Ultra Basınç Düşüren Yeni Nesil Katalizör

Benzersiz Ve İnovatif 8 Delikli Çiçek Benzeri Tasarım

  • Ultra Basınç Düşüren Yeni Nesil Katalizör
    Ultra Basınç Düşüren Yeni Nesil Katalizör

Özel kimyasallar alanında dünyada önde gelen Clariant, hidrojen, amonyak ve metanol üretimlerindeki buhar reformasyon süreçlerine yönelik olarak yeni nesil yüksek performanslı katalizörün tanıtımını yaptı. Yeni ReforMax 330 LDP Plus ve ReforMax 210 LDP Plus katalizörleri benzersiz ve inovatif 8 delikli çiçek benzeri tasarımları sayesinde boru biçimindeki (tübüler) reformasyon reaktöründe basınç farkının son derece az olmasını sağlarken aynı zamanda üstün bir katalizör aktivitesi ve seçiciliği sunuyor.

Clariant'ın ultra basınç düşüren yeni nesil katalizörü: ReforMax® LDP Plus'ın öne çıkan özellikleri:

 

  • Hidrojen, amonyak ve metanol üretiminde kullanılan sentez gazı üretimi için yeni buhar reformasyon katalizörüdür.
  • İnovatif 8 delikli çiçeksi tasarımı sayesinde daha fazla basınç düşmesinin sağladığı yüksek performans sunar.
  • Fabrikalar için daha fazla gaz çıkışı ve daha düşük enerji maliyeti sağlar.

Buhar reformasyonu, hidrojen, amonyak ve metanol üretimi için gerekli olan sentez gazının üretilmesi için temel endüstriyel süreçlerden biri. Prosesin kalbi olan boru biçimindeki buhar dönüştürücüsünde metan gibi hidrokarbon beslemeler buhar ile katalitik reaksiyona girerek hidrojen, karbon oksit ve karbondioksitten oluşan bir karışımı (sentez gazını) oluşturuyor. Temel reformasyonda kullanılan katalizörün biçimi; katalizörün aktivitesinde, ısı transferinde, basınç düşüşünde ve fiziksel dayanıklılıkta önemli bir rol oynuyor.

Yeni ReforMax LDP Plus katalizörleri optimize edilmiş biçim parametreleri sunuyor. Yeni ürünlerin başarısı, proses beslemesi ve tasarım konularında daha önce son derece etkin oldukları ticari olarak kanıtlanan Clariant'ın önceki ReforMax LDP serisinin başarısına dayanıyor. ReforMax LDP Plus'ın yeni 8 delikli çiçeksi tasarımı, 10 delikli önceki ürüne kıyasla, basınç farkında yüzde 20'ye varan ciddi bir azalma sağlıyor. Bu durum, fabrika işletmecilerinin mevcut tesislerdeki enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmalarına ve/veya reformasyon gazı üretimini artırmalarına olanak yaratıyor.

Ayrıca, yeni katalizörler, 10 delikli olan önceki ReforMax LDP'nin geniş yüzey alanını da koruyarak buhar reformasyon reaksiyonu için aktivitenin yüksek kalmasını sağlıyor. Delik çaplarının artırılması da ısı transferinin daha iyi yapılmasını sağlıyor. Özellikle beraber kullanıldığında ReforMax 330 LDP Plus ve ReforMax 210 LDP Plus prosesteki karbon oluşumunu ciddi bir şekilde azaltıyor.

Clariant Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Katalizörler Birimi Genel Müdürü Stefan Heuser: 'Clariant'ın ReforMax LDP Plus katalizörleri mükemmel bir ürünü nasıl daha iyi yapabileceğinizin kanıtı. Bu yeni ürünümüz ve inovasyon alanındaki adanmışlığımız, amonyak, nitrojen ve metanol sektörlerindeki müşterilerimizin üretim süreçlerindeki etkinliklerini ve verimliliklerini daha da artırmalarına olanak yaratacak.' dedi.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim