Operatör Paneli

  Sor / bana ulaş

5.7 İnçten 15 İnçe Kadar

Otomasyon & Robotik

Operatör Paneli
Operatör Paneli
Operatör Paneli
Operatör Paneli

ANT Mühendislik tarafında pazara sunulan XGT panel serisi, LSIS markasının sürekli değişen ve gelişen pazar için tasarladığı yeni nesil teknolojilere sahip bir HMI serisidir. Windows CE işletim sistemine sahip olması sebebiyle güvenilirdir ve en yeni teknolojilere kolaylıkla uyum sağlar. Kullanıcı dostu olması dışında çok hızlı bir şekilde veri işleme ve veri iletimi yapabilir. Basit ve anlaşılabilir bir arayüze sahip olduğundan, program yazmak kolay ve hızlıdır. Raporlama, Alarm ve Reçete gibi güçlü veri yönetim fonksiyonlarına sahiptir. Aynı anda performans farkı yaşamadan 8 farklı dil oluşturulabilir. Offline simülasyon ve PLC'deki gibi etiket verme fonksiyonuyla test ve adres yönetimini kolaylaştırır. USB portu sayesinde programlar hem çok daha hızlı yüklenebilir hem de Windows CE işletim sisteminin farkıyla klavye ve fare hiçbir ayar yapmadan takıp kullanılabilir. Ayrıca bu porta takılan bir taşınabilir flaş bellek vasıtasıyla uzun süre raporlama yapılabilir ve daha fazla sayıda reçete kaydedilebilir. 5.7 inçten 15 inçe kadar çeşitli boyutlarda modeller vardır.

2016 yılı itibariyle LS Endüstriyel Sistemler ekonomik HMI ailesine iki yeni ürün ekleyecektir. Bu ürünler önceki modellere göre daha yüksek performanslı, renk sayısı daha fazla ve Ethernet portu ilavelidir. Bunların yanında işletim sistemi de güncellenmiştir. 7" boyutunda olan model "eXP40-TTA" ve 10.2" olan model "eXP60-TTA" olarak adlandırılmıştır. İki ürün de geniş ekran olarak tasarlanmıştır.

Ürünlerin öne çıkan özellikleri arasında: 7" ve 10.2" boyutunda geniş ekran ve TFT renkli LCD oluşu, 3 kanal seri haberleşme arayüzüne sahip olması (RS232C, RS422 ve RS422/485), ethernet haberleşme arayüzü olması, geniş program hafızası (64 MB), RTC fonksiyonu (pil ile), ön yüzde bulunan USB portuyla daha kolay program yükleme, daha iyi kontrast oranı, aynı anda 12 adet farklı dil desteği ve 65536 farklı renk desteklemesi gelir. Ürünlerin detaylı görüntü özellikleri: 65536 renk ile yüksek kaliteli ve canlı görüntü verir. BMP, JPG, GIF, PNG, WMF vb. gibi birçok resim formatını destekler. GIF formatıyla hazırlanmış basit hareketli görüntü ve animasyonlar hazırlanabilir. TFT LCD paneli ve yüksek çözünürlüğü sayesinde daha geniş açılı ve daha büyük resimler görüntülenebilir. Çoklu dil desteği mevcuttur. Aynı anda 8 farklı dil kullanılabilir. Diller arasında gerçek zamanlı olarak ve hiçbir kısıtlama olmaksızın istenildiği zaman geçiş yapılabilir. Bu diller farklı yazı tabloları ile oluşturuldukları için değiştirme, düzenleme ve başka dillere tercüme gibi işlemler çok kolay bir hale gelir. Farklı alarm fonksiyonlarını destekler. 3 farklı alarm fonksiyonu vardır. Bunlar operatör panelinin kendi hatalarının gösterildiği Sistem Alarmı, programcının oluşturduğu ve bir liste şeklinde gösterilen Alarm Geçmişi ve yine programcının oluşturduğu ekranın altından akan yazı şeklinde gözüken Akan Alarmdır.

