Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur

Takım Seçimin Ve Montaj Oluşturma İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi İşlemedeki Verimi Artırıyor

  • Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
    Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
  • Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
    Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
  • Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
    Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur

Gelişmiş takımlama teknolojileri ve stratejileriyle sağlanan işleme içi etkinliğin ötesinde, sürecin başındaki tasarım ve planlama aşamalarında elde edilmiş olan pek çok avantaj mevcuttur. Bu aşamada, önceleri manuel olarak gerçekleştirilen takım seçimi ve takım montajının oluşturulması gibi süreçlerin dijital hale getirilmesiyle verimlilik ve işleme güvenliği alanlarında önemli kazançlar sağlanabilir. Kesici takım verileri böylece daha doğru olarak toplanabilir ve hassas dijital ikiz gösterimleri oluşturmak üzere kullanılabilir; modern iş akışlarının temel bir parçası haline gelen bu fonksiyon, işleme aşamasındaki hataların önlenmesinde büyük yarar sağlar. Günümüzde bu süreçler, kullanıcının CAM yazılımıyla tamamen entegre edilebilir ve kolayca kullanılan menülerle çalışan bir süreç içinde birkaç basit tıklamayla tamamlanabilir.

İşleme uygulamalarında takım tutucular, kesiciler ve uçlar gibi tezgahlarda kullanılan takım elemanları yerine takım montajları kullanılır. Çoğu zaman bu iş için CAM programcısının ciddi bir çaba harcaması gerekir ve özellikle, ilk seferinde optimum takımların seçilmemesi gibi çeşitli hataların ortaya çıkabileceği bir durum söz konusu olur. Dahası, pek çok standart takım montajının hazırlanması 1 saati bulabilir. Bazı parçalar için 25 veya daha fazla sayıda takım montajı gerektiği dikkate alınırsa bu durumun zaman ve maliyet açısından ne kadar önemli bir yük getirdiği anlaşılabilir.

İşin zor olan bölümü montajın oluşturulması değildir; günümüzde bu işlemi CAM sistemi üzerinde ayrıca bir yardım gerekmeden bir tanımlama ve çap ve uzunluk gibi ilgili parametreleri girerek birkaç saniyede tamamlamak mümkündür. Bununla birlikte, takım montajı simülasyonu için dijital ikiz gösterimi oluşturmak hiç de basit bir iş değildir. Bir takım montajının CAM sistemindeki en doğru gösterimini oluşturabilmek için işlemi yapan kişinin öncelikle çeşitli satıcılara ait katalogları araştırması, 3D model dosyalarını indirmesi ve bu dosyaları bir CAD programında derlemesi gerekir. Model dosyaları ancak bu adım sonrasında CAM sisteminde teknik parametreleri de içeren bir takım montajı şeklinde oluşturulabilir.

Basit süreç

Ön işleme prosesini basitleştirerek daha çevik bir hale getirmek mümkündür; bunun için takım önerilerini ve takım montajı oluşturma işlemini CAM yazılım platformunda entegre etmek yeterlidir. Böylece gereken süreyi azaltmak ve tasarım ve planlama süreçlerinin güvenliğini artırmak mümkün olur.

Takım elemanlarının önerilmesi ve seçimi söz konusu olduğunda CAM programcıları optimize ve entegre edilmiş bir çözüm yardımıyla örneğin frezeleme için tutucu, takım ve kesici uç seçimi yapabilirler. Bu aşamada kullanıcılar yerel olarak saklanan bir dijital katalog veya dataları sürekli ve otomatik olarak güncellenen bir bulut ortamı gibi tercih ettikleri bir kaynaktan seçim yapabilirler. Ardından, parça, işleme operasyonunun ve işlenecek malzemenin türü gibi bilgiler girildikten sonra kullanıcı "sonuçları al" butonunu tıklayarak seçilen takım için gerekli hızları ve ilerlemeleri elde edebilir.

Bu çözümlerden biri olan Sandvik Coromant'ın CoroPlus® ToolGuide'ı, CAM yazılımına bağlanmak üzere bir açık Uygulama Programlama Arabirimi (API) kullanır. Kısacası ToolGuide, verilen iş için kullanıcının uygun kesici takım bulmasına yardımcı olan bir uygulamadır. ToolGuide en ekonomik tercih en üstte kalacak şekilde uygun olan tüm takımların gösterildiği düzenlenmiş bir liste oluşturur. Aynı zamanda önerilen işleme prosesi ve kesme değerlerini de gösterir. Liste Sandvik Coromant takımları ile tanımlanan görevi ve koşulları eşleştiren bir algoritma tarafından oluşturulur. Bu algoritma farklı görevler için kullanılabilecek farklı işleme prosesleri hakkındaki bilgileri saklarken takımdaki ürün verileri kesicinin hangi işleme prosesleri için uygun olduğu hakkındaki bilgileri içerir. En önemlisi, tüm veriler CoroPlus® ToolLibrary içine gönderilebilir; böylece CAM veya simülasyon yazılımlarına gönderilmeye hazır standart takım montajları oluşturulabilir.

Takım verilerine kolay erişim

Verimli bir CAM uygulamasında programcının genellikle takım kitaplıklarında saklanan takım verilerine erişebilmesi gerekir. Bununla birlikte, bugünün takım kitaplıklarının çoğu boştur; bu durumun başta gelen nedeni takım verilerini bulmanın ve güncel olarak tutmanın zor olmasıdır. Dahası, kısa bir süre öncesine kadar takım verilerinin iletilmesi konusunda bir endüstri standardı da bulunmuyordu.

Bugün tüm dünyada yaklaşık 1,2 milyon adet üretim birimi mevcuttur ve tüm CAM satıcıları, takım tezgahı üreticileri ve takım tedarikçileri takım bilgilerini adlandırma ve yapılandırma konusunda geçmişten bu yana kendi yöntemlerini kullanmaktadır. İşte bu nedenle ISO 13399 standardı oluşturulmuştur. Sandvik Coromant, İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH Royal Institute of Technology) ve talaşlı imalat sektöründe yer alan diğer aktörlerin desteğiyle geliştirilen ISO 13399 artık takım verilerinin tanımlanmasında tüm dünya tarafından kabul edilmektedir.

Bu uluslararası standart, uzunluk, genişlik ve yarıçap gibi takım özelliklerini standartlaştırılmış bir yöntemle tanımlar. Standardın yazılmasından önce üç farklı tedarikçi çap bilgisini D3, D1 veya DC2 olarak adlandırmıştı. ISO 13399 sonrasında çap, tedarikçiden bağımsız olarak her zaman DCX şeklinde adlandırılmaktadır. ISO 13399 kesici takım verilerinin karşılıklı iletişimini de basitleştirmiştir. Sektördeki tüm takımlar aynı parametrelere ve tanımlara sahip olduğunda, takım bilgilerinin yazılım sistemleri arasında aktarılması çok kolaylaşmaktadır.

CoroPlus ToolLibrary, ISO 13399 yapısına göre oluşturulmuştur ve tüm takım tedarikçilerine açıktır. Böylece artık kağıda basılı kataloglardaki verileri yorumlayarak sisteme girmeye gerek kalmamıştır.

Güvenli sistem

CoroPlus ToolLibrary kullanan CAM programcıları ISO 13399 standardına uyan tüm takım tedarikçisi kataloglarını kullanabilir ve önerilen tüm elemanların birbirine uyacağını bilmenin verdiği güvenle montajlarını oluşturabilirler. Sonuçlar anında 2D ve 3D olarak görülebileceği gibi, kullanıcılar takımlara ait tüm verileri dijital olarak da saklayabilirler. Veriler bir defa kaydedildikten sonra programcılar takım montajını CAM veya simülasyon yazılımı içine kolayca aktarabilir. Tüm takım verileri önceden girilmiştir ve bir 3D modelle birlikte sunulur.

Kullanıcılar bu etkili ve kolay uygulamanın takım montajından simülasyona kadar geçen süreyi en az %50 azaltma olanağı sağladığını bildirmektedir. Dahası, ilk seferinde doğru takımın seçilmesi şansı da çok daha yüksektir. Kuşkusuz, elinizde doğru takım verileri bulunduğunda aynı zamanda takımın gerçek şekline ve hassas ikiz görünümüne de sahip olduğunuz için simülasyon çalışmalarında çakışmaları belirleyebilir ve önleyebilirsiniz. CAM programcılarının her gün karşılaştıkları zorlukların çözümü için ön işleme sırasında kolay erişilebilen ve doğru takımlama verilerine sahip olmaları hayati önem taşır. CoroPlus ToolGuide ve CoroPlus ToolLibrary gibi en yeni dijital çözümleri kullanarak ön işleme çalışmalarının ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yapılabileceği gösterilebilir. Her iki çözüm de Sandvik Coromant tarafından sunulan CoroPlus® bağlantılı çözümler serisinin parçasıdır ve üreticilerin Endüstri 4.0'a hazırlanmalarına yardımcı olmak için sunulmuştur.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim