Köpük İzolasyon Ürünleri

  Sor / bana ulaş

Yıldız seviyesinde düşük emisyonlu

Endüstriyel Malzemeler & Ekipmanlar

Köpük İzolasyon Ürünleri
Köpük İzolasyon Ürünleri

Düşük emisyonlu poliüretan köpüklerin geliştirilmesi Sonderhoff tarafından uzun süre önce ele alınmıştır. Artık neredeyse tüm otomobil üreticilerinin  katı sınır değer şartlarına uyan düşük emisyonlu poliüretan köpük izolasyonları bulunmaktadır. Sonderhoff Chemicals kısa süre önce yıldız seviyesinde bir takdir aldı: Otomobil üreticisi Daimler Köln şehrindeki izolasyon uzmanına FERMAPOR K31-A-45CO-1-G-LE  düşük emisyonlu köpük izolasyonun, VOC emisyonlarının hedef değerlerine uyulmasını öngören ve üreticilere özgü DBL 5452-13 numaralı sevk ve teslim yönetmeliğinin katı teknik şartlarına uygun olduğunu teyit etmiştir.
Günümüzde artık araçlarımızda daha fazla vakit geçirdiğimizden, üreticiler araçların iç tasarımının en elverişli şekilde olmasına özellikle önem vermektedirler.  Ve bu sadece rahatlık ve kullanıcı dostluğu değil aynı zamanda hava kalitesini ve emisyon düşüklüğünü ve böylece araç içerisinde bulunan insanların sağlığını da kapsamaktadır.  
Mümkün olan en düşük emisyonlu (low emission) malzemelerin kullanımıyla, özellikle gözlerin, burnun, gırtlağın veya cildin tahriş olmasına veya alerjik tepkimeye sebep olan araç içerisindeki yüksek VOC oranı engellenebilmektedir. Volatile Organic Compound (VOC) olarak bilinen ve yavaşca plastik parçaların yüzeyine dağılarak havaya karışabilen uçucu organik maddeler. Bunlar örneğin çözelti, yumuşatıcı, stabilizatör, çözelti yardımcı maddeleri, antioksidasyon maddeleri veya katkı maddeleri gibi her zaman plastik veya tutkalların molekül yapısında sabit olmayan maddelerdir.
Otomobil üretiminde düşük emisyonlu maddelerin kullanımının attırılması 
Yanlış bir ham maddenin kullanımında otomobil iç kısmında- biçimi değiştirilmiş parçaların alanı üzerinden hesaplanarak-bürodaki iş yerinden daha fazla emisyon bulunmaktadır. Ve bu nedenle de otomobilin havası içerisindeki uçucu organik maddelerin konsantrasyonlarının sınır değeri, binalarda kabul edilen değerlerin belirgin şekilde altında kabul edilmelidir.
Böylece havadaki uçucu organik maddeler (VOC) uzmanlar tarafından tabir edilen Fogging efektinin (sislenme) oluşumuna sebep olabilmektedir. Fogging (sislenme) tamamen engellenemeyen fiziksel bir etkidir. Bu arada is partikülleri, toz ve/veya aerosol parçacıkları sıcak noktalardan soğuk noktalara doğru hareket eder ve orada ayrışırlar. Otomobil içerisinde bu ön camın veya farların iç kısmının sislenmesine sebep olabilmektedir. Ekstrem durumlarda ise böylece araç sürücüsünün güvenliği tehlikeye girebilir.
Ancak mevcut durumda otomobil iç bölümündeki havada bulunan VOC bileşenleri için henüz yasal sınır değerler bulunmadığından, otomobil üreticileri sevk ve teslim yönetmeliklerinde kendi fabrikalarına özgü düşük emisyon sınır değerleri belirlerler.
Araç içerisinde bulunan kişilerin sürüş sırasında yolcu kabini içerisinde  temas ettikleri tüm plastik maddeler artık neredeyse, koltuk döşemeleri, ön konsol ve direksiyon kaplamaları, kapı iç döşemesi, gölgelikler veya düğmeler düşük emisyonlu malzemelerden oluşmaktadır. Son zamanlarda otomobil üreticileri örneğin köpük izolasyon maddeleri gibi araç iç kısmındaki küçük parçaları dahil, dikkate almaktadırlar. Tamda bu bölümde mümkün olduğunca kokusuz ve alerjen içermeyen iç mekan havası olması gerektiğinden, izolasyon uzmanı Köln' lü Sonderhoff Chemicals, izolasyon ürünlerindeki VOC oranlarının ve çözelti içeren maddelerin mümkün olduğunca düşük olmasına dikkat etmektedir. 

Otomobil üreticilerinin düşük emisyon talepleri doğrultusunda köpük izolasyonları 
Sonderhoff firmasının düşük emisyonlu köpük izolasyonları, yumuşak ve elastik açık hücreli poliüretan köpük maddeleri için üreticiye özgü normlarda tanımlanan sınır değerleri karşılamaktadır. Böylece örneğin Sonderhoff tarafından üretilen FERMAPOR K31-A-45CO-1-G-LE düşük emisyonlu köpük izolasyonu, Daimler' in poliüretan tabanlı şekil verilmiş, yumuşak ve elastik köpük maddelerine ilişkin DBL 5452-13 sevk ve teslim yönetmeliğinde belirlenen sınır değerleri karşılamaktadır. Bunlar VOC emisyonları için poliüretan gram başına 100 µg ve Fogging davranışı için 250 µg civarındadır. Böylece araç iç mekanının VOC değerleri belirgin şekilde indirgenmektedir. 

Emisyon değerleri bağımsız kuruluşlar tarafından termo desorpsiyon bağlamında (VOC,Fogging) VDA 278 ve VDA 275 formaldehit emisyonu gereğince belirlenmektedir. Burada düşük ısılarda hafif uçucu organik maddelerin buharlaşması VOC değeri olarak aynı zamanda ağır uçucu organik maddelerin yüksek ısılarda buharlaşması da FOG değeri olarak ölçülür. Plastikler ve izolasyon maddeleri yaz aylarında doğrudan maruz kalınan güneş ışınlarında olduğu gibi araç içerisindeki yüksek ısılarda dahil belirli bir miktardan sonra sağlığı tehdit edebilecek hiç bir zararlı madde yaymamalıdır. Emisyonların minimize edilmesi malzeme seçimi ile sağlanmaktadır. 

Otomobil içerisinde temiz hava
Tıp bilimi VOC emisyonlarının solunum sıkıntılarının ve alerjilerin tetikleyicisi olduğunu tespit ettiğinden, gelecekte de düşük emisyonlu malzemelerden elde edilmiş ürünler önem kazanmaya devam edecektir. Almanya' da, günümüzde neredeyse  yüzde 25 gibi bir oranın üzerinde, artan alerji hastaları otomobil üreticilerinin alerji yönünden test edilmiş araç iç mekanlarının potansiyel alıcı grubu olarak kazanılmaya çalışılmaktadır. Ford örneğin 2004 yılından itibaren ilk otomobil üreticilerinden biri olarak alerji yönünden test edilmiş araç iç mekanını  özel bir TÜV sertifikası ile arz etmektedir. Sonderhoff firmasının özellikle otomobil üreticileri ve bunların tedarikçileri tarafından talep edilen düşük emisyonlu izolasyon ürünleri , araç içerisindeki VOC emisyonlarını ve Fogging efektini azaltmak için önemli bir katkı sağlamaktadır. Araç içerisindeki temiz hava, otomobillerin mobilite açısından gelecekte de kolay kolay önemini yitirmeyeceğinden, oldukça önemli bir husustur.

Tarihinde yayınlanan Mart 25, 2019 - (1155 Görüntüleme)
tarafından Onur Dil
Sonderhoff Chemicals Türkiye
Atakent Mah. 222. Cadde Avrupa Konutlari Blok 7A/20
Halkali - Turkey
+90-546 9696600
Tüm şirket profilini görün
Yer
İlgili Makaleler
COVID-19 için Güvenlik Çözümleri
Küresel COVID-19 salgını hakkında
Tüm Kapalı Alan Açıklıklarını kapatma
PlastPak İzmir Fuarı Tarih Duyurusu
2020'de HANNOVER MESSE yok
AB projesine dahil olan TİAD, satış mühendisi de yetiştirecek
Sektörün Yerli İlk CONFEX Fuarı ISAF EXCLUSİVE 2020 Yılında da İlklerin Etkinliğin Oldu!
Kabloları 3 kat daha hızlı tanımlayın
OK ARİSTOROD® 38 ZN MASİF TEL
HANNOVER MESSE 2020 ertelendi
TSM Teknoloji lider bir profesyonel ihracatçı olarak, hedefimiz yüksek performanslı ürünler, büyük güvenilirlik, profesyonel hizmetler
2007 yılında kurulan Shaanxi Getwick refrakter metal ürünleri,
özellikle tungsten ve molibden metal malzeme ürünlerinin üretimi
Baoji Hong Ya Da Demirdışı metal malzemeler Co, Ltd 2014 yılında kurulmuş
Çeşitli endüstriler için döküm parçaları, dövme parçalar, işlenmiş parçalar ve metal fabrikasyon parçalar için akıllı, modern çözümler
Shaanxi Guanjie Technology Co, Ltd yatırım ve 2004
yılında kurulan Xi’an Guanyu Bio-teknoloji Co, Ltd
tarafından 2009 yılında kuruldu.
Shaanxi Tonghui Steel Co, Ltd, imalat, dağıtım, işleme ve paslanmaz çelik borular / levhalar / rulo / bar / profil / montaj / tel üretimi
Nanovak; vakum ve ince film konularında ülkemizde güvenebileceğiniz tek çözüm ortağınız
Standart / Özel Pres-Sac & Enjeksiyon Kalıp Sistemleri
Brother; İşletmenize güç katan yazıcı çözümleri
EMO Hannover - The world of metalworking
Italyan Patlama Diskleri Üreticisi Donadon SDD
Güvenliği seçin, şansa bırakmayın: Endress+Hauser’den  Proses Güvenliği
Endress Hauser Katalog; Gıda Endüstrisinde Çözüm ortağınız
SECO; Dökme Demirlerde Kanal Açma ve Profil İşleme
FESTO; Farklı Sektörler için Basınçlı Hava Hazırlama
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Kablolarınız için katmanlı koruma; HellermanTyton
6-petals rupture disc,Direct + Reverse Scored
Kalite Avucunuzun İçinde!
Paslanmaz Çelik kutular
İstediğiniz yerde istediğiniz tesiste boruları tanımlayın
Draeger Katalog
NORD DRIVESYSTEMS Katalog
ifm Electronic Katalog
Seco Tools; Verimlilik Yeniden Tasarlandı: TURBO 10
Sandvik CoroDrill 870, Çelik ve Dökümde Daha Düşük Delik Maliyetleri
Otomotiv üreticilerinin %85'i gelişmiş test çözümlerinde Moog'u tercih ediyor.
Hareket Verimliliği operatörlerinize, şirketinize ve bütçe dengenize üstün performans sağlar.
Goodway HVAC Bakım Sistemleri Türkiye Distribütörü
SKF Turk; Özel Ölçülerde,Özel Malzemelerden Üretilmiş Keçeler