Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj

Toplumun ilerlemesine katkıda bulunmak Murata’nın şirket felsefesi

 • Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
  Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
 • Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
  Murata Avrupa Başkanı Toshio Nakamoto ile Yapılan Röportaj
 • Okurlarımıza kendinizi ve Murata'yı tanıtır mısınız?

Murata, Japonya merkezli bir şirket, ancak gelirin% 90'ından fazlası Japonya dışındadır. Bu açıdan şirketi konumlandırırsak, Murata kesinlikle küresel bir şirkettir. Murata ticaretini B2B üzerinden yapmaktadır; dolayısıyla tüketiciler üzerinde marka bilinirliği güçlü değildir. Ancak akıllı telefonlarınızda, arabalarınızda, bilgisayarlarınızda veya televizyonlarınızda herkes her gün Murata ürünlerini kullanıyor….

Murata'ya 1996 yılında katıldım, bu büyüyen şirkette çeyrek asırlık yıldönümüm. Bugünün yıllık cirosu ile katıldığım zamanı karşılaştırdığımda, iş büyümesinin 4 katından fazla olduğunu görmekteyim. Bu gerçekten heyecan verici ve bu dinamizm ile kendimi hiç sıkıcı hissetmedim. Hali hazırda  Murata Avrupa'nın  genel merkezinin bulunduğu Murata Hollanda ofisinde çalışıyorum. Bu yıl Holanda'daki 8. yılım.

 • Şu anda dünya çapında bir salgın yaşıyoruz. Bu salgının Murata üzerindeki etkileri nelerdir? Bu beklenmedik salgının üstesinden gelmek için neyi farklı yapmaya başladınız?

COVID-19 salgını, hem müşterilerle hem de şirket içinde işimizin şeklini değiştirdi. Müşteri memnuniyeti Murata’nın  birinci önceliğidir. Bence güven anahtardır ve müşterilerimizle yüz yüze görüşemezken daha da önem kazanacaktır. Güvenilir bir partner olma, tutarlı değerler sunma konusunda herzaman ulaşabilir olmalıyız.

Bahsettiklerim, dahili ekip çalışması için de geçerlidir. Evden Çalışma (WFH) yeni bir normal olarak hayatımızın bir parçası oluyor ve çalışanların tükenmişliği bu çalışma şeklinde en büyük sorunlardan biri. Bundan kaçınmak için insanlara güvenmemiz, onları desteklemek şarttır.

 • Murata’nın hedef Pazar ve Uygulamalarından bahseder misiniz?

Birincil odak noktamız iki temel pazar olan İletişim ve Mobilite üzerinedir.
İletişim zaten bizim için çekirdek bir pazar ve 5G teknolojisi ile daha da genişlemesi bekleniyor. 5G dünyayı yüksek hız, yüksek güvenilirlik ve düşük gecikme ile değiştirecek.
Otomotiv endüstrisinin 100 yılda bir devrimde olduğu söyleniyor. Bağlantılı, Otonom ve  Paylaşılan Elektronikleşme gerçek olacak. Ürünlerimizin bu devrime katkıda bulunacağından heyecan duyuyoruz.

Bu iki pazar dışında, IoT teknolojisini kullanarak Sağlık, Enerji ve diğer akıllı nesneleri kullanan diğer pazarlara hizmet etmeyi hedefliyoruz. Mevcut COVID-19 durumunda, medikal / sağlık hizmetlerine teknolojilerimizle katkıda bulunmak bizim çok önemlidir.

 • Bir önceki soruda bahsettiğiniz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Murata​​​​​​​, Kondansatörler, İndüktörler, Zamanlama Cihazları, RF ürünleri olarak bilinen çok çeşitli bileşen ürünlerine sahiptir. Ancak kablosuz bağlantı ve güç kaynağı gibi modüllerde ürün gamımızda hızla artıyor.Hedeflediğimiz yeni pazarlar için büyük beklentiler olan sensör ürünlerimiz ve pil ürünlerimizle katkı sağlamaktayız.

 • Şirketinizi diğerlerinden farklı kılan faktörler ve teknolojiler nelerdir?

“İyi Elektrikli Ekipmanlar, iyi Elektrikli Bileşenlerdendir. İyi Elektrikli Bileşenler, İyi Malzemelerdendir. " Bu Murata​​​​​​​’nın temel konseptidir ve elektronikte yenilikçi olmak için orijinal malzemelere ve benzersiz ürünlere dürüstçe bağlı kaldık.

 • Murata’nın en son ve yaklaşan duyuruları nelerdir?

Japonya'daki Minato MIRAI İnovasyon Merkezini açarak, Yokohama'daki Minatomirai 21 bölgesinde bulunan en büyük araştırma ve geliştirme merkezlerinden biri haline geldik.
Amacımız, tasarım ve planlama kapasitemizi ve ayrıca yukarıda açıklanan hedef pazarlar için temel ürün araştırmalarını güçlendirmektir.
Murata​​​​​​​, araçlar için büyük bir yankısız oda kurarak, daha fazla tasarım uzmanlığı biriktirerek ve ürün tasarımı için hızlı sürekli geri bildirim alarak rekabet gücümüzü artıracak. Ayrıca, teknoloji alışverişleri için ortaklarla işbirliğini de artıracağız. Açık inovasyonu teşvik ederek, pazar segmentlerimizin her biri için öncü yenilikçi ürünler ve teknolojiler sunmaya devam edecek.

Bu yeni tesis aynı zamanda çocukların bilimin neşe ve harikalarıyla tanışmasını sağlayarak yeni mühendisler yetiştirebilecek bir yer olarak planlanmıştır.

 • Son olarak, görüşmemize başka bir şey eklemek ister misiniz?

Toplumun ilerlemesine katkıda bulunmak Murata​​​​​​​​​​​​​​’nın şirket felsefesidir. Müşterilerimiz, ortaklarımız ve paydaşlarımızla toplumumuza katkı sağlayacak yenilikler yaratmak istiyoruz.
Türk toplumuna, sanayisine ve çevresine katkıda bulunmak için her türlü işbirliğine veya açık inovasyona katılmanın heyecanını yaşıyoruz.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim