Mikro Şebekelere Dönüştüren Ekip UP dijital ünitesi

Mevcut alçak gerilim sistemlerini geliştirmek için

  • Mikro Şebekelere Dönüştüren Ekip UP dijital ünitesi
    Mikro Şebekelere Dönüştüren Ekip UP dijital ünitesi

ABB, eski alçak gerilim tesislerini dijital mikro şebekelere dönüştüren yenilikçi ve tak-çalıştır kolaylığındaki Ekip UP dijital ünitesini piyasaya sundu. Bağlantılı ve yazılım özellikli çözümlerden oluşan ABB Ability™ portföyünün bir parçası olan bu yenilik ile verimlilik ve enerji maliyetlerinde veri odaklı kazançlar sağlamayı mümkün kıldı.

ABB Koruma ve Bağlantı iş kolu yöneticisi Giampiero Frisio: "ABB Ability™, sistem verilerini verimlilik kazançlarına dönüştüren bir dizi akıllı cihaz ile gücün dijitalleştirilmesini daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirir. Ekip UP, basit bir yazılım tabanlı, eklenebilir güncelleme modülü olarak, endüstride ilk defa, müşterilerin mevcut güç donanımlarını dijitalleştirerek ellerinde tutmalarını sağlayan bir yeniliktir." dedi.

Ekip UP, mevcut elektrik sistemini bulut tabanlı enerji yönetim platformu ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System'e bağlayarak dijitalleştirmenin avantajlarını elde etmek için bir panoya takılır. Ekip UP'ın kontrol becerileri tesisin kapsamlı bir mikro şebekeye dönüşmesine yardımcı olur.

Güç dağıtımı, geleneksel üstten-aşağı enerji akışlarından uzaklaşıp, daha fazla yerinde üretim ve yenilenebilir enerji kaynakları ile dağıtık çoklu kaynaklı şebeke mimarisine geçmektedir. Ayrıca endüstriyel ve ticari tesislerde, enerji tüketiminin ve varlıkların dağılımının daha net bir resmini elde etmek için bağlantılı cihazlardan gelen veriler kullanılır. ABB Ekip UP, güç tüketimini izlemek, işlemleri optimum hale getirmek ve temel süreçlerde çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak için basit ve uygun maliyetli bir yoldur. Bu çok fonksiyonlu cihaz, panoya yapılacak en az müdahale ile maksimum çalışma süresi sağlanarak kurulu tesisin en son çıkan dijital yeniliklerden faydalanmasını sağlar.

Ekip UP, koruma ve hızlı arıza teşhisi sağlayarak kaynakları izler. Ekip UP ayrıca, kaynakların sürekli olarak kontrolünü ve yönetimini sağlar. Pazar taleplerini ve bireysel müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için Ekip UP'ın beş farklı versiyonu mevcuttur:

• Ekip UP Monitor akım, gerilim, güç ve güç kalitesini ölçmenin yanı sıra hata kaydı ve analizlerini içerir. Gelişmiş haberleşme yetenekleri, onu denetim sistemleri ile entegrasyona hazır hale getirir ve panoların bulut tabanlı enerji yönetim platformu ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System ile bağlantı kurmasını sağlar.

• Ekip UP Protect, besleme devreleri için gerekli tüm koruma fonksiyonlarını sağlarken, Ekip UP Protect+, jeneratör korumasının yanı sıra güç dağıtım şebekeleri için uyarlanabilir ve yönlü koruma sağlar. Dahili I/O kontakları diğer anahtarlama cihazlarıyla arayüz oluşturmayı kolaylaştırır. Her iki versiyon da ABB'nin 'all-in-one' mikro şebeke yazılımının, servis sürekliliğini ve enerji verimliliğini artıran otomatik transfer ve yük paylaştırma gibi kullanımı kolay fonksiyonlarıyla yükseltilebilir.

• Ekip UP Control izleme fonksiyonlarına, uygun maliyetli güç yönetimi algoritmaları ekler. Müşteriler tesisin enerji tüketimini yönetmek için akıllı kurallar uygulayarak yüksek maliyetli enerji maliyetlerini en aza indirebilir ve talep yanıt programlarına erişim için başvurabilir.

• Ekip UP Control+, kapsamlı bir mikro şebeke kontrolörü olarak çalışan ve eksiksiz bir fonksiyon serisi sunan en güçlü versiyondur.

Ekip UP, 40kW - 4MW arası alçak gerilim uygulamaları için uygundur. Bu çok fonksiyonlu cihaz pano kapağına veya DIN rayına monte edilebilir. Gelişmiş özellikleri bile sadece basit programlama becerileri gerektiren ve kullanıcı dostu olan Ekip Connect devreye alma yazılım aracı, cihazın yapılandırılmasını basitleştirir. 10 dili destekleyen sezgisel renkli dokunmatik ekranı, müşterinin ayarlara göz atmasına, uyarıları kontrol etmesine ve parametreleri hızlı ve kolay bir şekilde ayarlamasına olanak tanır.

Frisio sözlerini şunu ekledi: "Bağlanması ve koordine edilmesi gereken farklı yükler ve jeneratörlere sahip herhangi bir tesiste daha yüksek verimlilik, çalışma süresi ve enerji tasarrufu sağlamak için daha akıllı ve daha esnek bir güç sistemi anahtar niteliktedir. ABB'nin çok fonksiyonlu cihazı, daha küçük tesislerin teknik karmaşıklığını azaltıp güç şebekesinin becerilerini artırmanın en basit yoludur. Ekip UP, mevcut tesislerin mevcut güç donanımı üzerinde çok az değişiklik yaparak operasyonlarını geliştirmesini sağlar."

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim