Kaba Delik İşleme Takımları

Titreşimi azaltılmış ve optimize edilmiş işleme güvenliği

  • Kaba Delik İşleme Takımları
    Kaba Delik İşleme Takımları
  • Kaba Delik İşleme Takımları
    Kaba Delik İşleme Takımları

Kesici takımlar ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant aralarında Sessiz Takımlar™ çözümlerinin de bulunduğu yeni nesil kaba delik işleme takımlarını tanıttı. Bu yeni CoroBore® kaba delik işleme takımları hem titreşim, talaş kırma ve uygulama güvenliği gibi kaba delik işlemeyle ilişkili zorlukları aşmanıza hem de yüksek verim almanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Güvenilirlik ve yüksek işlem güvenliği sağlamak üzere tasarlanan yeni CoroBore kaba delik işleme takımları, tezgah imalathanelerine kaba delik işleme talepleri için pazar lideri çözümler sunuyor. Örnek olarak, kullanıcılar CoroBore, Coromant Capto® ve Coromant EH modüler sistemlerini birleştirerek üretimde büyük bir esnekliğe sahip olabilirler. Bu şekilde bir yandan katma değer sağlanırken diğer yandan takım yatırımı ve stoklar azaltılabilir. Pratiklik açısından çözümlerin her birini size uygun olacak biçimde tek başına veya komple takım montaj kiti olarak temin edebilirsiniz.

Bir, iki ve üç kenarlı kaba delik işleme takımları mevcuttur. Öncelikle sunulan CoroBore BR20 ikiz kenarlı bir delik işleme konseptidir ve titreşimi azaltarak takımların daha uzun kullanma mesafelerinde ve daha büyük talaş derinliklerinde kullanılmasına olanak veren diferansiyel hatvesine sahiptir. Bu takımda ayrıca fazladan bir altlık gerektirmeyen yerleşik kademeli delik işleme özelliği de mevcuttur. Yüksek hassaslıktaki kesme sıvısı nozülleri talaş tahliyesine yardımcı olmak üzere 70 bara (1,015 psi) kadar yüksek basınçlı kesme sıvısına uygundur.

Aynı takım Sessiz Takımlar teknolojisiyle de sunulmaktadır. Bu sönümlemeli sürüm uzun kullanma mesafelerinde çalışırken veya ekstra stabilite gerektiğinde sorun çözücü olarak kullanılabilir. Sessiz Takımlar teknolojisini kullandığınızda kesme derinliğini artırma ve aynı zamanda güvenli işlemeye devam etme olanağına kavuşursunuz. Geriye delik işleme konusunda çözüm arayanlar için tek kenarlı CoroBore BR10 ideal seçenektir. CoroBore BR20 adaptörünün tasarımına dayalı olarak geriye delik işleme kızağı ve kapağıyla birlikte güvenli ve verimli performans sunar.

Sunulan diğer bir ürün ise üstün talaş kaldırma oranı sağlayan, üç kenarlı kaba delik işleme takımı CoroBore BR30'dur. Kısa ve rijit tasarımı ile diferansiyel hatvesi sayesinde düşük titreşimli delik işleme olanağı sunar. Bu özellikler en yüksek verimliliği sağlamak üzere üç kenarlı tasarımla birleştirilmiştir. Yeni CoroBore® kaba delik işleme takımları ISO P (çelik), M (paslanmaz çelik), K (döküm demir), N (demir dışı), S (ısıl dirençli süper alaşım ve titanyum) ve ISO H (sertleştirilmiş çelik) malzemelerde mükemmel performans sunar. Sandvik Coromant bu yüksek performanslı takımları desteklemek amacıyla bir de kaba delik işlemeye yönelik özel amaçlı kesici uç serisi çıkardı. CoroBore 111 dört kenarlı kesici uçları kaba delik işleme uygulamaları için optimize edilmiş kalite seçimine sahiptir ve aynı zamanda hem mükemmel talaş oluşturma özelliği hem de daha uzun takım ömrü sunar.

Yapılan bir uygulama testinde, CoroBore BR20 (diferansiyel hatvesiyle birlikte) kullanıldığı zaman kullanma mesafesinin Sandvik Coromant'ın mevcut DuoBore™ takımına oranla %30 oranında artırılabildiği görüldü. Aynı kesme değerleriyle kıyaslama yapıldığında DuoBore 260 mm (10,2 inç) düzeyinde çalışmayı durdururken CoroBore BR20 316 mm (12,4 inç) değerine ulaştı ve bu sırada yüzey ince işleme kalitesinden hiçbir ödün vermedi. Test, MC: P2.1.Z.AN alaşımlı çelik iş parçalarının üzerinde ISO 50 konik dikey frezeleme tezgahı ile delik işlemeyi içeriyordu.

Sunulan avantajlara diğer bir örnek olarak bir müşteri örnek çalışmasında dikey işleme merkezi ile çalışırken CoroBore BR20'nin %75 oranında daha uzun takım ömrüne sahip olduğu görüldü. Çalışmada MC: P2.5.Z.HT (HB280-310) malzemeden üretilmiş bağlama kolları üzerinde kaba delik işleme yapılıyordu. CoroBore BR20, CoroBore 111 kesici uçlarla birlikte kullanıldığı zaman iyi yüzey işleme ve mükemmel talaş kırma sağladı. Dahası, müşteri eskiden 400 parça işlediği sürede artık 700 parça işleme olanağına kavuştu.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim