Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur

  Sor / bana ulaş

Takım Seçimin Ve Montaj Oluşturma İşlemlerinin Dijitalleştirilmesi İşlemedeki Verimi Artırıyor

Endüstriyel Malzemeler & Ekipmanlar, Endüstri 4.0

Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur
Mükemmel Dijital İkiz Nasıl Oluşturulur

Gelişmiş takımlama teknolojileri ve stratejileriyle sağlanan işleme içi etkinliğin ötesinde, sürecin başındaki tasarım ve planlama aşamalarında elde edilmiş olan pek çok avantaj mevcuttur. Bu aşamada, önceleri manuel olarak gerçekleştirilen takım seçimi ve takım montajının oluşturulması gibi süreçlerin dijital hale getirilmesiyle verimlilik ve işleme güvenliği alanlarında önemli kazançlar sağlanabilir. Kesici takım verileri böylece daha doğru olarak toplanabilir ve hassas dijital ikiz gösterimleri oluşturmak üzere kullanılabilir; modern iş akışlarının temel bir parçası haline gelen bu fonksiyon, işleme aşamasındaki hataların önlenmesinde büyük yarar sağlar. Günümüzde bu süreçler, kullanıcının CAM yazılımıyla tamamen entegre edilebilir ve kolayca kullanılan menülerle çalışan bir süreç içinde birkaç basit tıklamayla tamamlanabilir.

İşleme uygulamalarında takım tutucular, kesiciler ve uçlar gibi tezgahlarda kullanılan takım elemanları yerine takım montajları kullanılır. Çoğu zaman bu iş için CAM programcısının ciddi bir çaba harcaması gerekir ve özellikle, ilk seferinde optimum takımların seçilmemesi gibi çeşitli hataların ortaya çıkabileceği bir durum söz konusu olur. Dahası, pek çok standart takım montajının hazırlanması 1 saati bulabilir. Bazı parçalar için 25 veya daha fazla sayıda takım montajı gerektiği dikkate alınırsa bu durumun zaman ve maliyet açısından ne kadar önemli bir yük getirdiği anlaşılabilir.

İşin zor olan bölümü montajın oluşturulması değildir; günümüzde bu işlemi CAM sistemi üzerinde ayrıca bir yardım gerekmeden bir tanımlama ve çap ve uzunluk gibi ilgili parametreleri girerek birkaç saniyede tamamlamak mümkündür. Bununla birlikte, takım montajı simülasyonu için dijital ikiz gösterimi oluşturmak hiç de basit bir iş değildir. Bir takım montajının CAM sistemindeki en doğru gösterimini oluşturabilmek için işlemi yapan kişinin öncelikle çeşitli satıcılara ait katalogları araştırması, 3D model dosyalarını indirmesi ve bu dosyaları bir CAD programında derlemesi gerekir. Model dosyaları ancak bu adım sonrasında CAM sisteminde teknik parametreleri de içeren bir takım montajı şeklinde oluşturulabilir.

Basit süreç

Ön işleme prosesini basitleştirerek daha çevik bir hale getirmek mümkündür; bunun için takım önerilerini ve takım montajı oluşturma işlemini CAM yazılım platformunda entegre etmek yeterlidir. Böylece gereken süreyi azaltmak ve tasarım ve planlama süreçlerinin güvenliğini artırmak mümkün olur.

Takım elemanlarının önerilmesi ve seçimi söz konusu olduğunda CAM programcıları optimize ve entegre edilmiş bir çözüm yardımıyla örneğin frezeleme için tutucu, takım ve kesici uç seçimi yapabilirler. Bu aşamada kullanıcılar yerel olarak saklanan bir dijital katalog veya dataları sürekli ve otomatik olarak güncellenen bir bulut ortamı gibi tercih ettikleri bir kaynaktan seçim yapabilirler. Ardından, parça, işleme operasyonunun ve işlenecek malzemenin türü gibi bilgiler girildikten sonra kullanıcı "sonuçları al" butonunu tıklayarak seçilen takım için gerekli hızları ve ilerlemeleri elde edebilir.

Bu çözümlerden biri olan Sandvik Coromant'ın CoroPlus® ToolGuide'ı, CAM yazılımına bağlanmak üzere bir açık Uygulama Programlama Arabirimi (API) kullanır. Kısacası ToolGuide, verilen iş için kullanıcının uygun kesici takım bulmasına yardımcı olan bir uygulamadır. ToolGuide en ekonomik tercih en üstte kalacak şekilde uygun olan tüm takımların gösterildiği düzenlenmiş bir liste oluşturur. Aynı zamanda önerilen işleme prosesi ve kesme değerlerini de gösterir. Liste Sandvik Coromant takımları ile tanımlanan görevi ve koşulları eşleştiren bir algoritma tarafından oluşturulur. Bu algoritma farklı görevler için kullanılabilecek farklı işleme prosesleri hakkındaki bilgileri saklarken takımdaki ürün verileri kesicinin hangi işleme prosesleri için uygun olduğu hakkındaki bilgileri içerir. En önemlisi, tüm veriler CoroPlus® ToolLibrary içine gönderilebilir; böylece CAM veya simülasyon yazılımlarına gönderilmeye hazır standart takım montajları oluşturulabilir.

Takım verilerine kolay erişim

Verimli bir CAM uygulamasında programcının genellikle takım kitaplıklarında saklanan takım verilerine erişebilmesi gerekir. Bununla birlikte, bugünün takım kitaplıklarının çoğu boştur; bu durumun başta gelen nedeni takım verilerini bulmanın ve güncel olarak tutmanın zor olmasıdır. Dahası, kısa bir süre öncesine kadar takım verilerinin iletilmesi konusunda bir endüstri standardı da bulunmuyordu.

Bugün tüm dünyada yaklaşık 1,2 milyon adet üretim birimi mevcuttur ve tüm CAM satıcıları, takım tezgahı üreticileri ve takım tedarikçileri takım bilgilerini adlandırma ve yapılandırma konusunda geçmişten bu yana kendi yöntemlerini kullanmaktadır. İşte bu nedenle ISO 13399 standardı oluşturulmuştur. Sandvik Coromant, İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH Royal Institute of Technology) ve talaşlı imalat sektöründe yer alan diğer aktörlerin desteğiyle geliştirilen ISO 13399 artık takım verilerinin tanımlanmasında tüm dünya tarafından kabul edilmektedir.

Bu uluslararası standart, uzunluk, genişlik ve yarıçap gibi takım özelliklerini standartlaştırılmış bir yöntemle tanımlar. Standardın yazılmasından önce üç farklı tedarikçi çap bilgisini D3, D1 veya DC2 olarak adlandırmıştı. ISO 13399 sonrasında çap, tedarikçiden bağımsız olarak her zaman DCX şeklinde adlandırılmaktadır. ISO 13399 kesici takım verilerinin karşılıklı iletişimini de basitleştirmiştir. Sektördeki tüm takımlar aynı parametrelere ve tanımlara sahip olduğunda, takım bilgilerinin yazılım sistemleri arasında aktarılması çok kolaylaşmaktadır.

CoroPlus ToolLibrary, ISO 13399 yapısına göre oluşturulmuştur ve tüm takım tedarikçilerine açıktır. Böylece artık kağıda basılı kataloglardaki verileri yorumlayarak sisteme girmeye gerek kalmamıştır.

Güvenli sistem

CoroPlus ToolLibrary kullanan CAM programcıları ISO 13399 standardına uyan tüm takım tedarikçisi kataloglarını kullanabilir ve önerilen tüm elemanların birbirine uyacağını bilmenin verdiği güvenle montajlarını oluşturabilirler. Sonuçlar anında 2D ve 3D olarak görülebileceği gibi, kullanıcılar takımlara ait tüm verileri dijital olarak da saklayabilirler. Veriler bir defa kaydedildikten sonra programcılar takım montajını CAM veya simülasyon yazılımı içine kolayca aktarabilir. Tüm takım verileri önceden girilmiştir ve bir 3D modelle birlikte sunulur.

Kullanıcılar bu etkili ve kolay uygulamanın takım montajından simülasyona kadar geçen süreyi en az %50 azaltma olanağı sağladığını bildirmektedir. Dahası, ilk seferinde doğru takımın seçilmesi şansı da çok daha yüksektir. Kuşkusuz, elinizde doğru takım verileri bulunduğunda aynı zamanda takımın gerçek şekline ve hassas ikiz görünümüne de sahip olduğunuz için simülasyon çalışmalarında çakışmaları belirleyebilir ve önleyebilirsiniz. CAM programcılarının her gün karşılaştıkları zorlukların çözümü için ön işleme sırasında kolay erişilebilen ve doğru takımlama verilerine sahip olmaları hayati önem taşır. CoroPlus ToolGuide ve CoroPlus ToolLibrary gibi en yeni dijital çözümleri kullanarak ön işleme çalışmalarının ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yapılabileceği gösterilebilir. Her iki çözüm de Sandvik Coromant tarafından sunulan CoroPlus® bağlantılı çözümler serisinin parçasıdır ve üreticilerin Endüstri 4.0'a hazırlanmalarına yardımcı olmak için sunulmuştur.

Tarihinde yayınlanan Mayıs 30, 2017 - (235 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Sandvik Ticaret A.S.
Mermer Sok. No. 18, Yakacik E5 Yan Yolu P.O. Box 8
34876 Kartal - Turkey
+90-216 453 0700
+90-216 453 0701
Tüm şirket profilini görün
Yer
Bu tedarikçinin başka ürünleri
Sandvik; Üretimin gelceğine doğru gidiyoruz. Siz de bizimle geliyor musunuz?
Sandvik; Sizin Yaptığınız İşi Biz Sürekli Yapıyoruz
Sandvik; Atılımı kristalleştirme, Çelik Tornalama, Döküm Demir Frezeleme
Sandvik, Atılımı Kristalleştirme
Yeni CoroMill 419 İnişe hazır!- Sandvik
Sandvik; Yeni Coromill 419 İnişe Hazır
Sandvik; CoroDrill 860 Roket Hızında Açılan Delikler
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Sandvik Coromant Yeni CoroDrill 870 Yalnızca farklı değil, olağanüstü
İlgili Makaleler
Endüstri 4.0 ve Sensör Teknolojileri
Fiber Lazer & CO2 Lazer Marker
Katlanabilir Plastik Konteyner ve Kasaları
Güvenilir Etiketler, Besleyiciler, Yazıcılar
Ultra Kompakt IPC
Brother Katalog
Güvenilir etiketler, besleyiciler, yazıcılar, uygulama sistemleri ve tarayıcılar ile
Güvenlik Işık Perdesi
UV Kür Yapıştırıcı
Dozajlama Ünitesi
Ölçeklenedirilebilir ve Akıllı Otomasyon Portföyü
Standart / Özel Pres-Sac & Enjeksiyon Kalıp Sistemleri
Logosoft; Bugünün Dijital Dünyasını İnşa Edin
Ak Gıda SAP Dijital Dönüşümünü  Renova ile Gerçekleştirdi
Canias; ERP Çözümlerimiz ile Firmanızı Geleceğe Taşıyın. Endüstri 4.0
Logo; İşlerinizi Büyütün, Sınırları Aşın!
IFS ile işletmenizi geleceğe hazırlayın.
Netbiter IoT çözümleriyle otomasyon sistemleriniz Endüstri 4.0' hazır
Brother; İşletmenize güç katan yazıcı çözümleri
EMO Hannover - The world of metalworking
Italyan Patlama Diskleri Üreticisi Donadon SDD
Güvenliği seçin, şansa bırakmayın: Endress+Hauser’den  Proses Güvenliği
Endress Hauser Katalog; Gıda Endüstrisinde Çözüm ortağınız
SECO; Dökme Demirlerde Kanal Açma ve Profil İşleme
FESTO; Farklı Sektörler için Basınçlı Hava Hazırlama
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
6-petals rupture disc,Direct + Reverse Scored
Kalite Avucunuzun İçinde!
Paslanmaz Çelik kutular
Draeger Katalog
NORD DRIVESYSTEMS Katalog
ifm Electronic Katalog
Seco Tools; Verimlilik Yeniden Tasarlandı: TURBO 10
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Goodway HVAC Bakım Sistemleri Türkiye Distribütörü
SKF Turk; Özel Ölçülerde,Özel Malzemelerden Üretilmiş Keçeler
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Baskının Kolay Yolu