32 adete kadar farklı raporlama yapılabilmektedir. Bu raporlar operatör panelinin hafızasında saklanabilir yada istenirse taşınabilir bir flaş belleğe yüklenebilir. Flaş bellek kullanılmasının iki avantajı vardır. Birincisi raporlamanın uzunluğu flaş belleklerin yüksek kapasitesiyle artabilmektedir. İkincisi ise .CSV dosya formatına otomatik olarak dönüştürüldüğü için Microsoft Excel ve benzeri diğer hesap tablosu programlarıyla açılıp kullanılabilir ve tekrar işlenebilir. Reçete fonksiyonu, operatörlerin otomasyon cihazlarındaki onlarca hatta yüzlerce ayarı kolay bir şekilde değiştirebilmelerini sağladığı için çok önemli bir fonksiyondur. Bu fonksiyon sayesinde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmektedir. LS operatör panellerinin 2 adet reçete fonksiyonu vardır. Biri geniş dahili belleğini kullandığı temel reçete fonksiyonu, diğeri ise flaş belleklerin geniş hafızasından faydalanabildiği dosya reçetesidir. Bunların dışında reçete yedeklemesi sayesinde oluşturulan reçeteler harici flaş belleğe kaydedilebilir. Olası bir panel arızasından sonra ise tekrar geri yüklenebilir.

Zamanlanmış görevler belirli tarihlerde veya zamanlarda sürekli yapılması gereken işleri otomatikleştirmek için kullanılan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon programcıları hem sürekli tekrarlanan işlemler için ayrıca PLC'de bir program yazmaktan kurtarır hem de PLC programını daha da kısaltarak onun hızını ve okunabilirliğini arttırır.

Yazdırma fonksiyonuyla ekranda gördüğünüz herşey ister otomatik olarak ister bir tuşa basarak yazdırılabilir. Bu fonksiyon için herhangi bir ayar yapmaya gerek yoktur. Sadece USB portundan yazıcıyı bağlamak yeterlidir. Yazıcı tanıtımı gibi herhangi bir işlem yapmaya ihtiyaç duyulmaz. Windows CE tabanlı olması nedeniyle yazıcılar tak ve çalıştır olarak kullanılabilmektedir.

Barkod Okuma fonksiyonu mevcuttur. RS-232C portundan bağlanabilen bir barkod okuyucu okuduğu veriyi doğrudan operatör panelinin hafızasına veya PLC hafızasına gönderebilir. Bu sayede barkod okuyucu için ayrı bir cihaz veya PLC'de ayrı bir haberleşme portuna ihtiyaç kalmaz. Gelen bilgiyi otomatik olarak işlediği için de PLC'de ayrı bir işleme sokulmasına gerek kalmaz.

Güvenlik fonksiyonu vardır. Kullanılan her komut bir şifre ile korunabilir, toplam 10 adet farklı şifre kullanılabilir. Güvenlik fonksiyonu ile sadece şifre koymakla kalmaz birbirinden farklı güvenlik seviyeleri de oluşturabiliriz. Yüksek seviyeli şifreye sahip bir kişi daha düşük seviyeli şifreye sahip bütün komut kilitlerini yalnızca kendi şifresiyle açabilir.

Etiket fonksiyonu ile tıpkı PLC'deki gibi çeşitli adreslere isim verilebilir. 10.000 adete kadar adresi etiketlenebilir. Bunlar programın okunabilirliğini arttıracağı gibi komutları bu isimlerle çağırarak kullanmak daha sonraki olası bir adres değişikliğinde oluşabilecek karmaşayı da önler. Böylece bir adresi nerelerde kullandığınızın bir önemi kalmaz.

Offline simülasyon fonksiyonu sayesinde panele herhangi birşey yüklemeden ve bir PLC'ye ihtiyaç duymadan tasarlanan panel programını bilgisayar üzerinde test edebilirsiniz. Böylece hataları önceden görebilir ve düzeltebilirsiniz. Bu kullanıcılara oldukça zaman tasarrufu sağlamış olur.

