Raylı Sistemler için Güvenlİ Elektronik Bileşenleri

  Sor / bana ulaş

Sevgi Başak Gürsoy, Endüstriyel Bağlantı Teknolojisi Ürün Yönetmeni, Phoenix Contact Türkiye

Elektronik & Elektrik

Raylı Sistemler için Güvenlİ Elektronik Bileşenleri
Raylı Sistemler için Güvenlİ Elektronik Bileşenleri
Raylı Sistemler için Güvenlİ Elektronik Bileşenleri
Raylı Sistemler için Güvenlİ Elektronik Bileşenleri

Demiryolu endüstrisinde kullanılan bileşenler son derece  yüksek gereksinimleri karşılamalı, tümüyle güvenilir olmalı ve çevresel etkilere dayanabilmelidir. Bunun yanı sıra, artan modülerlik ve minyatürleşme ile ilgili küresel eğilimlere de uygun olmaları beklenir. Phoenix Contact onlarca yıldır demiryolu endüstrisi için güvenilir bir ortak olmuştur ve Innotrans'da bu gereksinimleri karşılayan ürünler ve çözümler  sunmaktadır. 

Modülerlik, ekipman tedarikçileri için kolaylık sağlar

Demiryolu araçları, tahmini 50 yıl hizmet ömrüne sahip olan dayanıklı ve sermaye gerektiren yatırım mallarıdır.
Bu süre zarfında, demiryolunun değişen ihtiyaçlara adapte olabilmesi için trenin dış ve iç kısımlarında çeşitli teknik değişiklikler yapılır. Modüler sistemler burada birçok avantaj sağlar. Mevcut sistemdeki değişiklikler "Tak ve Kullan" ilkesine dayalı olarak hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Fiş-soketli komponentler hızlı ve kolay monte edilip demonte edilebilir!    Phoenix Contact Combi serisi fiş-soketli klemensler, modüler sistemlerin hızlı bir şekilde montajını ve demontajını sağlar. Üniform bağlantı bölgesi, push-in, yaylı ve hızlı bağlantı teknolojisine sahip klemenslerin bir araya getirilebilmesini sağlar. Modüler yapı, konnektörlerin kullanıcı tarafından birleştirilerek uygulamada gerekli kutup sayısında konnektörler oluşturulabilmesini sağlar. 0.14 mm² ila 10 mm² kesit aralığındaki bakır kablolar yüksüklü veya yüksüksüz olarak bağlanabilir.

 Bu ürünler 41 A ve 1000 V değerine kadar nominal verileri ile sinyal ve güç kablolaması için güvenilir bir bağlantı sisteminin temelini oluşturabilecek özelliktedir. COMBI sistemi güçlü darbelere ve titreşimlere karşı dayanıklıdır. Klemensler ve konnektörler dokunmaya karşı emniyetli olup, kodlama imkanı uyuşmazlığı önler.

Küçük komponentler sayesinde seyahat ederken daha fazla alan 

 Minyatür klemensler de modülerlik eğilimini takip ettiğinden MPT minyatür klemensinin de CLIPLINE complete klemens sisteminin COMBI fiş-soketli bağlantı bölgesine sahip tipleri mevcuttur
    Demiryolu operatörleri yolcuların konfor içinde seyahat etmelerini sağlamak için cömert bir alan sağlamak ister. Seyahat için daha fazla alan olabilmesi için panelin arkasındaki bileşenler birbirlerine yakın olmalı ve kontrol panoları küçük olmalıdır. Kompakt tasarımı ve toplam 3,5 mm genişliğiyle minyatür klemensler yerden tasarruf sağlar ve 15 mm'lik DIN raya monte edilebilir. Performans sınıfının altında yer alan sinyal ve güç kablolaması için uygun olup, 4 mm² kesite kadar iletkenler kullanılarak dar alanlarda kolaylıkla kablolanabilirler. Her klemens standart test aksesuarları için bir köprü kanalına ve test yuvasına sahiptir.

Klemenslerin yan taraflarında bağlantı noktalarının etiketlenmesi için iki adet markalama yuvası bulunmaktadır. Ayrıca, köprü kanalı da ek markalama için kullanılabilir. Push-in bağlantı teknolojisi sayesinde iletkenler herhangi bir alet kullanmadan minyatür klemenslere kolaylıkla bağlanabilir. Küçük boyutları, klemenslerin üretim için daha az malzeme gerektirmesi, dolayısıyla enerji ve kaynak tasarrufu sağlaması anlamına gelir.

Güvenli  PROFINET ağı

Yolcular daha iyi seyahat etmek için bilgi ve eğlence talep etmektedir. Tren bilgi sistemini kullanarak yolcular monitörler vasıtasıyla haberlere ve güncel bilgilere veya farklı seçeneklere erişebilir, hatta eğlence programlarını kullanabilirler. İşlenecek veri miktarı ve dolayısıyla veri kabloları sayısı sürekli artmaktadır. Veri ağının düzgün çalışmasını ve trendeki veri aktarımını sağlamak için parazit sinyalleri (transient olarak adlandırılanlar) filtrelenmelidir.

    Ünlü bir demiryolu aracı üreticisi ile yakın işbirliği içerisinde çalışan Phoenix Contact, ağ filtresi de dahil olmak üzere veri aktarımı için bir platform sistemi geliştirdi. Amaç tren içinde  parazitsiz bir veri ağı sağlamaktır. Trende veri aktarımına yönelik  platform sistemi Phoenix Contact'ın kalıplanmış M12 konektörlerinin yanı sıra, sensör / aktüatör sinyalleri ve PROFINET verilerini iletmek için kullanılan demiryolu uygulamalarına yönelik kablolardan oluşan bir kablolama altyapısına dayalıdır. Kablolar yangın ve mekanik yük taşıma kapasitelerinde demiryolu endüstrisinin gereksinimlerini karşılar. Bağlantı teknolojisinin kalitesi kapsamlı testlerle doğrulanmıştır.

Yeni geliştirilen FL İzolatör ağ filtresi parazitsiz veri iletimi için kullanılır. Potansiyel farklara karşı koruma sağlamak için pasif cihazlar 4 kV'a kadar yüksek kaliteli elektriksel izolasyon sağlar. Araçlar arasındaki bağlantıların başında ve sonunda kullanılması iletim hatalarının tren bölmelerine geçişini önler.

Gerilim dalgalanmaları

Trenler kalıcı gerilim dalgalanmalarına ve pik akım akımlara maruz kalır. Ara sıra kısa süreli elektrik kesintileri de ortaya çıkabilir. Bunlar birkaç milisaniye bile sürse güvenlikle ilgili sistemler arızalanabilir. Quint Power serisi güç kaynakları yeterli tamponlamayı sağlar. Kaplanmış modüller, toz, aşındırıcı gazlar veya % 100 nem içeren anormal çevre koşullarında bile yeterli koruma sağlar.

Demiryolu endüstrisinde kullanım için DIN EN 50155'e göre sertifikalandırılmışlardır. Güç kaynakları 24VDC çıkış geriliminde 15A ve 20A (tek fazlı) ve 20A (üç fazlı) çıkış akımları sağlar. Bağlanan yüklerin sürekliliğini sağlamak için SFB (seçici sigorta açtırma) teknolojisi güvenle açma sağlamaktadır.

Kapsamlı standartlar  

Günümüzde bile çoğu demiryolu aracı metal üzerinde metal şeklinde çalışmaktadır, bu da araçlara takılan bileşenlerin kalıcı darbelere ve titreşime maruz kalacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca demiryolu araçlarında kullanılan plastiklerin ateşe tepkisi de önemli rol oynamaktadır. Demiryolunda sert koşullar da oluşabilir. Klemens ve konnektörler, titreşim ve şoklara, aşırı ısıya ve soğuğa maruz kaldıklarında elektriksel bağlantıyı güvenilir şekilde muhafaza etmelidir.

Özellikle demiryolu endüstrisinde kullanıma yönelik tüm Phoenix Contact ürünleri uygun onaylara sahiptir ve gerekli standartları tam olarak karşılar. Bu DIN EN 50155 ve DIN EN 50121 ve DIN EN 45545 demiryolu standartlarına göre belgelenmiştir. Fransa, İspanya, İtalya, Rusya, İngiltere, ABD ve Kanada'da olduğu gibi uluslararası yangın güvenlik standartları da karşılanmaktadır.
Trendeki kablolar toplamda yaklaşık 40 km uzunluğundadır ve çok sayıda bağlantı noktası mevcuttur. Demiryolu uygulamaları için onaylı kablolara monte edilmiş M12 demiryolu konnektörleri, Phoenix Contact E-Shop'tan istenilen uzunlukta sipariş edilebilir. Müşterinin talep ettiği özelliklere göre montajı yapılan ve halojen içermeyen malzemelerle etiketlenen kabloların her biri teslimattan önce elektriksel olarak test edilir.

Özet

Demiryolu taşıtlarında kullanılan bileşenler zor şartları karşılamalı, ayrıca tamamen güvenilir olmalı ve çevresel etkilere dayanabilmelidir. DIN EN 50155 demiryolu standardının gereklilikleri, darbe ve titreşim direnci bakımından karşılanmaktadır. Taşıtta kullanılan elektronik bileşenler özel EMC yönetmeliklerine tabidir ve DIN EN 50121-4'i karşılamalıdır. Buna ek olarak, demiryolu araçlarında kullanılan plastiklerin ateşe tepkisi de önemli rol oynamaktadır. Kullanılan tüm bileşenler ve malzemeler DIN EN 45545 gereksinimlerini karşılamalıdır. Bileşenler sinyal teknolojisinde kullanılıyorsa, yukarıda belirtilen şok ve titreşime karşı direncin yanı sıra ürünler sert çevresel etkilere ve 40 ° C - + 70 ° C arası.
sıcaklıklara dayanmalıdır. Phoenix Contact’ta gerekli standartları karşılayan test edilmiş elektromekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan geniş bir ürün gamı mevcuttur. Ayrıca sinyal teknolojisinde önemli rol oynayan aşırı gerilim koruma cihazları da mevcuttur.

IRIS sertifikası

Phoenix Contact onlarca yıldır demiryolu endüstrisinin güvenilir bir ortağıdır ve demiryolu araçları ile sinyal teknolojisi için elektromekanik ve elektronik bileşenler sunmaktadır. Ürünlerin kalitesi, güvenilirliği, dayanıklılığı ve bulunabilirliği ile geliştirme ve üretim süreci boyunca gerçekleştirilen düzenli kontroller şirketin ürün politikasının temelini oluşturur. Bu, IRIS sertifikası ve karşılanmakta olan çok sayıdaki demiryolu endüstrisi standardı ile de kanıtlanmaktadır.

Tarihinde yayınlanan Mart 17, 2020 - (1653 Görüntüleme)
Tedarikçi Onur Dil
Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Sti.
Bulgurlu Mah Hanim Seti Sk No: 34 Büyük Çamlica 34 Üsküdar
- Turkey
+90-216 4810300
+90-216-4818300
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Phoenix Contact; Sisteminizin nabzını tutun
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Aşırı gerilim koruması yeniden keşfedildi.
Phoenix Contact; Designline IP 65 Panel PC
Phoenix Contact; Ekonomik Yeni Seri UNO Güç Kaynakları
Phoenix Contact; Kolay Montaj Push-In Technology
Phoenix Contact; Trabtech ile Yıldırımdan Hızlı Olun!
Phoenix Contact; Dünyadaki ilk Akıllı UPS
Phoenix Contact; Sahayı Kontrol Odasına bağlıyoruz
Phoenix Contact; Sinyal veya Güç için Daima Doğru Bağlantı
Phoenix Contact, Kolay Güç Kablajı
Phoenix Contact; Push-In Bağlantı Kolaylığı
Müşteriniz Mükemmel bir çözüm aradığında Phoenix Contact'a güvenin
Geleceği Bugünden Tasarlıyoruz
Baskının Kolay Yolu
İlgili Makaleler
Webinar | HARTING Demiryolu Çözümleri
Bluetest, R&S CMX500 5G Radyo İletişim Test Cihazı
EPC- Empa Elektronik GaN Webinar Serisi Başlıyor
Keşfedin, Yapılandırın ve Geliştirin: Tüm Fikirleriniz İçin Bir Ekosistem
KONNEKTÖR TEKNOLOJİSİ
TXLN Serisi - Metal Muhafazalı AC/DC Güç Kaynakları
TEKSAN’dan Topraksız Sera Sistemine Yenilenebilir Enerji Teknolojisi
THR Serisi - Güçlendirilmiş İzole DC/DC Dönüştürücüler 3000 VAC izolasyon gerilimine sahip
Jacob Lunn Lassen, IoT ve Fonksiyonel Güvenlik, Microchip Technology'den Sorumlu Kıdemli Pazarlama Müdürü ile Röportaj
TMW Serisi AC/DC Güç Kaynağı
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
EMPA COMMUNİTY: HER SEVİYEDEN ELEKTRONİK MERAKLISI İÇİN AÇIK BİR TOPLULUK
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
TUNA Tartı ve Elektronik Sistemler: Türkiye'nin LOADCELL Markası
TRACO POWER; Industrial Power Solutions
empa sTORE; STMicroelectronics,Espressif, Sensirion, Eaglerise
Euchner; İnsan ve Makine için Emniyet
IP, Marka ve Gelir Akışınızı Koruyun
Şirket, kurulduğu günden bu yana yüksek performanslı metal oksit varistörünün Ar-Ge ve üretimine kendini adamıştır
Microchip; Kablolu ve Kablosuz Dünyaya Bağlanma
Veri Merkezi İzleme ve Yönetim Sistemi
Weidmüller; SIL3 Güvenlik Röleleri
Zettlex; Precision in the Extreme
Staubli Konektör; Tam Güvenlik, Tam Koruma
Mükemmel Tasarım: SILAS
KG Serisi Kırmızı Emniyet ve Ana Kumanda Şalterleri
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
Silas Yatay Tip NH Sigortalı Yük Ayırıcıları
Geleceğin E3 Hali
Sınıfının En İyisi Çok İnce Tasarıma Sahip Pro-M Serisi Güç Kaynakları
TXLN Serisi - Metal Muhafazalı AC/DC Güç Kaynakları
WIN EURASIA HİBRİT FUARI 2021
empa store: Elektronik Çözüm Ortağınız
TUNA Tartı ve Elektronik Sistemler: Türkiye'nin LOADCELL Markası
2,4” IPS TFT Ekran
Dahili Alıcı-Verici İçeren Mikrodenetleyici
eks-Engel; Endüstri Koruyucular
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri
Her Ayrıntısı Mükemmel; Weidmüller Term Serisi
ONKA; Elektriğin Küçük Devleri