TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal ile Röportaj

Otomotivden altyapıya kadar onlarca farklı sektörde 10 binden fazla markaya hizmet veriyor

 • TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal ile Röportaj
  TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal ile Röportaj
 • TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal ile Röportaj
  TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal ile Röportaj
 • +Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? 

9 Haziran 1978 Ankara doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. 18 senedir sertifikasyon sektöründe çalışıyorum. 7 seneden beri TÜV Austria Group Orta Doğu ve Kafkasya Bölge Müdürüyüm. Göreve başladığımızda 10 kişilik bir ekibimiz vardı, şu an Türkiye’de yaklaşık 300 kişilik çalışanımızla hizmet veriyoruz.  

 • TÜV Austria Türk hakkında bilgi verir misiniz? Ne kadar zamandır Türkiye’de faaliyet göstermektesiniz?

TÜV Austria Turk, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türkiye merkezli bir uygunluk değerlendirme kuruluşudur. Ulusal ve uluslararası yetkilerini kullanarak, gözetim, denetim, eğitim ve belgelendirme hizmetlerini yürütmektedir. TÜV AUSTRIA Grubu olarak 2005 yılından bu yana Türkiye’de temsilcilik aracılığıyla, 2009 yılından itibaren TÜV Austria Turk şirketi ile Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Şirketimizin merkezi İstanbul'da bulunuyor ve Ankara, İzmir ve Bursa'da bulunan şubelerimiz ve 650 çalışanımızla hizmet veriyoruz. 

Uluslararası bir şirket olan TÜV Austria Grubu, edinmiş olduğu akreditasyonlar ve yetkilerle dünya çapında bir tanınırlığa sahiptir. Kalite ve güvenlik bir toplum için olmazsa olmazdır. Bu sebepten dolayı TÜV Austria günün ve çağın gerekliliklerine uygun olarak güvenliği ve kaliteyi sağlamayı kendine görev edinmiştir. TÜV Austria Grubu 1872 yılında kuruldu ve günümüzde yaklaşık 3 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. Avusturya, Türkiye, Almanya, Yunanistan, İran, İtalya, Ürdün, Malta, Polonya, Romanya, İsviçre, Çin, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Pakistan, Hindistan, Portekiz, Rusya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Güney Kore, Macaristan, Bulgaristan, Gürcistan, Bahreyn, Lübnan ve Kuzey Kıbrıs’ta iştirak ve temsilciliklerimiz bulunuyor.  

Teknik güvenlik, doğal kaynakların hassas ve sürdürülebilir kullanımı, müşterilerimizin maksimum faydası için hizmet ve ürün kalitesinin geliştirilmesi her zaman TÜV Austria Grubu’nun ana amacıdır. TÜV Austria olarak çabamız müşteri ihtiyaçlarının her zaman tam olarak yerine getirilmesidir. Hizmetlerimizin güvenilir ve etkili olması ilk önceliğimizdir. Üstün uzmanlığımız ve kesin tarafsızlığımızın kusursuz kombinasyonu, karşılaştığımız bütün problemlerin çözümü için anahtar niteliğindedir. TÜV Austria en yüksek seviyede sunmaya gayret ettiği profesyonellik ile tek başına risk minimizasyonunu, tesis ve cihaz güvenliğini garanti edebilecek niteliktedir.

 • Sunduğunuz hizmetler ve eğitimler hakkında bilgi verir misiniz? 

TÜV Austria Turk olarak proje büyüklüğü fark etmeksizin her sektördeki denetim, gözetim, belgelendirme, kalibrasyon, eğitim ve proje yönetimi taleplerine çözüm sunuyoruz. Enerji, endüstri, otomotiv başta olmak üzere onlarca farklı sektörde yüzlerce kalem altında hizmet sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi de “Endüstri ve Enerji”, “Altyapı ve Otomotiv””, son olarak da “Proses ve İş Sürekliliği” olmak üzere üç ana kategoride topluyoruz.

Endüstri ve enerji çözümlerimizin hedef kitlesi, endüstriyel ürünlerin üreticileri, dağıtıcıları, makinelerin, tesislerin ve her türlü şebekelerin tasarımcıları, üreticileri ve işletmecileridir. Altyapı ve otomotiv çözümlerimizle binaların, bunların bileşenlerinin üreticilerine ve işletmecilerine aynı zamanda taşıma ve tarım araçlarının üreticilerine ve işletmecilerin sorunlarına yönelik hizmet veriyoruz. Proses ve iş sürekliliğinde ise yaşam, eğitim ve sertifikasyon ile bir yandan sağlık kurumlarının işletmecilerine, tıbbi ürün ve ilaçların üreticilerine, gastronomi ve turizm branşındaki kuruluşlara ve gıda üreticilerine, bunların pazarlanmasına yönelik hizmetler geliştiriyoruz.

Ana ürünlerimiz arasında yer alan akustik emisyon hizmetimiz Türkiye ve dünyada ilkler arasında bulunuyor. Akustik emisyon hizmetimizde, ses dalgalarıyla mikro çatlakların ve taban sacı haritalarının çıkarılmasını sağlıyoruz. LPG tanklarında veya içi dolu olan herhangi bir depolama tankında uygulanabilir olan yöntem, dünyada ilk olarak TÜV AUSTRIA tarafından uygulanmaya başlandı. Türkiye’de petrol ve kimya endüstrilerinde aktif bir şekilde bu hizmeti veriyoruz. 

Bir diğer nadide ürünümüz ise, OK Compost hizmetimiz. Bu hizmetimizle ambalaj ürünlerinde kullanılan materyallerin geri dönüştürebilirliğinin belgelendirilmesini sağlıyoruz. Kullandığımız her ürüne ait olan ambalajların, geri dönüşüme uygun olup olmadığının ispatına yönelik bir hizmet olarak kısaca tanımlayabileceğimiz OK Compost, özellikle çevre koruma bilincinin son derece artmasıyla çok yoğun talep gören hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Yine aynı bilinçle yatırımlarını sürdürdüğümüz OK Compost belgelendirme hizmetini, yakında Türkiye başta olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde müşterilerimizin hizmetine sunacağız.

2016 yılında kurduğumuz TÜV Austria Akademi ile TÜV Austria kültürüne uygun, şirketlere ve şahıslara özel yapılandırılmış, her meslek grubunun hassasiyetleri göz önüne alınarak, amaca ve talebe yönelik eğitimler veriyoruz. Yıllara dayanan eğitim altyapımız, uzman eğitmenlerimiz ile bilgilendirme eğitimleri, iç tetkikçi, baş denetçi eğitimleri, temel ve ileri düzey olmak üzere ilgili sektörlerin ihtiyacı olan eğitimleri veriyoruz. Ayrıca; birçok üniversite, dernek ve birlikler ile iş ortaklığı çerçevesinde eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Eğitimlerimizi genel katılıma açık, firma içi eğitim, uzaktan eğitim, online eğitim olarak gerçekleştiriyoruz. TÜV Austria Turk Akademi, yüksek öğretim kurumları, üniversite ve tecrübeli öğretim görevlileri ile uzun yıllar sektör ve uygulama tecrübesine sahip, bilgi birikimi ile fark yaratan profesyonellerden oluşmaktadır. Kadrosuyla ve sektörde kendi alanlarında isim yapmış uzman çözüm ortaklarıyla, en yenilikçi eğitim yöntemleri ile sürekli gelişmeyi hedeflemektedir. 

Eğitimlerin hedefinde; teorik bilgiyi uygulamalarla destekleyerek tek bir sisteme bağlı kalmaksızın, uluslararası sertifika ve diploma programları başta olmak üzere farklı program seçenekleri ile kişilere en uygun ve en doğru eğitimi vermek yer alıyor. Yine, Teknik Eğitimler ve Gelişim Eğitimleri ana başlıklarında; Yönetim Sistemleri, Tıbbi Cihazlar, Bilgi Güvenliği, Otomotiv, Gıda Güvenliği, Yönetim ve Verimlilik, Laboratuvar, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kimya, Kaynak Teknolojisi, Kişisel Gelişim, İnsan Kaynakları, Yöneticilik, Satış, Finans ve Outdoor alanlarında işletmelerin çözüm ortağı oluyoruz.

 

 • Türkiye’de ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Referanslarınız konusunda bilgi verir misiniz?

İletişimden teknolojiye, otomotivden altyapıya kadar onlarca farklı sektörde 10 binden fazla markaya hizmet veriyoruz. Çanakkale Köprüsü, Akkuyu Nükleer Santrali ve Kıbrıs Barış Suyu Projesi dahil Türkiye’nin ve dünyanın önemli projelerinde sertifika ve onaylarımızla yer aldık. Bugüne kadar yüzlerce projeye, on binlerce farklı ürüne ve yüz binlerce muayene hizmetimizle bu sektöre desteğimizi verdik.

Ayrıca Türkiye’de neredeyse bütün traktör firmalarıyla çalışıyoruz. Bu alanda: uluslararası standart ve T.C. Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından atandığımız AB/167/2013 yönetmeliğine göre üretilen traktörlerin uygunluk kontrollerini yaparak, raporlarını hazırlıyoruz. Yine otomotiv sektöründe araçlar daha trafiğe çıkmadan önce üretim aşamasında alınması gereken Araç Tip onayı, tam TİP onayı ve Komponent onayı olmak üzere çeşitli kategorilerdeki onayları veriyoruz. 

 • 2021 yılının ilk 9 ayında hedeflerinize ulaştınız mı? Yıl sonu büyüme hedefinize ulaşacak mısınız?

Pandeminin zorlu şartlarına rağmen 2020 yılında yüzde 65 oranında büyüme elde ettik. 2009 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor, son dört yılda yüzde 80’e varan son derece başarılı ve güçlü bir ivme gösteriyoruz. Yakaladığımız ivme ve geçmiş tecrübelerimizle 2021 yılında kendimize yüzde 70 oranında bir büyüme hedefi belirledik. Hedefe ulaşacağımızı ve hatta tüm enerjimizle hedefin üstüne çıkacağımıza inanıyoruz. Çünkü alt yapımızın sürdürülebilirliğine, çalışanlarımızın aidiyetlerine ve sistemlerimizin doğruluğuna son derece güveniyoruz. 

TÜV Austria Turk olarak, farklı alanlara doğru yatırımlar yapıyor ve ülkemizde ve dünyada ilklere imza atıyoruz. Aynı zamanda kazandığımız değerli tecrübelerimizin birer sonucu olan güçlü sistem ve uygulamalarımızla grubun da gelişimine katkı sağlıyoruz. Yatırım ve teknoloji avantajlarımızın yanı sıra büyümemizdeki en büyük artı değerin, sunduğumuz hizmetlerin son derece geniş bir yelpazede olmasına bağlıyoruz. Her geçen gün daha fazla sektöre daha fazla müşteriye, kaliteli ve güvenli bir hizmet vermek için yıllık 10 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. 

 • Kısa ve orta vadede Türkiye pazarındaki hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

TAMİ dediğimiz, TÜV AUSTRIA ürününün geliştirilmesine yönelik yatırımlarımız devam ediyor.  TAMİ, anlaşmalar doğrultusunda firmaların kendi bünyelerinde kullanabileceği ve tüm kontrol süreçlerini bizimle doğrudan yürütebileceği bir program olacak. Kısa sürede uygulamaya almak için çalışıyoruz ve proje için yaklaşık 3,5 milyon dolarlık yatırım yaptık

2021 yılı içerisinde, ikinci el oto ekspertiz alanında yatırım hedefimiz bulunuyor. Sektör deneyimi olan personelimiz ve yetişmiş kadromuzla ikinci el ekspertiz konusunda yeni bir hizmet alanı oluşturmayı planlıyoruz. 2 milyon TL’lik ciddi bir yatırım olması hedeflenen ve TÜV AUSTRIA Grubu’nun ilk ekspertiz merkezimizi 2021 yılı tamamlanmadan açmayı hedefliyoruz. 

Türkiye’de 3 firmaya satın alma anlamında yatırım planlarımız bulunuyor. Bunlardan birisi eğitim alanında hizmet veren bir akademi yatırımı olacak. Diğeri endüstriyel hizmetler alanında uzmanlaşmış bir firma, bir diğeri de gıda üzerinde uzmanlaşmış bir firma olacak. 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim