Su Sektöründe IIoT uygulaması

İlgili müşteri projesine uyum sağlayan kendi yazılım geliştirme ile sisteme içsel zekayı getirir

  • Tedarikçi acceed GmbH
  • Mart 4, 2020
  • 3678 Görüntüleme
  • Su Sektöründe IIoT uygulaması
    Su Sektöründe IIoT uygulaması

Serbest bırakılan flaşlar yöntemi fotoğrafa aşinadır. Birbirine bağlı iki sistem bileşeni kamerasını ve flaşını serbest bırakma ve ayrılma yoluyla yaratıcılık ve uygulama seçenekleri için daha fazla boşluk yaratma fikri, bu sansasyonel terimin arkasında gizlenmiştir. Bu basit ancak yüksek verimli yöntem Nesnelerin Endüstriyel İnterneti'ne (IIoT) de uygulanabilir. Kendisini tek bir üreticinin birbirine bağlı sistem bileşenleri paketiyle sınırlamak yerine, çeşitli üreticilerin projeye özgü özel bileşen seçimine sahip sistem mimarisi, optimum performans ve genellikle daha uygun şartlar sunar. Burada, hem veri iletişimi hem de donanım etkileşimi uyarlanmış yazılımla güvence altına alınmıştır.

Eğer özel olarak hazırlanmış yazılımlarla ilgiliysek, sorun genellikle aşırı derecede pahalı olan bireysel çözümün kabusudur. Endişe: Tek bir proje, yazılım geliştirmenin tüm maliyetlerini taşımalıdır. IIoT kapsamında, durum aslında oldukça farklı. Temel yazılım genellikle çok makul fiyatlarla satın alınabilir veya donanımın yanı sıra ücretsiz olarak da sağlanır. Normalde arayüzler açıktır. Bu nedenle, proje ile ilgili olarak, sadece ideal iletişim yollarının tanımlanması ve programlı olarak etkileşimin en iyi şekilde uygulanması sorunu söz konusudur. Öncelikli olarak bir distribütör olarak bilinen Acceed şirketi, tam olarak bu süreçte uzmanlaşmıştır. Acceed uzun zamandır en iyi çözümün tek bir marka veya sadece bir üretici üzerinde bankacılıktan ibaret olmadığını kabul ediyor. Özellikle, Asya'dan gelen yüksek motivasyonlu ve yenilikçi geliştiriciler normalde tüm güçlü yönlerini bir araya getirdikleri tek bir teknik ve tematik odak noktasına odaklanırlar. Herkes için bir şeyler sunan, ancak maalesef en yüksek performansa sahip olmayan satıcının tepsisinin zamanları geçmiş zamanlardır. Uzman geliştiricilerin en iyi teknolojisi bilgisi Acceed'un üreticiden bağımsız olarak kutudan çıkıp düşünmesini sağlar. İlgili müşteri projesine uyum sağlayan kendi yazılım geliştirme ile Acceed, sisteme içsel zekayı getirir. 

Basit bir örnek, donanım seçimi ve yazılım geliştirme etkileşimini gösterir. Şişeler şişeleme tesislerinde temizlendiğinde, NaOH (sodyum hidroksit) de kullanılır. Alkali çözeltinin kullanımı atık sudaki pH değerini arttırır. Sonuç olarak, biyolojik arıtma aşamalarındaki mikroorganizmalar artık azot bileşiklerini etkili bir şekilde azaltamaz. Bu mikroorganizmalara ve ayrıca genel olarak su florasına ve faunasına zarar gelmesini önlemek için, pH değerini sürekli olarak farklı yerlerde yerel olarak ölçmek gerekir. Bugüne kadar, bu ölçümler, arıtma tesislerinden veya harici laboratuvarlardan kanalizasyon uzmanları tarafından manuel olarak gerçekleştirilir, yani yüksek personel, malzeme, iş ve seyahat masrafları. Ayrıca, mevcut personel kaynakları nedeniyle gerçek ölçüm sayısı sınırlandırılmıştır. 
Bir ölçüm ve kontrol teknolojisi sağlayıcısı ile işbirliği içinde Acceed, tahsis edilen ölçüm konumları için ölçüm verilerinin otomatik olarak kaydedilmesi ve merkezi değerlendirmesi için bir sistem geliştirdi. PH problarına ek olarak, kullanılan donanım bir ağ geçidi, bir endüstriyel POC-210 serisi kutu bilgisayar, Acceed tarafından programlanan bir mikrodenetleyici ve Acceed tarafından ölçüm verilerini değerlendirmek ve görselleştirmek için geliştirilen yazılımdan oluşur. 

Acceed tarafından programlanan mikrodenetleyici, pH probu ölçüm değerlerini modbus RTU protokolü aracılığıyla okur. Daha sonra bir LoRaWAN iletim yolu vasıtasıyla bir ağ geçidine iletilirler. Böylece, kanalizasyon kanalında erişilmesi zor olan ölçüm yerlerinden gelen veriler, mümkün olduğunca verimli bir şekilde, uzun mesafelerde de düzenli aralıklarla enerji aktarılır. Kullanılan sensörlere bağlı olarak, LoRaWAN teknolojisi Bölge 1, gaz bölgesi IIb kısıtlamalarına tabi olan ATEX ortamlarında kullanım için de uygundur. Veriler, ağ geçidi üzerinden merkezi seri POC-210 kutu bilgisayarına aktarılır. Depolama (MySQL), değerlendirme ve görselleştirme (NodeRed) orada gerçekleşir. Dokümantasyon ve görselleştirmeye ek olarak, sınır değerler aşılırsa alarm çıkışı da mümkündür. Böylece, gerekli kanalizasyon kontrolleri daha verimli, denetime dayanıklı ve daha ucuz bir şekilde uygulanabilir. Sorunlu pH ölçüm değerleri zaman gecikmeleri olmadan tanınır, daha ciddi bir bozulma meydana gelmeden önce zamanında ve etkili müdahale sağlar.

POC-210 endüstriyel, fansız bir kutu bilgisayardır ve projeler için özel olarak donatılmıştır ve Acceed tarafından bir Linux sunucusu olarak yapılandırılmıştır. Alternatif olarak, ayrı bir ağ geçidi için yer yoksa, mPCIe yuvasına bir LoRaWAN kartının takılması da mümkün olacaktır. Evrensel kutu bilgisayar sayesinde, sistem her zaman gerektiği gibi ek bileşenler entegre edilerek genişletilebilir.

Birkaç yıllık deneyime sahip bir distribütör olarak Acceed, sunduğu donanımı seçerken ve ilgili proje için özel olarak yapılandırırken beklenen işlevlerle ilgili olarak mümkün olan en iyi karşılıklı yararlara ve optimum etkileşime dikkat edebilir. Kullanımının programlanmasına ek olarak, müşterinin mevcut iletişim yapılarına entegrasyon için cihaza özgü snippet'ler de sağlanabilir. 

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim