Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj

2020’ye kadar agresif büyümeyi hedefliyoruz!

  • Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj
    Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı ile röportaj

Linde Gaz Türkiye Genel Müdürü Mert Alper Kumbaracı, "Türkiye pazarına 2006 yılında giren Almanya merkezli Linde Grubu, dünyanın 100'den fazla ülkesinde faaliyet gösteriyor. Endüstriyel gaz pazarının öncü firması Linde olarak Türkiye'de 10 yıllık bir geçmişimiz var. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu anlamda agresif bir büyüme gerçekleştireceğiz." dedi.

Türkiye'deki yapılanmanızdan bahseder misiniz? Pazara girdiğiniz günden bugüne yüzde kaç büyüdünüz?

Türkiye pazarında 2006 yılından itibaren faaliyet gösteriyoruz ve çok önemli büyümeler kaydettik. 2020'ye kadar ki süreçte agresif bir büyüme hedefliyoruz.

Bize global büyümenizden ve Türkiye'ye yansımasından bahseder misiniz?

Linde Grubu, gaz ve mühendislik olmak üzere iki ana şirketten oluşmaktadır. Toplam 18 milyar Euro'luk Linde Grubu cirosunun yaklaşık yüzde 90'ı gaz bölümünden gelmektedir. Linde Türkiye, Linde Grubu ülkeleri arasında en yüksek büyümeye sahip olan ülkelerden birisi ve bu güvenle her yıl Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Sürdürülebilirlik ve çevre konularıyla ilgili çalışmalarınız neler?

Linde Gaz olarak, doğayla barışık, dost, uyumlu ve kalıcı ürünler üretiyoruz. Bu stratejimiz global pazara uyumlu bir şekilde devam etmektedir. Hem kendi tesislerimiz hem de müşteri sahalarında yerinde tedarik tesislerimiz bulunmaktadır. Bu yatırımlarımız uzun vadelidir. Bu yatırımları yaparken, müşterilerimizin de sürdürülebilirliği ile aynı doğrultuda olmasını amaçlıyoruz.

Linde Gaz'ın Türkiye'deki işleyişinden bahseder misiniz?

Linde Gaz, üç ana kategoride üretim yapmaktadır; endüstriyel, medikal ve özel gazlar. Türkiye genelinde 14 tesisimiz var ve hem direkt satış kanalımızla hem de perakende kanalımızda geniş satış ortağı ağımızla hizmet veriyoruz. Bunun yanında yüksek gaz kullanımı olan müşterilere yerinde tedarik tesisi kurarak kesintisiz hizmet vermekteyiz.

Bulunduğunuz sektör gaz olunca tehlikeli sektörler içerisinde yer alıyor. Ürünlerinizin dağıtımında nasıl bir lojistik hizmet sağlıyorsunuz?

Linde Gaz olarak, her zaman birinci önceliğimiz sağlık, emniyet ve çevre konularında hassasiyetimizdir. Bu anlamdaki sloganımız ''Sıfır Vaka''dır. Gerek üretim, gerekse de dağıtım operasyonlarımızdan kimsenin zarar görmesini istemiyoruz. Lojistik ayağında hem sıvı hem de tüplü operasyonlarımızı yürüten çok sayıda aracımız bulunmaktadır. Bu araçlarımızla Türkiye'nin her bölgesine hizmet sağlıyoruz ve bir hesaplama yaptığımızda araçlarımızın yıllık katettiği kilometre ile Dünya'nın etrafını 300 kez dolaşıyoruz. Güvenlik bizim olmazsa olmazımızdır.

Hammadde tedariğini ağırlıklı olarak nerelerden sağlıyorsunuz?

Hammaddeyi kendi hava ayrıştırma tesislerimizde üretiyoruz. Bu tesislerde havadan elde ettiğimiz ürünleri kendi içerisinde ayrıştırıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin dışındaki ürünlerin tedariğini de yine Linde Gaz'ın yurt dışındaki kendi tesislerinden temin ederek Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda'daki tesislerimizden getiriyoruz.

Türkiye'de gaz sektörünü global piyasalarla kıyasladığımızda neler söylemek istersiniz?

Linde açısından Türkiye gaz sektöründe büyüyen bir pazardır. Grup genelinde bizim ağırlıklı olarak bulunmak istediğimiz pazarlar ise petrol üretiminin yoğun olduğu pazarlardır. Bu açıdan Orta Doğu ve Rusya odak pazarlardır.

Türkiye üzerinden başka ülkelere ihracat yapıyor musunuz?

Kıbrıs, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Ürdün ve Balkan ülkelerine ihracat yapmaktayız.

2016 ve 2017 yılı büyüme hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

Bu yıl 2015 yılının üzerinde çift haneli büyüme gerçekleştireceğiz. Yeni yatırımlarımız doğrultusunda ortak bir şirket kurma girişimimiz tamamlandı. Türkiye'nin en büyük hava ayrıştırma tesisi olan bu yatırımın 2017 yılının ikinci yarısında faaliyete geçmesini planlıyoruz.

Linde Gaz sektörde kendini nasıl konumlandırıyor? Rakip firmalardan sizi farklı kılan özellikler nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çok ciddi bir rekabet yaşanmakta. Hem yerel hem de global rakiplerimiz var. Hizmet ve kalite anlayışımızla sektörde fark yaratıyoruz. Müşterilerimiz için biz sadece gaz tedarikçisi değiliz, ayrıca müşterilerimizin çözüm ortağıyız. Her zaman müşterilerimizin yanında olarak, müşterilerimize kendi uygulama teknolojimiz ile hizmet veriyoruz. Uygulama teknolojimiz ve yerinde tedarik sistemimiz ile sektöre öncülük etmeye devam ediyoruz. Gebze Tesisi'mizde bulunan Linde Uygulama Merkezi ile müşterilerimizle gazların ürün üzerindeki etkilerini kolaylıkla izleyebiliyor ve hep birlikte müşteri özelinde çözümler üretiyoruz.

Ar- Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz, yeni teknolojik gelişmeler neler?

Linde Gaz'ın hidrojen üretimi de bulunmaktadır. Biliyorsunuz hidrojen yeni bir yakıt türü olarak araçlarda kullanılmaya başlandı. Almanya'da bulunan hidrojen istasyonlarımız dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda global petrol firmaları ile sürekli iletişim halindeyiz.

Son dönemde ülkenin nabzı yükseldi. Siz ekonomik anlamda nasıl bir ortam görüyorsunuz?

Türkiye'nin mevcut konjonktürüne bakarsak, bu süreçte tabii ki bir tedirginlik yaşandı. Fakat bu zamana kadar yatırım yapma konusunda hiçbir zaman geri adım atmadık. Bu anlamda Türkiye'de büyümeye devam edeceğiz.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Linde olarak hem organik hem de inorganik anlamda büyüme hedefimiz var. Organik büyüme olarak pazardaki payımızı arttırmak istiyoruz. İnorganik büyüme olarak da satın almalarımız devam edecek. Linde Türkiye olarak oldukça genç ve dinamik bir şirketiz. Her yıl büyüyerek ilerliyoruz. Bizim 2020 vizyonumuz, her yıl çift haneli büyüyerek agresif bir büyüme gerçekleştirmektir. Bu anlamda da Türkiye'deki yatırımlarımıza tesis ve kapasite artışı olarak devam edeceğiz. Bizim için önemli olan iki konu var. Bunlardan biri müşterilerimiz, diğeri ise çalışanlarımızıdır. Çalışanlarımız açısından çalışma memnuniyetini sağlamak için yetenek yönetimi üzerinde duruyoruz. Çünkü ne kadar iyi bir markanız olursa olsun sonuçta insan odaklı çalışıyorsunuz. Bu yüzden şirketimiz içerisinde yetenek yönetimi çalışmaları yapıyoruz. Burada amaçlanan ileriki dönemlerde belirli pozisyonlara yöneticiler yetiştirmektir.

Göreve başladığınız günden bu yana koyduğunuz hedeflerin neresindesiniz?

Aslında hedeflerimin çoğunu gerçekleştirdim diyebilirim. Benim için çalışan motivasyonu çok önemli. Bizim sloganımız 'Sıfır Vaka, Tek Takım'dır. Biz tek bir vücut şeklinde hareket ediyoruz. Başarıya ancak bu şekilde ulaşılabileceğini düşünüyorum.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim