Tüpraş Akıllı Kablosuz Teknoloji Kullanarak Güvenilirliği Artırıyor

Tanklardaki seviye ölçümü için kullanılan TankRadar Rex seviye sensörleri kolay kullanım, maliyet etkin montaj ve güvenilirlik sunar

  • Tüpraş Akıllı Kablosuz Teknoloji Kullanarak Güvenilirliği Artırıyor
    Tüpraş Akıllı Kablosuz Teknoloji Kullanarak Güvenilirliği Artırıyor

İzmir’deki Tüpraş rafinerisi yaklaşık iki ay önce 85 adet kablosuz TankRadar Rex radar seviye sensörünü kapsayan bir sipariş verdi.

Bu sipariş Tüpraş’ın İzmir işletmesindeki depolama tanklarında seviye ölçümü için kullanılan 21 adet cihazın detaylı testinden sonra gerçekleşti. Emerson Process Management tarafından geliştirilen ölçüm sistemi ile rafineride bulunan en önemli petrol taşıma tanklarındaki seviye ölçümlerinin keskin ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Izmir’deki işletme yıllık 11 milyon ton rafinaj ve 164 tanktan oluşan 1,9 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip. Depolama tankları arasında halihazırda firmanın TankRadar Rex seviye sensörleri ile izlenen 44 adet motor yağı tankı da yer alıyor. Ancak diğer tanklarda kullanılan başka üreticilere ait mevcut ölçüm sistemlerinde haberleşme sorunlarının yanı sıra sahada gerçekleştirilen kazı çalışmaları neticesinde hasar gören kablolardan kaynaklanan çeşitli problemler yaşanmaktaydı. Destek personelinin gereken her durumda el altında bulundurulamaması da sorunlara ek bir boyut katıyordu. 

Tüpraş ilk olarak sorunlar yaratan eski sistemleri kablolu TankRadar Rex seviye ölçüm cihazları ile değiştirmeyi planladı. Bu tip cihazlar rafineri de 2007’den beri kullanılmakta olup oldukça güvenilirliklerini kanıtlamış ve devreye alındıkları tarihten itibaren neredeyse bakım gerektirmeden çalışmalarını sürdürmüştü. Ancak, çok geniş bir alana yayılı tanklar ve mevcut kablo altyapısı ile bağlantı kutularının gerekli kalitede olmaması neticesinde karşılaşılacak kablolama ve montaj masrafları kablosuz teknolojinin daha cazip olmasında önemli bir etken oldu.

Tüpraş İzmir’de Proje Mühendisi olarak görev yapan Ali Erener bu konu ile ilgili şöyle diyor: “Arazi durumu yeni kabloların yerleştirilmesi için kazı yapmayı zorlaştırıyor ancak Emerson’un Akıllı Kablosuz çözümü ile kablolama, kablo siperleri, kablo boruları ve tekneleri ile ilgili maliyetleri en aza indirgeyebiliriz. Kablosuz bir çözüme yönelmemiz ileride bize ek cihazları eklememizi sağlıyor. Ve bu yeni cihazların illa seviye ve sıcaklık ölçümü için olmaları da gerekmiyor. Kontrol odasından çok uzakta olan mantolama tanklarındaki su seviyesi ve nitrojen basınç kontrol ve diğer uygulamalar için de yeni cihaz eklentileri gündeme gelebilir.”

Rafineri, firmanın çözümünü sadece kablosuz teknolojisinin kanıtlanmış performansı için seçmedi. Aynı zamanda kullanım kolaylığı ve firmanın kesintisiz satış sonrası destek hizmeti de gündeme geldi. Tüpraş rafinerisinde 34 yıllık hizmete sahip Operasyon Şefi Mustafa Atalay “operasyonel personel ölçüm sistemini günlük işlerinin bir parçası olarak kullanacakları için sistemin kullanıcı dostu olması bizim için elzemdi. Sistemin nimetlerinden en iyi şekilde yararlanmak için tedarikçi firma ile yakın ilişkiler içinde olmak da önem arz ediyor” diyor.

 Keskin hacim hesaplaması alabilmek için İzmir rafinerisindeki IEC 62591 (WirelessHART) ağı her tankta bir noda sahip olacak. Bu nod bir adet antenli TankRadar rex radar seviye algılayıcı, Smart Wireless THUM adaptörü ve çok noktalı sıcaklık sensöründen oluşuyor.

Sıcaklık ve seviye verisi akıllı kablosuz ağ geçidine kablosuz olarak aktarılacak. Bu ağ geçidi rafinerinin TankMaster depolama yazılımı ya da kontrol sistemine ara yüz sunmasının yanı sıra ağ yöneticisi olarak da hizmet verir. TankMaster yazılımı ürün transferleri sırasında toplu hesaplamaları destekleyecek şekilde güncellenmiştir.

TankRadar Rex ± 0.5 mm hassasiyetle seviye ölçümleri gerçekleştirebilir. Diğer üreticilerin seviye sensörlerini emüle edebilir ve mevcut sistemlere rahatlıkla entegre edilebilinir.