke uygulamalarını gerçekleştirme için öncelikli konudur.

IXXAT SG-Gateway seçenekleri kontrol odaları, bulut sistemleri, lokal kontrollörler, IEDs ve sensörler arasında şeffaf bağlantı sağlamaktadır. Yeni sistemlerin kullanımının yanı sıra, SG-Gateway seçenekleri mevcut santrali geliştirmede küçük boyutu ve güçlü dizaynı ile ideal bir çözümdür. SG-Gateway ile mevcut ekipmanların dijital ekipmanlara sorunsuz entegrasyonu sağlanabilmektedir.

Bulut sistemlerine güvenli veri aktarımı sayesinde, bileşenlerin veya tüm sistemin sürekli ve bağımsız izlenmesi sağlanır. Bu aynı zamanda, ek bileşenler olmadan uzaktan erişim ve planlı bakım çalışmalarının yapılmasını sağlar.
Bu sebeple IXXAT SG- Gateway birkaç gateway ve kontrollörün yerine geçebilir. Bu sayede montaj ve bakım kolaylaşır, veri güvenliği ve güvenilirlik artar.

Uyumluluk

 •  SG- Gateway seçenekleri farklı markaların önemli ürünleri ile yapılan uyumluluk testlerinden geçmiştir.
 • Tüm protokolleri kapsayacak şekilde web arayüzü ile tüm haberleşmelerin kolay kurulumu sağlanmaktadır.
 •  Aynı anda farklı protokolleri ve network fonksiyonlarını (Master/ Slave) gerçekleştirebilmektedir.

Uygulamalar

 • Trafo merkezleri
 • Elektrik Santralleri bileşenleri
 • Enerji depolama
 • Şebeke stabilizasyonu
 •  Fotovoltaik sistemler
 •  Ölçü aletleri
 • Sensör verileri entegrasyonu
 •  Ve daha fazlası

IEC 61850, IEC 60870-5, DNP3, Modbus ve GPIO ile Siemens veya Rockwell Automation endüstriyel kontrolleri ve modern kontrol odalarına entegrasyonu sağlar.

Data analizi ve bakım süreçleri için Enerji, fabrika ağından ve cihazlardan alınan veriyi buluta göndermenin önemi artmıştır. IXXAT, SG-Gateway ile bu soruna çözüm üretebilmektedir.

Endüstriyel Ağlara Fidye Yazılımı Saldırılarının Önlenmesi

Bu haftanın başlarında, 17 milyar dolarlık ambalaj firmasındaki WestRock operasyonlar, hem BT hem de OT (operasyonel teknoloji) ağlarını etkileyen bir fidye yazılımı saldırısıyla sekteye uğradı. İki gün sonra, 27 milyar dolarlık büyük bir zincir operatörü Dairy Farm Group de fidye yazılımı tarafından saldırıya uğradı ve saldırganlar 30 milyon dolar fidye talep etti. Bunlar sadece bu haftanın başarılı fidye yazılım saldırılarının bir örneğidir. 

2017 'deki Wannacry & NotPetya fidye yazılımı saldırılarının patlak vermesinden bu yana, BT tarafından kaynaklanan OT ağlarını etkileyen günlük saldırılara tanık oluyoruz. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)  da bu çok basit nedenden dolayı bu konuyu vurguladı. İşe yaradı.

Fidye Yazılımı Çalışmaları
Bu,— görünürde bir son olmamasına karşın, fidye yazılımı saldırıları olaylarının neden son bir yıl içinde keskin bir şekilde arttığını açıklamanın en basit yoludur. PurpleSec'in son raporuna göre, fidye yazılımı saldırılarının sayısı 2018 'den bu yana yüzde 350 arttı, ortalama fidye ödemesi bu yıl yüzde 100' den fazla arttı, kesinti süresi yüzde 200 arttı ve olay başına ortalama maliyet artıyor. 

Egregor, Conti, Ragnar Locker Ryuk ve diğer birçok isme sahip tehdit aktör grupları acımasızdır, iyi finanse edilir ve COVID -19 aşı üreticilerinden, otomotiv üreticilericilerinden, kritik altyapıdan, hükümetlerden ve hastanelerden ödemelerini almak için herkesi hedef almaya isteklidir. Aslında, ilk fidyeye bağlı ölüm geçen Eylül ayında, bir Alman hastanesine fidye yazılımı bulaştığında ve Kovid -19 salgını sırasında hastaları tedavi edilemediğinde gerçekleşti. 

SCADAfence'ın sivillerin hayatını ve güvenliğini koruma misyonunun bir parçası olarak, endüstriyel organizasyonunuzdaki fidye yazılımlarını önlemenize yardımcı olmak için firma bu kılavuzu hazırladı. 

Fidye Yazılımı Şifreleme Süreci
En başa geri dönelim ve bu saldırıların sistemleri nasıl şifrelediğini ele alalım.
Araştırdığımız önceki fidye yazılımı saldırılarından, saldırganların ilk erişimlerinden itibaren birkaç saat içinde tüm ağı şifreleyebileceklerini öğrendik. Diğer durumlarda, saldırganlar hangi varlıkları şifrelemek istediklerini değerlendirmek için daha fazla zaman harcayacaklar ve depolama ve uygulama sunucuları gibi önemli sunuculara ulaştıklarından emin olacaklardı.
Haberlerde okuduğunuz son fidye yazılımı saldırılarının çoğu, şifreleme işlemlerinin kesintiye uğramayacağından emin olmak için antivirüs işlemlerini sonlandırmaya çalışır. SNAKE DoppelPaymer  VE LockerGoga gibi son fidye yazılım türleri ve  hatta Siemens SIMATIC WinCC, Beckhoff TwinCAT, Kepware KEPServerEX ve OPC iletişim protokolü gibi OT ile ilgili süreçleri sonlandırarak daha da ileri gitti. Bu, endüstriyel sürecin kesintiye uğramasını sağladı ve bu, mağdurların fidyeyi ödeme ihtimalini artırdı. Bu tür fidye yazılımı saldırıları son Honda ve ExecuPharm saldırılarında görülmüştür.

Gördüğümüz kadarıyla fidye yazılımı genellikle Windows ve Linux makinelerini şifreliyor. Hala şifrelenen bir PLC görmedik. Ancak, historianlar, HMI'lar, depolama, uygulama sunucuları, yönetim portalları ve OPC istemcisi/sunucuları gibi birçok endüstriyel hizmet Windows / Linux makinelerinde çalıştırılmaktadır.

Birçok durumda, fidye yazılımı işlemleri BT ağında durmayacak ve ayrıca OT segmentlerine saldıracaktır. Daha fazla şifreli cihaz, saldırganlardan daha yüksek bir parasal fidye talebi anlamına gelir.

Kuruluşlar, süreç açısından kritik son noktalara ulaşmadan önce riskleri etkili bir şekilde tanımlamak için BT/OT sınırındaki tehditleri izleyebilmeli ve tespit edebilmelidir.

Fidye yazılımı operatörlerinin kullandığı bazı araçlar ve teknikler, ulus - devlet tehdit aktörlerinin hedefli casusluk kampanyalarında kullandığı seviyededir.

Kuruluşların, öldürme zincirinin her adımında fidye yazılımı enfeksiyonu riskini en aza indirmek için bu ortak güvenlik prosedürlerini uygulamalarını önerilir:

İlk Erişim:
1.    RDP
a.    Mümkünse, RDP'yi iki faktörlü kimlik doğrulama gerektiren uzaktan erişim çözümü  ile değiştirin, artık birçok VPN bunu desteklemektedir. Bu, saldırganların, örneğin, SMS ile gönderilen bir kod ile doğrulanmasını gerektirir.
b.    RDP kullanmaya devam etmeyi seçerseniz, Windows Güncellemesinin etkin ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

2.    E-posta Kimlik Avı ( Email Phishing)
a.    Kuruluşun çalışanlarını kimlik avı saldırıları hakkında eğitin. Çalışanlar doğru görünmeyen e - postalardan şüphelenmeli ve şüpheli bağlantılara tıklamamalıdır.
b.    Kimlik avı önleme çözümü yükleyin.

3.    İnternet Yüzeyli Sunucuların Yazılım Güvenlik Açıkları
a.    Kuruluşunuzun IP aralığını ağ dışından tarayın. Açıkta kalan tüm IP/bağlantı noktalarının beklediğiniz gibi olduğundan emin olun.
b.    Maruz kalan hizmetleriniz için otomatik güvenlik güncellemelerinin etkinleştirildiğinden emin olun. Hizmetlerinizden biri (örneğin web sunucuları gibi) bu özelliğe sahip değilse, bu özelliğe sahip benzer bir hizmetle değiştirmeyi düşünün.

Yanal Hareket:
1.    Güvenlik Duvarları ve Windows Güncellemesi
Tüm iş istasyonlarınızda ve sunucularınızda güvenlik duvarlarını etkinleştirin.
Windows Güncellemesi'nin etkinleştirildiğinden emin olun. Bu durum, makinelerinizin en son güvenlik açıkları için kaynaklı olmasını ve ayrıca yanal hareket tekniklerine daha az eğilimli olmasını sağlayacaktır. Microsoft, güvenlik politikalarını ve güvenlik duvarı kurallarını sürekli günceller.
İyi bir örnek, 'at’ komutunu kullanarak süreçlerin uzaktan oluşturulmasını devre dışı bırakmalarıdır.

2.    Uç Nokta Koruması
Uç nokta koruma işleri. Klasik bilgisayar korsanlarının tekniklerini engellemenin ötesinde, bazıları fidye yazılımlarına karşı da savunmaya sahiptir ve verilerinizi şifrelemeden koruyacaktır.

3. Ağ Segmentasyonu
İdeal olarak, bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığınızda endüstriyel ağınızın etkilenme riskini en aza indirmek istersiniz.
a.    Mümkün olduğunca BT ağını OT ağ segmentinden ayırın. Segmentler arasındaki erişimi izleyin ve sınırlayın.
b.    OT ve BT ağları için farklı yönetim sunucuları kullanın (Windows domainleri vb.). Bunu yaparak, BT etki alanından ödün vermek OT etki alanından ödün vermeyecektir.

4. Sürekli Ağ İzleme
Sürekli bir ağ izleme platformu (çok iyi bir tane biliyoruz.), ağ trafiğini analiz ederken tehditleri tanımlamanıza yardımcı olacak ve ağınızda neler olup bittiğinin daha büyük resmini görmenize yardımcı olacaktır.

5. Veri Boşaltma
Ağınızı olağandışı giden trafiğe karşı izleyin. Günlük kullanıcı etkinliği, kullanıcı başına yaklaşık 200 MB/gün'den daha yüksek yükleme bağlantısı etkinliği oluşturmamalıdır.
SCADAfence Size Nasıl Yardımcı Olur?
 Sizinki gibi endüstriyel kuruluşları endüstriyel siber saldırılardan (fidye yazılımı dahil) korumak için oluşturulan kapsamlı bir çözüm  olan SCADAfence platformunu sunuyoruz . Ayrıca yerleşik özellikleri arasında uluslararası güvenlik standartlarını uygulamanıza yardımcı olur. Bunlardan bazıları şunlardır:
•    Varlık Yönetimi 
•    Ağ Haritaları
•    Trafik Analizörleri
Bu araçlar, kuruluşunuzun daha iyi ağ segmentasyonu uygulamasına, güvenlik duvarlarınızın düzgün çalıştığından ve OT ağındaki her aygıtın yalnızca iletişim kurması gerekenlerle iletişim kurduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, olması gereken yerde olmayan varlıkları da tespit edebileceksiniz, örneğin, DMZ'deki unutulmuş varlıklar.

Aynı zamanda en yüksek puanlı OT ve IoT güvenlik platformu olan platform, tipik fidye yazılımı saldırılarında bulunanlar da dahil olmak üzere herhangi bir tehdit için ağ trafiğini izler; örneğin:
•    Güvenlik ihlalleri ağ üzerinden gönderiliyor.
•    En son teknikleri kullanarak yanal hareket girişimleri.
•    Ağ taraması ve ağ keşfi.

Bir güvenlik ihlali durumunda, SCADAfence'ın ayrıntılı uyarıları bu tehditleri en kısa sürede kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, endüstriyel kuruluşların saldırı yüzeylerini anlamalarına yardımcı olmak, herhangi bir kötü niyetli veya anormal aktivite için etkili segmentasyon ve sürekli ağ izlemesi uygulamak için bu aracı geliştirdiler.

Video: Hedeflenen Fidye Yazılımı Saldırısının Anatomisi:
Endüstriyel bir fidye yazılımı siber saldırısına verdiğimiz son olay yanıtının gerçek bir hikâyesini sizinle paylaşmak istiyoruz. SCADAfence'ın olay müdahale ekibi siber güvenlik acil durumlarında şirketlere yardımcı olmaktadır. Bu videoda, katıldığımız son bir olay müdahale etkinliğini inceleyeceğiz. Bu araştırma, kuruluşların bu tür etkinlikleri planlamalarına ve hedeflenen endüstriyel fidye yazılımlarının ağlarındaki etkisini azaltmalarına yardımcı olmak amacıyla yayınlanmıştır. Videoyu bu linkten izleyebilirsiniz
 

TMW Serisi AC/DC Güç Kaynağı

Traco Electronic’in piyasaya sunduğu TMW, tıbbi, ev ve endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış tamamen kapsüllenmiş AC/DC güç kaynakları serisidir. Tüm modeller kompakt, toza dayanıklı ve su geçirmez IP68 muhafaza içinde gelir, IEC/EN 62368-1, IEC/EN 60335-1 ve IEC/EN 60601-1 3. baskı uyumludur ve 2xMOPP sertifikalıdır. Güçlendirilmiş izolasyona sahip TMW güç kaynakları, koruma sınıfı II uygulamaları için hazırlanmıştır. -20°C ile +80°C arasındaki geniş çalışma sıcaklık aralığı, onları zorlu uygulamalar için ideal adaylar haline getirir.

Özellikleri:

• Tamamen kapsüllü, toza dayanıklı ve su geçirmez (IP68 sertifikalı)
• Çalışma sıcaklığı aralığı –20° ila +80°C
• Duvar priz kutularına monte edilebilir
• Ahşap ve iç mobilya üzerine vidalanabilir
• Güvenlik onayı IEC/EN 62368-1 ve IEC/EN 60335-1
• IEC/EN 60601-1 3. baskıya göre 2xMOPP sertifikalı
• Vücutta yüzen (BF) uygulamalar için kaçak akım < 100 μA
• G/Ç izolasyonu 4000 VAC (güçlendirilmiş)
• Kısa devre koruması (SCP), aşırı gerilim koruması (OVP) ve aşırı sıcaklık koruması (OTP)
• 5 yıllık ürün garantisi

Görünmeyeni Görünür Kılan Endüstriyel Kontrol Sistemleri (EKS)Siber Güvenlik Platformu
MOXA MXview Wireless ile Görünmezi Gösterin

Otomatik malzeme taşıma (AMH) sistemlerinde akıllı fabrikalar ve e-ticaretin yaygınlaşmasıyla yakın gelecekte büyük artış bekleniyor. Özellikle AGV (otomatik yönlendirmeli araçlar) ve AS/RS (otomatik raf sistemleri)’nin yüksek büyüme potansiyeli taşıdığı belirtiliyor. 

AGV ve AS/RS sistemleri kritik varlıklar olarak görülüyor. İstikrarsız bir Wi-Fi sinyali ise bu sistemlerin işleyişini kolayca aksatabiliyor. Bundan kaçınmanın yolu ise sorunsuz Wi-Fi bağlantıları sunan endüstriyel bir kablosuz çözüm ve bu kablosuz ağları kolayca yönetebilmekten geçiyor. 

Endüstriyel ortamlarda Wi-Fi ağları kuranların karşısına 3 temel zorluk çıkıyor:
Yönetme Zorluğu: Wi-Fi bağlantıları görünmez olduğu ve çok çeşitli unsurlardan etkilenebildiği için sistemlerinizde anormalliklerin tespiti de zor olur. Genellikle anormallikler, ancak sistemlerbunlardan çoktan etkilenmiş olduğunda tespit edilebilir. Ayrıca, çoğu zaman Wi-fi bağlantı sorunlarının kök nedenini tespit edip çözmek genelde zordur, gereksiz aksamaya neden olur. Tüm bu unsurların birleşmesi, bağlantı yönetimi ve sorun gidermeyi son derece zorlaştırır.

