Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj

  Sor / bana ulaş

2020’ye kadar agresif büyümeyi hedefliyoruz!

Endüstriyel Malzemeler & Ekipmanlar

Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj
Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj

Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı, "Türkiye pazarına 2006 yılında giren Almanya merkezli Linde Grubu, dünyanın 100'den fazla ülkesinde faaliyet gösteriyor. Endüstriyel gaz pazarının öncü firması Linde olarak Türkiye'de 10 yıllık bir geçmişimiz var. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu anlamda agresif bir büyüme gerçekleştireceğiz." dedi.

Türkiye'deki yapılanmanızdan bahseder misiniz? Pazara girdiğiniz günden bugüne yüzde kaç büyüdünüz?

Türkiye pazarında 2006 yılından itibaren faaliyet gösteriyoruz ve çok önemli büyümeler kaydettik. 2020'ye kadar ki süreçte agresif bir büyüme hedefliyoruz.

Bize global büyümenizden ve Türkiye'ye yansımasından bahseder misiniz?

Linde Grubu, gaz ve mühendislik olmak üzere iki ana şirketten oluşmaktadır. Toplam 18 milyar Euro'luk Linde Grubu cirosunun yaklaşık yüzde 90'ı gaz bölümünden gelmektedir. Linde Türkiye, Linde Grubu ülkeleri arasında en yüksek büyümeye sahip olan ülkelerden birisi ve bu güvenle her yıl Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Sürdürülebilirlik ve çevre konularıyla ilgili çalışmalarınız neler?

Linde Gaz olarak, doğayla barışık, dost, uyumlu ve kalıcı ürünler üretiyoruz. Bu stratejimiz global pazara uyumlu bir şekilde devam etmektedir. Hem kendi tesislerimiz hem de müşteri sahalarında yerinde tedarik tesislerimiz bulunmaktadır. Bu yatırımlarımız uzun vadelidir. Bu yatırımları yaparken, müşterilerimizin de sürdürülebilirliği ile aynı doğrultuda olmasını amaçlıyoruz.

Linde Gaz'ın Türkiye'deki işleyişinden bahseder misiniz?

Linde Gaz, üç ana kategoride üretim yapmaktadır; endüstriyel, medikal ve özel gazlar. Türkiye genelinde 14 tesisimiz var ve hem direkt satış kanalımızla hem de perakende kanalımızda geniş satış ortağı ağımızla hizmet veriyoruz. Bunun yanında yüksek gaz kullanımı olan müşterilere yerinde tedarik tesisi kurarak kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Bulunduğunuz sektör gaz olunca tehlikeli sektörler içerisinde yer alıyor. Ürünlerinizin dağıtımında nasıl bir lojistik hizmet sağlıyorsunuz?

Linde Gaz olarak, her zaman birinci önceliğimiz sağlık, emniyet ve çevre konularında hassasiyetimizdir. Bu anlamdaki sloganımız ''Sıfır Vaka''dır. Gerek üretim, gerekse de dağıtım operasyonlarımızdan kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Lojistik ayağında hem sıvı hem de tüplü operasyonlarımızı yürüten çok sayıda aracımız bulunmaktadır. Bu araçlarımızla Türkiye'nin her bölgesine hizmet sağlıyoruz ve bir hesaplama yaptığımızda araçlarımızın yıllık katettiği kilometre ile Dünya'nın etrafını 300 kez dolaşıyoruz. Güvenlik bizim olmazsa olmazımızdır.

Hammadde tedariğini ağırlıklı olarak nerelerden sağlıyorsunuz?

Hammaddeyi kendi hava ayrıştırma tesislerimizde üretiyoruz. Bu tesislerde havadan elde ettiğimiz ürünleri kendi içerisinde ayrıştırıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin dışındaki ürünlerin tedariğini de yine Linde Gaz'ın yurt dışındaki kendi tesislerinden temin ederek Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda'daki tesislerimizden getiriyoruz.

Türkiye'de gaz sektörünü global piyasalarla kıyasladığımızda neler söylemek istersiniz?

Linde açısından Türkiye gaz sektöründe büyüyen bir pazardır. Grup genelinde bizim ağırlıklı olarak bulunmak istediğimiz pazarlar ise petrol üretiminin yoğun olduğu pazarlardır. Bu açıdan Orta Doğu ve Rusya odak pazarlardır.

Türkiye üzerinden başka ülkelere ihracat yapıyor musunuz?

Kıbrıs, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Ürdün ve Balkan ülkelerine ihracat yapmaktayız.

2016 ve 2017 yılı büyüme hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Bu yıl 2015 yılının üzerinde çift haneli büyüme gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımlarımız doğrultusunda ortak bir şirket kurma girişimimiz tamamlandı. Türkiye'nin en büyük hava ayrıştırma tesisi olan bu yatırımın 2017 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesini planlıyoruz.

Linde Gaz sektörde kendini nasıl konumlandırıyor? Rakip firmalardan sizi farklı kılan özellikler nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çok ciddi bir rekabet yaşanmakta. Hem yerel hem de global rakiplerimiz var. Hizmet ve kalite anlayışımızla sektörde fark yaratıyoruz. Müşterilerimiz için biz sadece gaz tedarikçisi değiliz, ayrıca müşterilerimizin çözüm ortağıyız. Her zaman müşterilerimizin yanında olarak, müşterilerimize kendi uygulama teknolojimiz ile hizmet veriyoruz. Uygulama teknolojimiz ve yerinde tedarik sistemimiz ile sektöre öncülük etmeye devam ediyoruz. Gebze Tesisi'mizde bulunan Linde Uygulama Merkezi ile müşterilerimizle gazların ürün üzerindeki etkilerini kolaylıkla izleyebiliyor ve hep birlikte müşteri özelinde çözümler üretiyoruz.

Ar- Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz, yeni teknolojik gelişmeler neler?

Linde Gaz'ın hidrojen üretimi de bulunmaktadır. Biliyorsunuz hidrojen yeni bir yakıt türü olarak araçlarda kullanılmaya başlandı. Almanya'da bulunan hidrojen istasyonlarımız dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda global petrol firmaları ile sürekli iletişim halindeyiz.

Son dönemde ülkenin nabzı yükseldi. Siz ekonomik anlamda nasıl bir ortam görüyorsunuz?

Türkiye'nin mevcut konjonktürüne bakarsak, bu süreçte tabii ki bir tedirginlik yaşandı. Fakat bu zamana kadar yatırım yapma konusunda hiçbir zaman geri adım atmadık. Bu anlamda Türkiye'de büyümeye devam edeceğiz.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Linde olarak hem organik hem de inorganik anlamda büyüme hedefimiz var. Organik büyüme olarak pazardaki payımızı arttırmak istiyoruz. İnorganik büyüme olarak da satın almalarımız devam edecek. Linde Türkiye olarak oldukça genç ve dinamik bir şirketiz. Her yıl büyüyerek ilerliyoruz. Bizim 2020 vizyonumuz, her yıl çift haneli büyüyerek agresif bir büyüme gerçekleştirmektir. Bu anlamda da Türkiye'deki yatırımlarımıza tesis ve kapasite artışı olarak devam edeceğiz. Bizim için önemli olan iki konu var. Bunlardan biri müşterilerimiz, diğeri ise çalışanlarımızıdır. Çalışanlarımız açısından çalışma memnuniyetini sağlamak için yetenek yönetimi üzerinde duruyoruz. Çünkü ne kadar iyi bir markanız olursa olsun sonuçta insan odaklı çalışıyorsunuz. Bu yüzden şirketimiz içerisinde yetenek yönetimi çalışmaları yapıyoruz. Burada amaçlanan ileriki dönemlerde belirli pozisyonlara yöneticiler yetiştirmektir.

Göreve başladığınız günden bu yana koyduğunuz hedeflerin neresindesiniz?

Aslında hedeflerimin çoğunu gerçekleştirdim diyebilirim. Benim için çalışan motivasyonu çok önemli. Bizim sloganımız 'Sıfır Vaka, Tek Takım'dır. Biz tek bir vücut şeklinde hareket ediyoruz. Başarıya ancak bu şekilde ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Tarihinde yayınlanan Ocak 19, 2017 - (90374 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Linde Gaz Türkiye
GOSB 300 Sk. Sokak 41480 Gebze Kocaeli
- Turkey
+90-262 678 74 00
+90-262 678 75 00
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
Toyota’nın Seçimi ZF ve Mobileye Güvenlik Teknolojisi
Eskişehir Endüstri Fuarı’nın hem fiziki hem online ayağı büyük ilgi gördü
Murata Ionissimo Ionizer Modülü
7021 Alaşım Döküm ve Taşlanmış plakalar artık Türkiye’de
Tezmaksan 40’ıncı yılında hedeflerine emin adımlarla ilerliyor
Web semineri: RFID etiketleri ile verimli veri merkezi envanteri ve varlık yönetimi
Havacılık ve İmalat Sanayinin Lider Firmaları Arasında Siz de Yerinizi Alın!
Coşkunöz Holding’de Üst Düzey Atama
Covid19’a karşı İnovatif Mücadele
Güvenlik kişisel bir meseledir
Sabit Tork ve Güç Yayı
TSM Teknoloji lider bir profesyonel ihracatçı olarak, hedefimiz yüksek performanslı ürünler, büyük güvenilirlik, profesyonel hizmetler
2007 yılında kurulan Shaanxi Getwick refrakter metal ürünleri,
özellikle tungsten ve molibden metal malzeme ürünlerinin üretimi
Baoji Hong Ya Da Demirdışı metal malzemeler Co, Ltd 2014 yılında kurulmuş
Çeşitli endüstriler için döküm parçaları, dövme parçalar, işlenmiş parçalar ve metal fabrikasyon parçalar için akıllı, modern çözümler
Shaanxi Guanjie Technology Co, Ltd yatırım ve 2004
yılında kurulan Xi’an Guanyu Bio-teknoloji Co, Ltd
tarafından 2009 yılında kuruldu.
Shaanxi Tonghui Steel Co, Ltd, imalat, dağıtım, işleme ve paslanmaz çelik borular / levhalar / rulo / bar / profil / montaj / tel üretimi
Nanovak; vakum ve ince film konularında ülkemizde güvenebileceğiniz tek çözüm ortağınız
Standart / Özel Pres-Sac & Enjeksiyon Kalıp Sistemleri
Brother; İşletmenize güç katan yazıcı çözümleri
Italyan Patlama Diskleri Üreticisi Donadon SDD
Güvenliği seçin, şansa bırakmayın: Endress+Hauser’den  Proses Güvenliği
Endress Hauser Katalog; Gıda Endüstrisinde Çözüm ortağınız
SECO; Dökme Demirlerde Kanal Açma ve Profil İşleme
FESTO; Farklı Sektörler için Basınçlı Hava Hazırlama
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
6-petals rupture disc,Direct + Reverse Scored
Kalite Avucunuzun İçinde!
Paslanmaz Çelik kutular
İstediğiniz yerde istediğiniz tesiste boruları tanımlayın
Draeger Katalog
NORD DRIVESYSTEMS Katalog
ifm Electronic Katalog
Seco Tools; Verimlilik Yeniden Tasarlandı: TURBO 10
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Goodway HVAC Bakım Sistemleri Türkiye Distribütörü
SKF Turk; Özel Ölçülerde,Özel Malzemelerden Üretilmiş Keçeler