Sandvik Coromant Güney Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Mattias Nilsson ile yapılan Röportaj

  Sor / bana ulaş

'Geleceği birlikte şekillendirme' vizyonumuzu iletmek, nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulursa dinleyebildiğimizi, anlayabildiğimizi ve proaktif olarak yüksek güvenilir çözümler sağlayabilmek

Makineler & Aletler

Sandvik Coromant Güney Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Mattias Nilsson ile yapılan Röportaj
Sandvik Coromant Güney Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Mattias Nilsson ile yapılan Röportaj
Sandvik Coromant Güney Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Mattias Nilsson ile yapılan Röportaj
Sandvik Coromant Güney Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Mattias Nilsson ile yapılan Röportaj

Bize kendinizden ve şirketinizden bahseder misiniz?

Benim adım Mattias Nilsson, Sandvik Coromant'taki rolüm Güney Avrupa Satış Bölgesi Genel Müdürü. Sandvik Coromant için 11 yıldır çalışıyorum ve bu süre zarfında Satış, Üretim, Ürün Yönetimi ve Finans alanlarında birçok farklı rol üstlendim. Sandvik Coromant, Sandvik adlı küresel bir endüstri mühendisliği grubunun bir parçasıdır. Şirket, metal işleme sektörünün talep ettiği yenilikleri şimdi ve bir sonraki sanayi çağının ihtiyacı olan kesici takımlar, işleme çözümleri ve bilgisi konusunda ön sırada yer almaktadır. Sandvik Coromant'ın dünya genelinde 3100'den fazla patenti var, 7.900'den fazla çalışanı var ve burada da dahil olmak üzere 150 ülkede temsil ediliyor.

Bize şirketinizin kurumsal kimliğini anlatır mısınız?

Vizyonumuz "Geleceği birlikte şekillendirme" diyor. Benim için bu, müşterilerimiz bizim ortaklarımız anlamına geliyor. Bu ortaklık çerçevesinde müşterilerimizden topladığımız bilgi ve deneyimi paylaşıyoruz, böylece müşterilerimiz için inovasyon ve başarı sağlayabiliyoruz. Sandvik Coromant'ın kurumsal kimliği gücünü, bilgeliğinden, uzmanlığından, deneyiminden, çalışanlarından ve müşterilerimizle aramızdaki bağdan alır. Tüm dünyada, müşterilerimiz "sarı ceket" desteğimizin desteğine güvenebilmelidir. Biz her zaman onlar için oradayız.


Türkiye'deki aktivitelerinizden bahseder misiniz?

Sandvik Coromant Türkiye, şirketin 'Bilgi Paylaşımı' hedefini desteklemek için, Türkiye'deki farklı üniversitelerde birçok 'Metal Kesme Teknolojisi' sempozyumu gerçekleştirdi. Ayrıca, hem web seminerleri aracılığıyla hem de yüz yüze olarak birçok müşteri etkinliği düzenledik. Nihai hedefimiz, müşteri girdisini ve geri bildirimlerini profesyonel bir şekilde değerlendirdiğimiz ve takdir ettiğimiz ilgi çekici bir deneyime sahip olmaktır.
MAKTEK'e bu yıl katıldığımız için çok heyecanlıyız. 'Geleceği Birlikte Şekillendirme' 2018 fuarında da devam ediyor. MAKTEK 2018'de (2-7 Ekim, İstanbul, Türkiye) en son üretim çözümlerinin uygulanmasının makine atölyelerine ve toplumun daha verimli ve sürdürülebilir olmasına nasıl yardımcı olabileceğini göstermeye kararlıyız. Ürünün öne çıkan özellikleri arasında, geçen yıl tanıtılan çığır açan PrimeTurning ™ metodolojisinin bir parçasını oluşturan CoroTurn® Prime araçları yer alacak. Tüm ziyaretçileri işleme uzmanlarımızla iletişim kurmaya ve MAKTEK'teki en son teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz. Ayrıca, hem en yeni takım yeniliklerimizi hem de atıkları azaltmak ve üretimi artırmak için bağlı çözümlerimizi keşfedebilirler. Son olarak, ziyaretçiler verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için pratik ipuçları sağlamaktan mutluluk duyacak danışmanlarla ücretsiz birebir oturarak mevcut mühendislik projelerini ilerletebilirler.

