İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme

Maliyetlerin azalmasını ve teslim sürelerinin önemli ölçüde kısalması

  • İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme
    İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme
  • İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme
    İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme
  • İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme
    İlaç Sektöründe Verim Artışı İçin Dijitalleşme

Dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren teknoloji şirketi Doruk; yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, IIoT, makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicileri geleceğe taşıyor. Dijital dönüşümün, ilaç sektörünün son yıllarda odaklandığı verimlilik artışına büyük etkisi olacağının altını çizen Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, ProManage ile sektöre sağladıkları katma değere dikkat çekti. İlaç sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin dijital dönüşüm yol haritalarını belirlemelerinin önemini vurgulayan Özden, iş birliği yaptıkları ilaç şirketlerinde yüksek oranda verimlilik artışına imza attıklarını dile getirdi. İlaç sektörüne sunduğu yeni nesil teknolojilerle maliyetlerin azalmasını ve teslim sürelerinin önemli ölçüde kısalmasını sağlayan Doruk, sektöre özel olarak düzenlediği webinar toplantılarında da konunun uzmanlarıyla bu alandaki üreticileri bir araya getirerek deneyimlerini ve başarı hikâyelerini paylaşıyor. 

Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilere dijital dönüşüm mentorluğu yapan teknoloji şirketi Doruk, hizmet verdiği şirketlerin küresel pazarlarda daha rekabetçi olabilmeleri ve sürdürülebilir büyüyebilmeleri için çalışıyor. Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk AR-GE çalışmalarını gerçekleştiren ve 22 yıldır dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirerek sanayicileri geleceğe hazırlayan Doruk, çözümlerinin ilaç sektöründe sağladığı kazanımlara dikkat çekiyor. Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, dijitalleşmeye diğer sektörlere göre daha geç adım atan ilaç sektörünün üretimde verimlilik elde ederek sürdürülebilir bir şekilde büyümesi ve rekabet edebilmesi için tek yolun üretim ve yönetim sistemlerini dijitalleştirmekten geçtiğini vurguladı ve ProManage ile imza attıkları başarı hikâyelerini paylaştı.

Yeni dünya düzeniyle birlikte ilaç sektöründe üretim verimliliğinin daha da büyük önem kazandığının altını çizen Özden; yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, IIoT, makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile sağladıkları katma değeri paylaşarak şunları söyledi: “Otomotiv, beyaz eşya, plastik, kimya, gıda ve ambalaj gibi pek çok sektörün yanı sıra ilaç sektörüne de yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz. Üreticilerin güncel ihtiyaç ve talepleri, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında sistemlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Sisteme yeni özellik ve işlevler eklenmesi sayesinde işletmelerin dijital Üretim Operasyonları Yönetimi’ni (MOM-Manufacturing Operations Management) ve Üretim Yürütme Sistemleri’ni (MES-Manufacturing Execution System) çağın gereklerine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz.”

ProManage ile kayıplar engelleniyor, teslim süresi kısalıyor
Şirketlerin küresel rekabette öne çıkabilmeleri için daha iyi ürün tasarımı ve daha gelişmiş inovasyonun yanı sıra maliyet yönetimi için kayıpların minimize edilmesi ve teslim sürelerinin kısalmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Aylin Tülay Özden, sözlerine şöyle devam etti; “Akıllı ve dijital üretim yönetimi sistemi ProManage ile hem zaman, kaynak ve kalite kayıplarının engellenmesi hem de termin süresi konusunda üreticileri destekliyoruz. Kağıtsız işletmelere geçiş sağlayan ürün ve çözümlerimizle üretim planlama, üretim izleme, üretim performans takibi, duruş analizi ve kayıp analizi yaparak işletmelere kayıplarını bulma ve yok etme fırsatı sunuyoruz. Fabrikalar ve üretim işletmelerinde hız ve verimlilik artışı sağlayan sistemlerimiz, maliyetlerin azalmasına ve teslim sürelerinin önemli ölçüde kısalmasına imkân tanıyor.”

Verimlilik katkısı kısa sürede görülüyor
Otomotiv ve beyaz eşya sektöründe çeviklik ve verimlilik üzerine elde ettikleri bilgi birikimini ilaç sektöründe de kullandıklarını söyleyen Özden, şirketlerin ProManage’ı tercih etme nedenleri arasında üretim hattına hızlı uyum, hızlı kurulum ve hızlı sonuç almanın önemli faktörler arasında yer aldığını belirtti ve imza attıkları başarılara değindi. Özden; “Dijital dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz büyük ve köklü bir ilaç şirketinde; şeffaflık ve doğru veri akışı, uzaktan kontrol ve online izleme, anında müdahale ve çeviklik, performans takibi ve bunun sonucunda performans iyileştirme ile çalışanların dahil edildiği bir sistem başarıyla oluşturuldu. ProManage ile daha önce mümkün olmayan anlık raporlamaların yanı sıra günlük, haftalık ve aylık analizlerle doğru verinin büyük yararı görüldü. ProManage ile firma hızlı bir şekilde ve doğru verilerle ayrıntılı Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) analizi ve kesinti raporları hazırlayabilir hale geldi. Sadece yöneticilerin değil, mavi yaka çalışanların da makine ve performans raporlarına anlık olarak erişebilmelerini sağladık. Bu şirkette, paketleme hatlarında yüzde 15 Toplam Ekipman Etkinliği (OEE) artışı sağlandı” dedi.

Hızlı entegrasyonla şirket hedeflerine uygun kurulum
Bir başka ilaç şirketinde ise sistem kurulduktan sonra bir sene içinde dikkat çeken bir verimlilik artışı sağladıklarını paylaşan Aylin Tülay Özden, bu şirketin ProManage çözümünü tercih etme nedenlerini paylaştı. “Başka bir yerli ilaç şirketi; anlık izleme, performans takibi, daha uzun süre üretim, iş akışlarının otomatikleştirilmesi, çevre hassasiyeti, departman ve çalışan performans takibi nedeniyle ProManage çözümümüzü tercih etti. Altı ayda tüm sistem analizi, donanım tasarımı, yazılım uygulamaları gerçekleştirildi ve şirket hedeflerine uygun olarak çalışmalar hızla hayata geçirildi. Sistem kurulduktan sonra ise bir sene içinde yüzde 10 Toplam Etkin Ekipman Performansı (OEE-TEEP) artışı sağlandı.”

Sorun oluşmadan önlemini alan işletmeler avantaj sağlıyor

İşletmelerin üretimlerini daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri için dijital yazılım ve donanım araçları geliştirdiklerini belirten Özden, ProManage sisteminin detaylarını paylaştı; “ProManage; işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve bu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor. ProManage ile anlık üretim organizasyonlarının yapılmasına ek olarak işletmede normalde fark edilmeyen hız düşümü, duruş, arıza, bekleme ve kalite kayıpları nedenleriyle birlikte görünür hale geliyor ve analizler yapılarak kök nedenlerinin tespit edilmesi yoluyla önlem alınması ve sorunların giderilmesi mümkün oluyor.”

“Sorunları ancak oluştukça çözebilen işletmeleri, gelecekte oluşabilecek sorunları öngörebilen işletmelere dönüştürüyoruz”
İşletmelerin, sorunları ancak oluştukça çözebilen reaktif şirketlerden verilere dayalı takip yapabilen proaktif işletmelere dönüştüğünü söyleyen Özden, yapay zeka ve görüntü işleme gibi son teknoloji çözümleriyle artık kestirimci yani prediktif işletmelere dönüşün başladığını, gelecekte ise olacakları önceden kestirdiği gibi bu kestirime göre yapılması gerekenlere de kendisi karar veren preskriptif işletmelere dönüşümün olacağını belirtti.

İlaç sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin dijital dönüşüm yol haritalarını belirlemelerinin önemini vurgulayan Özden, işletmelere bu alanda mentorluk yaptıklarını belirtti. Proaktif bir işletmede verilerin gerçek zamanlı işlendiğini, sorunların oluşmadan çözülebildiğini, aynı zamanda maliyet tasarrufu sağlandığını ve termin sürelerinin kısaldığını söyleyen Aylin Tülay Özden sözlerine şöyle devam etti: “ProManage ile sorunların oluştuktan sonra çözülebildiği değil, verilere dayalı kestirimci yani prediktif bir sistem sağlıyoruz. ProManage yapay zekâ uygulaması sayesinde fabrikaların gelecekte neler olabileceğini kestiren yani kestirimci algoritmaların temelini oluşturan altyapıya geçiş sağlamaları mümkün oluyor. ProManage ile üretimde takip sağlanmasının yanı sıra üretim, bakım, kalite ve test operasyonlarının yönetiminde maliyetler düşürülüyor ve performans artıyor.”

Webinar toplantılarıyla sektöre katma değer sağlanıyor
Doruk, son olarak ilaç sektörüne özel çözümlerini “İlaç Sektöründe Kârlılık için Dijitalleşmenin Önemi”, “Üretim Yönetiminde Dijital Dönüşüm Yol Haritası” ve “ProManage Kullanıcılarından İlaç Üretiminde Tecrübe Paylaşımı” başlıklarıyla düzenlediği webinar toplantıları aracılığıyla katılımcılarla paylaştı. Konunun uzmanlarıyla sektör çalışanlarının buluştuğu webinarlarda ilaç sektörü için öneriler ve ProManage kullanıcılarının deneyimleri katılımcılarla paylaşıldı.

Onur Dil

Editör

Endüstri-Dünyası’nın amacı; endüstriyel mühendisliğine dünyanın her yerinde üretilip Türkiye pazarına sunulan yeni ürünler ve hizmetler ile ilgili bilgi vermektir. Eğer siz de firmanızın yeni ürünlerinin Endüstri Dünyası’nda yer almasını istiyorsanız lütfen teknik basın bültenlerinizi editörlerimize gönderin.

Ürün yazılarımız ile ilgili görüşleriniz ve önerileriniz var ise lütfen editorlerimizle irtibata geçiniz.

Daha Fazla Yazı İletişim