Güvenilmez Ağ Bağlantısı: AMH araçları depolar içinde sürekli hareket halindedir. Örneğin hareketli AGV'lere yerleştirilmiş istemcilerin (client) erişim noktaları (AP) arasında kesinti yaşamadan sorunsuz dolaşması ve Wi-Fi üzerinden bağlı oldukları PLC'ler ve uzak denetleyiciler arasında iletişimi etkinleştirebilmek için endüstriyel protokol iletişimini sağlaması gereklidir. Ayrıca Wi-Fi konfigürasyonu karmaşık, zaman alıcı ve hatalara açık bir işlem haline gelebilir. 

Kısıtlı Alan ve Müdahele: Bu tarz sistemler genellikle kısıtlı kurulum alanına sahiptir. Bu da araçları çalıştıran motorların çoğu zaman iletişim donanımıyla aynı güç kaynağını kullanmasına neden olur. Dolayısıyla AMH yapılarına yerleştirilmiş kablosuz cihazların, çevresindeki ekipmanlardan gelen enterferansı tolere edebilmesi beklenir. Ayrıca bağlı oldukları araçların hareketlerinden dolayı oluşan titreşime de dayanıklı olmaları gerekir.

Moxa MXview Wireless İle Kablosuz Ağınızı Daha Kolay Yönetin 
GSL Mühendisliğin temsilciliğini yaptığı MXview Wireless, otomatik malzeme taşıma sistemlerinizin kablosuz bağlantılarını gerçek zamanlı ağ topolojisi ve ağ durumunu belirten gösterge panelini görsel arayüzü üzerinden görmenizi sağlar. Dahası, herhangi bir sorun olduğunda sistem otomatik olarak uyarı verir. Ayrıca roaming playback özelliği kökteki sorunu tespit etmenizi ve çözmenizi sağlar, böylelikle sistemleriniz hızlıca normal şekilde çalışmaya devam eder. 
 
MXview Wireless
Kablosuz ağ yönetimi için özel olarak tasarlanmıştır. 
•    Kablosuz (Wi-Fi) bağlantı durumunu tek bakışta inceleyin.
•    Sorunları kökünden tespit etmek için dolaşım geçmişini play back özelliği ile görüntüleyin.
•    Anlık uyarı sistemi ile kesinti süresini en aza indirmenizi sağlar.
•    Promosyon: 31 Aralık 2021’e kadar ücretsiz kullanma fırsatı!
 

Fluke 830 Lazerli Hizalama Cihazı

Tüm dönen ekipmanların yanlış ayara karşı hassas olduğu bilinen bir gerçektir. Dönen ekipmanınızın düzgün şekilde ayarlandığından emin olmak için halen cetvel ve kadranlı göstergeler kullanıyorsanız, makinenizin ömrünün azalmasının yanı sıra, her yıl yedek yatak maliyetlerinde binlerce dolar kaybediyor, gereksiz onarım süreleri ve planlanmamış arıza sürelerine maruz kalıyor olabilirsiniz.

Netes Mühendisliğin temsilciliğini yaptığı Fluke 830 Lazerli Hizalama Cihazının kullanımı kolaydır ve size tesisinizin çalışmasını sağlayacak hızlı, doğru ve işlemeye uygun çözümler sunar. Lazerli hizalama söz konusu olduğunda, veriler iyi alındığından ötürü çözümler daha iyidir.

Mastar veya kadranlı göstergeleri kullanmanın aksine, Fluke 830 sizin karmaşık ayar hesaplamalarını yapmanızı gerektirmeden ölçer ki bu makinenizi hızlıca ayarlamak ve tesisinizi hızlı çalıştırmak için ihtiyacınız olan çözümlere sahip olacağınız anlamına gelir. Gelişmiş kullanıcı arabirimi, kapsamlı ayar bilgisi gerektirmeyen sonuçların kolay anlaşılmasını ve düzeltici eylemin gerçek anlamda uygulanmasını kolaylaştıran hem şaft sonuçlarının hem de mesafe düzeltmelerinin (dikey ve yatay) gösterildiği  "Hepsi Bir Arada" sonuç ekranı mevcuttur. 

Makine arıza suresi maliyetli olduğundan, testin tekrarlanabilirliği önemlidir. Yeni Fluke 830, yanlış ayar sorunlarını doğru şekilde belirleyebilmenizi garanti edebilecek doğru ve tekrarlanabilir ölçüm sonuçları sağlayan patentli* tek lazerli hassas ayar sistemi kullanır.
Yüksek kaliteli braketler (konsollar), mil dönerken sensor ve prizmanın kaymamasını sağlar.

Özellikler

• Tek lazerli ölçüm teknolojisi, tepkimelerden kaynaklanan hataları azaltılarak daha iyi doğruluğu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

• Sezgisel yönlendirmeli kullanıcı arabirimi ile hızlı ve kolay kusursuz makine ayarları

• Pusula ölçüm modu, etkin bir elektronik eğim ölçer kullanılarak esnek, güvenilir ve tekrarlanabilir  ölçümler sağlar

• Dinamik makine tolerans kontrolü, makinenizin kabul edilebilir aralıkta olduğunu bilmenize imkan tanıyan ayar düzenlemelerinin sürekli değerlendirmesini sağlar

• Benzersiz genişletme modu, lazer detektör boyutunu sanal olarak artırarak toplam yanlış ayarı kontrol altına alır.

• Veri koruma, otomatik kaydet ve geri al özelliğiyle ihtiyacınız olduğunda verilerinizin yerinde olmasını sağlar
 

Fronius Hidrojen Yakıt Otobüsü

Avusturyalı enerji çözüm uzmanı Fronius, öncü rolünü yenilenebilir enerji alanında bir kez daha kanıtladı. Şimdi ise iki haftalık hidrojen yakıtlı otobüs test modunu Wels’de başlattı (OÖ, Yukarı Avusturya). Avrupa çapındaki bu eşsiz yol gösterici proje kapsamında otobüsün deposu, Fronius Solhub kullanılarak güneş enerjisinden gelen, yerel üretim, yeşil hidrojenle dolduruluyor.

Politika ve ekonomi alanlarından birçok temsilcinin katılımıyla “Solaris Urbino 12 Hydrogen” test modu başlatıldı. Hidrojenle çalışan otobüs, iki hafta boyunca Wels şehrinde toplu taşıma araçlarında kullanılacaktır. Wels, Thalheim’de bulunan Fronius araştırma ve geliştirme tesisinde otobüsün deposu, her gün güneş enerjisinden gelen yaklaşık 13 kg hidrojenle dolduruluyor. Depo doldurma işlemi yaklaşık 15 dakika sürüyor, dolayısıyla otobüs kullanım koşullarından bağımsız olarak en az 160 km1 mesafe boyunca sürülüyor. Solaris Bus şirketinin genel müdürü Anna Mejer heyecanla anlatıyor: “Isı ve su buharı, yakıt hücrelerindeki tek kimyasal reaksiyon ürünü olduğu için küçük bir elektrik santrali işlevi görmesi bunun en iyi yanıdır. Depo dolumu kısa ve hızlı bir işlemdir ve dizel yakıtlarının dolumundan çok da farklı değildir”.

Fronius International GmbH, Solar Energy bölümü global müdürü Martin Hackl durumu şu cümlelerle açıklıyor: “Bu eşsiz projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Solhub sayesinde anahtar teslim, komple çözüm sunmanın yanı sıra yerel, yeşil hidrojen üretme ve bunun yakıt hücreli araçların depolarını doldurmak için kullanma imkanı sunuyoruz. Dolayısıyla bu, bizim için 24 saat güneş vizyonumuzu hayata geçirmenin diğer bir adımı niteliğindedir. Solhub’ın hem şirketler hem de topluluklar açısından potansiyeli oldukça yüksek. Her ikisi de geleceğin enerji kaynağının tasarlanıp hayata geçirmesinde kilit bir rol oynuyor”. 

Fronius’un test sürecindeki temel odak noktaları yerel üretim, yeşil hidrojen ihtiyacına yönelik farkındalığı artırmak ve pratikliğini kanıtlamaktır. Fronius International GmbH Business Development Hydrogen Solutions departmanından Thomas Rührlinger, “Teknolojinin işe yaradığını ve günlük kullanıma oldukça uygun olduğunu gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

İklime zararsız bir gelecek çözümü olarak Fronius Solhub
Yeşil ve yenilenebilir hidrojen, dekarbonizasyon ve böylece iklime ilişkin hedeflere ulaşmada ana faktördür. Martin Hackl bu durumu şöyle açıklıyor: “Bu aşamadaki en büyük zorluk yeşil hidrojenin kullanılabilirliğidir. Fronius Solhub, doğrudan yerinden, güneş enerjisinden yeşil hidrojen üretimi sağlayarak bu soruna çözüm sunuyor”. Bu sayede iklime zarar verecek uzun taşıma ve ithalat yollarını ortadan kaldırarak aynı zamanda CO2 içermeyen hidrojen üretimi imkanı sağlıyor. Örneğin SAN Group gibi şirketler, gelecekte günde 100 kg’a varan miktarda, şirket merkezlerinde yeşil enerji üretecektir.

Fronius, Solhub yoluyla yenilenebilir enerji kaynaklarının depolanması ve entegre enerji için modüler bir çözüm portföyü sunmaktadır. Sürdürülebilir ve yerel üretim hidrojen, enerji dönüşümünün önemli bir parçası olmak ve yerel işletme modellerine imkan tanımak üzere büyük bir potansiyele sahiptir. Rührlinger ise durumu şöyle açıklıyor: “Gelecek birkaç yıl içerisinde ticaret ve üretim firmaları, belediyeler ve taşımacılık firmalarının yanı sıra lojistik, turizm, özel taşıt firmalarından oluşan müşterilerimize ve yenilenebilir enerji kaynağı topluluğu kapsamında çok sayıda farklı uygulama görmeyi bekliyoruz.”
Güçlü işbirliği topluluğu
Mobilite hizmeti sunucuları ve endüstri işletmecilerinden oluşan güçlü işbirliği topluluğu ile birlikte %100 sürdürülebilir, ilk hidrojen mobilite projesini hayata geçirmek üzere uygun çerçeve koşulları oluşturulmuştur. Proje partnerleri; Fronius’un yanı sıra, Wels-Linien, Sabtours, OÖ (Yukarı Avusturya) bölgesi ve Solaris Bus firmalarıdır.

1Kullanılan teknoloji sayesinde otobüs, bir depo dolusu yakıtla günde en az 350 km’lik yol alabilmektedir.
 

Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj

A. Microchip'in görüşüne göre 2020'de Endüstri IoT pazarının sorunları nelerdir (veya olacak)?

Endüstriyel IoT (IIoT) 4.0'ın en büyük zorluklarından biri, "doğru uygulamayı" ve "bir sonraki büyük şeyi" belirlemektir. IIoT 4.0'dan genellikle genel terimlerle bahsedilir ve birçok endüstriyel şirket için soyuttur ve yenilik yapmayı zorlaştıracak şekilde soyuttur. Çoğu zaman, sektördeki konuşmalar “peki, tesisinizdeki 'her türlü' veriyi ölçen bağlı sensörler yapabilirsiniz” yönünde dönüyor. Teknoloji harikası IIoT ile olan bu geniş ilişki, günümüz müşterilerinin üretkenliklerini, kalitelerini ve rekabet güçlerini yeni seviyelere taşımaya yardımcı olacak yenilikçi ve ezber bozan çözümleri belirlemelerini engelliyor. Peki, bir müşterinin IoT ihtiyaçlarını daha iyi belirlemeye ve geliştirmeye yardımcı olmak için konuşmayı nasıl açabiliriz?

Küçük başlayın ve yineleyin! “Üretim hattının bu kısmındaki en büyük baş ağrısı nedir?” gibi sorular sorun. Örneğin, yanıtları, birimlerin düzensiz akışına neden olan kayış kaymasıysa, IIoT sağlayıcısı, kaymanın ne zaman başladığını kontrol eden özel sensörler sunabilir. Bu, müşterinin kayışı her zaman istenen hızda çalıştırmasına ve sorun ortaya çıkar çıkmaz ayarlamalar yapmasına olanak tanır. Planlı bakım ve gerçek zamanlı ayarlamalar, beklenmedik hat kesintisi durumlarından her zaman daha az maliyetlidir.

B. Microchip’in görüşüne göre, gelecekte Endüstriyel otomasyon pazarından hangi MCU işlevi gerekli olacak?

Elbette… “sadece birkaç sensörü bir araya getirin!” Basit gelebilir, ama değil. Gerçek şu ki, hızlı inovasyon için hızlı prototipleme gereklidir ve sağlayıcıların müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi belirlemelerine ve müşterilerin tesislerinin verimliliği için sağlayıcıların ve IIoT 4.0'ın neler sunması gerektiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olan doğru yapı taşları bugün zaten mevcuttur.

C. Microchip'in MCU'su hangi özelliklere ve avantajlara sahiptir?

Microchip Technology'nin AVR-IoT ve PIC-IoT WG geliştirme kartları, şimdiye kadar IIoT ortamında prototip oluşturma ve inovasyonu hızlandırma olanaklarını sınırlayan ana engellerin üstesinden geldi. Wi-Fi bağlantısı, güvenlik ve bulut bağlantısı ile AVR-IoT ve PIC-IoT kartları, kablosuz sensör düğümlerinden akıllı aydınlatma sistemlerine kadar çeşitli uygulamaları uzaktan komuta veya kontrol için buluta bağlarken mükemmel bir başlangıç noktasıdır. . Güçlü, ancak basit bir AVR® veya PIC® mikro denetleyici (MCU), CryptoAuthentication™ güvenli öğesi ve tam sertifikalı Wi-Fi ağ denetleyici modülünün birleşimiyle bu tak ve çalıştır kartları, gömülü uygulamaları bağlamayı kolaylaştırır Google Cloud'a. Click™ konektörü, mevcut Click modüllerini kullanarak veya eldeki mühendislik sorununu çözmek için gereken sensör tipini ekleyerek onları sensör prototipleme için ideal hale getirir.
 
Microchip'in kartlarını kullanırken, ana bağlantı ve güvenlik engelleri ortadan kalkar. Artık geliştiriciler, endüstriyel ortaklarla işbirliği içinde küçük ölçekte yeni IIoT 4.0 kavramlarını hızla tasarlayabilir ve değerlendirebilir. Bu, fikirleri ve kavramları hızlı ve kolay bir şekilde çözümlere dönüştürerek hızlı öğrenme ve hızlı yinelemeler sağlar. Hızlı IIoT 4.0 prototipleme, endüstriyel endüstrinin çalışma biçiminde yeni bir atılım yaratma potansiyeli ile bir müşterinin maliyetini ve verimliliğini büyük ölçüde optimize eder.

Tasarım evlerinin IIoT 4.0 inovasyonunu yönlendirmede başarılı olması için doğru geliştiricilerle ortak olmak önemlidir. Bulut ve bulut işleme, yetenekli yazılımlar ve web geliştiricileri gerektirir. Ve veriler küçükten büyüğe doğru giderken, veri analistlerine ve yapay zeka uzmanlarına da ihtiyaç duyulacaktır. Gelişmiş otomasyon ve izleme çözümleri geliştirmek için hızlı prototiplemeyi benimsemeyen IIoT sağlayıcıları ve endüstriyel şirketler, günümüzün rekabetçi pazarında büyük olasılıkla mücadele edecekler. Çok az şirket, prototip oluşturmayı ve IIoT 4.0 inovasyonunu hızlandırmak için gereken güvenli WiFi çözümlerini oluşturacak becerilere, zamana ve paraya sahip. Bu nedenle, Microchip'in AVR-IoT ve PIC-IoT geliştirme panoları gibi yapı taşlarını benimsemek ve doğru geliştiriciler tarafından sunulan bilgi birikiminden yararlanmak, endüstriyel pazarda üstünlük sağlamak isteyen şirketlere büyük fayda sağlayabilir.
 

Neugart, "Schneider Electric Supplier Award"a layık görüldü

Neugart, bu yılki “Schneider Electric Supplier Award”ı “Kalite” kategorisinde alan tek şirket oldu. Fransız elektrik mühendisliği grubu Schneider Electric, ödülle dünya çapındaki yaklaşık 15.000 tedarikçisinin olağanüstü başarılarını onurlandırıyor.

Jüri, Neugart lehine kararı özellikle "bu tedarikçinin her gün yüksek kaliteli ürünler sunma kabiliyeti" ile gerekçelendirdi ve ayrıca mükemmel hizmet seviyesini vurguladı. 
İki genel müdür Bernd Neugart ve Thomas Herr, 3 Haziran'da sanal bir etkinliğin parçası olarak ödülü kabul ettiler - vurguladıkları gibi, tüm çalışanlar adına: “Bu ödül, her bireyin çalışmasının ve bağlılığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Neugart'ın profesyonelliği ve bu uluslararası şirkete ürünlerimiz ve üretime yakın depolama olanağı sağladığımız esneklik, Schneider Electric'in kalıcı olarak en yüksek müşteri memnuniyeti değerlerine ulaşmasına ve böylece uzun vadede rekabetçi kalmasına önemli katkı sağlıyor."

Bir redüktör üreticisi olarak Neugart, uzun yıllardır Schneider Electric'in tercih edilen tedarikçilerinden ("preferred suppliers") biri olmuştur. Bunun için önkoşullar, bir yandan 90 yılı aşkın deneyimden gelen uzmanlık ve her yıl dünya çapında teslim edilen 400.000'den fazla planet redüktörler ve diğer yandan kapsamlı bir donanım, araç, tedarik zinciri ve hizmet paketidir.

 

Sipariş Üzerine veya Stoka Üretimde 1C:Drive ERP çözümü

Üreticilerin, sektöre ve şirket büyüklüğüne bağlı olarak tercih ettiği çeşitli üretim modelleri vardır. En yaygın bilinen üretim modelleri, sipariş üzerine üretim ve stoka üretim yaklaşımlarıdır. İlk bakışta pek çok ortak noktaya sahip gibi görünürler; ancak, üretim planlaması ve yönetimi söz konusu olduğunda aralarında çok önemli bir fark ortaya çıkar.

Sipariş üzerine üretim iş akışında, mallar bireysel siparişlerde üretilip yüksek oranda özelleştirilebilirken, stoka üretim yaklaşımında üretilen malların sayısı talep tahminleri baz alınarak belirlenir. Bu iki iş akışı, tedarik zincirleri, üretim planlaması, teknolojik süreçler vb. dahil olmak üzere üretim sürecindeki birçok alanı etkiler.

Üretim farklı yönlerden sınıflandırılabilir. Örneğin, kullanılan teknolojilere veya üretim zaman döngülerine bağlı olarak sınıflandırma yapılabilir. Sipariş üzerine üretim ve stoka üretim ayrımı, üretim şirketleri için iş modeli açısından bir sınıflandırma sunar çünkü bazı işletmeler her iki yaklaşımı da kullanır. Ancak yine de sipariş üzerine üretim modelini kullanan şirketler farklı uluslararası pazarlarda daha başarılı finansal sonuçlar elde edebilmektedir.

Bu makalede, sipariş üzerine üretim ve stoka üretim modellerini karşılaştırdıktan sonra, otomasyon çözümlerinin üretim şirketlerinin genel verimliliği iyileştirmesine nasıl yardımcı olabileceğine değinilecektir.
 
Sipariş İşleme ve Yönetimi

Sipariş üzerine üretim ve stoka üretim modellerinin sipariş işleme ve yönetiminde ayrıştıkları bazı özellikleri vardır. Stoka üretim için şirketler, ürün parametrelerini ve özelliklerini önceden tanımlayabilir: üretilecek ögenin, mesela mobilya rengi önceden tanımlanabilir. 1C:Drive, bu tür üreticilerin önceden tanımlanmış özelliklere ve türlere göre ürün özellikleri oluşturucusunu kullanarak bu süreci optimize etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, sipariş üzerine üretim firmaları, malzeme tedarikini, kullanımını ve tamamlanma süresini planlamak için yerleşik sipariş ilerleme raporları ve talep planlama aracını kullanır.

Üretim Planlama

Stoka üretim üreticileri, siparişler alınmadan önce üretime odaklanır. Bu durumda, çıktı seviyesi planlaması esas olarak talebi mümkün olduğunca doğru tahmin etmeye dayanır. Geçmiş kayıtlar ve gerçek zamanlı veriler, üretilmesi gereken optimum ürün sayısının/miktarının belirlenmesine ve aşırı üretimden kaynaklanabilecek israfın azaltılmasına yardımcı olabilir.  
Sipariş üzerine üretim yapan işletmeler, sadece müşteriden sipariş alındıktan sonra üretime başlar. Üretim planlaması seri üretimden daha karmaşık olabilir, çünkü sipariş özel ekipman, malzeme ve çalışan kaynakları gerektiren benzersiz standartlarda olabilir. Ayrıca, ilk fiyat teklifine göre sapmaların minimum düzeyde olması için, imalatçıların üretime geçmeden önce her bir ürünün maliyetini doğru bir şekilde değerlendirmeleri çok önemlidir. Çoğu zaman planlama, müşterilerle yapılan görüşmeler sırasında başlar.

Bu süreçlerin otomatikleştirilmesi birçok farklı yönden gerçekten yardımcı olabilir. Örneğin, 1C:Drive ERP çözümü ile sipariş üzerine üretim yapan üreticiler, üretim planlaması üzerinde tam kontrole sahip olur. Üretim kaynaklarını takip ederek, önceliklendirme ve çizelgeleme işlevleri sayesinde üretim siparişlerinin durumunu izleyerek aynı anda daha fazla siparişi yerine getirebilirler.

Depo Stokları

Yukarıda belirtildiği gibi, stoka üretim stratejisi, depo stoklarını beklenen tüketici talebiyle eşleştirmeye odaklanır. Önemli olan gelecekteki talebi doğru tahmin etmek ve stoktaki envanterin yeterli olmasını sağlamaktır. Talebin beklenenden düşük olması aşırı stoklanmaya ve para israfına yol açarken, tahmin edilenden yüksek gerçekleşen talebin karşılanamaması da kardan zarar edilmesine neden olabilir.

Siparişe göre üretim iş akışında, tamamlanan ürünler depoda saklanmaz, özellikle belirli bir satış siparişi için üretilir ve müşteriye hemen teslim edilir. Ancak, talep analizi yapılmasını gerektiren ve çözüm isteyen iki temel sorun vardır: malzeme stokunun yeterli olması ve üretimi gerçekleştirecek insan kaynağı. Üretim süreci, teslimat şartlarında yapılan değişikliklerden de etkilenebilir.

1C:Drive çözümü, üretim kaynaklarının kullanılabilirliğini izleyerek ve kontrol ederek ambar kullanımını optimize etmenize olanak tanır. Malzeme tedarikini deponuzun yalın kalmasına yardımcı olacak şekilde müşteri talep analizine göre yapabilirsiniz.

Operasyonel Analiz

Stoka üretim işletmeleri, talep, stok ve üretim kapasitesi hesaplamalarında birçok hataya açıktır. Stoka üretim, sorunsuz ürün akışı için optimize edilmesi gereken birçok alt süreci ifade eder. Bu nedenle, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için operasyonel analiz çok önemlidir.

Sipariş üzerine üretim yapan üretim şirketleri, üretim büyüme noktalarını bulmak, maliyetleri düşürmek ve kaynakları optimize etmek gibi farklı sorunlarla sık sık karşılaşmaktadırlar. Bu durumda, operasyonel veri analizi ve kapsamlı raporlar, bu sorunlarla nasıl başa çıkılacağına ve büyüme potansiyelinin açığa çıkarılmasına ilişkin içgörüler elde edilmesine yardımcı olabilir.

İşte tam da bu noktada ERP vazgeçilmez işlevsel özellikler sunabilir. 1C:Drive ile sipariş üzerine üretim yapan işletmeler kaynakları optimize edebilir, malzeme stoklarını izleyebilir ve darboğazları belirleyebilir. Örneğin, eldeki verilerle yöneticiler ve işletme sahipleri, yeni ekipman eklemenin gerekli olup olmadığı veya mevcut olanın nasıl daha yüksek bir yatırım getirisi sağlayabileceği konusunda fikir edinebilir.