Türkiye'deki müşterilerimiz Sandvik Coromant markasını duyduklarında, otomatik olarak bilgili ve güler yüzlü satış mühendisleri ve müşterilerinin gereksinimlerini karşılamak için adanmış bir şirket ile ilişkilendirirler. Türkiye'deki profesyonel işbirliklerinden her gün ilham alıyorum. Fakat hepsinden önemlisi, Türk ekibimizin her birinden gelen güdü, profesyonellik ve motivasyondan etkilendim. Bir şeyi ifade edeyim: Sandvik Coromant’ta en büyük varlığımız kesinlikle bizim insanımız!

Türkiye'de pazar payınız küresel ve yerel olarak ne kadar?

İsveç borsasında borsaya kote bir şirket olduğumuz için pazar payı konusunda detay veremiyoruz. Sandvik Coromant için Türkiye, 1966'dan beri varlığımız olan önemli bir pazar. Şirketin kökleri İsveç'te ancak etki ve odak küresel. Müşterilerimize, işlerine ve zorluklarına yakın olmak istiyoruz. Bu nedenle Türkiye pazarındaki varlığımızı güçlendirmeye devam etmek istiyoruz.

Şimdiye kadar işletmeniz için 2018’de küresel ve Türkiye pazarını değerlendirebilir misiniz?

İsveç borsasında borsaya kote bir şirket olduğumuz için bu konuda ayrıntılı bilgi veremiyoruz. Ancak, Sandvik Grubu hissedarlarımız için çok iyi sonuçlar veriyor ve Sandvik Coromant büyük bir katkı sağlıyor. Türkiye'de pazardaki liderlerden biriyiz ve bu pazardaki pazar konumumuzu güvence altına almaya ve büyütmeye kendimizi adadık.

Döviz kuru dalgalanmalarının Türkiye pazarına etkisi neydi?

Daha önce belirtildiği gibi aynı nedenle, bu tür dalgalanmalardan nasıl etkilendiğimize dair hiçbir veri paylaşamıyorum. Dünyada 150'den fazla ülkede bulunan kesici alet tedarikçisiyiz, elbette döviz kurlarındaki hareketlerden etkilenmeye alışkınız. Önemli olan, zaman içinde iyi gelişeceğine inandığım Türkiye pazarındaki fırsatları görmek. Türkiye pazarı fantastik fırsatlara sahipken, pazar büyüyor.

Ar-Ge faaliyetlerinizi bize anlatabilir misiniz?

Araştırma ve geliştirme temel bir faaliyettir. Sandvik Coromant'ın, ürünlerimizin inovasyon seviyesini arttırma hedefiyle Ar - Ge'deki en önemli yatırım tedarikçisi olduğuna inanıyoruz. Yeni üretim yöntemleri, yeni üretim yöntemleri, yeni üretim yöntemleri, yeni üretim yöntemleri ve üretim endüstrisi için yeni üretim yöntemleri arıyoruz. Geleceği birlikte şekillendirmek, geleceği birlikte şekillendirme vizyonumuzu devam ettirmek hedefimizdir. Her yıl 2500 yeni ürün. En son yeniliklerimizden biri olan PrimeTurning ™, yenilikçilik ve sağlam bir Ar-Ge sürecinin müşterilerimize ne getirebileceğinin mükemmel bir örneğidir. Dünyadaki çoğu müşteri listenin başında yer almaktadır. Amacımız, müşterilerimizin ön planda kalması ile gelişmiş performansta ürünler sunmaya devam etmektir.

Müşterilerinizin ürünlerinizi seçmelerinin ana nedenleri nelerdir?

Bu rekabetçi pazarda, yüksek performanslı bir ürün, yüksek kalitede hızla teslim edilir. Yani burada tekrar vizyonumuza geri dönmem gerekiyor. "Geleceği birlikte şekillendirme", müşterilerimiz ve ortaklarımız hakkındaki anlayışımızı paylaşmakla ilgilidir. Tahminciler, maliyet tasarrufları, hisse başına maliyetler ve ürün kalitelerinin ve rekabet edebilirliklerinin iyileştirilmesi. Adil bir şekilde iş yaptığımız için tanınıyoruz ve müşterilerimiz arasında yüksek derecede güven duyuyoruz. Ar-Ge pazarında olduğu gibi pazardayız, satış ve pazarlama işindeyiz, müşteri eğitimleri için Sandvik Coromant Merkezleri. Ben sadece bununla yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyorum.

Türkiye için gelecek planlarınız için bize bazı ipuçları verebilir misiniz?

Nihai hedef, 'Geleceği birlikte şekillendirme' vizyonumuzu iletmek, nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulursa dinleyebildiğimizi, anlayabildiğimizi ve proaktif olarak yüksek düzeyde güvenilir çözümler sağlayabildiğimizi kanıtlamaktır. Gelecekteki müşterilerimiz, çalışanlarımız veya endüstri ortaklarımız olduğu gibi marka ve gelecekteki teknoloji ürünlerimizi tüm mühendislerin dikkatine sunmak istiyoruz.
En önemli konu ise küresel uzmanlarımızın nerede olduğuna bakmaksızın en son yeniliklerimizi Türkiye'deki müşterilerimize kolayca göstermek amacıyla, gelecek yıl Türkiye'de en yeni teknolojileri barındıracak ve dünyadaki sahip olduğumuz diğer 21 merkez ile bağlantıda olacak olan Sandvik Coromant Center'ın açılışını yapacağız. Tabii ki, Türkiye pazarındaki müşteri sayısını arttırmaya devam etmek istiyoruz ve geçen yıl bu pazarda altı satış mühendisi işe başlaması müşteri hizmetlerini arttırmayı kolaylaştırdı.

Mesela geleceğe Türkiye'de bir üretim tesisi açma planınız var mı?

Üretim ile çalışmadığım için bu soruyu cevaplayamıyorum. Tüm dünyada üretim tesislerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Biz küresel bir şirketiz ve müşterilerimize yakın üretim yapmak önemlidir. Türkiye'de şu anda yeni araçlar yapıyoruz, ancak burada yuvarlak takım portföyümüzden ürünleri yeniliyoruz. Yuvarlak aracımız genişletilebilir ve ürün çeşitlerinin yaklaşık yüzde 100'ü yenilenmeye uygundur. Müşterilerimiz bize araçlarını gönderebilir ve orijinal araçla aynı geometri ve kaplamayı yeniden üretebiliriz. Türkiye'deki yenileme merkezimiz en son teknolojiyle donatılmıştır ve kalite standartlarımızda sertifikalandırılmıştır.

Türkiye’yi Ortadoğu’ya ve diğer ülkelere açılan bir kapı olarak görüyor musunuz?

Sandvik Coromant, 150 ülkede var olan küresel bir işleme çözümleri tedarikçisidir. Bizim için Türkiye, hem çok uluslu şirketlerin hem de üretim tesislerine yatırım yapan unsurlarının yanı sıra iç talebi karşılamak veya ihracat için imalat yapmak için önemli miktarda yerel üreticinin de bulunduğu hızlı büyüyen bir pazardır. Türkiye pazarındaki müşterilerin yerel varlığımıza ve işleme zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için tüm dikkatimize ihtiyaçları var. Bu nedenle, Türk ekibimizin tüm dikkatine güvenilmelidir.

Eklenecek başka yorum var mı?

Üretim endüstrisindeki pek çok şirket gibi, dijitalleşmeye ve sektörü nasıl dönüştüreceğine artan bir ilgi görüyoruz. Müşterilerimizi rekabette önde tutmaya ve ilerlemeye hazır tutmak için bizim devamlı teknoloji ve çözümleri sürekli araştırmak, test etmek ve uygulamamız gerekiyor. 
CoroPlus® platformumuzun lansmanı, Endüstri 4.0 ile nasıl çalıştığımıza sadece bir örnektir. CoroPlus®, daha önce yalnızca otomotiv endüstrisinde kullanılan bağlantı, uzaktan izleme ve gelişmiş makine analitiği üreticilerine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Sensörler, araçlar, bağlantı, algoritmalar, bulut ve veri analizi hepsi bir araya geliyor. Gelecek yıl yeni merkezimiz açıldığında bu çözümleri ilgilenen müşterilere gösterebileceğimize eminim.
 

Tarihinde yayınlanan Mart 26, 2019 - (4566 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
Sandvik Ticaret A.S.
Mermer Sok. No. 18, Yakacik E5 Yan Yolu P.O. Box 8
34876 Kartal - Turkey
+90-216 453 0700
+90-216 453 0701
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Kesici Takımları Online Özelleştirme
Metal İşlemede Sıyırarak Şekillendirme Çözümü
Diş Tornalama Takımı
Elmas Kaplı Kesici Uç Kaliteleri
Kaba Delik İşleme Takımları
CBN Kesici Uçlar
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Değiştirilebilir Uç Yüzey Frezeleme Kesicisi
Dilimleme ve Kanal Açma Takımları
14 kenarlı ve Pozitif Kesme İşlemi Yapan Yüzey Frezesi
Sandvik; Üretimin gelceğine doğru gidiyoruz. Siz de bizimle geliyor musunuz?
Sandvik; Sizin Yaptığınız İşi Biz Sürekli Yapıyoruz
Sandvik; Atılımı kristalleştirme, Çelik Tornalama, Döküm Demir Frezeleme
Sandvik, Atılımı Kristalleştirme
Yeni CoroMill 419 İnişe hazır!- Sandvik
Sandvik; Yeni Coromill 419 İnişe Hazır
Sandvik; CoroDrill 860 Roket Hızında Açılan Delikler
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Sandvik Coromant Yeni CoroDrill 870 Yalnızca farklı değil, olağanüstü
İlgili Makaleler
Fronius Hidrojen Yakıt Otobüsü
Toyota’nın Seçimi ZF ve Mobileye Güvenlik Teknolojisi
Tezmaksan 40’ıncı yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor
Havacılık ve İmalat Sanayinin Lider Firmaları Arasında Siz de Yerinizi Alın!
Coşkunöz Holding’de Üst Düzey Atama
BİMED Teknik Aletler Genel Müdür Yardımcısı Tolga YAROĞLU ile yapılan Röportaj
OTOMAT TEZGÂHLARININ MASTER ŞEFİ: LICO
Makinecilerin 2021 ihracat hedefi 20 milyar dolar
CIIE, Çin Pazarına Girmenin En İdeal Yolu
Fronius, tedarik işletmeleri için prototip kaynağı yapıyor
Demiryolu Taşıtları, ESİT Test Cihazları ile Daha Güvenli, Daha Hızlı
ZF; Geleceğe Hazır.
Schaeffler; Çığır açan Teknoloji: MPAX kafesli rulmanlar
petes; Kuruluşu 1963 'dan bu yana Otomotiv Servis Ekipmanları sektöründe öncü firmalardandır.
EREN Balata; Güvenlik Öncelik.
Kardeş Elektrik; Raylı Sistemlere Profesyonel Çözümler
Selectron; Trenler için Otomasyon Çözümleri
Harting Han Endüstriyel Konnektörler
FMC Hidrolik, Raylı Sistemlerde Yerli ve Milli üretim çalışmalarına odaklandı
PANEL; Ray Bağlantı Sistemleri