Script Fonksiyonu vardır. XP Serisi operatör panellerinin en güçlü fonksiyonlarından biridir. Bu fonksiyon sayesinde derleyici programının hazır olarak sunduğu komutların yapamadığı işlemleri yapabilirsiniz. Bu komutların çalışmasına farklı işlemler ekleyebilirsiniz. Ayrıca script fonksiyonunun bize sunduğu özel fonksiyonları da kullanabilirsiniz. Bu script fonksiyonun kendine has bir dili olmayıp standart-C dilini kullanır. Bu sayede öğrenimi ve kullanımı son derece basittir. Script fonksiyonunun araç kutucuğunda en çok kullanılan komutlar bir arayüz yardımıyla otomatik olarak oluşturulabilir. Ayrıca kullanılabilen deyimler, komutlar ve operatörler liste halinde sunulmaktadır. Yazılan script programının sınanabildiği bir işlev sayesinde yaptığımız hataları görüp kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Bu sayede standart-C dili ilgili hiçbirşey bilmeyenler bile bu fonksiyonu kullanabilmektedir. Bu fonksiyon sayesinde PLC' de uğraşacağınız bir çok işlemi operatör panelinde kısa bir sürede yapabilirsiniz.

Ethernet Fonksiyonu vardır. XP Serisi operatör panellerinde bir adet ethernet portu bulunmaktadır. Bu port sayesinde bir panel birden fazla PLC ile haberleşebildiği gibi birden fazla panel de birden fazla PLC ile haberleşebilir. Ayrıca bir internet ağına bağlanırsa başka bir yerden uzaktan bağlantı yapılarak operatör paneline program güncellemesi gibi bir müdahale yapılabilir.

Tarihinde yayınlanan Mart 3, 2016 - (411 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Ant Mühendislik San. ve Tic. A. S.
Ant Plaza Bayraktar Bulvari No:55 Y. Dudullu-Ümraniye
- Turkey
+90-216 4999111
+90-216 4999333
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Beckhoff IoT Semineri Düzenledi!
Schunk Renishaw İşbirliğinde Alüminyum İşleme Çalıştayı
PILZ Global CEO’su Susanne Kunschert’in Türkiye Ziyareti
Mobil, Açık ve Ölçeklenebilir bir Platform
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Emikon Otomasyon Katalog
SPS İtalya‘da Adaptif Fabrika’yı keşfedin.B&R - Salon 3, Stand F031
Renkli Çizgi Tarama Kamerası
RFID Okuyucu ve Birleşenleri
IEC 101/Modbus – IEC 104 Protokol Dönüştürücü
PC Tabanlı Kontrol ile otomasyon ve proses teknolojisi tek bir sistemde
Axiomtek; Ulaşımı Daha Akıllı ve Güvenli Yapın
GSL; Endüstriyel, Akıllı 3G/4G Çözümleri
emikon Otomasyon; Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Sektöründe Gelecek caniasERP İLE Şekillenecek
Schmalz Select Programı
Üretim ve Paketleme Hatlarında Emniyet Hizmetleri
Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Türkiye'nin Robotik Servo Pensesi
Entegre Otomasyon dünde kaldı: Gelecek artık SCALABILITY+
B&R Endüstriyel Otomasyon Katalog
Kompakttan karmaşığa; Ölçeklendirilebilir  Beckhoff CNC.
Emikon; Anybus ile Bağlan. Yapılandır. Tamam!
Yeni Sektörler İçin Çözümlerinizi Denetim Panellereiyle Bütünleştirin
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Endüstriyel HMI Yüzü Değişiyor
Günmak Kawasaki Robotlar; Üretimin İşbilen Teknik Elemanları
Çoklu HDMI Dijital Tabela Çözümü
Staubli Robotics; Çeşitli Malzemelerin Robotik Kalem ile İşlenmesi
Advantech; Güçlü Gömülü Otomasyon Kontrol Birimi Yol Gösterir
CeBIT 2015 Almanya ücretsiz giriş biletini burada alın
Daha Akıllı, Daha Hızlı ve Daha Çevreci Yeni Endüstriyel Ethernet Anahtarları
Advantech; Gelişmiş I/O Modülleriyle Otomasyon Sistemlerinizi Optimize Eder
Otomasyon çözümlerinizi yönlendirme
Algılama, Otomatik Tanımlama, İş Güvenliği için Endüstriyel Çözümler
Siz neredeyseniz, jeneratörünüz yanınızda
Cognex; İşinizi Daha Kolaylaştırın, Daha Hızlı, Daha Güvenli ve İşinizi Doğru Yapın
Presiniz gerçekten emniyetli mi?
Esnek Bağlantıyı Sağlayan Güçlü Çözüm Odaklı Yazılım