1C:Drive kullanan şirketler, birden çok parametre kullanarak maliyetlerini hesaplayabilirler:

 • Üretim maliyeti. Birim bazında fiili maliyetler.
 • Bordro: Genellikle satılan malın maliyetine dahil edilmez. Ancak, bordro diğer dolaylı maliyetler arasında sayılabilir.
 • Dolaylı maliyetler: Normatif değerlere göre hesaplanır.

Sevkiyat

Stoka üretim modelinde, müşteri siparişini verir vermez ürün sevk edilebiliyor, bu da müşterilerin bekleme süresini azalttığı için oldukça uygun. Sipariş yönetimi, esas olarak çok sayıda siparişin aynı anda doğru oluşturulması ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi içindir.

Sipariş üzerine üretim iş akışı, etkin sipariş takibi ve gerçek zamanlı kontrol gerektirir. Üreticiler, üretim kapasiteleri sınırlı olduğu için genellikle müşterilerin siparişlerine öncelik vermek zorundadır. Teslimat tarihlerini yönetmek ve ani değişikliklere tepki vermek de önemlidir.

Sonuç

1C:Drive, üretim şirketlerinin sipariş yönetimini kolaylaştırmasına, siparişleri gerçek zamanlı olarak izlemesine, öncelikleri yönetmesine ve teslimat tarihlerini takip etmesine yardımcı olur. Sistem, küçük ve orta ölçekli işletmelerin siparişleri hızlı bir şekilde tamamlamasını ve sonraki siparişler için üretim hattını boşaltmasını sağlar.

Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ile yapılan Röportaj
 • Schunk Türkiye firmasını kısaca sunduğu hizmetler ve ürünlerle birlikte anlatabilir misiniz?

Almanya Stuttgart merkezli Schunk, 1945 yılında Friedrich Schunk tarafından bir aile şirketi olarak kuruldu. Dünya çapında 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Schunk’un 9 fabrikada ve 35 ülke şirketinde 3 bin 500'den fazla çalışanı bulunuyor. Robotlu otomasyon ekipmanları, CNC tezgâh iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları alanında dünya lideri olan Schunk’un “takım tutucu ve iş parçası bağlama sistemleri” ve “otomasyon’’ olmak üzere iki ayrı ana faaliyet alanı bulunuyor. 

Otomasyon sistemleri içerisinde ise robot elleri, tutucular (gripperlar), döner modüller, lineer eksenler, robot aksesuarları, modüler montaj teknolojisi ve modüler robotik ürünler mevcut. Takım tutucu ve iş parçası bağlama sistemleri içerisinde; takım tutucular, torna aynaları, ayna çeneleri, sabit iş parçası bağlama sistemleri, çabuk palet değiştirme sistemleri, manyetik tablalar, manyetik kaldıraçlar ve özel hidrolik genleşme teknolojisi ürünleri yer alıyor. 

2007 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Schunk, teknoloji öncüsü bir marka olarak dünya pazarındaki gücünü kısa sürede Türkiye’ye de yansıttı. Schunk Türkiye olarak her yıl ortalama yüzde 30 büyüme sağladık ve gösterdiğimiz bu başarıdan dolayı Schunk global tarafından 2015 yılında Ortadoğu’nun merkez üssü seçildik.

 • Schunk olarak Türk pazarında öne çıkan ürünleriniz nelerdir? Türkiye’ de özellikle hangi sektörlere ve alanlara satış yapmaktasınız? Bunların dışında hedeflediğiniz başka alanlar var mıdır?

Schunk olarak dünyanın en kapsamlı tutucu portföyünü pazarın kullanımına sunuyoruz. Otomatik taşıma sistemlerinde, endüstriyel robotlarda ve manipülator sistemlerinde kullanılan bu tutucular; standart, yarı özel ve uygulamaya özel olmak üzere hemen hemen tüm sektörlere hizmet ediyor. Ürünlerimizle, müşterilerimizin en zor tutma problemlerini çözüyor ve ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sonuç olarak, 38 yıldır tüm dünyadaki sistem ve makinelerde maksimum güvenilirlik sağlayan verimli ve dayanıklı tutma sistemlerinde Schunk’un imzası bulunuyor. Ürün gamımızda 2500’ün üzerinde standart tutucu, 300‘ün üzerinde mekatronik tutucu, 12.000’den fazla yarı özel ve özel uygulanmış tutma sistemi çözümü mevcut. Dünyada 1 milyonun üzerinde tutucu ürünümüz kullanılıyor. Schunk’un bu başarısı ilk kez 1991 yılında pazara sunduğu PGN tutucu ile ivme yaşadı. Ardından 2001 yılında pazarın kullanımına sunduğu PGN+ tutucu ile patentli dişli yataklaması sayesinde kendi alanında rakipsiz hale geldi. 2016 yılında ise 3. jenerasyon PGN+P ile performans olarak uzak ara pazardaki en iyi tutucu olmayı sürdürüyor.

Schunk’un pazarda güçlü olduğu bir diğer ürün ise robotik takım değiştiriciler. Üretimde taşıma ve montaj uygulamalarında yüksek esneklik için takım değiştiriciler kullanılıyor. Değişim sıklığına ve operatörden bağımsız uygulama yapılma ihtiyacına göre otomatik takım değiştirici veya manuel takım değiştirici olmak üzere iki farklı seçeneği var. SWS otomatik takım değiştirici patentli kilitleme mekanizması ile fark yaratıyor. Bakım ve kullanım kolaylığı sunan yapısı aynı zamanda hava kesildiğinde takımın kilitli kalmasını sağlıyor. Ayrıca takımı alırken robot tarafı ile takım tarafının birbirine temas etmesi gerekmediği için takıma, takımın asıldığı standa ve robota zarar vermiyor. 1 kg’den baslayıp 4000 kg’ye kadar taşıma kapasitesinde 21 farklı standart boyutuyla SWS otomatik takım değiştirici robotunuza göre en ideal taşıma kapasiteli takım değiştiriciyi sunuyor. Ayrıca üzerinde dahili hava aktarma portları sayesinde ilave modül gerektirmeden pnömatik hava ve vakumu takıma aktarmanızı sağlıyor. Taşıma kapasitesindeki çeşitlik gibi opsiyonel sunulan modüllerdeki çeşitliliği uygulamaya göre ihtiyacı karşılamaya yetiyor. Haberleşme, pnömatik, akışkan, fiber optik, temassız sinyal aktarımı, kaynak akımı, güç ve enkoder sinyali gibi aktarımı gerçekleştirebilen modüller çözüm olarak sunuluyor.

Türkiye pazarında talaşlı imalat sektörü için müşterilerimize sunduğumuz birçok standart ve özel çözümlerin yanı sıra; manyetik tabla, hidrolik takım tutucularımız ve 3 Eksen – 5 Eksen mengenelerimizle de müşterimize çözüm ortaklığı yapıyoruz. Manyetik tablalarımız Türkiye’deki hemen hemen her kalıp imalatçısında kullanılıyor. Aynı zamanda, demiryolu ray ve vagon imalatçılarından ağır sanayiye kadar CNC tezgâh kullanımı olan her alanda müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Üretimin tüm safhalarında kullanılabilen manyetik tablalarımızın kullanımı tek bağlama ile iş parçasının 5 farklı yüzeyini işleme imkânı sağlayarak tezgâh duruş sürelerini minimize ediyoruz ve oluşabilecek hatalı iş parçası bağlamalarının da önüne geçiyoruz.

5 eksen tezgâhlarda hassas işleme konusunda müşterilerimizin ilgi duydukları ve yine birçok alanda iş ortaklarımızın projelerinde yüksek verim ve hassasiyetle kullandığımız mengenelerimizi çeşitli boy ve özellikleriyle kullanıma sunuyoruz. Mengenelerimizin, iş parçası üzerinde çok ufak yüzeylerden dahi yüksek sıkma kuvvetine sahip olması, yüksek hassasiyet değerlerinde problemsiz çalışması ve kompakt yapısı sayesinde işleme proseslerinde yüksek talep gören bir ürün olarak öne çıkıyor.

İş bağlama sistemlerimizdeki üstün ve kaliteli ürünlerimizi, işleme noktasında hidrolik takım tutucularımızla tamamlayarak, müşterilerimize komple çözüm sunuyoruz. Hidrolik takım tutucularımızın sıkma torklarının rekabetsiz değerlerde olması kaba ya da finish farketmeksizin tüm üretim proseslerinde kullanıma imkân sağlarken, hidrolik takım tutucumuzun çalışma prensibinden dolayı, işleme sırasında oluşabilecek titreşimleri absorbe edebilme özelliği sayesinde kesici takım sarfiyatında yarı yarıya avantaj sağlıyor. Müşterilerimize, manyetik tabla ve mengene gibi iş bağlama sistemlerimizle birlikte hidrolik takım tutucularımızla da yüksek kalite ve verimliliği düşük maliyetlerle sunuyoruz.

Türkiye’de ağırlıklı olarak otomotiv ana ve yan sanayisinde faaliyet gösteren firmalara çözümler sunuyoruz. Havacılık ve savunma sanayi gibi çok sayıda sektördeki faaliyetlerimizi artırma hedefimizin yanı sıra farklı sektörlere de odaklanıyoruz. Bu bağlamda, 2021 yılında çok kritik iki sektör olan gıda ve medikal sektörünü markajımıza aldık. Ek olarak, plastik sektörüne yönelik ürünlerimizi ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca dijitalleşmeyle birlikte artan mobilitenin etkisiyle elektrikli araçların yaygınlaşmasından dolayı battery-pack üretimini ve montajını da destekleyecek ürünler geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Schunk Türkiye olarak faaliyetlerimizi; İstanbul Anadolu (İstanbul-Bolu), İstanbul Avrupa (İstanbul-Edirne), Bursa Bölgesi (çevre iller), İzmir Bölgesi (çevre iller), Ankara Bölgesi (Bolu-Sivas), Konya Bölgesi (çevre iller), Batı Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Güneydoğu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere 11 bölge üzerinden yürütüyoruz. Bu bölgelerde ana sanayideki pek çok firma ve büyük yan sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik ürün ve çözümler sağlıyoruz. 

 • 2021 yılında odaklanacağınız ürün grupları nelerdir?

Schunk’un globalde satış yaptığı tüm ürünleri Türkiye pazarında da satışa sunuyoruz. Dünya genelinde robot şirketlerine en yüksek oranda gripper satışı gerçekleştiren marka olarak dikkat çekiyoruz. Türkiye pazarında ise otomatik takım değiştiricinin adet bazında en çok kullanıldığı marka konumundayız. Talaşlı imalat alanında da manyetik tabla ve hidrolik takım tutucuda pazar lideriyiz. Schunk olarak; akıllı gripperlar, çapak alma, zımparalama ve taşlama uygulamaları için kullanılan robotik tesviye ekipmanlar, plug&play ve adheso tutucuları kategorileri altında pek çok ürün ve çözümler sunuyoruz.
 
Schunk, farklı kolaboratif robot üreticilerin robotlarına doğrudan uygulanabilen eksiksiz tak&çalıştır ürün grubunu pazara sunuyor. Bu ürün grubunun dünyadaki ilk üreticisi olan Schunk, tutucudan takım değiştirmeye ve aynı zamanda kuvvet tork ölçümü yapan sensörleriyle çeşitli cobot ve hafif robotlara kadar geniş bir yelpazede standart ürünler sunuyor. Özel olarak ayarlanmış mekanik arayüzler ve adaptörler tüm modüllerin biraraya gelmesini ve değiştirilmesini kısa zaman içinde mümkün kılıyor. Bu sayede otomasyona yeni başlayanlar için uygun hale geldiği gibi metal işleme, otomotiv, elektronik ve benzeri birçok sektördeki profesyonellere hitap ediyor.

Tak&çalıştır ürün portföyü kolaboratif uygulamalar için kolaboratif tutucuları, esnek taşıma prosesleri için elektrikli tutucuları, geleneksel ve dayanıklılık gerektiren uygulamalar için pnömatik tutucuları kapsıyor. Program içerisindeki farklı Schunk tutucuları ve kuvvet tork sensörünü değiştirmek için manuel takım değiştirici de bu ürün grubunun bir parçası. Tüm modüller ilgili robot markasına özel ayarlanmış olarak geliyor. Aynı zamanda ürünle birlikte gelen dijital parametre dosyası sayesinde ürünün devreye alınması saniyeler sürüyor. Kısacası tak&çalıştır ürün grubu; hızlı, kolay ve esnek bir şekilde otomasyona geçişi sağlıyor. 

2021 yılı içerisinde odaklanacağımız ürün gruplarının başında Clamping Teknolojisi (Talaşlı İmalat Sistemleri) geliyor. Bu ürün grubu içinde ise müşteriler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan shrink (ısıtmalı) tip takım tutucuların yerine geliştirilen aynı dış ölçülere sahip ve çok daha iyi performans sağlayan hidrolik Tendo Slim 4ax akım tutucu ürünümüz yer alıyor. BT40 Tendo Slim 4ax takım tutucunun yanı sıra KSC Mini ve KSX-C2 mengeneleri, NSE3 HT Mini, NSE3 A3, NSE S3 hızlı palet değiştirme sistemleri (Zero Point Sistemleri) de öne çıkaracağımız ürünler arasında. Ek olarak, üreticilerin mevcut makinalarını daha verimli kullanmalarını sağlayacak zero-point çabuk palet ve fisktür değiştirme sistemi olan Vero-S ürünleri ve iş parçalarını pnömatik ve hidrolik olarak hızlı bir şekilde bağlamaya yarayan Tandem Kuvvet Blokları da diğer önemli ürünlerimiz arasında yerini alıyor. 

 •  Korona sürecinde otomasyona yönelim dünyada ve Türkiye’de arttı. Sizce pandeminin önce dünya sonra Türk sanayisine getirdiği yenilikler nelerdir? Pozitif anlamda katkıları ne olmuştur? Schunk olarak siz ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sonrası birçok sektörde dijital dönüşüm hızlandı. Dijital dönüşümü pandemi öncesinde gerçekleştiren işletmelerin üretkenliklerinden ödün vermeden faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini gördük. Buna bağlı olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler de dijital dönüşüm özelinde adımlar atmaya başladı. Pandemi sürecinde sanayiciler, üretim hatlarının duruşlarını en aza indirebilmek için hayata geçirmek istedikleri çalışmalarla, otomasyon sistemine uygunluk sağlayan ve yüksek hassasiyette üretimlerini sorunsuz şekilde devam ettirecekleri ürün gruplarına daha sıcak bakmaya başladılar. Biz de Schunk olarak robotla da entegre olarak çalışabilen sistemlerin önümüzdeki yıllarda daha fazla tercih edileceği öngörüsüyle çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam ediyoruz. 

 • Schunk Türkiye olarak gelecek hedefleriniz nelerdir? Bunu gerçekleştirmek için ne gibi adımlar atmayı planlıyorsunuz?

Sektördeki lider konumumuzu güçlendirmeyi ve yüzde 30’luk büyüme başarımızı bu yıl da korumayı amaçlıyoruz. 2021 yılında Türkiye genelinde yayılımımızı artırmakla birlikte yeni bayi ağlarımız aracılığıyla güney ve doğu bölgelerinin yanı sıra Körfez ülkelerinde de yoğunlaşmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Alanında dünya lideri olan markamızın ürün ve hizmetlerini her yıl olduğu gibi geliştirmeye ve müşterilerimize satış sonrası teknik servis için en verimli şekilde hizmet vermeye odaklanacağız. Schunk Türkiye olarak, Schunk global içerisindeki payımızı daha da artırarak uzun vadede Türkiye'de üretim yapan bir şirket konumuna gelmeyi hedefliyoruz.

 •  5G teknolojisinin sanayiye ve ülkemize katkıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Endüstri 4.0 ile başladığımız sanayideki devrimi, 5G ile güçlenen akıllı üretim teknolojileriyle bir sonraki adıma taşıyoruz. Türkiye olarak insansız hava araçları, elektrikli otomobiller gibi pek çok alanda başarıyla hayata geçirdiğimiz teknolojik dönüşüm hamlesini, endüstride 5G kullanımına geçişle güçlendirerek dünyada bu dönüşüme liderlik eden ülkeler arasında yer alıyoruz. Schunk Türkiye olarak durum, süreç izleme ve iletişimin doğrudan bileşen düzeyinde yapıldığı ürünlerimizle biz de bu verimliliği artıracak sisteme entegre oluyoruz. Akıllı, öğrenebilen, hissedebilen, yapay zekâ algoritmalarıyla kontrol edilebilen teknoloji platformlarını 5G bağlantısı sayesinde hem kendi içinde hem de dış dünyayla çok daha hızlı haberleşebilir hale getiriyoruz.

5G yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacak ve pek çok endüstride teknolojiye yön verecek. Bu teknoloji; akıllı üretim, sanayi, ulaşım ve tarım gibi birçok sektörü yakından etkileyecek. Özellikle üretim alanında 5G teknolojisiyle beraber süreçler çok daha esnek ve verimli hale gelirken aynı zamanda daha güvenilir ve daha düşük bakım maliyetli üretim mümkün olacak. 5G ile üretim, dağıtım ve gelecek nesil akıllı şebeke hatlarında yenilikçi çözümler sağlanacak. Tarımsal faaliyetlerle ilgili süreçlerin IoT tabanlı işleyişinde, su yönetimi, hayvancılık ve mahsul takibinde de gerçek zamanlı data toplama için 5G teknolojisi kullanılacak. Bu da özellikle verimliliğin ve beraberinde kârlılığın artmasını sağlayacak. Ulaşım sektöründe ise 5G tabanlı araçlar arası haberleşme platformları süratle yaygınlaşırken, otonom sürüş çok daha güvenilir hale gelecek. Özetle, pek çok kritik sektör 5G ile dönüşecek diyebiliriz.
 

Serdar Plastik Canias 4.0 Teknolojilerini Tercih Etti

30 yılı aşkın tecrübesiyle dünya çapında 1000'den fazla müşteri, 30 binden fazla kullanıcı ve 50’den fazla iş ortağıyla 31 ülkede 16 dilde hizmet veren IAS (Industrial Application Software), sektörünün en büyük firmalarından biri olan, beyaz eşya, otomotiv ve termoteknik grubu başta olmak üzere, uzay ve havacılık sanayinin de içinde olduğu 13 ayrı sektörde, dünya çapında 65’den fazla ülkede, 200’den fazla müşterisine, yüksek teknoloji komponentlerin tasarım ve üretimini yapan Serdar Plastik ile anlaştı. Serdar Plastik A.Ş., iş süreçlerini canias4.0 Teknolojileri ile yönetmeye karar verdi. IAS Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Hakan Karabiber ve Serdar Plastik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı M.Serdar Tütek’in de katılımı ile sözleşme toplantısı düzenlendi. 7 Temmuz 2021 Çarşamba günü Serdar Plastik A.Ş. AR-GE merkezinde bir araya gelen taraflar iş birliklerinin ilk adımını imzaladıkları sözleşme ile attılar.

Yarının Sanayisi için Yatırım Yapıyoruz
Başta kurumsal kaynak planlama çözümü caniasERP olmak üzere otomasyon, IoT, big data, bulut, iş zekası ve e-Devlet entegrasyonları gibi pek çok çözümü bütünleşik olarak, entegre bir yapı ile hizmete sunan IAS, firmaların dijital dönüş yolculuklarına rehberlik etmeye devam ediyor. Son olarak Serdar Plastik A.Ş. ile anlaşmaya varan IAS, canias4.0 çatısı altında sunduğu bütünleşik çözümleri ile firmanın dijital dönüşüm sürecindeki ihtiyaçlarına hizmet verecek. Serdar Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Tütek, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında “IAS ile birlikteliğimizde şirketimizin önümüzde ki minimum 10 yılını organize ederek, dünya pazarındaki rakiplerimizle var olan rekabet gücümüzü daha ileri aşamalara getirmeyi hedefliyoruz. Firmamız, IAS ile birlikteliğinde bugünün değil yarının sanayisini de daha verimli ve daha ekonomik hale getirmek için ortak çalışmalar yürütecektir. Yaratacağımız ortak sinerji ile başarılı çalışmalara imza atacağımıza ve Türk Sanayisinde birçok firmaya öncülük edeceğimize yürekten inanıyoruz. Şu an en yoğun şekilde üzerine çalıştığımız konu, sahadan topladığımız dataları daha anlamlı halde içeri almak ve daha iyi yorumlayarak, iş süreçlerimizi verimli hale getirebilmek. Burada IAS’nin çok güçlü yerleri olduğunu gördük.  Bunları Serdar Plastik içerisinde uygulayacağız” dedi.

Serdar Plastik’in Dijital Yolculuğuna Destek Olacağız
Serdar Plastik A.Ş. genel merkezinde gerçekleşen toplantıda konuşan IAS Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Hakan Karabiber de “Gelecek için yaptıkları yatırımlarda bizim yazılımlarımızı ve IoT çözümlerimizi rehber olarak seçtikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Uzun bir beraberlik olacak ve burada bahsettiğimiz sadece data çözümü değil. Komple bir çözümden, Endüstri 4.0’dan bahsediyoruz. Plastik komponent sektörünün lider kuruluşlarından biri olan Serdar Plastik A.Ş.’nin çok uzun yıllardır devam ettirdikleri dijitalleşme çalışmalarına IAS teknolojileriyle sunacağımız hizmet ve ürünlerimizle önemli katkı sağlayacağımıza inanıyorum.”

IAS Müşterilerine Bütünsel Çözümler Sunar
Yazılım çözümleri ile Türkiye’yi tüm dünyada da temsil eden IAS’nin yalnızca ERP yazılımı üreten bir firma olmadığına, Endüstri 4.0’ın getirdiği gereklilikleri karşılayacak yazılım ve donanım ürünleri üreten bir teknoloji firması olduğuna vurgu yapan Karabiber, “caniasERP’nin yanı sıra birbirleriyle entegre çalışan IOT, bulut, big data gibi çözümler sunuyoruz. Yapay zeka üzerine çalışıyoruz. Kendi veri tabanımız IASDB ve kendi yazılım geliştirme platformumuz TROIA var. Müşterilerimize Endüstri 4.0 yolculuklarında tam entegre çalışan bütünsel çözümler sunuyoruz”  ifadelerini kullandı. 

TIMGlobal Media BV

Sun Plaza No:25 K:13 - Maslak 34398 - Istanbul - Türkİye
o.erenberk@tim-europe.com - www.endustri-dunyasi.com

Editör Ekibi:

Yurt Dışı Satış Ofisleri

Europe
Austria/Switzerland
Monika Ailinger
Tel: +41 41 850 44 24
m.ailinger@marcomedia.ch
Benelux, Norway, Sweden
Nadia Liefsoens
Tel: +32-(0)11-224397
Fax: +32-(0)11-224397
n.liefsoens@tim-europe.com
France
Mfumu Tiya Mindombe
Tel: +33 1 842 00 300
m.mindombe@tim-europe.com
Germany
Simone Ciolek
Tel: +49-(0)9771-1779007
s.ciolek@tim-europe.com
Italy, Slovenia
Andrea Rancati
Tel: +39-02-7030 0088
arancati@rancatinet.it

Turkey
Onur Dil
Tel: +90 (0) 212 366 02 76
o.dil@tim-europe.com
UNITED KINGDOM, Denmark, Finland
David Harvett
Tel: +44 (0)121 705 21 20
daveharvett@btconnect.com
NORTH AMERICA
Hamilton-Murphy Global, LLC
John Murphy
Tel: +1 616 682 4790
Fax: +1 616 682 4791
john@hamiltonmurphymedia.com
JAPAN
Ichiro Suzuki
Incom Co. Ltd
Tel: +81-(0)3-3260-7871
Fax: +81-(0)3-3260-7833
isuzuki@INCOM.co.jp
Other countries
Cristian Son
Tel: +39(0)2-7030631
c.son@tim-europe.com
  Üzgünüz, aramanızla eşleşen sonuç bulunamadı.

  Tüm içeriğe ve işlevlere erişmek için lütfen üye girişi yapın:


  Hala bir hesabınız yok mu?
  Ücretsiz bir tane oluşturun

  Parolanızı mı unuttunuz ?
  Geri getir buraya.